Рішення від 18.11.2025 по справі 560/17569/25

Справа № 560/17569/25

РІШЕННЯ

іменем України

18 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Красилівської міської ради Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Красилівської міської ради щодо не повідомлення його та не винесення рішення про початок адміністративного провадження протягом трьох днів, як це зазначено в ст. 49 Закону №2073-IX;

- зобов'язати Красилівську міську раду розглянути повторно заяву - клопотання від 27.09.2025;

- скасувати рішення від 23.10.2025 року №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду", як таке яке винесено всупереч - статтям 12, 17, 28, 32, 49, 63 Закону №2073-IX.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до Красилівської міської ради Хмельницької області із заявою - клопотанням від 27.09.2025, у якій просив прийняти рішення щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду №65/9, №66/9 від 17 квітня 2019 року за кадастровими номерами 6822789100:01:007:0005, 6822789100:01:007:0004 на новий строк на підставі переважного права. Вказує, що Красилівська міська рада не дотримавшись Закону України "Про адміністративну процедуру" не прийняла рішення про початок адміністративного провадження в строк передбачений цим Законом. Також зазначає, що Красилівська міська рада заяву - клопотання від 27.09.2025 не зареєструвала, про що свідчить лист від 10.10.2025 Красилівської міської ради, в даному листі не вказаного реєстраційного номера. Звертає увагу, що не зважаючи на те, що Красилівська міська рада не розпочала адміністративну процедуру, але всупереч всьому Красилівською міською радою 23.10.2025 прийнято рішення №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду". Зазначає, що направив до Красилівської міської ради заяву - клопотання від 18.10.2025, яким просив Красилівську міську раду не розглядати заяву - клопотання від 27.09.2025, до вирішення справи №560/17569/25, однак Красилівська міська рада заяву - клопотання від 18.10.2025 не розглянула та не повідомила про результат його розгляду. А тому, Красилівська міська рада прийняла рішення від 23.10.2025 №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду", яке повністю суперечить Закону України "Про адміністративну процедуру".

Відповідачем подано до суду відзиви, у яких просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що Красилівська міська рада зареєструвала заяву - клопотання ОСОБА_2 від 27.09.2025, реєстраційний номер К/1633/08-29/2025, дата реєстрації 29.09.2025. Вказує, що оскільки позивачем було ініційовано адміністративне провадження шляхом подання заяви клопотання від 27.09.2025 до Красилівської міської ради, як компетентного органу, початком адміністративного провадження є день отримання звернення та вчинення процедурної дії міською радою, а саме його реєстрації. ЗАП не закріплює обов'язку компетентного органу приймати рішення про початок адміністративного провадження в таких випадках. Зазначає, що ознак бездіяльності немає, оскільки відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Водночас, Красилівська міська рада діяла в межах та на підставі Закону України "Про адміністративну процедуру", а саме - належним чином зареєструвала заяву - клопотання позивача від 27.09.2025 та залучила заявника для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом направлення запрошення, про що сам зазначає в позові. Красилівська міська рада, також вважає доповнені позовні вимоги безпідставними, необгрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню, оскільки рішення Красилівської міської ради Хмельницької області від 23.10.2025 №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду" є законним, прийнято на підставі та в межах норм чинного законодавства України.

Позивачем подано письмові клопотання, у яких зазначає, що Красилівська міська рада протягом трьох днів не повідомила його та не прийняла рішення про початок адміністративного провадження по його заяві - клопотанні від 27.09.2025, адже відповідно до ст. 49 Закону №2073-IX адміністративний орган повідомляє адресата та заінтересованих осіб про початок адміністративного провадження невідкладно, а за наявності обгрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після його початку, у порядку, передбаченому цим Законом. Вказує, що Красилівська міська рада скрито від позивача прийняла рішення від 23.10.2025 №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду". Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2025 року прийнято заяву ОСОБА_1 про доповнення позовних вимог до розгляду.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 направив 27 вересня 2025 року до Красилівської міської ради Хмельницької області заяву - клопотання, у якій просив: - прийняти рішення щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду №65/9, №66/9 від 17 квітня 2019 року за кадастровими номерами 6822789100:01:007:0005, 6822789100:01:007:0004, на новий строк на підставі переважного права; - відповідь надати на електронну скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1

29.09.2025 Красилівською міською радою Хмельницької області зареєстровано заяву - клопотання ОСОБА_2 від 27.09.2025, реєстраційний номер К/1633/08-29/2025.

10.10.2025 Красилівська міська рада Хмельницької області листом К/1633/08-29/2025, зокрема, повідомила позивача, що за результатами заяви - клопотання від 27.09.2025 Красилівською міською радою підготовлено проєкт рішення сесії міської ради восьмого скликання, а саме "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду". Зазначений проєкт рішення буде винесено на розгляд постійної депутатської комісії міської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою, яке відбудеться 20 жовтня 2025 року о 16 год. 30 хв. в приміщенні Красилівської міської ради Хмельницької області за адресою місто Красилів, площа Незалежності, 2.

18.10.2025 ОСОБА_1 направив до Красилівської міської ради Хмельницької області заяву - клопотання, у якій просив Красилівську міську раду Хмельницької області не розглядати заяву - клопотання від 27.09.2025, до вирішення справи №560/17569/25.

28.10.2025 Красилівська міська рада Хмельницької області листом К/1742/08-29/2025, зокрема, повідомила позивача, що до заяви - клопотання від 18.10.2025 не додано документів, які підтверджують відкриття провадження в адміністративній справі №560/17569/25. Постійною депутатською комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою Красилівської міської ради розглянуто документи адміністративної справи в межах адміністративного провадження, розпочатого за заявою - клопотанням ОСОБА_2 від 27.09.2025, підтримано проєкт рішення міської ради "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду" та рекомендовано його на розгляд сесії міської ради. Отже, заява - клопотання від 27.09.2025 розглянута Красилівською міською радою, за результатами розгляду прийнято відповідне рішення, про що позивача повідомлено листом ВихД-1679 від 24.10.2025.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність та прийнято рішення всупереч Закону 2073-IX, позивач звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України від 17.02.2022 № 2073-ІХ "Про адміністративну процедуру" та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Так, згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про адміністративну процедуру" від 17.02.2022 № 2073-ІХ (далі - Закон № 2073-ІХ) цей Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073-ІХ адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.

Згідно із ст. 36 Закону №2073-IX адміністративне провадження відповідно до цього Закону розпочинається:

1) за заявою особи щодо забезпечення реалізації її права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку, у тому числі щодо отримання адміністративної послуги;

2) за ініціативою адміністративного органу, у тому числі у порядку здійснення ним інспекційного (контрольного, наглядового) повноваження.

Адміністративне провадження продовжується у разі подання скарги в порядку адміністративного оскарження.

Відповідно до ст. 38 Закону №2073-IX особа має право в порядку, встановленому цим Законом, подати до адміністративного органу заяву з вимогою прийняти адміністративний акт з метою забезпечення реалізації її права, свободи або законного інтересу, виконання нею визначеного законом обов'язку, якщо вважає, що розгляд і виконання такої вимоги належить до компетенції адміністративного органу.

Заяву може бути подано однією особою (індивідуальна заява) або групою осіб (колективна заява).

Згідно із ст. 39 Закону №2073-IX заява подається в усній чи письмовій формі.

Письмова заява може бути подана в електронній або паперовій формі.

Заява може бути подана в усній формі у разі, якщо законодавством не вимагається подання заяви в письмовій формі.

Заява в усній формі подається особою шляхом особистого звернення або за допомогою засобів телефонного зв'язку.

У визначених законодавством випадках заява в усній формі щодо вирішення певної категорії справ, у тому числі щодо отримання адміністративної послуги, може бути подана особою за допомогою засобів телефонного зв'язку, за умови підтвердження ідентифікації особи, яка її подає, зокрема з використанням засобів розпізнавання голосу або з наданням відповідей на контрольні запитання.

Заява в усній формі, подана шляхом особистого звернення, фіксується в матеріалах справи шляхом оформлення її посадовою особою адміністративного органу в письмовій формі в момент подання заяви. Оформлена в такий спосіб письмова заява підписується заявником (його представником), крім випадків, передбачених законодавством.

Заява в усній формі, подана шляхом особистого звернення, не підлягає оформленню в письмовій формі, якщо справа вирішується в момент подання заяви, крім випадків, передбачених законодавством.

Заява, що подається в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".

Відповідно до ст. 42 Закону №2073-IX заява реєструється адміністративним органом в день її надходження.

Відмова в реєстрації заяви не допускається.

Адміністративний орган у день надходження заяви на вимогу заявника або його представника видає (надсилає) йому письмове підтвердження реєстрації його заяви із зазначенням дати та номера реєстрації, крім випадків, якщо справа вирішується в момент подання заяви. Реєстрація заяви, поданої в електронній формі, підтверджується автоматично надісланим електронним повідомленням.

Суд звертає увагу, що Красилівська міська рада зареєструвала заяву - клопотання ОСОБА_2 від 27.09.2025, реєстраційний номер К/1633/08-29/2025, дата реєстрації 29.09.2025, що підтверджується доданим до відзиву журналом операцій документа.

А тому, твердження позивача про те, що його звернення не зареєстровано, не відповідає дійсності.

Крім того суд зазначає, що згідно Закону №2073-IX адміністративний орган не має обов'язку повідомляти заявника про реєстрацію його заяви.

Згідно із ст. 46 Закону №2073-IX адміністративне провадження розпочинається з дня:

1) отримання заяви компетентним адміністративним органом;

2) прийняття рішення про початок адміністративного провадження компетентним адміністративним органом за власною ініціативою або вчинення першої процедурної дії у справі.

Адміністративний орган розпочинає адміністративне провадження за власною ініціативою на його власний розсуд, крім випадку, якщо згідно із законом адміністративний орган зобов'язаний ініціювати та розпочати адміністративне провадження.

Отже, оскільки позивачем було ініційовано адміністративне провадження шляхом подання заяви - клопотання від 27.09.2025 до Красилівської міської ради, як компетентного органу, початком адміністративного провадження є день отримання звернення та вчинення процедурної дії міською радою, а саме його реєстрації. Закон №2073-IX не закріплює обов'язку компетентного органу приймати рішення про початок адміністративного провадження в таких випадках.

Відповідно до ст. 47 Закону №2073-IX під час підготовки справи до розгляду та вирішення, крім невідкладного розгляду та вирішення справи (стаття 60 цього Закону), адміністративний орган встановлює наявність та достатність матеріалів у справі, а також за необхідності:

1) витребовує додатково документи та відомості, що перебувають у володінні органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, що належить до сфери його управління;

2) залучає до участі в адміністративному провадженні адресата, повідомляє йому правові підстави початку адміністративного провадження та можливі наслідки прийняття адміністративного акта;

3) повідомляє заінтересованим особам про початок адміністративного провадження та про їхні права на участь в адміністративному провадженні;

4) повідомляє учасникам адміністративного провадження порядок ознайомлення з матеріалами справи, їхні права і обов'язки;

5) надає учасникам адміністративного провадження можливість подати документи, клопотання, пояснення та зауваження, довести обставини, що мають значення для вирішення справи;

6) вирішує питання про необхідність залучення до участі в адміністративному провадженні осіб, які сприяють розгляду справи, призначення експертизи, проведення огляду на місці або огляду речей, проведення слухання у справі;

7) виконує інші передбачені законом обов'язки в рамках адміністративного провадження.

Витребування необхідних документів та відомостей, збирання доказів, проведення слухання у справі та інші процедурні дії під час адміністративного провадження здійснюються відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до ст. 27 Закону №2073-IX учасником адміністративного провадження є:

1) особа, питання про право, свободу чи законний інтерес або обов'язок якої вирішується в адміністративному акті (адресат), у тому числі:

а) особа, яка з метою забезпечення реалізації свого права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку звертається до адміністративного органу із заявою про прийняття адміністративного акта (заявник);

б) особа, стосовно якої адміністративний орган ініціював адміністративне провадження;

в) особа, яка з метою захисту свого права, свободи чи законного інтересу звертається до адміністративного органу із скаргою (скаржник);

2) інша особа, на право, свободу чи законний інтерес якої негативно впливає або може вплинути адміністративний акт (заінтересована особа).

Згідно із ст. 49 Закону №2073-IX адміністративний орган повідомляє адресата та заінтересованих осіб про початок адміністративного провадження невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після його початку, у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо адресат та/або заінтересована особа невідомі, адміністративний орган розміщує повідомлення на своєму офіційному веб-сайті або оприлюднює його в інший визначений законодавством спосіб.

У повідомленні зазначаються права та обов'язки учасника адміністративного провадження, у тому числі порядок ознайомлення з матеріалами справи, а також способи подання ним своїх пояснень та зауважень у справі та строк, протягом якого особа має право їх подати. Якщо необхідна особиста присутність учасника адміністративного провадження або його представника під час розгляду та вирішення справи (вчинення процедурної дії), у повідомленні наводиться обґрунтування такої необхідності.

Заінтересована особа може залучатися до участі в адміністративному провадженні адміністративним органом за його ініціативою або за клопотанням іншого учасника адміністративного провадження.

Особа, право, свобода чи законний інтерес якої зачіпається справою, може клопотати про отримання статусу заінтересованої особи.

Рішення про надання чи відмову в наданні особі статусу заінтересованої особи приймається адміністративним органом у порядку, встановленому статтею 50 цього Закону, про що повідомляється такій особі та зазначається у матеріалах справи.

Заінтересована особа має права та обов'язки, передбачені статтею 28 цього Закону, крім права на подання клопотання про закриття адміністративного провадження.

Суд звертає увагу, що обов'язок адміністративного органу залучити до адміністративного провадження адресата адміністративного акта та заінтересованих осіб виникає в інспекційних (контрольних, наглядових) провадженнях чи інших втручальних провадженнях. Адже у заявних провадженнях адресат адміністративного акта стає таким учасником з моменту подання заяви і не потребує залучення.

А тому, доводи позивача щодо не повідомлення останнього та не винесення рішення про початок адміністративного провадження протягом трьох днів відповідно до ст. 49 Закону №2073-IX є безпідставними.

Враховуючи вищевказане, Красилівська міська рада діяла в межах та на підставі Закону України "Про адміністративну процедуру", а саме - належним чином зареєструвала заяву - клопотання позивача від 27.09.2025 та залучила заявника для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом направлення запрошення.

Як наслідок, немає підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву - клопотання від 27.09.2025.

Щодо позовних вимог про скасування рішення від 23.10.2025 року №26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорів оренди земель водного фонду", як таке яке винесено всупереч - статтям 12, 17, 28, 32, 49, 63 Закону №2073-IX, суд зазначає наступне.

Адміністративний орган зобов'язаний у порядку, встановленому законом, забезпечувати реалізацію права особи на доступ до інформації, що пов'язана з прийняттям та виконанням адміністративного акта стосовно неї. Учасник адміністративного провадження має право знати про початок адміністративного провадження та про своє право на участь у такому провадженні, а також право на ознайомлення з матеріалами відповідної справи (стаття 12 Закону №2073-IX).

Стаття 17 Закону №2073-ІХ передбачає, що особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.

Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків.

Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

Відповідно до ст. 28 Закону №2073-IX учасники адміністративного провадження мають право:

1) отримувати від адміністративного органу роз'яснення щодо порядку здійснення адміністративного провадження, а також щодо змісту своїх прав та обов'язків у межах адміністративного провадження, визначених законом;

2) брати участь в адміністративному провадженні особисто або через своїх представників;

3) ознайомлюватися з матеріалами справи (крім відомостей, що відповідно до закону віднесені до інформації з обмеженим доступом), робити з них витяги, копії тощо, у тому числі з використанням технічних засобів, під час здійснення та після завершення адміністративного провадження, отримувати інформацію про процедурні дії та процедурні рішення, вчинені (прийняті) під час здійснення адміністративного провадження;

4) бути заслуханими адміністративним органом з питань, що є предметом адміністративного провадження, до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес такого учасника;

5) отримувати та надавати документи, інші докази, що стосуються обставин справи;

6) бути поінформованими про дату, час і місце слухання у справі (в разі його проведення);

7) подавати клопотання про:

а) відвід посадової особи адміністративного органу, яка розглядає справу, а також відвід особи, яка сприяє розгляду справи;

б) залучення до участі в адміністративному провадженні іншого учасника та/або особи, яка сприяє розгляду справи;

в) витребування документів або відомостей, необхідних для розгляду та вирішення справи;

г) призначення експертизи, отримання консультації та/або висновку спеціаліста;

ґ) зупинення адміністративного провадження;

д) поновлення адміністративного провадження;

е) продовження строку здійснення адміністративного провадження;

є) відмову від розгляду заяви або скарги та закриття адміністративного провадження;

ж) вчинення іншої дії, що не суперечить закону та сприяє розгляду справи;

8) бути поінформованими про результат вирішення справи;

9) отримати адміністративний акт;

10) досягти примирення на будь-якому етапі здійснення адміністративного провадження за скаргою;

11) оскаржити у передбаченому законом порядку адміністративний акт, процедурне рішення або дію, бездіяльність адміністративного органу;

12) користуватися іншими визначеними законом правами в адміністративному провадженні.

Учасники адміністративного провадження зобов'язані:

1) подати до адміністративного органу у порядку, встановленому законом, наявні у них документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження;

2) надати адміністративному органу свої контактні дані (номер телефону (за наявності), адресу електронної пошти (за наявності), адресу місця проживання (перебування), місцезнаходження або іншу адресу для зв'язку), своєчасно повідомляти адміністративний орган про зміну таких даних;

3) своєчасно повідомляти про неможливість прибуття на запрошення адміністративного органу із зазначенням причини;

4) сумлінно виконувати вимоги, встановлені цим Законом та іншими актами законодавства.

Згідно із ст. 32 Закону №2073-IX учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, залучаються адміністративним органом для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом вручення (направлення) запрошення.

Запрошення учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, здійснюється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня відповідної процедурної дії. Цей строк може бути зменшено у разі, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що у запрошенні надається обґрунтоване пояснення. Запрошення вручається особисто під підпис, надсилається поштовим відправленням або іншими засобами зв'язку (телефоном, електронною поштою тощо) за наявними у справі контактними даними, про що в матеріалах справи робиться відповідний запис.

У запрошенні зазначаються:

1) найменування та адреса адміністративного органу;

2) назва справи, статус та мета, з якою запрошується учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи;

3) дата, час і місце, куди запрошується учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи;

4) контактний номер телефону та адреса електронної пошти адміністративного органу, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) посадової особи адміністративного органу, яка розглядає справу;

5) інші відомості (за потреби).

Відсутність запрошеного належним чином учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, не перешкоджає вчиненню процедурних дій, якщо це не впливає на належний розгляд справи.

Адміністративний орган повідомляє учасника адміністративного провадження, особу, яка має право брати участь в адміністративному провадженні, про початок здійснення адміністративного провадження, а також у випадках, передбачених цим Законом, - про процедурні рішення і процедурні дії в такому провадженні. Повідомлення надсилається невідкладно з дотриманням вимог, встановлених цією статтею для запрошення.

Учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, отримують повідомлення особисто, крім випадків, якщо вони сповістили адміністративний орган про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень. У такому разі повідомлення має бути адресовано представнику та вважається таким, що надіслано учаснику адміністративного провадження, особі, яка сприяє розгляду справи, особисто. За наявності обґрунтованих причин повідомлення може надсилатися в інший строк (граничний строк), встановлений законом.

Поштове відправлення надсилається поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення), за бажанням учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, - кур'єром за додаткову плату, на адресу місця проживання (перебування), місцезнаходження відповідної особи або на іншу адресу, яку особа вказала для офіційного листування з нею.

Якщо час отримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, не зафіксовано, воно вважається отриманим особою на п'ятий день з дня відправлення, крім випадків, якщо є інформація, що запрошення не надійшло або надійшло пізніше. Якщо особа заявляє про неотримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, або про отримання запрошення пізніше ніж на п'ятий день з дня відправлення, на адміністративний орган покладається обов'язок доказування факту і часу отримання запрошення особою.

Відповідно до ст. 63 Закону №2073-IX учасник адміністративного провадження має право бути заслуханим адміністративним органом до прийняття рішення у справі, якщо таке рішення може негативно вплинути на його право, свободу чи законний інтерес, крім випадків, передбачених цим Законом.

Право учасника адміністративного провадження бути заслуханим реалізується ним шляхом подання до адміністративного органу своїх пояснень та/або заперечень у спосіб, передбачений цим Законом для подання заяви.

Адміністративний орган інформує учасника адміністративного провадження про можливі негативні наслідки його неучасті у провадженні та ненадання пояснень та/або заперечень у справі, у тому числі у разі оскарження адміністративного акта.

Заслуховування не проводиться, якщо:

1) необхідно вжити негайних заходів для запобігання заподіянню шкоди;

2) відповідно до законодавства вимагається негайне прийняття рішення;

3) адміністративний орган приймає відповідний адміністративний акт в автоматичному режимі;

4) прохання заявника є очевидно безпідставним.

З матеріалів справи встановлено, що Красилівською міською радою дотримано вимоги ст. ст. 12, 17, 28, 32, 49, 63 Закону №2073-IX, оскільки ОСОБА_2 було запрошено для участі в процедурній дії, а саме засіданні постійної депутатської комісії міської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою, так як, саме на засіданні вказаної комісії вирішується питання щодо рекомендації винесення того чи іншого питання на розгляд ради, а також детально вивчаються документи подані заявниками, про що позивачем також зазначено в позовній заяві.

Також, заяву - клопотання позивача від 18.10.2025 розглянуто та надано відповідь від 28.10.2025 №К/1742/08-29/25, що підтверджується матеріалами справи.

А тому, зважаючи на вищенаведені норми законодавства України, наведені обставини та наявні в матеріалах справи докази, рішення Красилівської міської ради Хмельницької області від 23.10.2025 № 26 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо укладення додаткових угод до договорі оренди земель водного фонду" прийняте на підставі та в межах норм законодавства України, зокрема і Закону України "Про адміністративну процедуру".

За нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про відмову у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи вимоги статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати по справі не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Красилівська міська рада Хмельницької області (пл. Незалежності, 2,м. Красилів,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,31000 , код ЄДРПОУ - 04060737)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап