18 листопада 2025 року о/об 09 год. 50 хв.Справа № 280/7468/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до 1. ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); 2. ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - відповідач-2, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; 3) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 відкликати звернення №Е2646148 до відділу поліції №2 (м.Ірпінь) Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області про оголошення ОСОБА_1 у розшук.
У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 14.07.2024 Позивач у Резерві+ уточнив дані, де зазначив адресу проживання своєї дружини з метою вчасного отримання сповіщень ТЦК та СП, а саме: АДРЕСА_2 . Слід зазначити, що Позивач не виїздив за адресою, зазначеною в уточнених даних. Під час формування резерву+, ОСОБА_1 встановлено наявність відмітки про порушення правил військового обліку. Однак, формуючи повну інформацію з Резерв+, ОСОБА_1 встановлено відсутність правопорушень, вчинених ним, про що свідчить повний витяг (сторінка 5). Серед іншого слід зазначити, що будь-які протоколи та постанови за ст. 210 та або ст. 210-1 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 не складалися та не виносилися, останній до адміністративної відповідальності не притягувався. Зазначені факти підтверджуються відповіддю начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.08.2025. Крім того, відповідно до зазначеної інформації, ОСОБА_1 при зміні місця проживання не став на військовий облік за місцем проживання у ТЦК та СП протягом 7 днів, у зв'язку з чим 27.06.2025 було подано звернення №Е2646148 до відділу поліції №2 (м. Ірпінь) Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області про оголошення ОСОБА_1 у розшук, протокол відносно ОСОБА_1 не складався, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не виносилася. З огляду на зазначені факти, вважаю такі дії та бездіяльність незаконною, та такими, що порушують права ОСОБА_1 на вільне пересування. … Позивач вважає такі дії Відповідачів протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Порядок притягнення до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення, і Відповідачі зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, передбачених законом. … За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних. З урахуванням зазначеного Відповідачі є органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинні забезпечувати актуалізацію його бази даних. До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку. Як встановлено повною інформацією з Резерв + (сторінка 5 витягу) пункт «Правопорушення» не містить даних про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 . Диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. З огляду на викладене, Позивач не був притягнутий Відповідачами до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки факту притягнення до відповідальності Позивача не було, тому відомості до Реєстру «Порушення правил військового обліку», внесені безпідставно. Серед іншого слід зазначити, що, відповідно до ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених ст.ст.210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Відтак, уточнення даних про місце проживання 14.07.2024 не може слугувати підставою для направлення звернення №Е2646148 27.06.2025, у зв'язку з відсутністю постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. В той же час, ТЦК та СП втратило своє право на накладення стягнення 21.07.2025 (14.07.2024 + 7 днів). Тому будь-які посилання Відповідачів про порушення правил військового обліку Позивачем не є фактом притягнення до відповідальності та не може служити підставою для внесення відмітки «Порушення правил військового обліку» до ЄДРПВР. … Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, які мають юридичної особи. Їхні відокремлені підрозділи попри відсутність у них статусу юридичної особи мають аналогічні повноваження. Згідно п. 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. За приписами абз. 4, 39 п. 9, 11 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони. Повноваженнями ж розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення наділений керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що закріплено у п. 12 Положення №154, норми якого кореспондують вже згаданим вище приписам ч. 2 ст. 235 КпАП України. П. 12 Положення №154 визначено, що керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право здійснювати відповідно до своїх повноважень контроль за виконанням підприємствами вимог законодавства з питань оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації, військового обов'язку та військової служби; розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення; видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, зокрема і мобілізаційні. П. 13 Положення №154 визначено, що керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки скеровує діяльність підпорядкованого територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя підпорядковується командувачу військ оперативного командування згідно з військово-адміністративним поділом території України та є прямим начальником для військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, керівником вищого рівня для працівників зазначеного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також підпорядкованих йому територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, що перебувають на території відповідальності зазначеного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. За таких обставин можна дійти висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вправі видавати накази та розпорядження, розглядати справи про адміністративні правопорушення, накладати адміністративні стягнення через свого керівника, а керівник ТЦК та СП відповідно до своїх повноважень здійснює контроль за виконанням підприємствами вимог законодавства з питань оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації, військового обов'язку та військової служби. При цьому відповідними повноваженнями, як свідчить аналіз Положення №154, наділені не лише територіальні центри комплектування та соціальної підтримки із статусом юридичної особи, а й їх відокремлені підрозділи попри відсутність у них статусу юридичної особи. Аналіз наведеної правової норми свідчить, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 , в силу вимог п. 7 зазначеного Положення, є лише структурним підрозділом, а тому з метою забезпечення реалізації прав Позивача, є доцільним залучити в якості Відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_7 , який має відповідний казначейський рахунок та може відповідати за повернення судових витрат. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Згідно інформації зазначеної в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 , змінив місце проживання: АДРЕСА_2 , та не став у семиденний строк на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання, чим порушив ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.п. 1 п. 1, п.п. 7 п. 1 Додатку 2 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022р. № 1487, у зв'язку з чим через Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» 27.06.2025р. було подано звернення № Е2646148 до відділу поліції № 2 (м. Ірпінь) Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області про оголошення ОСОБА_1 в розшук. для подальшого його доставлення до ТЦК та СП для складання протоколу про скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Звертаю увагу суду, що зміна місця проживання підтверджується самим ОСОБА_1 , у доданих до суду матеріалах з Резерв+, де зазначено, що 14.07.2025р. він уточнив дані про адресу проживання, де зазначено адреса: АДРЕСА_2 . Враховуючи вище викладене, на даний час відсутні законні підстави щодо виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та відкликання звернення №Е2646148, яке було направлено до відділу поліції №2 (м. Ірпінь) Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області про оголошення ОСОБА_1 у розшук. Згідно абз. 5 п. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. З огляду на вище викладене, вважаємо, що ОСОБА_1 порушуючи норми чинного законодавства України, через суд, намагається уникнути адміністративної відповідальності. …».
Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_5 не є належним відповідачем. Виходячи з тексту позовної заяви вбачається, що Позивач вважає, що згідно Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, де в пункті 9 зазначене, що всі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вважає, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки обласного рівня можуть проводити дії щодо внесення особи до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або виключення з нього. Проте, Позивач не враховує те, що у питаннях, які стосуються його позовних вимог, йдеться про персонально-якісний облік. Пункт 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 зазначає: Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів. Отже, вимоги, що заявлені, можуть бути адресовані лише тише територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки - окремим суб'єктам владних повноважень рівня нижче за обласний. Те саме знаходить підтвердження у статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України. Відповідач має припущення, що Позивач, звернувшись до суду з адміністративним позовом до нього, виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_9 є окремим структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_10 . Однак така позиція є хибною. В адміністративному провадженні поняття суб'єкту владних повноважень запроваджене тому, що на відміну від цивільних правовідносин, де цивільна правоздатність виходить із наявності статусу юридичної особи, суб'єкт владних повноважень може не бути юридичною особою, але мати відповідні дискреційні повноваження в межах функцій, наділених йому державою, та у здійсненні цих функцій є самостійним джерелом ухвалення рішень, та, відповідно, суб'єктом оскарження його дій. У даному випадку питання, які порушує Позивач чітко розділені нормативно-правовими актами, що є компетенцією районних, а що обласних ТЦК та СП. По-друге, вимоги до Відповідача 2 не можуть бути виконані, навіть при ухваленні відповідного судового рішення, з технічних причин. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. (Стаття 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів») Зазначена система технічно влаштована таким чином, що відповідні дії щодо внесення та виключення відомостей з Реєстру може здійснити оператор лише районного ТЦК та СП, а оператор обласного ТЦК та СП технічно може лише переглядати обмежену інформацію з Реєстру. Таким чином, задовільнити вимоги Позивача можуть бути адресовані лише тому районному ТЦК та СП, у якому він знаходиться на обліку. Відповідач звертає особливу увагу, що районні ТЦК та СП є самостійними суб'єктами владних повноважень, що остаточно визначене Верховним Судом. …».
Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.
Судом вивчено: відповіді позивача на відзиви відповідачів-1,2 на позовну заяву.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «03.07.2025, 08:34»; «Порушення правил військового обліку»; « ОСОБА_2 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; «Постанова ВЛК» - «-»; «Дата ВЛК» - «-»; «Звання» - «Рядовий»; «ВОС» - «901074»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «071220231429041800119»; «Адреса проживання» - «Україна, Київська область, м.Ірпінь (Бучанський р-н), вул.Університетська, б.18, кв.»; «Телефон» - « НОМЕР_4 »; «Email» - «SARIDZZZAVA01@GMAIL.COM»; «Дані уточнено вчасно»; «Дата уточнення даних» - «14.07.2024».
Також, у Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «24.08.2025, 19:12»; «Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку»; « ОСОБА_2 »; «Причина розшуку» - «Не стали на військовий облік за новою адресою»; «Дата початку розшуку» - «27.06.2025»; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; «Постанова ВЛК» - «-»; «Дата ВЛК» - «-»; «Звання» - «Рядовий»; «ВОС» - «901074»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «071220231429041800119»; «Адреса проживання» - «Україна, Запорізька область, м.Мелітополь (Мелітопольський р-н), вул.Тишлера Олександра, б.44»; «Телефон» - « НОМЕР_4 »; «Email» - «SARIDZZZAVA01@GMAIL.COM»; «Дані уточнено вчасно»; «Дата уточнення даних» - «24.08.2025».
Крім того, у Військово-обліковому документі «Резерв+» (Розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів) міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «02.08.2025, 11:27»; « ОСОБА_2 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_6 »; «Дата взяття на облік» - «19.11.2004»; «Зареєстроване місце проживання» - « АДРЕСА_1 »; «Адреса проживання» - « АДРЕСА_2 , кв.» - «Підприємство» - «-» - «ЄДРПОУ» - «2498609277».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.08.2025 за №3346 на адресу представника позивача зазначено: «… На Ваш Адвокатський запит № 225 від 02.08.2025р. (вх. 3461) про надання інформації щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 надає наступну інформацію. ОСОБА_1 , згідно інформації зазначеної в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», змінив місце проживання: АДРЕСА_2 , і не став на військовий облік за місцем проживання у ТЦК та СП протягом 7 днів, чим порушив ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з чим через Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» 27.06.2025р. було подано звернення № Е2646148 до відділу поліції № 2 (м. Ірпінь) Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області про оголошення ОСОБА_1 в розшук. Протокол відносно ОСОБА_1 не складався, Постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не виносилася. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
У ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: … Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. …».
Згідно з п.22 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ. Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.
Відповідно до ч.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. (…).
За ч.4 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
У п.21 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), зазначено: «21. … Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.».
У Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено: «1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; … 7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; …».
Згідно з ч.3 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (…).
Як зазначено у п.56 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Національна поліція: (…); за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20); (…).
За п.79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: (…); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; (…).
Відповідно до п.5 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Згідно з п.8 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність); 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Позивачем не надано до суду доказів того, що він особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання (« АДРЕСА_2 ») прибув із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
З матеріалів справи вбачається порушення позивачем приписів пп.1, пп.7 п.1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Судом враховано наведене у листі ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.08.2025 за №3346 - «… Протокол відносно ОСОБА_1 не складався, Постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не виносилася. …».
За матеріалами справи, відмітка «Порушення правил військового обліку» означає, що військовозобов'язана особа порушила встановлені правила військового обліку, а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) звернувся до Національної поліції з проханням про його розшук або доставлення для складання адміністративного протоколу.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності дій відповідачів-1,2.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1. ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); 2. ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 18.11.2025.
Суддя О.О. Прасов