Справа № 954/1998/25
Номер провадження 3/954/238/25
18 листопада 2025 року с-ще Нововоронцовка
Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Каневський В. О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, начальника Верхньорогачицької селищної військової адміністрації,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП,-
На розгляд до Нововоронцовського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №ПД/ХС/16281/182/П/ПТ від 20.08.2025, та додані матеріали.
Згідно із зазначеним протоколом ОСОБА_1 , будучи начальником Верхньорогачицької селищної військової адміністрації, допустив порушення законодавства про працю в період з 01.05.2025 по 19.08.2025, а саме заробітня плата, що належала ОСОБА_2 від Верхньорогачицької селищної військової адміністрації, станом на 19.08.2025 середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку останній не нараховано та не виплачено, чим порушено ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
У судове засідання, призначене на 04.11.2025, ОСОБА_1 не з'явився, надав клопотання про відкладення розгляду справи.
У судове засідання, призначене 18.11.2025, ОСОБА_1 вдруге не з'явився.
Враховуючи надане клопотання, суддя приходить наступного висновку. Розгляд справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, можливий без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності. При цьому, особа яка притягається до адміністративної відповідальності чи її захисник/представник вправі висловити свою позицію у письмовому вигляді. Тому зазначене клопотання не підлягає задоволенню.
Щодо розгляду матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення, суддя приходить наступних висновків.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч.1 ст.41 КУпАП настає за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Згідно зі ст.116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Судом встановлено, що згідно з адміністративними матеріалами ОСОБА_2 було звільнено з посади адміністратора сектору «Центр надання адміністративних послуг» Верхньорогачицької селищної ради з 14.07.2025 у зв'язку з припиненням трудового договору, що вбачається з копії наказу начальника Верхньорогачицької селищної військової адміністрації ОСОБА_1 від 11.07.2025.
Заробітна плата, яка належала ОСОБА_2 була виплачена, що підтверджується платіжною інструкцією №49 від 11.07.2025.
Окрім того, з матеріалів вбачається, що у день видання наказу начальника Верхньорогачицької селищної військової адміністрації Каховського району Херсонської області від 11 липня 2025 року № 54-к «Про звільнення з посади адміністратора сектору «Центр надання адміністративних послуг» ОСОБА_2 було своєчасно та у повному обсязі проведено всі розрахункові дії, передбачені законодавством. Вказаного дня відділом бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Верхньорогачицької селищної ради здійснено нарахування заробітної плати за фактично відпрацьовані дні, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, виконано обчислення податків і зборів, а також сформовано платіжну інструкцію № 49, яка того ж дня - 11 липня 2025 року о 11 годині 32 хвилини була передана до Управління Державної казначейської служби України у Верхньорогачицькому районі через систему «Клієнт казначейства - Казначейство».
Встановлено, що бюджетні зобов'язання та платіжні інструкції були зареєстровані у ДКС України 11.07.2025, тобто з дотриманням норм трудового законодавства.
Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
Відповідно до ст.9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Таким чином, суддею встановлено, заробітна плата, яка належала ОСОБА_2 від Верхньорогачицької селищної військової адміністрації, була виплачена не в день звільнення, не з вини ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.41, 247 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
Суддя В.О. Каневський