Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
18 листопада 2025 року Справа № 520/6900/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові заяву представника ОСОБА_1 Острицького А.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі № 520/6900/25 в порядку ст. 382 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено та вирішено:
“Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 11.03.2025 №ФХ-127214/3795/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.02.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 11.03.2025 № ФХ-127214/3795/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.02.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.».
28.10.2025 року до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 по справі № 520/6900/25 в порядку ст. 382 КАС України, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня постановлення ухвали про встановлення судового контролю, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25.
Свою заяву обґрунтовує тим, що до теперішнього часу розмір пенсії ОСОБА_1 не змінився, оскільки ГУПФУ в Харківській області рішення суду не по справі №520/6900/25 виконало.
ГУПФУ в Харківській області на особистому прийомі повідомило, що зазначене рішення суду не виконано, оскільки «ще не готово програмне забезпечення», яке мало би запрацювати до 01 вересня 2025 року згідно постанови Кабінету міністрів України від 14.07.2025 №821.
Звертає увагу суду, що в силу положень КАС України судове рішення яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню, і відсутність технічних можливостей, недоліки в роботі програмного забезпечення чи несправність технічних засобів не може вважатись поважною підставою для невиконання судового рішення яке набрало законної сили. Більш того програмне забезпечення на яке посилається відповідач згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 мало бути вже готовим та запрацювати ще до 01 вересня 2025 року, чого не сталося.
Згідно з листом Департаменту цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації від 09.10.2025 №2800-060101-8/67563 модернізацію програмного забезпечення завершено 30.09.2025, функціонал для ведення обліку видатків на виконання судових рішень та для перерахунків пенсій доопрацьовано. Станом на 09.10.2025 відповідно до пункту 25 Обов'язкових вимог проводиться встановлення та впровадження компонентів модернізованого програмного забезпечення в промисловому середовищі. Після завершення приймальних випробувань система буде введена в промислову експлуатацію в установленому порядку.
Отже, програмне забезпечення щодо здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій перерахованих на виконання судових рішень досі не введено в експлуатацію, тобто не працює, а судові рішення не виконуються.
Для виконання судового рішення по справі №520/6900/25 Харківський окружний адміністративний суд 08.09.2025 видав виконавчий лист, який позивачем разом із заявою про примусове виконання рішення суду від 30.09.2025 року пред'явлено до виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №79252245 від 03.10.2025 року про примусове виконання виконавчого листа по справі №520/6900/25 в частині «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 11.03.2025 № ФХ-127214/3795/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.02.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум».
Зазначеною постановою старшим державним виконавцем боржнику надано 10 робочих днів для виконання зазначеного рішення суду. Зазначений строк сплив 16.10.2025 року. Проте рішення суду боржником так і не було виконано.
Згідно відомостей отриманих з АСВП та інформації про хід виконавчого провадження №79252245 (ідентифікатор доступу: АВ8Е23Е56Б88) боржником не надсилалось жодних доказів які б свідчили про виконання зазначеного рішення суду.
Таким чином ГУПФУ в Харківській області не виконало рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25, що підтверджується вищенаведеними доказами.
У зв'язку з чим звернувся до суду для встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Ухвалою суду від 03.11.2025 року прийнято до розгляду заяву представника ОСОБА_1 Острицького А.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі № 520/6900/25 в порядку ст. 382 КАС України.
Призначено до розгляду заяви представника ОСОБА_1 Острицького А.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі № 520/6900/25 в порядку ст. 382 КАС України та в порядку 383 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, розгляд яких відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмовому провадженні).
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали для надання письмових пояснень на заяву представника позивача про встановлення судового контролю.
Представник відповідача подав письмові заперечення та зазначив, що Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 року у справі №520/6900/25 набрало законної сили 26.08.2025.
У зв'язку з тим, що програмне забезпечення в частині ведення обліку судових рішень відповідно до п. 3 Постанови №821 працює у тестовому режимі та постійно доопрацьовується, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 року у справі №520/6900/25 добровільно виконано головним управлінням за першої ж можливості використання відповідного функціоналу програмного забезпечення інформаційних систем.
Слід зазначити, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
На виконання вказаного рішення, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 11.03.2025 №ФХ-127214/3795/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії у розмірі 238682 грн. 61 коп, яку внесено до Реєстру судових рішень.
Звертає увагу суду, що за змістом ухваленого в цій справі рішення головне управління було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату сум пенсії.
Головне управління такий перерахунок здійснило, а виплата визначеної за наслідком цього перерахунку суми здійснюється з урахуванням встановленого чинним законодавством порядку.
При цьому, згідно рішення суду, не було визначено порядок виконання рішення суду про виплату сум пенсії без урахування Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою КМУ №821 від 14.07.2025 року.
Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 381 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-1 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вказаного рішення, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року з грошового забезпечення визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 11.03.2025 №ФХ-127214/3795/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.
За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії у розмірі 238682 грн. 61 коп, яку внесено до Реєстру судових рішень.
Таким чином ГУПФУ в Харківській області не виконало рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25, що підтверджується вищенаведеними доказами.
А відтак, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву представника позивача та встановити судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом 90 (дев'яносто) днів, з дня постановлення ухвали про встановлення судового контролю, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 Острицького А.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі № 520/6900/25 в порядку ст. 382 КАС - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом 90 (дев'яносто) днів, з дня постановлення ухвали про встановлення судового контролю, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 по справі №520/6900/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Бадюков Ю.В.