Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, м-н Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
про заміну боржника у виконавчому листі
18 листопада 2025 р. справа № 520/25677/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про заміну боржника у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Харківського окружного адміністративного суду 07.11.2025 звернулось Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області із заявою про заміну боржника у виконавчому провадженні у справі №520/25677/23.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 №765, яка діє з 25.06.2025, затверджено перелік видів державної соціальної допомоги, призначення та виплата яких здійснюється органами Пенсійного фонду України. Таким чином заявник позбавлений повноважень та технічної можливості виконати зазначене рішення.
Розглянувши заяву та додані до неї документи, суд зазначає наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у справі №520/25677/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області (проспект Науки, 17-А, місто Харків, Харківська область, 61166, код ЄДРПОУ: 03196593) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату допомоги на третю дитину відповідно до пункту 9 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 №250 з 01.09.2022, виплативши заборгованість допомоги з 01.03.2022 по 31.05.2023, з урахування раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення Харківського окружного адміністративного суду набрало законної сили 23.10.2025.
Харківським окружним адміністративним судом 12.11.2025 видано виконавчий лист по справі №520/25677/23.
Питання про заміну сторони у виконавчому проваджені призначено до розгляду у судовому засіданні на 18.11.2025.
Від позивача до суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
З урахуванням частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження правонаступником, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Згідно з частиною 1 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 року № 1404-VIІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VІІІ).
Згідно із статтею 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частинами 1 та 2 статті 15 Закону № 1404-VIII визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Пунктом 1 частини 5 статті 15 Закону № 1404-VІІІ передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від права попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Аналіз наведених приписів свідчить про те, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує, та розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили і завершується з настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 Закону № 1404-VIII. За вказаним Законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна однієї сторони провадження іншою. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво.
При цьому заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником (процесуальне правонаступництво) відбувається виключно за відповідним рішенням суду.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від права попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функцій від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.11.2020 року у справі № 826/14670/16.
Так, підставою звернення представника Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради із заявою про заміну сторони виконавчого провадження слугувало те, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 765 від 25.06.2025, відбувся перехід окремих повноважень до органів Пенсійного фонду, зокрема щодо призначення деяких державних допомог.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 №765, яка діє з 25.06.2025, затверджено Перелік видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 21 зазначеного Переліку припиняються повноваження органів соціального захисту населення щодо призначення та виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях та передаються до компетенції Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України передаються паперові справи одержувачів допомоги та програмний продукт, який використовується для призначення та виплати зазначеної допомоги.
Таким чином, Управління позбавлено повноважень та технічної можливості виконати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у справі № 520/25677/23.
Відтак Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області є правонаступником прав і обов'язків Управління соціального захисту населення в частині прав та обов'язків щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги при народжені дитини.
Такі зміни у правилах призначення та виплати державних соціальних допомог, свідчать про необхідність заміни судом сторони виконавчого провадження з Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області, з огляду на це, з метою належного виконання рішення, суд вважає за можливе задовольнити заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради.
Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про заміну боржника у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження (боржника) в особі Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 14099344).
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строк, визначені частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА