справа № 619/6429/25
провадження № 3/619/2462/25
Постанова
іменем України
18 листопада 2025 року,
суддя Дергачівського районного суду Харківської області Нечипоренко І.М. розглянула у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м. Костянтинівка Донецької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
установила:
14.10.2025 о 15 год 50 хв в с. Руська Лозова по вул. Центральна, буд. 39, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2109 д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився на місці зупинки ТЗ та в установленому законом порядку, дана подія зафіксована на бодікамеру 1113031965/123, чим порушив вимоги п. 2.5. Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, надав до суду письмові пояснення, у яких зазначає, що він 14.10.2025 о 09 годині їхав до центру с. Руська Лозова для отримання продовольчої допомоги, о 15 год на вул. Центральній його зупинили працівники поліції для перевірки документів, після чого інспектор запитав чи не вживав алкогольні напої або ліки, бо чує якийсь запах. Він вийшов та дихнув, інспектор сказав, що чує неприємний запах, після чого запитав, чи є якісь ознаки, а поліцейський відповів, що явних ознак немає, тільки запах з ротової порожнини. Водночас, неприємний запах з ротової порожнини у нього наявний у зв'язку зі станом здоров'я. Поліцейський запропонував пройти огляд на алкотестері або проїхати до медичного закладу, на що він погодився. Поліцейський сказав, що він може і відмовитись від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, пояснив, що це нововведення, перевірять документи та поїде додому. Потім, поліцейський пішов з посвідченням водія та техпаспортом до свого автомобіля, повернувшись сказав, що потрібно зняти все на камеру їм для роботи, а він надав згоду на проходження огляду за допомогою алкотестера драгер, поруч стояв поліцейський, який допомагав що треба сказати, бо вважає, що поліцейські знають краще, потиснули руки та поїхали. Потім через дві доби його зупини та повідомили, що на нього складений адміністративний протокол за ст. 130 КУпАП. Крім запаху з ротової порожнини, інших ознак не було виявлено та не зазначено. Також, просить врахувати онкологічну хворобу, похилий вік та напружений стан в громаді. Просить залишити йому посвідчення водія.
Суд зазначає, що правова позиція по справі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає ретельній перевірці під час судового розгляду з огляду на вільне визначення своєї позиції до вчиненого, правильного розуміння обставин події, шляхом безпосереднього дослідження доказів судом, а обов'язок органу (особи), який склав протокол про адміністративне правопорушення нести тягар доказування, є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Не дивлячись на невизнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, його винуватість доказана у повному обсязі та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 483196 від 14.10.2025, із відміткою про те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності від підпису відмовилася; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому зазначено, що огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей та те, що ОСОБА_1 від походження огляду відмовився; направленням до КНП ХОР «ОКНЛ» у якому зазначено, що огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота та те, що ОСОБА_1 від походження огляду відмовився; відеозаписом, на якому зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від походження огляду на стан алкогольного сп'яніння та керування транспортним засобом; довідкою «ІПНП», з якої вбачається, що посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 видане.
Як установлено пунктом 2.5. Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Також суд зазначає, що водій ОСОБА_1 будь-яких заяв, зауважень, скарг, при оформленні протоколу чи після його оформлення не подавав, дії працівників поліції не оскаржував.
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається в межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34, 35 КУпАП, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, загальні основи накладення адміністративних стягнень, суддя дійшла висновку про накладення адміністративного стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо посилань ОСОБА_1 про застосування до нього адміністративного стягнення, не пов'язаного з позбавленням права керування транспортними засобами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Санкція частини 1 статті 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Підстави застосовувати адміністративне стягнення без позбавлення права керування транспортними засобами відсутні, оскільки санкція частини 1 статті 130 КУпАП є безальтернативною і чітко визначає, що на водіїв накладається штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян лише разом із позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, пунктом 1.3 Правил дорожнього руху передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Згідно з п. 1.9. Правил дорожнього руху особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Частиною другою статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, суддя,
постановила:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що виконання постанови про позбавлення права керування транспортним засобом здійснюється шляхом вилучення посвідчення водія на строк позбавлення права керування транспортними засобами та внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про позбавлення права керування транспортним засобом на строк, визначений постановою, та про вилучення посвідчення водія.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Після закінчення строку позбавлення права керування транспортним засобом посвідчення водія повертається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Дергачівський районний суд Харківської області.
Суддя І. М. Нечипоренко