18 листопада 2025 р. № 400/4629/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання протиправним та скасування рішення від 17.04.2025 №2/03.06, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про: визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 2/03.06 від 17.04.2025 року в частині відмови в зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 , періоди з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Служби в органах МВС України. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , періоди з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Служби в органах МВС України.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивачу протиправно відмовлено у зарахуванні періодів служби в органах МВС України до страхового стажу.
Відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страховий стаж позивача становить 13 років 04 місяці 02 дні, що є недостатнім для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.3 ч.1 ст. 115 Закону № 1058.
Відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, 17.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення № 2/03.06 зарахувати з 01.10.2024 до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на посадах атестованого складу ОВС з 19.09.1984 по 31.05.1986; відмовити в зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995, відповідно до Закону № 1058
Рішення від 17.04.2025 № 2/03.06 прийнято з урахуванням наступних правових норм та фактичних обставин.
Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
За наданими до заяви про призначення пенсії документами до страхового стажу позивача не зараховано періоди з 20.05.1981 по 18.09.1984, з 01.06.1986 по 05.02.1988, з 12.05.1995 по 16.11.1995, оскільки позивачем надану довідку від 06.09.2024 № 254, в якій відсутнє посилання на наказ про прийняття позивача до УМВС України в Донецькій області.
Дії відповідача вважає такими, що в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства, просить в задоволенні позову відмовити.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1 , є пенсіонером і отримує пенсію за віком. Звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області з письмовою заявою від 25.09.2024 року, про перерахунок пенсії зарахувавши страховий стаж служб в МВС України в Донецькій області з 19.05.1981 року по 05.04.1996 року на посадах атестованого складу ОВС в Донецькій області. До заяви було надано оригінали документів, що підтверджують страховий стаж служби в МВС України в Донецькій області з 19.05.1981 року по 05.04.1996 року на посадах атестованого складу ОВС в Донецькій області.
24 жовтня на адресу представника надійшов лист №14902-13650/М-02/8-1400/24 від 14.10.2024року відповідача про відмову в розгляді заяви по суті.
Таке рішення відповідача було оскаржено до Миколаївського окружного адміністративного суду. Рішенням Миколаївського окружного адміністратвиного суду від 13.03.2025 року справа №400/10194/24 зобов'язано відповідача розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 25.09.2024 року.
Відповідачем було виконано рішення суду і за розглядом заяви по суті прийнято рішення №2/03.06 від 17.04.2025 року. В частині відмови в зарахуванні періодів служби в органах МВС України.
Позивач вважає відмову відповідача в зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Слоужби в МВС України, вважає протиправною та такою, що порушує право на належний соціальних захист.
Згідно пункту 7-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Для підтвердження військової служби, а також служби в цивільній обороні, Держспецзв'язку, органах держбезпеки, розвідувальних органах приймаються: військові квитки; довідки архівних і військово-лікувальних установ; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби. ДСНС.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, визначеному Міноборони. Для підтвердження служби в органах внутрішніх справ, Нацполіції приймаються довідки, видані згідно з порядком МВС.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел
соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
В якості доказу проходження служби в органах МВС України надано довідку № 254 М від 06.09.2025 року виданої членом ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області, де зазначено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах атестованого складу ОВС у період з 19 травня 1981р. по 05 квітня 1996р.
Інформація про видання наказу про призначення відсутня. Наказом УМВС Донецької області від 28.03.1996 рік №73 0/с був звільнений зі служби за ст. 64 «ж» за власним бажанням. Вислуга склала 17 років 10 місяців 06 днів( збройні сили 02роки 11 місяців 20 днів, ОВС -14років 10 місяців 16 днів.
На адвокатський запит надана відповідь члена ліквідкомісії від 06.09.2024 року №255, де зазначено що у зв'язку з захопленням незаконним збройними формуваннями Управління МВС України в Донецькій області архіви особові справи за особовим складом до 07.07.2014 року залишились на тимчасово непідконтрольній Україні території.
Водночас у деяких випадках вичерпним джерелом інформування є інтегрована система регіонального рівня, та інші документи що перебувають у розпорядженні підпорядкованих підрозділів ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області.
За обліками інтегрованої інформаційно-пошукової системи регіонального рівня та розрахункових карток ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ у період з 19 травня 1981 року до 05 квітня 1996 року: з 19.05.1981 по 19.04.1984 - інформація відсутня; з 19.09.1984 по 3-1.05.1986 - в Селидівському MB УМВС України в Донецькій області; з 01.06.1986 по 05.02.1988 - в УДАІ при УМВС України в Донецькій області; з 06.02.1988 по 11.02.1991 - в Красноармійському РВ УМВС України в Донецькій області; з 12.02.1991 по 10.05,1995 - в підрозділах УДАІ Олександрівського РВ при УМВС України в Донецькій області; з 17.11.1995 по 05.04.1996 - в Красноармійську РВ УМВС Украл Донецькій області.
Разом з відповіддю Направлено довідки про проходження ОСОБА_1 служби в органах внутрішніх справ, про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за періоди з 19.09.1984 по 31.05.1986 довідка №232 від 06.09.24, 3 06.02.1988 по 11.02.1991 довідка №231 від 06.09.2024р« та з 17.11.1995 по 05.04.1996. довідка №230 від 06.09.2024 року. Також надано довідку №237/лк від 13.10.2017 року виданої членом ліквідкомі сі кадрового забезпечення МВС України в Донецькій області, про проходження позивачем служи з 19.05.1981 по 05.04.1996р. Довідку від 13.10.2017 року №191/Зі/лк де зазначено, що надання копії наказу про призначення на посаду надати не можливо у зв'язку з захопленням незаконними збройними формуваннями будівлі МВС України в Донецькій області.
На підставі вказаного, суд приходить до висновку, що довідки які надані позивачем відповідачу є належними документами, що підтверджують його проходження служби в органах МВС України.
Таким чином відмова відповідача, в зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Служби в органах МВС України, не ґрунтується на вимогах закону.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача .
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення від 17.04.2025 № 2/03.06, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №2/03.06 від 17.04.2025 року в частині відмови в зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 , періоди з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Служби в органах МВС України.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ13844159 ) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), періоди з 20.05.1981 по 18.09.1984, 01.06.1986 по 05.02.1988 та з 12.05.1995 по 16.11.1995 Служби в органах МВС України.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
5. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко