Справа № 420/38144/25
про відмову у відкритті провадження у справі
17 листопада 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області з адміністративним позовом до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов'язання голови ліквідаційної комісії Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» включити до реєстру вимог кредиторів державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у розмірі 1286169,26 грн. та внести їх до ліквідаційного балансу державної установи «Херсонський слідчий ізолятор».
Відповідно до п. п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя вважає, що у відкритті провадження по даній позовній заяві слід відмовити з наступних підстав.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 3, ст. 5 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В обґрунтування позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області в позовній заяві зазначає, що відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 25.09.2023 року №3407/5, ДУ «Херсонський слідчий ізолятор», яка розташована за адресою: вул. Перекопська, буд. 10, м. Херсон, Херсонська область, 73024 (код ЄДРПОУ 08564707) припиняє свою діяльність, шляхом ліквідації. В Головному управлінні перебуває на обліку гр. ОСОБА_1 яка отримує страхові виплати у зв'язку із нещасним випадком із смертельним наслідком який стався з ОСОБА_2 (дочкою ОСОБА_1 ), яка працювала завідувачем канцелярії в ДУ «Херсонський слідчий ізолятор». Щомісячна страхова виплата призначена з дня смерті потерпілої, з 02.07.2024 року. Розмір щомісячної страхової виплати з 01.03.2025 року становить 13 023,18 грн. При розрахунку потреби в капіталізації платежів щомісячної страхової виплати потерпілим застосовано розмір щомісячної виплати на момент проведення капіталізації та середня очікувана тривалість життя (СОТЖ) за даними Державної служби статистики України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства..
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 110-1, ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна, яким юридична особа, утворена відповідно до законодавства іноземної держави, наділила філію, представництво, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором).
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, філія, представництво якої ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу, та з урахуванням особливостей, встановлених цією статтею.
З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Отже, спори, що стосуються вимог кредиторів врегульовані цивільним законодавством та підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов'язання вчинити певні дії належить відмовити.
Керуючись ст. 109 КАС України, суддя, -
У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області до Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства за правилами підсудності, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА