Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
17 листопада 2025 року № 520/14733/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Лапіної Ю.В.,
представника позивача - Золотарьова О.К.,
представника відповідача - Ринденко М.С.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 126/1, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61037 ЄДРПОУ 39974165) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61052 ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправною та скасування рішення-відмову, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення-відмову Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1599/6/35-00-04-01-22 від 08.05.2025 року у врахуванні повідомлення «Про втрату первинних документів» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ».
В обґрунтування позовних вимог зазначено позивачем, що внаслідок збройної агресії російської федерації було пошкоджено підприємство позивача та знищено частину первинної документації товариства, тому позивач звернувся до контролюючого органу з повідомленням про знищення документів підприємства на виконання підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, разом з тим рішенням контролюючого органу позивачу було відмовлено у прийнятті повідомлення позивача, вважаючи відмову протиправною позивач звернувся до суду з позовом.
Ухвалою суду від 12.06.2025 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 23.06.2025 клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, - задоволено. Призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
Від представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до суду надійшов відзив, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки місце реєстрації та місце фактичного здійснення господарської діяльності позивача розташовані на території можливих бойових дій, що не відповідає положенням підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тому у відповідача відсутні підстави для застосування відповідної процедури до позивача.
У судове засідання сторони прибули. Представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд повно та всебічно дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альтернатів Енерджі Сорсес Компані» 10.04.2025 звернулось до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків із повідомленням №10-04/25-1 про втрату первинних документів за періоди з IV кварталу 2022 року до IV кварталу 2024 року, з 01.01.2025 до 17.03.2025 на виконання підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Рішенням Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 08.05.2025 №1599/6/35-00-04-01-22 позивачу відмовлено у врахуванні повідомлення про втрату первинних документів.
Позивач не погоджуючись з рішенням контролюючого органу звернувся до суду з позовом.
Суд розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог виходив з такого.
За визначенням, наведеними у підпунктах 14.1.36 та 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (пункт 44.1 статті 44 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі надання платником податків у порядку та строки, визначені абзацом першим цього підпункту, повідомлення та неможливості проведення перевірки платника податків у зв'язку з втратою, пошкодженням або достроковим знищенням платником податків документів строки проведення таких перевірок (крім перевірок, визначених статтею 200 цього Кодексу) переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше ніж 120 днів.
У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з положеннями пунктів 6.2, 6.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) первинні документи та регістри бухгалтерського обліку, що пройшли обробку, бухгалтерська та інша звітність до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Зберігання первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерської та іншої звітності, оформлення і передачу їх до архіву забезпечує головний бухгалтер підприємства, установи або особа, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства.
Водночас, як виключення із загального правила, відповідно до положень пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Згідно положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року. Перелік у подальшому змінювався станом на відповідну дату.
06 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 28 лютого 2025 року № 376 затверджено оновлений перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.
Структура зазначеного Переліку складається:
I. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії:
1. Території можливих бойових дій.
2. Території активних бойових дій.
II. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України.
Відмовляючи позивачу у прийнятті повідомлення про втрату документів відповідач зазначив, що підприємство позивача розташоване на території можливих бойових дій, виконує свої податкові обов'язки, а також при поданні повідомлення не зазначило які саме документи було знищено, оскільки така інформація з витягу з ЄРДР не вбачається, а відтак до позивача не підлягають застосуванню положення пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що ТОВ «АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ» має юридичну адресу: 62472, Харківська область, Харківський район, м. Мерефа, вул. Піщана, буд. 22.
Виробничі потужності та адміністративна будівля орендуються у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІТОКСІД» (ЄДРПОУ 38398116) за Договором оренди № 12/09/22-О від 12.09.2022 та Договором оренди майнового комплексу №16/09/24-О від 16.09.2024.
На підставі наказу по підприємству від 01.01.2025 №2 первинні документи товариства зберігалися за юридичною адресою ТОВ «АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ».
Як вбачається з матеріалів справи, втрата первинних документів позивача була спричинена пожежею внаслідок збройного нападу російських бпла, що підтверджується Актом про пожежу від 18.03.2025 та витягом з Єдиного Реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження №22025220000000263 від 18.03.2025.
Як вбачається з повідомлення позивача від 10.04.2025 втрачені були такі документи: договори (угоди, контракти) з додатками та доповненнями до них, рахунки-фактури, накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, сертифікати (якості, відповідності, походження) товару, вхідні та вихідні листи за податкові (звітні) періоди: з 01.10.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 31.12.2023; з 01.01.2024 по 31.12.2024; з 01.01.2025 по 17.03.2025.
Разом з тим, за змістом витягу з Єдиного Реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження №22025220000000263 від 18.03.2025 зазначено про пошкодження документів фінансово-господарської діяльності, що належать ТОВ «АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ» без зазначення, які саме документи було пошкоджено, акт про пожежу відповідної інформації також не містить.
Суд також наголошує, що тимчасово, у період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Законом України від 16.04.2022 № 2173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 69.28.
Установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Законом України №3050-IX від 11.04.2023 у редакції від 01.01.2024, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України внесені зміни, зокрема абзац перший підпункту 69.28 викладено у такій редакції «Установити, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності».
Суд наголошує, що пункт 69.28 регламентує саме спеціальні механізми правового регулювання, як виключення із відповідних положень статті 44 Кодексу, які, в свою чергу, регламентують загальний порядок дій платника податків у разі втрати первинних документів.
Також суд звертає увагу, що у квітні 2023 року до положень пункту 69 ПК, зокрема, до положень пункту 69.28 ПК законодавцем внесено зміни, за змістом яких, у положенні абзацу першого пункту 69.28 ПК звужено територіальний критерій застосування спеціального механізму передбаченого пунктом 69.28 ПК: замість «діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» зазначено «діяльність на територіях активних бойових дій».
Відтак, юридична конструкція пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України регламентує застосування норми саме до територій активних бойових дій, або тимчасово окупованих рф територій.
Виходячи із положень загальноправового принципу дії норми права у часі, суд зазначає, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ, який набрав чинності 06 травня 2023 року, має застосовуватись до правовідносин, що виникли після 06 травня 2023 року.
Суд наголошує на тому, що досліджені у цій справі обидві редакції підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» не суперечать одна одній, а розповсюджують свою дію у часі на правовідносини, що виникли на територіях, визначених у вказаному пункті в залежності від дати отримання відповідно статусу - до 06 травня 2023 року - території, на яких ведуться (велися) бойові дії, після 06 травня 2023 року - території активних бойових дій.
Аналогічний підхід було застосовано Верховним Судом у постанові від 28.10.2025 у справі №200/673/25, де Судом, зокрема, було надано оцінку територіальній підставі застосування положень норм підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у контексті внесених змін до податкового законодавства на виконання Закону від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на необхідність застосування до нього положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, внаслідок пошкодження первинних документів, що підтверджується Актом про пожежу від 18.03.2025 р. та витягом з Єдиного Реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження №22025220000000263 від 18.03.2025.
Абзац другий пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачає, що підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Тобто, неможливість пред'явлення первинних документів, у розумінні пп.69.28 має бути обумовлена втратою первинних документів (знищенням чи зіпсуттям) та/або знаходженням їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації за умови, що вивезення цих документів є неможливим чи пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
З 24.02.2022 Мереф'янська міська територіальна громада, на території якої зареєстровано позивача, згідно положень Переліку №376, віднесена до територій можливих бойових дій, не перебувала в окупації та не була віднесена до території активних бойових дій.
Суд зазначає, що сама по собі втрата первинних документів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, на що безпосередньо посилається позивач, не є підставою для неможливості їх пред'явлення.
Правова природа вищезазначеної норми, з урахуванням внесених у квітні 2023 року змін, визначає вичерпний перелік умов, що дозволяють платнику податків застосувати механізм передбачений пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Також суд звертає увагу, що для правильного застосування приписів п.п.69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України важливо встановити всі суттєві обставини, зокрема: факт проведення діяльності на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України; неможливість пред'явити або втрата первинних документів у зв'язку з цими подіями; загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Такого висновку дійшов Верховний Суд у справі №160/12774/24 у постанові від 21.08.2025 року.
Отже, за змістом вказаних норм, платник податків зобов'язаний зберігати первинні документи бухгалтерського обліку на підставі яких формувались показники податкової звітності протягом встановлених строків. Водночас, ті платники податків, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, можуть застосувати спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Тобто, обов'язковою умовою для застосування спеціальних правил підтвердження даних податкового обліку, встановлених підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, є факт втрати (знищення чи зіпсуття) первинних документів, що безпосередньо пов'язаний з проведенням активних бойових дій на території, на якій зберігались первинні документи, або з тимчасовою окупацією цієї території.
Суд наголошує, що положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України є спеціальною нормою, яка застосовується до платника податків виключно за наявності визначених у її складі підстав.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що дія положень пп. 69.28 п. 69 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не розповсюджуються на позивача, а тому контролюючим органом рішення про відмову у прийнятті повідомлення прийнято в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Як зазначено в п. 58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у цьому судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕРНАТІВ ЕНЕРДЖІ СОРСЕС КОМПАНІ" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 126/1, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61037 ЄДРПОУ 39974165) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61052 ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправною та скасування рішення-відмову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.