18 листопада 2025 року м. Рівне №460/7561/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-ЄВРОБУД"
доУправління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ ЄВРОБУД", в якому просить суд визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 14.04.2025 № UA-2024-11-11-001479-a про результати моніторингу процедури закупівлі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 14.04.2025 № UA-2024-11-11-001479-а про результати моніторингу процедури закупівлі, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Законодавством в сфері закупівель не передбачено переліку конкретних зобов'язань, що може встановлювати орган державного фінансового контролю щодо виявлених порушень під час моніторингу. Тому на сьогодні відсутній диференційований підхід, спрямований на визначення зобов'язань, які були б пропорційними до виявлених недоліків, вжиття замовником заходів тощо. Чинним законодавством не встановлено право органів державного фінансового контролю вимагати розірвати договір, укладений за результатом проведення закупівлі. Розірвання договору є винятковим заходом, у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу корупційним діям і зловживанням. Усунення виявлених під час моніторингу закупівлі недоліків та порушень має бути пропорційним щодо виявлених недоліків. Жоден закон, зокрема і Закон України «Про публічні закупівлі» та Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», не наділяє ДАСУ правом примушувати до розірвання договору. Моніторинг ДАСУ спрямований на виявлення порушень, але не містить механізму безумовного анулювання договорів. Недоліки, про які зазначає при проведенні моніторингу закупівлі ДАСУ у Висновку, не впливають на якість виконання робіт учасником-переможцем, отже такий захід щодо усунення зазначеного порушення, як розірвання договору, є проявленням надмірного формалізму зі сторони контролюючого органу, адже ефективне здійснення публічної закупівлі повністю відповідає меті Закону. Крім цього, жоден з учасників не скористався правом на оскарження відповідно до статті 18 Закону, і в процесі проведення і виконання закупівлі здійснено економію бюджетних коштів. Законодавство України не передбачає підстав для розірвання договору про закупівлю послуг у зв'язку із вимогою Державної аудиторської служби України, та відповідно до Положення про Державну аудиторську службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Держаудитслужба не наділена повноваженнями щодо розірвання договорів, які укладені у чіткій послідовності та відповідно до чинного законодавства України. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів виявлено невідхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», у зв'язку з невідповідністю умовам технічної специфікації тендерної документації, порушення вимог пункту 43 та підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178.
Згідно оголошення про проведення відкритих торгів Замовником визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій до 30.11.2024 року. Дата подання тендерної пропозиції учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» для участі у торгах - 29.11.2024 року.
Згідно протоколу уповноваженої особи від 06.12.2024 № 3, керуючись частиною десятою статті 29 Закону, Замовником продовжено строк розгляду пропозиції учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» до 31.12.2024 року.
17.12.2024 пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» визнано переможцем торгів та прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю (протокол від 17.12.2024 № 7).
30.12.2024 року з ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» укладено Договір про закупівлю (Договір підряду №149 від 30.12.2024) та оприлюднено в електронній системі закупівель 31.12.2024 року.
Водночас, при розгляді тендерної пропозиції ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» Замовником виявлено ряд невідповідностей в інформації/документах поданих в складі тендерної пропозиції цим учасником.
Відповідно до вимог пункту 43 Особливостей №1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Як встановлено під час моніторингу, посилаючись на пункт 43 Особливостей №1178 Замовником розміщено повідомлення з Вимогою про усунення невідповідностей в пропозиції ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», в якому зазначено, зокрема, що: «учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» надано у складі пропозиції файл «Кошторис. Pdf», де відсутні локальні кошториси на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07, а також Підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, які мають бути завантажені у повному складі. Виявлені невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією мають бути виправлені протягом 24 годин з моменту публікації даної вимоги», що не заперечується Позивачем (Вимога про усунення невідповідностей, що опублікована Замовником на вебпорталі PROZORRO додається).
Однак, виявлені Замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» у складі тендерної пропозиції, стосуються саме технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, які є невід'ємною складовою Додатку 5 «Технічне завдання» ТЕНДЕРНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ Замовника, що не можуть бути усунені зазначеним учасником відповідно до вимог пункту 43 Особливостей.
Учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» в порушення технічних вимог Замовника, які визначені ним у тендерній документації не завантажено у складі тендерної пропозиції локальний кошторис на будівельні роботи № 02-01-02 на Комплекс робіт з теплоізоляції та улаштування опалювальних та неопалювальних горищ (технічних поверхів) та даху, локальний кошторис № 02-01-07 на Теплоізоляцію та заміну трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання у неопалювальних приміщеннях, а також підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, що визначені Додатком 5 «Технічне завдання» тендерної документації.
Відповідно до вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної 10 специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. Аналогічні вимоги містяться у пункту 5 розділу V (Оцінка тендерної пропозиції) тендерної документації. Крім того, відповідно до вимог пункту 6 розділу III Інструкції з підготовки тендерної пропозиції тендерної документації, тендерна пропозиція, що не відповідає Технічним вимогам, викладеним у Додатку 5 (зокрема містить НЕ всі види робіт або НЕ повний їх обсяг, НЕ всі матеріально-технічні ресурси згідно з переліком наведеним у Додатку 5), буде відхилена на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
Враховуючи вищевикладене, локальні кошториси на будівельні роботи та підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів стосуються безпосередньо предмета закупівлі та його технічної специфікації, тому тендерна пропозиція, в якій відсутні дані документи, згідно пп. 2 пункту 44 Особливостей та пункту 6 розділу III тендерної документації Замовника підлягала обов'язковому відхиленню.
Отже, в порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовником не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», визнано його переможцем та укладено Договір про закупівлю робіт (Договір підряду №149 від 30.12.2024).
За наведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ ЄВРОБУД" - жодних заяв не надходило.
Ухвалою суду від 29.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради оголосив закупівлю: «Капітальний ремонт будівлі дошкільного структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти “Корецька гімназія» Корецької міської ради по вул. Київська, буд. 58б в м. Корець (утеплення зовнішніх стін, заміна дверних блоків головних входів, заміна покрівлі даху з утепленням, балансування клапанів, заміна трубопроводів з їх утепленням системи опалення в підвальному приміщенні) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт» UA-2024-11-11-001479-a.
Переможцем даних торів було визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ ЄВРОБУД", з яким укладено договір підряду № 149 від 30.12.2024.
Відділом контролю у сфері закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зважаючи на пункт 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, пункту 10 Положення про Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 22.02.2022 №116, та на підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 24.03.2025 №14-з проведено моніторинг процедури закупівлі за предметом закупівлі - «Капітальний ремонт будівлі дошкільного структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти “Корецька гімназія» Корецької міської ради по вул. Київська, буд. 58б в м. Корець (утеплення зовнішніх стін, заміна дверних блоків головних входів, заміна покрівлі даху з утепленням, балансування клапанів, заміна трубопроводів з їх утепленням системи опалення в підвальному приміщенні) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт».
14.04.2025 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-11-11- 001479-a.
Відповідно до вказаного висновку, в порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовником не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» та в порушення пункту 43 Особливостей розміщено повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та документах, поданих учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» у тендерній пропозиції, з підстав не передбачених вказаним пунктом Особливостей.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за Договором, з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Позивач, не погоджуючись з вказаним висновком, оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку позовним вимогам суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII).
Згідно частини першої статті 1 Закону № 2939-XII, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
За пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної аудиторської служби України» №868 від 28.10.2015, яка набрала чинності 03.11.2015, утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Державна аудиторська служба України відповідно до статті 5 Закону №2939-XII здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, установленому статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон №922-VIII).
Разом з тим, моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, який здійснює Державна аудиторська служба України шляхом технічної фіксації результатів моніторингу закупівель в електронній системі закупівель.
З огляду на зазначене, відділом контролю у сфері закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зважаючи на пункт 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, пункту 10 Положення про Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 22.02.2022 №116, та на підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 24.03.2025 №14-з проведено моніторинг процедури закупівлі за предметом закупівлі - «Капітальний ремонт будівлі дошкільного структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти “Корецька гімназія» Корецької міської ради по вул. Київська, буд. 58б в м. Корець (утеплення зовнішніх стін, заміна дверних блоків головних входів, заміна покрівлі даху з утепленням, балансування клапанів, заміна трубопроводів з їх утепленням системи опалення в підвальному приміщенні) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт».
Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу стали: 1) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Відповідно до частини шостої статті 8 Закону №922, За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Разом з тим варто зауважити, що форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (п. 19 ст. 8 Закону №922).
Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-11-11-001479-a складений за формою, що визначена Наказом міністерства фінансів України від 08.09.2020 №552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення».
Отже, зважаючи на вищевикладене контрольний захід проведено у порядку та спосіб, що визначений ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно, рішення суб'єкта владних повноважень прийнято на підставі та у межах повноважень, у спосіб, що визначений законодавством.
Щодо суті виявлених порушень, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 922-VIII на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.
Статтею 5 Закону № 922-VIII визначено принципи здійснення закупівель: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Моніторингом процедури закупівлі № UA-2024-11-11-001479-a встановлено:
Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі - Особливості), повноти відображення інформації про закупівлю, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом, розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця. Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради (далі - Замовник) на 2025 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи, реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття тендерних пропозицій, тендерну пропозицію учасника-переможця торгів ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», протоколи уповноваженої особи від 06.12.20254 № 3, від 17.12.2024 № 7, повідомлення з вимогою по усунення невідповідностей, повідомлення про намір укласти договір, договір від 30.12.2024 № 149 з додатками до нього, пояснення Замовника отримане через електронну систему закупівель 26.03.2025. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів встановлено наступне. В Додатку 2 «Перелік документів та/або інформації, які подаються Учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та вимоги до неї» до тендерної документації встановлено, в тому числі, надання інформації, що підтверджує відповідність тендерної пропозиції учасника вимогам, що зазначені в Додатку 5 до тендерної документації, зокрема, договірну ціну (Додаток 1 до проекту Договору); розрахунок загальновиробничих витрат; відомість ресурсів; зведений кошторисний розрахунок (Додаток 4 до проекту Договору); локальні кошториси (мають бути складені відповідно до технічного завдання з урахуванням технологічного прогресу); орієнтовний графік виконання робіт (з урахуванням видів робіт, які необхідно виконати відповідно до вимог Додатку 5 Тендерної документації) (Додаток 2 до проекту Договору); орієнтовний графік подання звітів з екологічного та соціального управління (періодичність подання звітів з екологічного та соціального управління з боку підрядної організації, відповідальної за проведення робіт, має бути не менше, ніж раз на квартал). Додатком 5 «Технічне завдання» до тендерної документації Замовником визначено об'єми робіт, матеріалів та обладнання, а саме, обсяги робіт згідно: локального кошторису № 02-01-01 на Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін; локального кошторису № 02-01-02 на Комплекс робіт з теплоізоляції та улаштування опалювальних та неопалювальних горищ (технічних поверхів) та даху; локального кошторису № 02-01-03 на Комплекс робіт з улаштування покрівлі з металопрофілю; локального кошторису № 02-01-04 на Блискавкозахист, вогнезахист; локального кошторису № 02-01-05 на Встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії; локального кошторису № 02-01-06 на Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП); локального кошторису № 02-01-07 на Теплоізоляцію та заміну трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання у неопалювальних приміщеннях; локального кошторису № 02-01-08 на Гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів. В завантаженій тендерній пропозиції учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» відсутні локальні кошториси на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07, а також підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, що передбачені у Додатку 5 «Технічне завдання» тендерної документації. Відповідно до пункту 6 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовника тендерна пропозиція, що не відповідає Технічним вимогам, викладеним у Додатку 5 (зокрема містить НЕ всі види робіт або НЕ повний їх обсяг, НЕ всі матеріально- технічні ресурси згідно з переліком наведеним у Додатку 5), буде відхилена на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/ або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей. Отже, на порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД». Водночас, Замовником розміщено повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в пропозиції ТОВ «РЕНОМЕ ЄВРОБУД», зокрема: «учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» надано у складі пропозиції файл «Кошторис. Pdf», де відсутні локальні кошториси на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07, а також Підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, які мають бути завантажені у повному складі. Виявлені невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією мають бути виправлені протягом 24 годин з моменту публікації даної вимоги». Згідно оприлюднених пояснень Замовника від 26.03.2025, «учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» не завантажено в складі тендерної пропозиції локальні кошториси на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07, а також підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, які визначені у Додатку 5 «Технічне завдання» тендерної документації. Замовником не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», а надано 24 години на виправлення невідповідностей у тендерній документації, у зв'язку з тим що обрахунки з вищезгаданих документів були враховані в Зведеному кошторисному розрахунку вартості об'єкта будівництва. Тобто, учасник ТОВ «РЕНОМЕ ЄВРОБУД» лише не додав скановані копії локальних кошторисів на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07 та підсумкових відомостей ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07». Враховуючи вищезазначені пояснення надані Замовником, варто зазначити наступне. Абзацом 2 пункту 43 Особливостей передбачено, що відсутність інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, виправлення яких призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо, не підлягає виправленню. Водночас, виявлені Замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником ТОВ «РЕНОМЕ ЄВРОБУД» у складі тендерної пропозиції, стосуються саме технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, які є невід'ємною складовою Додатку 5 «Технічне завдання» тендерної документації Замовника, що не можуть бути усунені зазначеним учасником відповідно до вимог пункту 43 Особливостей. Тому пояснення, надане Замовником під час проведення моніторингу процедури закупівлі, не обґрунтовує прийняте ним рішення щодо невідхилення тендерної пропозиції даного учасника. З огляду на вищевикладене, в порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовником не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» та в порушення пункту 43 Особливостей розміщено повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та документах, поданих учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» у тендерній пропозиції, з підстав не передбачених вказаним пунктом Особливостей.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця торгів встановлено порушення пункту 43 та підпункту 2 пункту 44 Особливостей. За результатами аналізу питань: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостей, повноти відображення інформації про закупівлю, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за Договором, з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі Особливості).
Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1)учасник процедури закупівлі зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;
2) тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Надаючи оцінку висновкам органу державного фінансового контролю щодо встановлених порушень, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 1 Закону №922, тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель. При цьому, є ключовим документом, який готується замовником при організації торгів.
Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (п. 32 ч.1 ст. 1 Закону №922).
Замовник на стадії розроблення та затвердження тендерної документації не обмежений у своєму праві стосовно зазначення у тендерній документації усіх необхідних на його погляд умов, що дадуть змогу максимально ефективно оцінити подані учасниками тендерні пропозиції щодо їх відповідності предмету закупівлі. Однак, встановивши вимоги Замовник зобов'язаний перевіряти їх дотримання.
Водночас, Закон №922-VIII та Особливості не наділяють учасників процедури закупівлі таким правом, як на власний розсуд трактувати умови тендерної документації в частині вибіркового виконання окремих пунктів (положень, умов тощо) тендерної документації або визначати на власний розсуд обсяги інформації (форму, вибіркову кількість документів), яку вони подаватимуть у складі тендерної пропозиції на підтвердження відповідності умовам тендерної документації. Згідно пункту 1 частини 2 статті 22 Закону №922 у тендерній документації зазначається, зокрема інструкція з підготовки тендерних пропозицій.
Вимоги до учасників разом з переліком документів на їх підтвердження визначені Замовником в тендерній документації на закупівлю робіт «Капітальний ремонт будівлі дошкільного структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти “Корецька гімназія» Корецької міської ради по вул. Київська, буд. 58б в м. Корець (утеплення зовнішніх стін, заміна дверних блоків головних входів, заміна покрівлі даху з утепленням, балансування клапанів, заміна трубопроводів з їх утепленням системи опалення в підвальному приміщенні) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт», затвердженій наказом начальника відділу освіти, культури, туризму молоді та спорту Корецької міської ради від 11.11.2024 №12 ОСОБА_1 (далі - тендерна документація).
Так, згідно оголошення про проведення відкритих торгів Замовником визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій до 30.11.2024 року. Дата подання тендерної пропозиції учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» для участі у торгах - 29.11.2024 року.
Згідно протоколу уповноваженої особи від 06.12.2024 № 3, керуючись частиною десятою статті 29 Закону, Замовником продовжено строк розгляду пропозиції учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» до 31.12.2024 року.
17.12.2024 пропозицію учасника ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» визнано переможцем торгів та прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю (протокол від 17.12.2024 № 7).
30.12.2024 року з ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» укладено Договір про закупівлю (Договір підряду №149 від 30.12.2024) та оприлюднено в електронній системі закупівель 31.12.2024 року.
Водночас, при розгляді тендерної пропозиції ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» Замовником виявлено ряд невідповідностей в інформації/документах поданих в складі тендерної пропозиції цим учасником.
Відповідно до вимог пункту 43 Особливостей №1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Як встановлено під час моніторингу та в ході розгляду справи, посилаючись на пункт 43 Особливостей №1178 Замовником розміщено повідомлення з Вимогою про усунення невідповідностей в пропозиції ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД», в якому зазначено, зокрема, що: «учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» надано у складі пропозиції файл «Кошторис. Pdf», де відсутні локальні кошториси на будівельні роботи № 02-01-02 та № 02-01-07, а також Підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, які мають бути завантажені у повному складі. Виявлені невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією мають бути виправлені протягом 24 годин з моменту публікації даної вимоги», що не заперечується Позивачем.
Водночас, суд погоджується з доводами відповідача, що виявлені Замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» у складі тендерної пропозиції, стосуються саме технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, які є невід'ємною складовою Додатку 5 «Технічне завдання» ТЕНДЕРНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ Замовника, що не можуть бути усунені зазначеним учасником відповідно до вимог пункту 43 Особливостей.
Вимогами пункту 6 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» Розділу ІІІ «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозиції документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника торгів технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку 5 (Технічне завдання на закупівлю по предмету).
У Додатку 2 до тендерної документації «Перелік документів та/або інформації, які подаються Учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та вимоги до неї» визначено, в тому числі, надання інформації, що підтверджує відповідність тендерної пропозиції учасника вимогам, що зазначені в Додатку 5 до тендерної документації, зокрема, договірну ціну (Додаток 1 до проекту Договору); розрахунок загальновиробничих витрат; відомість ресурсів; зведений кошторисний розрахунок (Додаток 4 до проекту Договору); локальні кошториси (мають бути складені відповідно до технічного завдання з урахуванням технологічного процесу); орієнтовний графік виконання робіт (з урахуванням видів робіт, які необхідно виконати відповідно до вимог Додатку 5 Тендерної документації) (Додаток 2 до проекту Договору); орієнтовний графік подання звітів з екологічного та соціального управління (періодичність подання звітів з екологічного та соціального управління з боку підрядної організації, відповідальної за проведення робіт, має бути не менше, ніж раз на квартал).
Додатком 5 «ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ на закупівлю по предмету» до тендерної документації, замовником визначено обсяги робіт, матеріалів та обладнання, а саме обсяги робіт згідно: -локального кошторису № 02-01-01 на Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін; -локального кошторису № 02-01-02 на Комплекс робіт з теплоізоляції та улаштування опалювальних та неопалювальних горищ (технічних поверхів) та даху; -локального кошторису № 02-01-03 на Комплекс робіт з улаштування покрівлі з металопрофілю; -локального кошторису № 02-01-04 на Блискавкозахист, вогнезахист; локального кошторису № 02-01-05 на Встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії; -локального кошторису № 02-01-06 на Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП); -локального кошторису № 02-01-07 на Теплоізоляцію та заміну трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання у неопалювальних приміщеннях; -локального кошторису № 02-01-08 на Гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів, а також підсумкові відомості ресурсів до вказаних локальних кошторисів.
Сторони не заперечують, що учасником ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД» в порушення технічних вимог Замовника, які визначені ним у тендерній документації не завантажено у складі тендерної пропозиції локальний кошторис на будівельні роботи № 02-01-02 на Комплекс робіт з теплоізоляції та улаштування опалювальних та неопалювальних горищ (технічних поверхів) та даху, локальний кошторис № 02-01-07 на Теплоізоляцію та заміну трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання у неопалювальних приміщеннях, а також підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів № 02-01-04 та № 02-01-07, що визначені Додатком 5 «Технічне завдання» тендерної документації.
Відповідно до вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної 10 специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Аналогічні вимоги містяться у пункту 5 розділу V (Оцінка тендерної пропозиції) тендерної документації.
Крім того, відповідно до вимог пункту 6 розділу III Інструкції з підготовки тендерної пропозиції тендерної документації, тендерна пропозиція, що не відповідає Технічним вимогам, викладеним у Додатку 5 (зокрема містить НЕ всі види робіт або НЕ повний їх обсяг, НЕ всі матеріально-технічні ресурси згідно з переліком наведеним у Додатку 5), буде відхилена на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
Суд зауважує, що умови, які закріплені в тендерній документації, відповідно до Закону №922-VIII мають обов'язковий характер та повинні бути дотримані як самим замовником, так і іншими учасниками процедури закупівлі.
Враховуючи вищевикладене, локальні кошториси на будівельні роботи та підсумкові відомості ресурсів до локальних кошторисів стосуються безпосередньо предмета закупівлі та його технічної специфікації, тому тендерна пропозиція, в якій відсутні дані документи, згідно пп. 2 пункту 44 Особливостей та пункту 6 розділу III тендерної документації Замовника підлягала відхиленню.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію згідно з якою у випадку, якщо пропозиція учасника процедури закупівлі не відповідає умовам тендерної документації, то така пропозиція має бути відхилена замовником. Прийняття такої пропозиції замовником є порушенням частини першої статті 30 Закону №922 (п.44 Особливостей №1178). Наведена правова позиція є усталеною і викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі №826/11824/17, від 31 березня, 29 квітня 2020 року у справах №826/14940/18, №826/7167/17, від 29 червня 2021 року у справі №640/17426/19 та інших.
Разом з тим, в контексті підтверджених в ході судового розгляду порушень та дій, які було зобов'язано позивача вчинити для їх усунення, суд враховує наступне.
Згідно приписів частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, прийняття рішень, вчинення дій повинно здійснюватися пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.
Принцип пропорційності зокрема передбачає, що: здійснення повноважень, як правило, не повинно спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти; якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей; несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії; для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби.
Вирішуючи даний спір суд також виходить з принципу пропорційності, як одного з елементів верховенства права, та враховує співмірність між виявленими порушеннями та засобами їх усунення, визначеними відповідачем.
Як зазначалось, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області зобов'язало позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Суд враховує, що відповідно до положень ст.1 та ст.41 Закону №922-VIII договір про закупівлю - господарський договір, що укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Статтею 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Слід врахувати, що розірвання договору є винятковим заходом, у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу корупційних дій і зловживань.
Згідно із ст.5 Закону № 922-VIII закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Як зазначає позивач, виправлення виявлених невідповідностей не призвело до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Крім того, на вебпотралі Prozorro в документах, що стосуються моніторингу закупівлі UA-2024-11-11-001479-a розміщене Пояснення про не можливість виконання висновку моніторингу шляхом розірвання договору та Звернення за роз'ясненням щодо висновку, в яких Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради вказує, що недоліки, про які зазначає при проведенні моніторингу закупівлі ДАСУ у Висновку, не впливають на якість виконання робіт учасником-переможцем, отже такий захід щодо усунення зазначеного порушення, як розірвання договору, є проявленням надмірного формалізму зі сторони контролюючого органу, адже ефективне здійснення публічної закупівлі повністю відповідає меті Закону. Крім цього, жоден з учасників не скористався правом на оскарження відповідно до статті 18 Закону, і в процесі проведення і виконання закупівлі здійснено економію бюджетних коштів. Позивач стверджує про неможливість розірвання укладеного договору, оскільки договір виконується без порушень його умов та у зв'язку із відсутністю визначених положеннями Цивільного та Господарського кодексів України та самим договором підстав для розірвання договору. Такий договір не скасований, а тому вимога про усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі недоліків шляхом розірвання укладеного договору, призведе до порушення прав та інтересів третьої особи (ТОВ «РЕНОМЕ-ЄВРОБУД») та матиме негативні наслідки, що є непропорційним у співвідношенні із виявленими недоліками.
Суд зазначає про відсутність в матеріалах справи доказів того, що виявлені відповідачем порушення мали шкідливі наслідки та призвели до нецільового використання бюджетних коштів чи шкоди бюджету або порушили принцип добросовісної конкуренції серед учасників, при тому, що відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" одним із головних завдань органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів та ефективним використанням коштів і майна. Відповідач також не надав доказів неефективного, незаконного використання бюджетних коштів, не встановлено обставин що створюють загрозу корупційним діям та зловживанням з боку учасників торгів.
Крім того, на вебпорталі Рrozorro розміщена очікувана вартість закупівлі «Капітальний ремонт будівлі дошкільного структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти “Корецька гімназія» Корецької міської ради по вул. Київська, буд. 58б в м. Корець (утеплення зовнішніх стін, заміна дверних блоків головних входів, заміна покрівлі даху з утепленням, балансування клапанів, заміна трубопроводів з їх утепленням системи опалення в підвальному приміщенні) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:45000000-7-Будівельні роботи та поточний ремонт» UA-P-2024-11-11-001548-a на рівні 22769332,00, водночас згідно укладеного договору договірна ціна складає 21700000,00 грн. (а.с.25-39).
Крім того, за результатами моніторингу питань: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостей, повноти відображення інформації про закупівлю, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.
Відтак, суд дійшов висновку, що вимога відповідача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, є непропорційною тяжкості виявлених порушень.
Про необхідність застосування принципу пропорційності у аналогічних правовідносинах наголошено у постановах Верховного Суду від 20.04.2023 у справі №160/13903/21, від 21.01.2021 у справі №120/1297/20-а.
Також, слід звернути увагу, що усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі недоліків у запропонований в спірному висновку спосіб, призведе до порушення майнових прав та інтересів позивача та матиме негативні наслідки для його репутації, що також є непропорційним у співвідношенні з виявленими недоліками.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оспорюваний висновок відповідача, як акт індивідуальної дії, не відповідає критеріям, що передбачені частиною 2 статті 2 КАС України, зокрема критерію пропорційності, а отже цей висновок є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 2422,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області від 14.04.2025 № UA-2024-11-11-001479-a про результати моніторингу процедури закупівлі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області на користь Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 18 листопада 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Корецької міської ради (пл. Київська, буд.5,м. Корець,Рівненський р-н, Рівненська обл.,34700, ЄДРПОУ/РНОКПП 43929176)
Відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області (вул. Міцкевича, 14,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 40913624)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-ЄВРОБУД" Адреса: 33022, м.Рівне, вул.Захисників Маріуполя, 25, код ЄДРПОУ 32625535.
Суддя С.М. Дуляницька