Рішення від 18.11.2025 по справі 340/4245/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа №340/4245/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Головного управління ДПС у Кіровоградській області

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство оборони України,

про стягнення податкового боргу.

Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький про:

- стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у сумі 9 586 559,93 грн на користь місцевого бюджету Суботцівської сільської ТГ з рахунків у банках, що обслуговують такого платника за наступними реквізитами: отримувач - ГУК у Кіров.обл/тг с.Суботці/18010500; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37918230; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок - UA188999980334129811000011529; код платежу - 50 18010500 (місцевий бюджет); назва податку - земельний податок з юридичних осіб;

- стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у сумі 890 759,34 грн на користь місцевого бюджету Аджамської сільської ТГ з рахунків у банках, що обслуговують такого платника за наступними реквізитами: отримувач - ГУК у Кіров.обл/тг с.Аджамка/18010500; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37918230; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок - UA108999980334159811000011531; код платежу - 50 18010500 (місцевий бюджет); назва податку - земельний податок з юридичних осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Кропивницький рахується податковий борг із земельного податку з юридичних осіб у сумі 10 477 319,27 гривень, який виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань, а саме: до місцевого бюджету Суботцівської ТГ у сумі 9 586 559,93 грн за результатами самостійно поданого розрахунку із земельного податку №9029931681 від 15.02.2024 р. по термінам сплати 30.10.2024 р., 02.12.2024 р., 30.12.2024 р., 30.01.2025 р. нараховано податкового зобов'язання на суму 4 522 671,90 грн; за результатами самостійно поданого розрахунку із земельного податку №9026475840 від 12.02.2025 р. по термінам сплати 03.03.2025 р., 31.03.2025 р., 30.04.2025 р., 30.05.2025 р. нараховано податкового зобов'язання на суму 5 063 533,80 грн, з пені в сумі 354,23 грн; до місцевого бюджету Аджамської ТГ у сумі 890 759,34 грн за результатами самостійно поданого розрахунку із земельного податку №9035620775 від 17.02.2025 р. по термінам сплати 03.03.2025 р., 31.03.2025 р., 30.04.2025 р., 30.05.2025 р. нараховано податкового зобов'язання на суму 890 930,28 грн, за рахунок часткової сплати у сумі 170,94 грн (платіжне доручення №157 від 19.05.2025 р.) залишок зобов'язань у сумі 890 759,34 грн. Податкова вимога від 22.11.2019 р. за №168002-53 на суму 198 356,47 грн вручена засобами поштового зв'язку 06.12.2019 р.

Представником відповідача у якому зазначено, що КЕВ м. Кропивницький діє на підставі Положення, є бюджетною установою державної форми власності, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ, фінансується за рахунок видатків Державного бюджету. Оскільки КЕВ м. Кропивницький є бюджетною неприбутковою установою, що підтверджується рішенням Кропивницької ОДПІ від 12.01.2018 р., він здійснює оплату податків, в тому числі земельного, за рахунок коштів загального Фонду державного бюджету. Позивач та відповідач є державними установами, земельний податок сплачується за рахунок державного бюджету до місцевого бюджету, КЕВ м. Кропивницький здійснює сплату податків в межах кошторису, за рахунок загального фонду, який має поповнюватися з державного бюджету. У несплаті земельного податку немає вини відповідача, оскільки у 2023 та у 2024 роках з Державного бюджету Квартирно-експлуатаційному відділу міста Кропивницький, не зважаючи на його заявки, не виділялися кошторисні призначення на оплату земельного податку, крім коштів на виконання рішень суду по стягненню боргу за земельний податок, внаслідок чого виникла податкова заборгованість, яка є предметом позову. Наказом Міністерства фінансів України №333 від 12.03.2012 р. затверджено Інструкцію щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету. Згідно п.1.1 Інструкції економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування. Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету. Пунктом 2,6 визначено код 2800 «Інші поточні видатки», за цим кодом здійснюються видатки, які не пов'язані з придбанням товарів та послуг установами, у тому числі: 1) сплата податкових, неподаткових та інших платежів на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством (включаючи плату за адміністративні послуги); сплата грошового внеску (гарантії) для забезпечення виконання зобов'язань у зв'язку з участю у закупівлях (конкурсі). Стягнення з відповідача коштів на сплату земельного податку за рахунок інших кодів економічної класифікації видатків спричинить зупинку діяльності КЕВ м. Кропивницький, а саме: підготовку військових частин до опалювального періоду, виконання поточних та капітальних ремонтів військових частин, зокрема ремонт покрівель та теплових мереж, що безпосередньо вплине на їх боєготовність. Дану заборгованість буде погашено КЕВ м. Кропивницький одразу після затвердження кошторисних призначень та отримання коштів з державного бюджету. Станом на теперішній час КЕВ м. Кропивницький не має кошторисних призначень для сплати земельного податку, що підтверджується кошторисом на 2025 рік. Це робить неможливим виконання даного рішення суду та, згідно ч.3 ст.378 КАС України є підставою для надання відстрочки виконання рішення суду (а.с.35-38).

Представником позивача подано відповідь на відзив у якій зазначено, що у разі не виконання платником податків обов'язку щодо своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання контролюючий орган в силу компетенції, встановленої нормами ПК України, здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків. Таким чином, податковий борг КЕВ м. Кропивницький в сумі 10 477 319,27 грн підлягає стягненню в порядку встановленому Податковим кодексом України. Враховуючи викладене, Головне управління ДПС у Кіровоградській області вважає, відзив КЕВ м. Кропивницький на позовну заяву про стягнення податкового боргу з відкритих рахунків у банках по земельному податку з юридичних осіб в сумі 10 477 319,27 грн таким, що не спростовує заявлені позовні вимоги.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.26).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.30-31).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 р. закрито підготовче провадження у справі (а.с.62).

У судовому засіданні 10.10.2025 р. оголошено перерву для вирішення заяви представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (а.с.65-66).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 р. залучено до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України, а також оголошено перерву в судовому засіданні (а.с.69-70).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 р. задоволено заяву представника третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с.100-101).

У судовому засіданні 04.11.2025 р. заслухано пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (а.с.128-133).

У судовому засіданні 04.11.2025 р. суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення і повідомив сторонам дату і час його проголошення (а.с.132, зі зворотного боку).

Дослідивши подані учасниками процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників процесу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Квартирно-експлуатаційний відділ міста Кропивницький 23.10.1997 р. зареєстроване юридичною особою та взяте на облік як платник податків (а.с.9-10).

Відповідно до п.1 Положення про квартирно-експлуатаційний відділ міста Кропивницький, затвердженого наказом начальника Південного квартирно-експлуатаційного управління від 30.01.2025 р. №4, квартирно-експлуатаційний відділ міста Кропивницький є органом управління, який входить до структури командування Сил логістики Збройних Сил України та створений з метою організації і виконання завдань з інженерно-інфраструктурного (квартирно-експлуатаційного) забезпечення органів військового управління, військових частин, закладів, установ та організацій Міністерства оборони України та Збройних Сил України, дислокованих у гарнізоні Кіровоградської області у мирний час та на особливий період. КЕВ є юридичною особою, веде самостійний баланс, має реєстраційні рахунки у відділеннях Державної казначейської служби України. За організаційно-правовою формою КЕВ є неприбутковою державною установою, здійснює кількісний та вартісний бухгалтерський, оперативний, аналітичний облік та веде статистичну і фінансову звітність (а.с.41).

З огляду на рішення Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області №1811234600008 від 12.01.2018 р. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Кропивницький є неприбутковою бюджетною установою (а.с.39).

Згідно з поданою Квартирно-експлуатаційним відділом міста Кропивницький податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік платником податку нараховано податкове зобов'язання по Суботцівській сільській раді, зокрема по термінам сплати 30.10.2024 р., 02.12.2024 р., 30.12.2024 р., 30.01.2025 р. у сумі 4 522 671,90 грн (1 130 667,98 х 3 + 1 130 667,96) (а.с.11-12).

За поданою Квартирно-експлуатаційним відділом міста Кропивницький податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2025 рік платником податку нараховано податкове зобов'язання по Суботцівській сільській раді, зокрема по термінам сплати 03.03.2025 р., 31.03.2025 р., 30.04.2025 р., 30.05.2025 р. у сумі 5 063 533,80 грн (1 265 883,45 х 4) (а.с.13-14).

У зв'язку з несплатою грошового зобов'язання Квартирно-експлуатаційному відділу міста Кропивницький нараховано пеню у сумі 354,23,00 грн (а.с.17).

На підставі поданої Квартирно-експлуатаційним відділом міста Кропивницький податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2025 рік платником податку нараховано податкове зобов'язання по Аджамській сільській раді, зокрема по термінам сплати 03.03.2025 р., 31.03.2025 р., 30.04.2025 р., 30.05.2025 р. у сумі 890 930,28 грн (222 732,57 х 4) (а.с.15-16).

Відповідно до інтегрованої картки платника земельного податку з юридичних осіб встановлено, що у зв'язку зі сплатою платником податків 170,94 грн за платіжним дорученням №157 від 19.05.2025 р., податковий борг становить 890 759,34 грн (890 930,28 грн - 170,94 грн).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.

З огляду на п.п.286.1, 286.2 ст.286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є: дані державного земельного кадастру; дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

На підставі п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

У розумінні п.14.1.39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

На підставі п.95.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

ГУ ДПС у Кіровоградській області 22.11.2019 р. сформовано податкову вимогу №168002-53 на суму 198 356,47 грн, яка 06.12.2019 р. одержана платником податків (а.с.18).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Кіровоградській області дотримано законодавчих норм про направлення платнику податку письмової вимоги щодо погашення суми податкового боргу, яка передує вжиттю заходів, спрямованих на його примусове стягнення (погашення).

Беручи до уваги, що відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб або інших доказів в обґрунтування його відсутності, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Водночас, суд зазначає, що питання про відстрочення та або розстрочення виконання судового рішення вирішується за відповідною заявою, поданою до суду після постановлення судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У даній справі позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому відсутні витрати, які б підлягали стягненню з відповідача в порядку розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький (ЄДРПОУ 08541051, м. Кропивницький, провул. Училищний, 8) на користь місцевого бюджету Суботцівської територіальної громади в особі Головного управління ДПС у Кіровоградській області (рахунок UA188999980334129811000011529, отримувач: ГУК у Кіров.обл/тг с.Суботці/18010500; код отримувача - 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код платежу: 50 18010500 (місцевий бюджет) заборгованість із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 9 586 559,93 грн (дев'ять мільйонів п'ятсот вісімдесят шість тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять грн 93 коп.).

3. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Кропивницький (ЄДРПОУ 08541051, м. Кропивницький, провул. Училищний, 8) на користь місцевого бюджету Аджамської територіальної громади в особі Головного управління ДПС у Кіровоградській області (рахунок UA108999980334159811000011531, отримувач: ГУК у Кіров.обл/тг с.Аджамка/18010500; код отримувача - 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код платежу: 50 18010500 (місцевий бюджет) заборгованість із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 890 759,34 грн (вісімсот дев'яносто тисяч сімсот п'ятдесят дев'ять грн 34 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 18 листопада 2025 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ