ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" листопада 2025 р. справа № 300/6182/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, наказу та скасування наказів
Адвокат Поліщук Дмитро Олександрович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно ігнорування підстав для відстрочки та призову на військову службу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та скасувати наказ про призов на військову службу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) про зарахування до списків частини та зобов'язати виключити із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що у липні 2025 року позивач був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_3 та направлений на проходження військової служби за призовом під час мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 . Позивач був зупинений працівниками поліції для перевірки військово-облікових документів, після якого позивача повідомили, що він як внутрішньо-переміщена особа повинен стати за місцем проживання на облік у ТЦК. У вересні 2022 року позивач, під час окупації міста Херсон, був затриманий та позбавлений волі військовими російської федерації. З 09.09.2022 по 22.09.2022 позивача утримували в підвальному приміщенні, застосовували до нього тортури та катування. За фактом вказаних подій було відкрито кримінальне провадження 12022230000000226. Постановою слідчого Слідчого управління ГУНП в Херсонській області від 23.01.2024 позивача було залучено до даного провадження у якості потерпілого. Враховуючи вказані обставини позивач зателефонував слідчому та запитав чи може він з'явитись до ТЦК та чи його не мобілізують, враховуючи те що відносно нього вчинялись такі дії, на що у відповідь отримав інформацію, що позивач повинен показати постанову де він є потерпілим, та ТЦК його не мобілізують. Після цього позивач самостійно прибув в ТЦК з наміром стати на облік та отримати відстрочку. Однак під час візиту отримав ігнорування підстав для відстрочки, відмову в прийнятті заяви та направлення його на ВЛК, яке позивач так само не проходив. Заяви про те, що позивач є особою, що не підлягає призову на військову службу через те, що у вересні 2022 року перебував у полоні в місті Херсон, прохання долучити постанову слідчого та інформацію про те, що всі документи стосовно даного факту знаходяться в слідчому управлінні ГУНП Херсонської області були проігноровані. Після цього позивача без його заяв про постановку на облік, без проходження ВЛК було мобілізовано та направлено до Військової частини НОМЕР_1 . Для з'ясування обставин, 20.08.2025 представником позивача було направлено адвокатський запит до відповідача Станом на 30.08.2025 відповідь не отримана. Також, 20.08.2025 адвокатом було направлено адвокатський запит до ВЧ НОМЕР_1 через те, що юридична адреса частини НП Раденськ що є тимчасово-окупованою територією, запит направлено через Міністерство оборони України. Відповідь ще не отримана. Зазначено, що згідно п. 6 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також особи, стосовно яких у визначеному законом порядку встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою. Згоду на призов на військову службу позивач не надавав, а документи щодо його права на відстрочку були проігноровані. Зазначено, що позивач був позбавлений можливості подачі заяви на відстрочку через ігнорування його прохань та документів. Враховуючи те, що позивач на даний час проходить військову службу та заявляє вимогу про визнання протиправним та скасування наказу про призов, вважає, що для повноцінного відновлення порушених прав позивача слід визнати протиправним та скасування наказ військової частини про включення позивача до складу військової частини (не як самостійного), як похідного від наказу про призов.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2025 відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі (а.с. 29, 30).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено. Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 докази (а.с. 32-34).
21.10.2025 через систему "Електронний суд" ІНФОРМАЦІЯ_4 докази на виконання ухвали суду від 02.09.2025 надав докази (а.с. 36-43).
02.09.2025 відповідачі отримали копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 35). Відповідачі суду правом на подання відзиву на позов, у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористалися. Також відповідачами не повідомлено суд про поважність причин ненадання таких відзивів.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.03.2022 зареєстровано кримінальне провадження: 12022230000000226. Правова кваліфікація кримінального правопорушення: (КК України 2001) ст. 28 ч. 2; ст. 438 ч. 1. Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: в період часу з моменту окупації м. Херсона 01.03.2022 до моменту деокупації м. Херсона 11.11.2022 в ході триваючого збройного конфлікту російської федерації проти України на території тимчасово окупованого міста Херсон, військовослужбовці за рф, співробітники інших силових відомств рф, представники влади рф, іррегулярні незаконні збройні формування рф, озброєні банди та групи найманців, якими керували офіцери спецслужб і зс рф, в порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, захопили будівлю та територію ITT № 1 ГУНП по АДРЕСА_1 , де створили катівню, в яку доставляли незаконно затриманих осіб, яких в подальшому незаконно утримували в даній будівлі та застосовували до місцевих мешканців м. Херсона та Херсонської області тортури та катування. В період часу з 09.09.2022 по 22.09.2022 військові рф незаконно утримували в ІТТ № 1 ГУНП в Херсонській області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9, 10).
Постановою Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області про залучення до провадження як потерпілого від 23.01.2024 старший слідчий в ОВС відділу СУ ГУНП в Херсонській області, розглянувши матеріали досудового розслідування № 12022230000000226 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.03.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 438, ч.2 ст. 438, ч.7 ст. 111-1 КК України, постановив: залучити в якості потерпілого по кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022230000000226 від 09.03.2022, за знаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 438, ч. 2 ст.438, ч. 7 ст. 111-1 КК України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 в ході триваючого збройного конфлікту російської федерації проти України на території тимчасово окупованого міста Херсона, військовослужбовці зс рф, співробітники інших силових відомств рф, представників влади рф, регулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, якими керували офіцери спецслужб і зс рф, в порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами згоду на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, створили на території ІТ по вул. Теплоенергетиків, 3 у м. Херсоні катівню, де піддавали місцевих мешканців тортурам та катуванню. В ході проведення досудового розслідування встановлено факт того, що в період часу з 09.09.2022 по 22.09.2022 дані особи рф незаконно утримували гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ІТТ № 1 ГУНП в Херсонській області, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11-12).
Згідно довідки Військово-лікарської комісії № 2025-0715-1552-1605-7 від 15.07.2025 за результатами медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 15.07.2025 на підставі статті 39в, 79в графи II розкладу хвороб, графи ТДВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний придатний до військової служби (а.с. 40).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 15.07.2025 № 196, відповідно до Указу Президента України від 28 жовтня 2024 року № 741/2024 "Про загальну мобілізацію" (зі змінами) ОСОБА_1 вважати таким, що призваний по мобілізації з 15.07.2025 та направлений у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 (а.с. 42).
ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомленням від 10.07.2025 № 5655/1 повідомив позивача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто заяву позивача та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до пункту 6 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". За результатами розгляду повідомляє, що протоколом від 10.07.2025 № 52 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: не надано виписку із Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (а.с. 43).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації врегульована статтею 23 Закону № 3543-XII.
Згідно пункту 6 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
- особи, стосовно яких у визначеному законом порядку встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
Відповідно до пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
У відповідності до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Згідно пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII передбачений Додатком 5 до Порядку № 560, відповідно до якого документи, що підтверджують право на відстрочку зокрема осіб, визначених пунктом 6 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII:
- виписка із Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Як зазначено вище, згідно пункту 6 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають особи, стосовно яких у визначеному законом порядку встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Відповідно до частин 1, 7 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей" № 2010-IX прийняття рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (далі - Комісія).
Прийняті Комісією рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України вносяться до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
При цьому, підставою для встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, крім інших документів є витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (за наявності кримінального провадження стосовно особи) (стаття 4 Закону № 2010-IX).
Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомленням від 10.07.2025 № 5655/1 повідомив позивача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто заяву позивача та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до пункту 6 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII. За результатами розгляду повідомив, що протоколом від 10.07.2025 № 52 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: не надано виписку із Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (а.с. 43).
З огляду на вищенаведене, оскільки позивачем не надано ІНФОРМАЦІЯ_1 документу згідно Додатку 5 до Порядку № 560 - виписка із Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно ігнорування підстав для відстрочки та призову на військову службу позивача, скасування наказу про призов на військову службу позивача та визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) про зарахування позивача до списків частини, зобов'язання виключити позивача із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій, наказу та скасування наказів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.