Справа № 420/7487/24
18 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження Звіт (вх. №120216/25 від 13.11.2025) Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі № 420/7487/24,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/7487/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 .
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року адміністративний позов задоволено. Суд постановив: Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000р. №2050-111 за період з 15.02.2017р. по дату фактичної виплати індексації із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 21.03.2017р. по 28.02.2018р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 21.03.2017р. по 28.02.2018р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до ЗУ від 19 жовтня 2000р. №2050-111 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 21.03.2017р. по дату фактичної виплати індексації із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 22.09.2010р. №889, за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 22.09.2010р. №889, за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2017 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 22.09.2010р. №889, за період з 21.03.2017р. по 28.02.2018р. включно. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2017 рік, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік, щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 22.09.2010р. №889, за період з 21.03.2017р. по 28.02.2018р. включно з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у виплаті ОСОБА_1 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік та грошової допомоги на оздоровлення за 2017 рік без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік та грошову допомогу на оздоровлення за 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, та з урахуванням раніше виплачених сум.
18.09.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи.
20.02.2025 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №420/7487/24.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2025 року скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 3 березня 2025р. про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 , подану через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Суд ухвалив: Встановити судовий контроль за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі № 420/7487/24. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі № 420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі № 420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
19.07.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/7487/24.
Ухвалою суду від 05.09.2025 року прийнято Звіт Військової частини НОМЕР_1 від 19.07.2025 року про виконання судового рішення у справі № 420/7487/24 в частині виплати позивачу коштів, згідно платіжної інструкції № 25-332 від 29.04.2025 року; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі № 420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати Звіт протягом 30-ти днів з дати отримання копії цієї ухвали.
На виконання вказаної ухвали 08.10.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/7487/24.
Ухвалою суду від 16.10.2025 року прийнято Звіт Військової частини НОМЕР_1 від 08.10.2025 року про виконання судового рішення у справі № 420/7487/24 в частині нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. Встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі №420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати Звіт протягом 30-ти днів з дати отримання копії цієї ухвали.
13.11.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/7487/24 (вх. №120216/25 від 13.11.2025).
У поданому звіті зазначено, що фінансово-економічна служба військової частини НОМЕР_1 вжила та вживає усіх необхідних заходів для отримання коштів на повне виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі №420/7487/24, шляхом подання на довольчий орган основних заявок-розрахунків на виплату коштів ОСОБА_2 , а саме: - направлено основну заявку - розрахунок для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2025 року (вих.№4347 від 10.11.2025 року); розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2025 року. Військова частина НОМЕР_1 добровільно виконує постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі №420/7487/24, однак не може вчиняти свавільно, оскільки відповідно до статті 51 Бюджетного Кодексу України керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення. За таких обставин військова частина НОМЕР_1 , як розпорядник бюджетних коштів, проводить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, які встановлені кошторисом, а держава і як учасник бере участь у справі і як відповідач через відповідні органи. Виплата коштів на виконання рішення суду відбувається не за рахунок відповідача за рішенням суду, а з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Тобто, судове рішення військова частина НОМЕР_1 у межах своїх можливостей намагається виконати, однак причини, які перешкоджають такому вирішенню належать до загальнодержавного рівня законодавства. Військова частина НОМЕР_1 не може свавільно розпоряджатися коштами, які мають цільове призначення. Після отримання коштів постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі №420/7487/24 за позовом ОСОБА_3 буде виконано в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши у письмовому провадженні звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі №420/7487/24, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
13.11.2025 року (дата формування документа в системі "Електронний Суд") Військовою частиною НОМЕР_1 поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/7487/24.
Відповідач такий звіт подав вчасно.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши зміст звіту Військової частини НОМЕР_1 (вх. №120216/25 від 13.11.2025), суд вважає, що судове рішення виконано не у повному обсязі.
Під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №420/7487/24, судом було встановлено, що відповідачем не виконано рішення в частині виплатити позивачу нарахованої на виконання рішення суду від 12.09.2024 року №420/7487/24 індексації грошового забезпечення та компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000р. №2050-111 за період з 15.02.2017р. по дату фактичної виплати індексації.
Так, на підтвердження виконання судового рішення разом із звітом від 08.10.2025 року подані:
Довідка розрахунок на виконання постанови п'ятого апеляційного адміністративного суду в справі від 12.09.2024 року №420/7487/24 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15.02.2017 року по 20.03.2017 року включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;
Розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" за напрямом грошового забезпечення А2600 за жовтень 2025 року від 03.10.2025 року.
На підтвердження виконання судового рішення разом із звітом від 13.11.2025 року подані:
Основна заявка - розрахунок для фінансування і виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2025 року (вих.№4347 від 10.11.2025 року);
Розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А2600 на листопад 2025 року.
У Звіті про виконання рішення суду зауважено, що після отримання коштів постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі №420/7487/24 за позовом ОСОБА_3 буде виконано в повному обсязі.
З наведеного слідує, що постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі №420/7487/24 виконана відповідачем не у повному обсязі, чого він не заперечує.
Разом з цим, суд приймає посилання військової частини НОМЕР_1 на залежність виконання рішення суду в частині виплати відповідних сум грошового забезпечення від фінансування військової частини з Державного бюджету України.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що причини неповного виконання судового рішенні у справі №420/7487/24 не є неповажними.
Слід зазначити, що обставини, на які посилається представник військової частини НОМЕР_1 у звіті про виконання рішення у справі №420/7487/24, у своїй сукупності свідчать, що невиплата нарахованої індексації не зумовлена недбалістю чи неналежним виконанням своїх обов'язків відповідачем.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже нараховані суми не виплачені позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Вказані висновки Верхового Суду є релевантними до спірних правовідносин в частині відсутності бюджетного асигнування, хоч стосуються виплат пенсії.
З налізу положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України та вищевикладених обставин слідує, що на етапі перевірки звіту суб'єкта владних повноважень, який стосується, зокрема, виплати нарахованої, але невиплаченої заборгованості, суд має можливість врахувати добросовісну поведінку боржника, яка полягає у вчинені достатніх та вичерпних дій задля забезпечення органу у фінансуванні та не накладати стягнення у вигляді штрафу на керівника боржника. У такому випадку сум встановлює новий строк.
Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту судове рішення у справі №420/7487/24 не виконане у повному обсязі (зокрема в частині виплати індексації грошового забезпечення за період з 15.02.2017р. по 20.03.2017р. включно виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44; а також в частині нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000р. №2050-111 за період з 15.02.2017р. по дату фактичної виплати індексації із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п.2 "Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу", затвердженого Постановою КМУ від 15.01.2004р. №44), суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі № 420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
При поставленні цієї ухвали суд вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення відсутні, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин, а Звіт про виконання поданий вчасно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,
Прийняти Звіт (вх. №120216/25 від 13.11.2025) Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі № 420/7487/24 в частині.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 року по справі №420/7487/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати Звіт протягом 60-ти днів з дати отримання копії цієї ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук