17 листопада 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9989/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Олишівської селищної ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку,
Олишівська селищна рада (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (далі - відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_1 (далі - третя особа), у якому просить визнати протиправним та скасувати висновок відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-07-28-003751-a від 25.08.2025 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області є необґрунтованим, оскільки прийнятий внаслідок невірного тлумачення умов технічної специфікації та інших вимог щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Ухвалою суду від 17.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі в справі як третю особу ОСОБА_1 , надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позов, у якому зазначено, що у відповідності до п. 3 Особливостей замовники, зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону № 922. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено невідповідність тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 тендерній документації замовника. Відповідно до вимог додатку 2 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики» до тендерної документації (далі - додаток 2) Замовником передбачено, …що асфальтобетонний завод повинен бути атестований на виготовлення асфальтобетонних сумішей відповідно до ДСТУ Б В. 2.7:119-2011, СОУ 42.1-37641918-106:2013, про що учасником додатково надаються підтверджуючі документи (атестат виробництва та договір на проведення атестації з усіма додатками, які є невід'ємною частиною договору). При цьому, у тендерній пропозиції ФОП ОСОБА_1 відсутні зазначені документи, чим не дотримано вимоги додатку 2 до тендерної документації Замовника. Крім того, у додатку 2 до тендерної документації Замовником передбачено, …що у разі закупівлі готової асфальтобетонної суміші учасник додатково, окрім інформації, вказаної в таблиці «Довідка про наявність асфальтобетонного заводу (-ів)» надає інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші (код ЄДРПОУ, місцезнаходження). Проте, у тендерній пропозиції ФОП ОСОБА_1 додатково не надано інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші, а також не вказано зазначені в тендерній документації код ЄДРПОУ, місцезнаходження, чим не дотримано вимоги додатку 2 до тендерної документації замовника. Враховуючи вищезазначене, замовником в порушення вимог абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилено тендерну пропозицію учасника ФОП ОСОБА_1 , як таку, що не відповідала вимогам тендерної документації замовника.
Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій зазначив, що зазначені у висновку порушення мають формальний характер, і вимоги, викладені у ньому, не сприяють реалізації основної мети Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», а саме: забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, при тому, що жодні негативні наслідки для бюджету не настали, не встановлено неефективного, незаконного, нецільового використання бюджетних коштів, зловживань з боку учасників торгів тощо. Додатково зазначно, що висновок про порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей є помилковими, прийнятим внаслідок невірного тлумачення вимог тендерної документації і з порушенням принципів обґрунтованості, розсудливості та пропорційності.
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначено, що під час здійснення моніторингу процедури закупівлі UA-2025-07-28- 003751-a Управлінням було проведено аналіз саме дотримання позивачем законодавства у сфері публічних закупівель, За результатами якого було встановлено порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: - за результатами аналізу питання щодо оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог законодавства встановлено порушення пункту 10 частини першої статті 10 Закону № 922; - за результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам законодавства встановлено порушення вимоги абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922; за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено порушення вимоги абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей. Також твердження позивача, що за результатами моніторингу усунуто порушення пункту 10 частини першої статті 10 Закону № 922, а 4 порушення вимог абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922 спростовано поясненнями, що технічна помилка щодо ДБН не змінює суті вимоги щодо часу транспортування асфальтобетонної суміші, оскільки дана вимога є діючою в чинному законодавстві України, а саме: ДБН В.2.3-4- 2015 не спростовують виявленні у висновку від 25.08.2025 порушення законодавства у сфері закупівель.
У встановлений судом строк від третьої особи пояснення не надійшли.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд установив такі обставини.
28.07.2025 позивачем на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель складено, підписано та оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-07-28-003751-a, предметом закупівлі якого є поточний ремонт ділянок дороги по вулиці Чернігівська у селищі Олишівка Чернігівського району Чернігівської області (код ДК 021:2015: 45230000-8 «Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь») (а.с.7 зворот-8).
Наказом від 18.08.2025 року №55-З «Про початок моніторингу процедур закупівель» Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області почато моніторинг процедур закупівель UA-2025-07-28-003751-a (а.с.40-41).
18.08.2025 між Замовником та ФОП ОСОБА_1 укладено договір від 18.08.2025 № 126. Відповідно до п. 5.1 договору виконавець зобов'язаний розпочати надання послуг з моменту підписання договору (а.с.18-20).
20.08.2025 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель запит про надання пояснень.
22.08.2025 Замовником складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель відповідь замовника на пояснення.
25.08.2025 за результатами моніторингу Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-07-28-003751-a з інформацією зокрема про те, що: «За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено наступне. Відповідно до вимог додатку 2 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики» до тендерної документації (далі - додаток 2) Замовником передбачено, що асфальтобетонний завод повинен бути атестований на виготовлення асфальтобетонних сумішей відповідно до ДСТУ Б В. 2.7:119-2011, СОУ 42.1-37641918- 106:2013, про що Учасником додатково надаються підтверджуючі документи (атестат виробництва та договір на проведення атестації з усіма додатками, які є невід'ємною частиною договору). При цьому, у тендерній пропозиції ФОП ОСОБА_1 відсутні зазначені документи, чим не дотримано вимоги додатку 2 до тендерної документації Замовника. Також, у додатку 2 до тендерної документації Замовником передбачено, що у разі закупівлі готової асфальтобетонної суміші учасник додатково, окрім інформації, вказаної в таблиці «Довідка про наявність асфальтобетонного заводу (-ів)», надає інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші (код ЄДРПОУ, місцезнаходження).
Проте, у тендерній пропозиції ФОП ОСОБА_1 додатково не надано інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші (код ЄДРПОУ, місцезнаходження), чим не дотримано вимоги додатку 2 до тендерної документації Замовника. Згідно з інформацією, оприлюдненою в електронній системі закупівель, Замовником надано відповідь, яка не спростовує суті порушень.
Згідно з абзацом другим підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Натомість, Замовником опубліковано повідомлення про намір укласти договір, оприлюднене в електронній системі закупівель 11.08.2025 та протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 11.08.2025 № 127 про визначення ФОП ОСОБА_1 переможцем закупівлі.
Замовником укладено з ФОП ОСОБА_1 договір від 18.08.2025 №126 (а.с.18.20).
25.08.2025 Управлінням складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області якими, зобов'язує вжити заходів щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення.
28.08.2025 року Замовником складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель звернення до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області за роз'ясненням щодо висновку.
28.08.2025 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель роз'яснення щодо зобов'язання усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, яким роз'яснено про необхідність розірвання договору (а.с.15 зворот-17).
Вважаючи висновок Управління від 25.08.2025 протиправним, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 1 Закону України від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-ХІІ), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до статті 2 Закону № 2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Відповідно до абзацу 2 статті 2 Закону №2939 державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю шляхом проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, регламентуються Законом України «Про публічні закупівлі» (далі також Закон №922-VIII).
У свою чергу, частиною першою статті 1 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» визначено, що:
моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Згідно із частиною четвертою статті 7 Закону №922-VIII контроль у сфері публічних закупівель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю в межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Такий порядок здійснення моніторингу публічних закупівель регламентовано положеннями статті 8 Закону № 922-VIII.
Так, частиною першою статті 8 зазначеного Закону закріплено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, його міжрегіональні територіальні органи.
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Підстави для проведення моніторингу публічних закупівель передбачені частиною другою статті 8 Закону №922-VIII, а саме: дані автоматичних індикаторів ризиків; інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Матеріалами справи встановлено, що під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Олишівської селищної ради на 2025 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену протоколом уповноваженої особи від 25.07.2025 № 121, реєстр отриманих тендерних пропозицій, тендерну пропозицію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 11.08.2025 №127, повідомлення про намір укласти договір, оприлюднене в електронній системі закупівель 11.08.2025, договір від 18.08.2025 №126, укладений Замовником з ФОП ОСОБА_1 , звіт про результати проведення процедури закупівлі, оприлюднений в електронній системі закупівель 20.08.2025, пояснення та документи Замовника на запит Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, оприлюднені в електронній системі закупівель 22.08.2025.
Відповідно до частини шостої статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок, який затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.
У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведенняконкурентних процедур закупівельв електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
У силу вимог пунктів 2, 3 частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються, зокрема: один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (частина третя статті 22 Закону).
На виконання вимог пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII Кабінет Міністрів України постановою № 1178 від 12.10.2022 затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Ці Особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Згідно пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Відповідно до положень абзацу другого підпункту другого пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: 2) тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
У пункті 2 частини 2 Висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 25.08.2025 зазначено, що за результатами аналізу питання щодо оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог законодавства встановлено порушення пункту 10 частини першої статті 10 Закону.
За результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам законодавства встановлено порушення вимоги абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено порушення вимоги абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
Щодо дотримання позивачем законодавства при проведенні процедури закупівлі, суд зазначає таке.
Тендерною документацією на закупівлю товару: «Поточний ремонт ділянок дороги по вулиці Чернігівська у селищі Олишівка Чернігівського району Чернігівської області (код ДК 021:2015: 45230000-8 «Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь»)» встановлено технічні, якісні та кількісні характеристики щодо предмета закупівлі.
У примітках до таблиці 2 встановлено «У разі закупівлі готової асфальтобетонної суміші учасник додатково, окрім інформації, вказаної в таблиці «Довідка про наявність асфальтобетонного заводу (-ів)» надає інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші (код ЄДРПОУ, місцезнаходження), чинні договори на закупівлю/постачання асфальтобетонної суміші та/або надання послуг з виготовлення асфальтобетонної суміші (в договорі або додатках до нього має бути зазначено марку та тип асфальтобетонної суміші).
1) АБЗ повинен бути атестований на виготовлення асфальтобетонних сумішей відповідно до ДСТУ Б В. 2.7:119-2011, СОУ 42.1-37641918-106:2013, про що Учасником додатково надаються підтверджуючі документи (атестат виробництва та договір на проведення атестації з усіма додатками, які є невід'ємною частиною договору).
1.1) У разі якщо АБЗ є власністю учасника, в складі тендерної документації надається копія свідоцтва про право власності АБЗ або інший документ, що підтверджує право власності.
1.2) У разі залучення АБЗ, учасником в складі тендерної пропозиції надається копія чинного протягом всього строку виконання договору про закупівлю договору з власником АБЗ про надання послуг/оренди/іншого права користування АБЗ.
2) Відстань транспортування асфальтобетонних сумішей від моменту їх випуску до моменту укладання не повинна перевищувати значень, що вказані в таблиці 20.2а ДБН В.2.3-4:2015 (зі зміною №1), при цьому час транспортування асфальтобетонних сумішей не повинен перевищувати трьох годин з урахуванням часу на зважування вантажу на автомобільних вагах згідно до таблиці А.4 ДСТУ-Н Б Д. 1.1-9:2013. відповідно до ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво» (зі змінами), у тому числі п.20.8.2 ДБН, від моменту випуску асфальтобетонної суміші до моменту укладання на об'єкті виконання робіт.».
Поясненнями на запит, які складено 22.08.2025, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, відповідачу ґрунтовно роз'яснено вимоги тендерної документації, а саме додатку 2 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ» до тендерної документації (далі - додаток 2) Замовником передбачено, що асфальтобетонний завод повинен бути атестований на виготовлення асфальтобетонних сумішей відповідно до ДСТУ Б В. 2.7:119-2011, СОУ 42.1- 37641918-106:2013, про що Учасником додатково надаються підтверджуючі документи (атестат виробництва та договір на проведення атестації з усіма додатками, які є невід'ємною частиною договору). Дана вимога стосується Учасників, які мають асфальтобетонний заводу власності. У разі залучення АБЗ, учасником в складі тендерної пропозиції надається копія чинного протягом всього строку виконання договору про закупівлю договору з власником АБЗ про надання послуг/оренди/іншого права користування АБЗ. Учасником ФОП ОСОБА_2 було надано вищезазначений договір в складі тендерної пропозиції. Інформацію про виробника/постачальника асфальтобетонної суміші Учасником було надано у файлі «2. Інформація про необ техн, якісні та кільк x-KH.pdf» (Таблиця 2) (а.с.47 зворот).
Відповідно до пункту 3 Особливостей визначено, що Замовники, які зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Пунктом 17 Особливостей визначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих Особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону, та цих Особливостей.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Так, згідно пункту 33 частини першої статті 1 Закону технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об'єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.
Відповідач не наводить жодних конкретних підстав, відповідно до яких тендерна пропозиція ФОП ОСОБА_1 не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Відповідачем не встановлено, що виявлене ним порушення є істотним, свідчить про неефективне, незаконне, нецільове використання бюджетних коштів.
Пунктом 44 Особливостей передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей; не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Разом з тим, оскільки тендерна пропозиція ФОП ОСОБА_1 відповідала вимогам предмета закупівлі та була заповнена учасником з урахуванням особливостей, встановлених Тендерною документацією, суд погоджується із позицією позивача, що у сільської ради були відсутні підстави для її відхилення відповідно до положень абзацу другого підпункту другого пункту 44 Особливостей.
Відповідно, суд вважає, що застосований відповідачем до позивача засіб фінансового контролю у вигляді зобов'язання вжити заходів щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом розірвання договору є непропорційним, оскільки відповідачем не встановлено: будь-яких негативних наслідків для процедури закупівлі, порушення прав будь-яких осіб, а також не встановлено отримання позивачем неправомірних вигод чи переваг.
Враховуючи вищевикладене, висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про результати моніторингу закупівлі процедури закупівлі №UA-2025-07-28-003751-a від 25.08.2025, не відповідає критерію обґрунтованості, складений без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому судом враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість належними і допустимими доказами позовних вимог та необхідності їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Олишівської селищної ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про результати моніторингу процедури закупівлі від 25.08.2025 №UA-2025-07-28-003751-a.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на користь Олишівської селищної ради судові витрати в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 17 листопада 2025 року.
Позивач: Олишівська селищна рада (код ЄДРПОУ 04412544, вул. Чернігівська, буд. 3, смт. Олишівка, Чернігівська область, 15575).
Відповідач: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 40919597, вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Суддя С.В. Бородавкіна