Рішення від 17.11.2025 по справі 320/44783/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Київ справа №320/44783/24

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Білоноженко М.А.,розглянувши у приміщенні суду у м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

доІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене листом №13/1996/с від 04.04.2024, про відмову ОСОБА_1 в праві на отримання одноразової грошової допомоги, встановлену пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв?язку з встановленням часткової втрати працездатності внаслідок поранення, отриманого при захисті Батьківщини;

- зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги, встановлену пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв?язку з встановленням часткової втрати працездатності внаслідок поранення, отриманого при захисті Батьківщини, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.12.2023 він звернувся на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку із втратою працездатності (захворювання пов'язане з захистом Батьківщини) і з доданими до заяви документами, які передбачені "Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі чи смерті, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) і на спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (постанова КМУ від 25.12.2013 року № 975). 04 квітня 2024 року листом №13/1996/с відповідача відмовлено в призначенні і виплати останньому (одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 25.12.2013 року № 975 (зі змінами). В обґрунтуванні повернення документів зазначалося, що: "У даному випадку % втрати працездатності встановлено понад тримісячний термін після звільнення з військової служби, тому немає підстав для направлення документів на розгляд комісії Міністерства оборони України. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що у відповідності до пункту 7 "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві яким визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, оскільки % втрати працездатності позивача було встановлено понад тримісячний термін після звільнення його з військової служби, відсутні підстави для оформлення та направлення заяви на виплату одноразової грошової допомоги на розгляд комісії Міністерства оборони України.

Позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти висновків, викладених у відзиві на позовну заяву, та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Громадянин України ОСОБА_1 (далі - позивач) 6 березня 2022 року на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію» був призваний на військову службу до лав Збройних Сил України за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Наказом командира військової частини в/ч НОМЕР_3 від 06.03.2022 №16 позивача зараховано до списків особового складу військової частини, де він проходив військову службу рядовим солдатом до 30 серпня 2023 року. Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим 22 серпня 2023 року, довідкою від 15.03.2023.

23 грудня 2022 року позивач одержав мінно-вибухову травму, вогнепальне осколкове поранення нижньої третини передньої поверхні лівого стегна з дефектом м?яких тканин, за обставин при виконанні бойового завдання, під час ворожого артилерійського обстрілу у районі населеного пункту Діброва Северодонецького району Луганської області, що підтверджується довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №677 від 9 березня 2023р.

Обставини отримання поранення позивачем пов?язані з виконанням ним обов?язків військової служби, під час відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та захисту Батьківщини, не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного чи наркотичного сп?яніння, не є наслідком навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.

Підстава: наказ командира військової частини в/ч НОМЕР_3 №111 від 07.03 2023р.

Відповідно до довідки №1728 від 27 січня 2023 року військово-лікарської комісії, проведено медичний огляд ВЛК у Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» (далі - НВМКЦ «ГВКГ») позивача. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв?язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Стан після ВОНП лівого стегна (23.12.2022), лікованого етапними хірургічними обробками та фасціотомією (27.12.2022) з нестійкою змішаною комбінованою контрактурою лівого колінного суглобу при тимчасовому порушенню функції. Поранення, поранення нижньої третини передньої поверхні лівого стегна з дефектом м?яких тканин, за обставин при виконанні бойового завдання, під час ворожого артилерійського обстрілу у районі населеного пункту Діброва Северодонецького району Луганської області, що підтверджується довідкою про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №677 від 9 березня 2023р.

В період з 15 серпня 2023 року по 18 серпня 2023 року, позивач в якості військовослужбовця пройшов огляд у профільних лікарів у НВМКЦ «ГВКГ» та подав до НВМКЦ «ГВКГ» необхідний пакет документів для подальшої підготовки документів на МСЕК.

НВМКЦ «ГВКГ» у відповідь на адвокатський запит повідомило, що позивач 18.08.2023 здав документи для підготовки пакету документів для МСЕК, а 06.11.2023 НВМКЦ «ГВКГ» передало підготовлений пакет документів на МСЕК.

Відповідно до витягу з наказу від 30.08.2023 №250 підписаного командиром військової частини номер в/ч НОМЕР_3 позивача було звільнено з військової служби. Відповідно до довідки МСЕК серія 12 ААА №072015 від 19 грудня 2023 року позивач про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках у позивача визначено ступінь втрати професійної працездатності 25% двадцять п?ять відсотків. Причина втрати професійної працездатності: ТРАВМА, ТАК, ПОВ?ЯЗАНА ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.

28 грудня 2023 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ №975 від 25.12.2013 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов?язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

21 червня 2024 року в поштовій скриньці за домашньою адресою позивача ним було отримано листа від ІНФОРМАЦІЯ_1 за №13/1996/с від 04.04.2024 про результати розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - оскаржуване рішення) про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, так як позивача звільнено з військової служби 30.08.2023, а 19.12.2023 (довідка МСЕК серія 12 ААА №072015 від 19.12.2023) встановлено ступінь втрати працездатності 25% внаслідок травми, пов?язаної із захистом Батьківщини, понад гримісячний термін після звільнення (п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Вважаючи зазначену відмову безпідставною, щодо виплати одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011 -XII).

Статтею 16 встановлені умови призначення військовослужбовцям та членам їх сімей одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.

За змістом частини 1 статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з підпунктом 7 частини 2 статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги передбачений статтею 16-3 Закону № 2011-XII.

Відповідно до частини 2 статті 16-3 Закону № 2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства (частина 3 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

Згідно з частиною 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частина 10 статті 16-3 Закону № 2011-XII).

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", яким визначено (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі - Порядок №975).

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства); документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з пунктом 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

За змістом пункту 1 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України є, зокрема, міністерства.

Підпунктом 27 пункту 10 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року №671, передбачено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

Отже, повноваження щодо прийняття рішення про призначення, відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, чи про повернення документів на доопрацювання, покладені на Міністерство оборони України.

Натомість, відповідач, який в розумінні пункту 13 Порядку №975 є уповноваженим органом, наділений обов'язком щодо направлення у 15-денний строк до Міністерства оборони України висновку про наявність або відсутність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 10 серпня 2020 року у справі №331/2964/17 (2-а/331/129/2017).

Отже, єдиною формою реагування відповідача на передану від ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачем заяву із доданими до неї документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону №2011-ХІІ, є складання висновку про наявність або відсутність підстав для призначення позивачу зазначеної допомоги та направлення його разом з поданими позивачем документами до Міністерства оборони України.

Повноваження відповідача щодо повернення чи відмови в задовленні заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, та доданих до неї документів за відсутності відповідного рішення Міністерства оборони України Порядком №975 не передбачені.

Таким чином, заява позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, розглянута відповідачем з порушенням повноважень та встановленої Порядком №975 процедури розгляду.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність дій щодо не направлення до Міністерства оборони України поданих позивачем документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги з відповідним висновком про наявність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.

Положеннями пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Тому, з метою захисту права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправним рішення у формі листа відповідача, щодо розгляду заяви позивача та не направлення до Міністерства оборони України поданих позивачем документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, в порядку, визначеному пунктом 13 Порядку №975 та зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії, передбачені цим Порядком.

Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до норм Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене листом №13/1996/с від 04.04.2024, про відмову ОСОБА_1 в праві на отримання одноразової грошової допомоги, встановлену пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з встановленням часткової втрати працездатності внаслідок поранення, отриманого при захисті Батьківщини.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги, встановлену пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з встановленням часткової втрати працездатності внаслідок поранення, отриманого при захисті Батьківщини, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Білоноженко М.А.