Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 листопада 2025 року № 520/21376/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В., розглянувши в приміщенні суду у м. Харкові в порядку письмового провадження заяву позивача про відвід судді по справі №520/21376/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області про скасування рішення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області, в якому просить суд:
- задовольнити позовну заяву позивача та ухвалити рішення про скасування Рішення Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області LХХІХ сесія VІІІ скликання від 25 липня 2025 року №4169-VІII, яким вдруге незаконно відмовлено мені в наданні податкової пільги зі сплати земельного податку у розмірі 100% за період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року за земельні ділянки (згідно з додатком), в зв'язку з встановленням факту використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі відповідно до статті 262 КАС України без виклику сторін в судове засідання та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Позивачем через систему "Електронний суд" надіслано заяву про відвід судді, в якій просить задовольнити заяву про відвід судді Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В. у подальшому розгляді справи №520/21376/25 за позовом до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області про скасування рішення.
В обґрунтування заяви зазначено, що як передбачено ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. В порушення вказаних вище вимог адміністративна справа №520/21376/25 за позовом ОСОБА_1 до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області про скасування рішення до цього часу, тобто після спливу вже більше дев'яносто днів із дня відкриття провадження у справі не розглянута, чим порушене право позивача на доступу до суду.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Шевченка О.В. від 18.11.2025 передано справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області про скасування рішення, у порядку статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, для вирішення питання про відвід судді.
Шляхом автоматичного розподілу, 18.11.2025 заяву про відвід судді Шевченка О.В. передано на вирішення судді Пасечнік О.В.
За приписами ч. 8 та ч. 11 ст. 40 КАС України суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. Питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід.
Ознайомившись із заявою про відвід судді та матеріалами справи суддя встановив наступне.
Підстави для відводу судді передбачені ст. 36 КАС України, зокрема за п. 4 ч. 1 вказаної статті суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
У висновку №3 Консультативної ради європейських суддів щодо принципів та правил, які регулюють професійну поведінку суддів, зокрема, питання етики, несумісної поведінки та безсторонності, зазначено, що за загальним принципом судді повинні персонально бути повністю звільненими від відповідальності стосовно претензій, що пред'являються їм у зв'язку із здійсненням ними своїх функцій.
Згідно з частиною першою статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31цього Кодексу.
Суд зазначає, що зі змісту доводів, які наведені у заяві про відвід судді Шевченка О.В., вбачається, що дана заява не містить підстав для відводу судді, які визначені статтею 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас суд зазначає, що з врахуванням недостатньої кількості суддів у Харківському окружному адміністративному суді , а саме - з 2017 року по сьогоднішній день, кількість суддів, котрі здійснюють правосуддя та щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці, у т.ч. по догляду за дитиною) зменшилася з 40 до 28.
Водночас, кількість справ з середнього показника у 15 тис. на рік (2017 - 2022 роки) збільшилась до майже 38 тис. тобто більше ніж у 2,5 рази справ рік. Так, за період з січня по жовтень 2025 р. у суддів ХОАС на розгляді перебувало 35028 справ і матеріалів.
Отже, розгляд справ поза межами строків, встановлених КАС України відбувається з об'єктивних та незалежних від судді причин:
- зменшення кількості суддів;
- збільшення навантаження через значну кількість справ та матеріалів;
- зміни більшості категорій справ на більш складні;
- нерівномірний розподіл позовних заяв та матеріалів комп'ютерною програмою «Діловодство спеціалізованого суду» на суддів;
- військовий стан в країні;
- робота суддів, складу та апарату суду у зоні бойових дій;
- наявність протягом робочого дня довготривалих повітряних тривог;
- ухвалення та технічне оформлення також у межах кожної конкретної справи рішень згідно заявлених клопотань, заяв або з метою вирішення інших питань у межах кожної справи, та інші обставини, зокрема, але не виключно, заявлення безпідставних відводів, котрі призводять до скорочення часу для розгляду справ та виникнення надмірного навантаження на кожного окремого суддю, що виключає можливість своєчасного розгляду справ в строки, передбачені КАС України, незалежно від їх складності.
Рішенням Вищої ради правосуддя № 3237/0/15-20 від 24.11.2020 рекомендовано Державній судовій адміністрації України та Раді суддів України застосовувати показники середньої тривалості розгляду судових справ при ухваленні рішень та здійсненні заходів з питань організаційного забезпечення діяльності судів. Зі змісту додатку до згаданого рішення убачається, що рекомендований середній час розгляду справ і матеріалів адміністративним судом становить 597 хв. (9 год. 57 хв.), окремих процесуальних питань - 179 хв. (2 год. 59 хв.).
Із наведеного розрахунку убачається, що дотримання засад своєчасності розгляду справи не може не корелювати із кількістю справ у провадженні судді, при цьому, виходячи із розрахункового часу, визначеного Вищою радою правосуддя, кількість розглянутих справ суддею значно перевищує рекомендовані норми, навіть без урахування щорічної відпустки та тимчасової втрати працездатності.
Згідно даних, розмішених на офіційному веб-сайті Ради суддів України https://rsu.gov.ua/oas-2025_2-maps «Інформація про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до місцевих адміністративних судів та орієнтовна нормативна чисельність суддів за даними звітності за І півріччя 2025 року» у Харківському окружному адміністративному суді при цьогорічному навантаженні реальний нормативний час, необхідний для розгляду справ і матеріалів, становить 177732 год. та необхідна чисельність суддів за нормативами при такому навантаженні - 217 суддів.
Як убачається із КП «ДСС», лише за період з січня по жовтень 2025 р. на розгляд судді Шевченка О.В. надійшло 1316 справ та матеріалів.
У зв'язку з цим, наразі судді Харківського окружного адміністративного суду знаходяться в ситуації, в якій вони позбавлені можливості дотримуватися процесуальних строків розгляду справ з об'єктивних причин. Але, не дивлячись на це, більшість справ розглядаються судом в межах розумного строку.
Отже, твердження Магди А.М. про те, що його справу не розглянуто у строк, який перевищує максимальний строк розгляду справи не відповідає принципу пропорційності відносно фактичного навантаження.
Вказане вище не свідчить про сумніви у неупередженості або об'єктивності судді Шевченка О.В.
Визначаючись щодо наявності підстав для відводу судді необхідно враховувати, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності має визначатись, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, за допомогою суб'єктивного та об'єктивного критеріїв. За суб'єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі.
Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (п. 27, 28 і 30 рішення у справі "Фей проти Австрії" (заява від 24.02.1993 №255), п.42 рішення у справі "Веттштайн проти Швейцарії" (заява №33958/96).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 09.11.2006 у справі "Білуха проти України" зазначено, що "у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду". Стосовно відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що "особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного". Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але "вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими".
Отже, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності такого судді, не підтверджених жодними належними і допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10.05.2018 в адміністративній справі №800/592/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 73903174).
З огляду на вказане, суд вважає, що зазначені обставини в обґрунтування заяви про відвід не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами та не свідчать про наявність обґрунтованого сумніву щодо неупередженості та об'єктивності судді Харківського окружного адміністративного суду Шевченка О.В. у вирішенні даної адміністративної справи, а тому заява про відвід не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями статей 36, 39, 40, 248, 256 КАС України, суддя, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Шевченка О.В. по справі №520/21376/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали складена 18.11.2025 р.
Суддя Пасечнік О.В.