Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
18 листопада 2025 року № 520/22057/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просила суд:
-визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у пенсії у зв'язку з втратою годувальника відпо відно до ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страху вання»;
-зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перевід та перерахунок і виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з мо менту її звернення з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначена пенсія за віком Довічно, за рахунком НОМЕР_2 та видане Пенсійне посвідчення № НОМЕР_3 .
Разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 позивачка перебувала у зареєстрованому шлюбі до дня його смерті. Чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до моменту його смерті подружжя однією родиною мешкало за адресою: АДРЕСА_2 та за рахунок його пенсії, тобто Позивачка фактично перебувала на утриманні свого померлого чоловіка.
Позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про призначення пенсії померлого годувальника непрацездатним членам сім'ї померлого го дувальника, які були на його утриманні.
В переведенні було відмовлено згідно листа від 28.06.2025 № і 7163-18723/С-03/8-2000/25 та Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії №963280840198 від 07.03.2025
Слід звернути увагу суду, що Позивачка не зверталася до Головного управління ПФУ у Вінницькій області з будь-якими заявами щодо призначення пенсії померлого годува льника. Крім того, скарга, направлена на адресу Пенсійного фонду України теж залишена без відповіді, а була скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області ( надалі за текстом - Відповідач або ГУ ПФУ у Харківській області), яке за №17163- 18723/С-03/8-2000/25 від 28.06.2025 року надало лист «Про розгляд звернення», зміст якого свідчить про безпідставність відмови Позивачці у призначення пенсії померлого годувальника непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Позивач вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови призначити пенсію померлого годувальника, а тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. І ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спірні відносини, що виникли між сторонами у справі, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення". Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІУ (далі за текстом - Закон №1058).
У розумінні ст.1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 1 статті 9 Закону 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника є одним із видів пенсійних виплат.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22- 1 від 25.11.2005 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає (перераховує) пенсію.
Відповідно до статті 36 Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" від 12.07.2018 №2505-VIII (далі - Закон №2505) надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік, дружина, якщо вони є особами з інвалідністю або досягай віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно підпунктів 8, 9 пункту 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення/перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника надається довідка про місце проживання (реєстрації), документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника, довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документі, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.
Згідно пункту 2.11 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні в Харківській області з 23.09.2013 та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
28.02.2025 позивачка звернулась до Головного управління в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії (перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника).
Суд вказує, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІУ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.
Так, пунктом 1.1 Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка. перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Відповідно до пункту 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата,- інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Як вже встановлено судом, 28.02.2025 позивачка звернулась до Головного управління в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії (перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника).
Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву Позивача та надані нею документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області для опрацювання.
За результатами розгляду вищевказаної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області прийнято рішення №963280840198 від 07.03.2025 про відмову в переведенні на інший вид пенсії.
В обгрунтування зазначено, що позивачкою не надано підтверджуючих документів щодо перебування на утриманні померлого годувальника.
Головне управління в Харківській області листом №17163- 18723/С-03/8-2000/25 від 28.06.2025 року повідомило позивачці результати розгляду її заяви.
Таким чином, враховуючи, що рішення про відмову в переведенні на інший вид пенсії винесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області, суд не вбачає протиправності дій заявленого відповідача- Головного управління в Харківській області, яке, на виконання вимог діяючого законодавства, обробив та зареєстрував документи, що надійшли від ОСОБА_1 та які були розподілені за принципом екстериторіальності на ГУ ПФУ в Вінницькій області.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.