Рішення від 14.11.2025 по справі 640/4967/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року справа № 640/4967/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства “Монделіс Україна» до Державної служби геології та надр України про скасування наказу в частині,

ВСТАНОВИВ:

25.03.2019 до суду звернулося приватне акціонерне товариство “Монделіс Україна» з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просить: визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття наказ Державної служби геології та надр України “Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» від 13.03.2017 № 124, в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5695 від 28.12.2012, наданого приватному акціонерному товариству “Монделіс Україна».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки відповідач виявив порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. Позивач виконав вимоги щодо порушень, зазначених у припису від 04.04.2016 № 08/10/5695. Тому, у зв'язку з відсутністю порушень позивач вважає протиправним наказ від 13.03.2017 № 124 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2012 № 5695.

Ухвалою від 12.04.2019 Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі акта приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 07.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 07.01.2025 №01-19/93/25 до Черкаського окружного адміністративного суду передано 244 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/4967/19.

Адміністративна справа передана шляхом автоматизованого розподілу судді Гаращенку В. В.

Ухвалою від 20.01.2025 Черкаський окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження матеріали адміністративної справи № 640/4967/19 та вирішив розгляд справи проводити спочатку у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).

Відповідач проти позовних вимог заперечив та надав до суду 16.05.2019 відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що оскаржуваний наказ про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами прийнятий з підстав, передбачених пунктом 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, зокрема: неусунення у встановлений строк порушень, зазначених у приписі, оскільки позивачу було надано достатньо часу для усунення виявлених недоліків. Також вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду.

03.06.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій заперечив проти викладений у відзиві обставин та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на аналогічні доводи, викладені в позовній заяві.

Дослідивши надані суду письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини.

Приватне акціонерне товариство “Монделіс Україна» (код ЄДРПОУ 00382220) здійснює користування надрами з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питного водопостачання та технологічних потреб, на підставі спеціального дозволу на користування надрами, виданого 28.12.2012 № 5695, строк дії якого встановлено 20 років.

На підставі наказу від 10.02.2016 № 37 та направлення на перевірку від 01.03.2016 № 06 у період з 14.03.2016 по 29.03.2016 Північний міжрегіональним відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України провів планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) ПАТ “Монделіс Україна».

За результатами перевірки складено акт від 29.03.2016 № 07/5695 (а. с. 19-25), яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

відсутній Проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, та не погоджений у встановленому порядку;

плани робіт на поточний та попередній роки, не погоджені в установленому порядку;

не виконуються п. 3, 4 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами:

- виконання умов Держгірпромнагляду України від 30.10.2012 № 9452/0/3.11-12/6/12;

- розробити, затвердити зони санітарної охорони та суворо дотримуватись їх режиму;

не виконання статті 5.3 угоди про умови користування надрами в частині:

- проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт;

- дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами;

- дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;

не виконання п. 3, 4 Програми робіт додаток N 2 до Угоди про умови користування надрами в частині:

- підготовка та погодження проекту розробки родовища (технологічна схема) I-IV кв. 2014 р.;

- підготовка та погодження проекту зон санітарної охорони Тростянецького родовища I-IV кв. 2014 p.;

не проводиться геологічне (гідрогеологічне) обслуговування;

не погоджені та не затверджені зони і пояси санітарної охорони водозаборів в установленому порядку.

На підставі акта винесено припис від 04.04.2016 № 08/10/5695, яким приватному акціонерному товариству “Монделіс Україна» надано строк на усунення порушень законодавства в сфері надрокористування до 04.05.2016 (а. с. 27).

Листом від 26.04.2016 № 787 позивач звернувся до Держгеонадра України, у якому виклав пояснення щодо заходів, що здійснюються для виконання Припису, та просив про продовження строку для його виконання (а. с. 28).

Листом від 16.06.2016 № 10441/13/10-16 Держгеонадра України на звернення ПАТ “Монделіс Україна» (лист від 25.04.2016 № 767 щодо погодження “Проекту (технологічна схема) розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод для водозабору ПАТ “Монделіс Україна») повідомило останнього, що Держгеонадра України в межах компетенції погоджують зазначений Проект, за умови дотримання чинного законодавства та нормативно-правових актів з питань охорони надр та водоохоронних заходів (а. с. 30).

Листом від 06.07.2016 № 7199/1/10.3-ДП-16 Державна служба України з питань праці на звернення від 25.04.2016 № 768 та від 12.05.2016 № 877 щодо опрацювання Плану відбору та витрат на 2016 р. водозабору ПрАТ “Монделіс Україна» Тростянецького родовища питних підземних вод і робочий проект “Технологічна схема розробки Тростянецького родовища питних підземних вод» для водозабору ПАТ “Монделіс Україна» повідомила позивача, що проектна документація (Проект і План) повертається ПрАТ “Монделіс Україна» для подальшого доопрацювання та погодження з Управлінням Держпраці у Сумській області (а. с. 31).

Відповідно до листа Управлінням Держпраці у Сумській області від 14.03.2017 № 1508/15-28/13/2017/1682 на звернення № 355 від 16.02.2017 щодо погодження робочого проекту “Технологічна схема розробки Тростянецького родовища питних підземних вод» повідомило ПрАТ “Монделіс Україна» про погодження зазначеної документації (а. с. 32).

План розвитку робіт з охорони надр та промислової безпеки на 2017 рік під час розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод, що експлуатується водозабором ПрАТ “Монделіс Україна» м. Тростянець Сумської області погоджено Управлінням Держпраці у Сумській області 24.04.2017 (а. с. 33).

Також листом від 21.06.2016 № 1129 позивач звернувся до Департаменту екології, природних ресурсів паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної держадміністрації щодо погодження Проекту “Зони санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПрАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області» (а. с. 34).

Листом від 24.01.2017 № 01-20/177 Департамент екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації повідомив позивача про погодження меж зон санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПрАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області (а. с. 35).

Листом від 17.05.2017 № 10999/13/10-17 Держгеонадра України за результатом опрацювання листа ПАТ “Монделіс Україна» від 11.04.2017 № 731 повідомила про погодження Проекту “Зони санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області, за умови дотримання чинного законодавства та нормативно-правових актів з питань охорони надр та водоохоронних заходів (а. с. 36).

Також ПАТ “Монделіс Україна» уклало договір № МК 1600-7329 від 21.06.2016 з ПП “Лімік» на виконання гідрогеологічного обслуговування свердловин (а. с. 37 - 42).

Листом від 01.02.2017 № 247 позивач направив Держгеонадра України інформацію щодо виконання програми робіт з видобування питних підземних вод Тросянецького родовища (свердловини № 3828 (№ 1) та № 47 (№ 2)) та щорічний звіт за 2016 рік про виконання програми робіт, яка є додатком Угоди про умови користування надрами від 24.04.2014 № 5695 (а. с. 43, 44).

Наказом Держгеонадра України від 13.03.2017 № 124 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 5695 від 28.12.2012, наданого ПрАТ “Монденіс Україна» та надано 30 календарних днів для усунення виявлених недоліків (а. с. 17).

Листом від 22.03.2017 № 6482/13/14-7 Держгеонадра України повідомило позивача про те, що за результатами перевірки наказом Держгеонадра України від 13.03.2017 № 124 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 5695 від 28.12.2012, виданого ПрАТ “Монденіс Україна», та надано 30 календарних днів для усунення виявлених недоліків (а. с. 46).

Листом від 05.04.2017 № 691 позивач направив до Північного міжрегіонального відділу Держгеонадра України інформацію щодо усунення порушень ПрАТ “Монделіс Україна», викладених у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695 (а. с. 47).

Листом від 24.04.2017 № 802 позивач звернувся до Північного міжрегіонального відділу Держгеонадра України щодо продовження терміну виконання зазначеного вище Припису (а. с. 49).

Листом від 13.05.2017 № 10719/13/14-17 Держгеонадра України повідомило позивача, що наказом Держгеонадра України від 28.04.2017 № 203 ПрАТ “Монденіс Україна» продовжено на 30 календарних днів термін для усунення порушень, встановлених наказом Держгеонадр від 13.03.2017 № 124 (а. с. 50).

ПАТ “Монделіс Україна» листом від 22.05.2017 № 980 повідомило Північний міжрегіональний відділ Держгеонадра України про те, що всі порушення, викладені у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695 усунені в повному обсязі (а. с. 51).

Супровідним листом Держгеонадра України від 21.03.2019 № 5518/03/12-19 на адвокатський запит представника позивача Держгеонадра України надала копію спірного наказу від 13.03.2017 № 124 (а. с. 16).

Вважаючи наказ від 13.03.2017 № 124 в частині зупинення дії спеціального дозволу протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра від 27.07.1994 № 132/94-ВР (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), останні надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра слідує, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до частин першої та другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно з п. 22 вказаного Порядку передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної перевірки відповідачем складений акт від 29.03.2016 № 07/5695 (а. с. 19-25), яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування: відсутній Проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, та не погоджений у встановленому порядку; плани робіт на поточний та попередній роки, не погоджені в установленому порядку; не виконуються п. 3, 4 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами: - виконання умов Держгірпромнагляду України від 30.10.2012 № 9452/0/3.11-12/6/12; - розробити, затвердити зони санітарної охорони та суворо дотримуватись їх режиму; не виконання статті 5.3 угоди про умови користування надрами в частині: проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою; не виконання п. 3, 4 Програми робіт додаток N 2 до Угоди про умови користування надрами в частині: підготовка та погодження проекту розробки родовища (технологічна схема) I-IV кв. 2014 р.; підготовка та погодження проекту зон санітарної охорони Тростянецького родовища I-IV кв. 2014 p.; не проводиться геологічне (гідрогеологічне) обслуговування; не погоджені та не затверджені зони і пояси санітарної охорони водозаборів в установленому порядку.

Щодо погодження позивачем Проекту розробки (технологічної схеми) родовища корисних копалин, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 51 Кодексу України про надра розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Згідно з частинами першою та п'ятою статті 19 Закону України “Про курорти» від 05.10.2000 № 2026-III (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) розробка родовищ підземних лікувальних мінеральних вод, лікувальних грязей та інших корисних копалин, що належать до природних лікувальних ресурсів, здійснюється за спеціальним дозволом на користування надрами в порядку, визначеному законодавством України.

Відповідальність за недотримання затверджених проектами умов і встановлених квот покладається на суб'єкт підприємницької діяльності, який одержав у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр спеціальний дозвіл на використання надр з метою експлуатації родовищ корисних копалин.

Як встановив суд та підтверджується матеріалами справи, ПАТ “Монделіс Україна» у квітні 2016 року звернулося до Держгеонадра України та Державної служби України з питань праці (листи від 25.04.2016 № 767 та № 768, від 12.05.2016 № 877) щодо погодження Проекту (технологічна схема) розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод для водозабору ПАТ “Монделіс Україна».

Листом від 16.06.2016 № 10441/13/10-16 Держгеонадра України повідомило позивача, що Держгеонадра України в межах компетенції погоджують Проект (технологічну схему) розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод для водозабору ПАТ “Монделіс Україна».

Листом від 06.07.2016 № 7199/1/10.3-ДП-16 Держпраці повідомила позивача, що проектна документація (Проект і План) повертається ПрАТ “Монделіс Україна» для подальшого доопрацювання та погодження з Управлінням Держпраці у Сумській області.

Листом від 14.03.2017 № 1508/15-28/13/2017/1682 Управлінням Держпраці у Сумській області на звернення № 355 від 16.02.2017 щодо погодження робочого проекту “Технологічна схема розробки Тростянецького родовища питних підземних вод» повідомило ПрАТ “Монделіс Україна» про погодження зазначеної документації.

Таким чином, Держгеонадра України та Управлінням Держпраці у Сумській області погодили Проект (технологічну схему) розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод для водозабору ПАТ “Монделіс Україна».

Отже, позивач вчинив дії, спрямовані на погодження з Держгеонадра України та Держпраці зазначеного Проекту.

Щодо погодження позивачем Плану розвитку робіт з охорони надр Проекту розробки (технологічної схеми) родовища корисних копалин, суд зазначає наступне.

У березні 2017 року позивач звернувся до Управління Держпраці у Сумській області для погодження Плану розвитку робіт з охорони надр та промислової безпеки на 2017 pік водозабору під час розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод, що експлуатується водозабором ПрАТ “Монделіс Україна».

З титульного аркуша Плану розвитку робіт з охорони надр та промислової безпеки на 2017 рік під час розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод, що експлуатується водозабором ПрАТ “Монделіс Україна» м. Тростянець Сумської області (а. с. 33) вбачається, що План погоджено Управлінням Держпраці у Сумській області 24.04.2017.

Щодо погодження проекту зон санітарної охорони Тростянецького родовища суд зазначає наступне.

Згідно із ст. 93 Водного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) з метою охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони, які поділяються на пояси особливого режиму.

Межі зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.

Режим зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 30 Закону України № 2026-III округ санітарної охорони поділяється на три зони: перша зона (зона суворого режиму); друга зона (зона обмежень); третя зона (зона спостережень).Встановлення меж зон санітарної охорони здійснюється в порядку розроблення проектів землеустрою.

Згідно із ст. 34 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 № 2918-III (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), залежно від типу джерела питного водопостачання (поверхневе, підземне), ступеня його захищеності і ризику біологічного, хімічного та радіаційного забруднення, особливостей санітарних, гідрогеологічних і гідрологічних умов, а також характеру забруднюючих речовин встановлюються зони санітарної охорони та окремі пояси особливого режиму цих зон.

Встановлення меж зон санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання здійснюється у процесі розроблення проекту землеустрою.

Межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби.

Вплив потенційних джерел - забруднювачів підземних вод, що розташовані в межах другого та третього поясів зони санітарної охорони і які з технічних причин не можуть бути винесені за межі цих зон (нафтопроводи, продуктопроводи, поля фільтрації, скотомогильники тощо), визначається по кожному такому об'єкту окремо на підставі результатів вивчення міграції забруднюючих речовин у навколишньому природному середовищі. При значному техногенному навантаженні в межах другого та третього поясів зони санітарної охорони з метою контролю за експлуатацією джерел питного водопостачання та прийняттям водогосподарських рішень здійснюються постійні моніторингові дослідження.

У разі розташування зони санітарної охорони на територіях двох і більше областей її межі встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сферах санітарного та епідемічного благополуччя, розвитку водного господарства, земельних відносин, та відповідними органами місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 35 Закону № 2918-III зони санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання входять до складу водоохоронних зон і поділяються на три пояси особливого режиму: перший пояс (суворого режиму) включає територію розміщення водозабору, майданчика водопровідних споруд і водопідвідного каналу; другий і третій пояси (обмеження і спостереження) включають територію, що відводиться для забезпечення охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання.

Згідно із ст. 36 Закону № 2918-III у межах зони санітарної охорони джерел питної води та об'єктів централізованого питного водопостачання господарська та інша діяльність обмежується. Забороняється розміщення, будівництво, введення в дію, експлуатація та реконструкція підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі дотримання всіх вимог і виконання заходів, передбачених у проектах зон санітарної охорони, проектах на будівництво та реконструкцію, інших проектах.

Згідно з абз. першим та другим пункту 3 Правового режиму зон санітарної охорони водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.1998 № 2024 межі ЗСО водних об'єктів визначаються проектом землеустрою. Межі ЗСО водних об'єктів встановлюються органами місцевого самоврядування на їх території за погодженням з державними органами земельних ресурсів, санітарно-епідеміологічного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.

Суд врахував, що відповідно до листа від 24.01.2017 № 01-20/177 Департамент екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації, розглянувши доопрацьовану документацію “Проект “Зони санітарної охорони водозабору митних підземних вод ПАТ “Монделіс Україна» в місті Тростянець Сумської області», розроблений Малим колективним науково-технічним підприємством “Геосфера» у 2014 році в м. Київ та “Проeкт землеустрою щодо встановлення меж зон санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПрАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Тростянецького району Сумської області», розроблений ПП “Горизонт» у 2016 в м. Тростянець, погодив межі зон санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПрАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області.

Листом від 17.05.2017 № 10999/13/10-17 Держгеонадра України за результатом опрацювання листа ПАТ “Монделіс Україна» від 11.04.2017 № 731 повідомила про погодження Проекту “Зони санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПАТ “Монделіс Україна" в м. Тростянець Сумської області, за умови дотримання чинного законодавства та нормативно-правових актів з питань охорони надр та водоохоронних заходів.

Отже, позивачем вчинені дії, спрямовані на погодження з Державною службою геології та надр України зон санітарної охорони підземних вод.

Щодо проведення гідрогеологічного обслуговування суд зазначає таке.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 53 Кодексу України про надра при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися:

1) застосування раціональних, екологічно безпечних технологій видобування корисних копалин і вилучення наявних у них компонентів, що мають промислове значення, недопущення наднормативних втрат і погіршення якості корисних копалин, а також вибіркового відпрацювання багатих ділянок родовищ, що призводить до втрат запасів корисних копалин;

2) здійснення дорозвідки родовищ корисних копалин та інших геологічних робіт, проведення маркшейдерських робіт, ведення технічної документації;

3) облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності;

4) недопущення псування розроблюваних і сусідніх з ними родовищ корисних копалин в результаті проведення гірничих робіт, а також збереження запасів корисних копалин родовищ, що консервуються;

5) складування, збереження та облік корисних копалин, а також відходів виробництва, що містять корисні компоненти і тимчасово не використовуються;

6) раціональне використання розкривних порід і відходів виробництва;

7) безпечне для людей, майна і навколишнього природного середовища ведення робіт.

Суд врахував, що на виконання зазначених вимоги Припису ПАТ “Монделіс Україна» уклало договір № МК 1600-7329 від 21.06.2016 з ПП “Лімік» на виконання гідрогеологічного обслуговування свердловини.

Крім того, суд врахував, що позивач листом від 01.02.2017 № 247 направив Держгеонадра України інформацію щодо виконання програми робіт з видобування питних підземних вод Тросянецького родовища (свердловини № 3828 (№ 1) та № 47 (№ 2)) та щорічний звіт за 2016 рік про виконання програми робіт, яка є додатком Угоди про умови користування надрами від 24.04.2014 № 5695.

Однак, Держгеонадра України листом від 22.03.2017 № 6482/13/14-7 повідомило позивача про те, що за результатами перевірки наказом Держгеонадра України від 13.03.2017 № 124 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 5695 від 28.12.2012, наданого ПрАТ “Монденіс Україна» та надано 30 календарних днів для усунення виявлених недоліків.

Позивач листом від 05.04.2017 № 691 направив до Північного міжрегіонального відділу Держгеонадра України інформацію щодо усунення порушень ПрАТ “Монделіс Україна», викладених у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695.

Листом від 24.04.2017 № 802 позивач звернувся до Північного міжрегіонального відділу Держгеонадра України щодо продовження терміну виконання Припису.

Держгеонадра України листом від 13.05.2017 № 10719/13/14-17 повідомило позивача, що наказом Держгеонадра України від 28.04.2017 № 203 ПрАТ “Монденіс Україна» продовжено на 30 календарних днів термін для усунення порушень, встановлених наказом Держгеонадр від 13.03.2017 № 124.

ПАТ “Монделіс Україна» листом від 22.05.2017 № 980 повідомило Північний міжрегіональний відділ Держгеонадра України про те, що всі порушення, викладені у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695 усунені в повному обсязі.

Щодо правових підстав прийняття спірного наказу від 13.03.2017 № 124, то суд врахував таке.

Згідно з п. 11 п. 16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) для проведення планової або позапланової перевірки Держгеонадра видає наказ, який містить найменування надрокористувача, щодо якого буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу державного геологічного контролю або його заступником (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

За результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами (п. 15 Порядку № 1294).

Відповідно до п. 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Згідно з п. 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема, невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Як встановив суд, за результатами перевірки відповідач склав акт від 29.03.2016 № 07/5695, яким встановлено порушення позивачем вимог законодавства у сфері надрокористування.

На підставі акта винесено припис від 04.04.2016 № 08/10/5695, яким приватному акціонерному товариству “Монделіс Україна» надано строк на усунення порушень законодавства в сфері надрокористування до 04.05.2016.

Наказом Держгеонадра України від 13.03.2017 № 124 зупинив дію спеціального дозволу на користування надрами № 5695 від 28.12.2012, наданого ПрАТ “Монденіс Україна».

При цьому відповідно до додатку до наказу Держгеонадра України від 13.03.2017 № 124 ПАТ “Монделіс Україна» надано 30 календарних днів для усунення виявлених недоліків.

Також відповідно до листа від 13.05.2017 № 10719/13/14-17 Держгеонадра України повідомило позивача, що наказом Держгеонадра України від 28.04.2017 № 203 ПрАТ “Монденіс Україна» продовжено на 30 календарних днів термін для усунення порушень, встановлених наказом Держгеонадр від 13.03.2017 № 124. Тобто такий строк було продовжено до 28.05.2017.

Суд врахував, що ПАТ “Монделіс Україна» на усунення поручень, наведених у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695, вчинило відповідні дії, а саме:

отримало погодження Держгеонадра України “Проекту (технологічна схема) розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод для водозабору ПАТ “Монделіс Україна» (лист Держгеонадра України від 16.06.2016 № 10441/13/10-16);

отримало погодження Управління Держпраці у Сумській області робочий проект “Технологічна схема розробки Тростянецького родовища питних підземних вод» (лист Управління Держпраці у Сумській області від 14.03.2017 № 1508/15-28/13/2017/1682);

отримало погодження Управління Держпраці у Сумській області Плану розвитку робіт з охорони надр та промислової безпеки на 2017 рік під час розробки ділянки Тростянецького родовища питних підземних вод, що експлуатується водозабором ПрАТ “Монделіс Україна» м. Тростянець Сумської області;

отримано погодження Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації меж зон санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПрАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області (лист Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА від 24.01.2017 № 01-20/177);

отримало погодження Держгеонадра України Проекту “Зони санітарної охорони водозабору питних підземних вод ПАТ “Монделіс Україна» в м. Тростянець Сумської області (лист Держгеонадра України від 17.05.2017 № 10999/13/10-17);

уклало договір № МК 1600-7329 від 21.06.2016 з ПП “Лімік» на виконання гідрогеологічного обслуговування свердловин;

направило Держгеонадра України інформацію щодо виконання програми робіт з видобування питних підземних вод Тросянецького родовища (свердловини № 3828 (№ 1) та № 47 (№ 2)) та щорічний звіт за 2016 рік про виконання програми робіт, яка є додатком Угоди про умови користування надрами від 24.04.2014 № 5695 (лист ПАТ “Монделіс Україна»від 01.02.2017 № 247).

Ураховуючи наведені вище обставини справи, суд дійшов висновку, що ПАТ “Монделіс Україна» усунуло порушення, зазначені у Приписі від 04.04.2016 № 08/10/5695, у межах строку, на який відповідач продовжив термін для їх усунення.

Таким чином, встановивши в ході розгляду справи, що позивач виконав вимоги припису від 04.04.2016 № 08/10/5695, суд дійшов висновку, що підстави винесення оскаржуваного рішення відпали. Тому суд вважає за необхідне скасувати наказ від 13.03.2017 № 124.

Щодо посилання відповідача у відзиві на пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд звертає увагу, що ухвалою від 14.11.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду з наведених в ухвалі правових підстав.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 921,00 грн підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) “Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» від 13.03.2017 № 124 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2012 № 5695, виданого приватному акціонерному товариству “Монделіс Україна» (42600, Сумська обл., м. Тростянець, вул. Набережна, буд. 28А, код ЄДРПОУ 00382220).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) на користь приватного акціонерного товариства “Монделіс Україна» (42600, Сумська обл., м. Тростянець, вул. Набережна, буд. 28А, код ЄДРПОУ 00382220) судовий збір у сумі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО