про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
18 листопада 2025 рокусправа №380/22686/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.П. Хома, перевіривши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби Безпеки України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_3 ), в інтересах якого діє адвокат Пащук Артем Ігорович, звернувся до суду з позовом до Управління Служби Безпеки України у Львівській області (далі - відповідач, УСБУ у Львівській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення першого заступника начальника Управління Служби Безпеки України у Львівській області полковника Олексія Голобородько від 05.11.2025 про примусове повернення за межі України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
При розгляді вказаного питання у цій справі, суд керується таким.
Параграфом 3 глави 2 розділу І КАС України визначено територіальну юрисдикцію справ.
Згідно з положенням частини першої статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Параграфом 1 глави 2 розділу І КАС України визначено предметну юрисдикцію справ.
Частиною третьою статті 27 КАС України встановлено, що підсудність окремих категорій справ визначається цим Кодексом.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів регламентовано статтею 20 КАС України, відповідно до пункту 3 частини першої якої, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства.
Статтею 288 КАС України урегульовані особливості у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.
Так, частиною першої вказаної статті передбачено, що позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну чи їх примусове видворення за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів чи підрозділів, органу охорони державного кордону, органу Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Предметом позову у справі № 380/22686/25 є рішення Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 05.11.2025 про примусове повернення за межі України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, справа № 380/22686/25 предметно не підсудна Львівському окружному адміністративному суду, а належить до юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду, яким, з урахуванням правил територіальної підсудності, є Галицький районний суд м. Львова (з огляду на місцезнаходження УСБУ у Львівській області - вул. Дмитра Вітовського, буд. 55, м. Львів, 79012).
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частинами п'ятою та шостою статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
З урахуванням наведеного та встановлених обставин, справа № 380/22686/25 підлягає передачі для розгляду за підсудністю Галицькому районному суду м. Львова.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 171, 241-243, 248, 256, 288, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративну справу № 380/22686/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби Безпеки України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, - передати на розгляд Галицького районного суду м. Львова (вул. Чоловського, буд. 2, м. Львів, 79018).
Передачу адміністративної справи № 380/22686/25 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги -після залишення її без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О. П. Хома