Рішення від 14.11.2025 по справі 280/7649/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа № 280/7649/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням довідок про заробітну плату за вказаний період, що були подані із заявою про призначення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії, а саме з 02.11.2024, з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням довідок про заробітну плату за вказаний період, що були подані із заявою про призначення пенсії.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Звернулася за перерахунком пенсії відповідно до довідок про заробітну плату за період роботи до 01.07.2000, однак у перерахунку пенсії позивачу відмовлено, оскільки первинні документи знаходяться на окупованій російською федерацією території, відтак провести перевірку вищезазначених довідок про заробітну плату наразі немає можливості. Зазначені довідки засвідчені печаткою, містять дані про фактичні суми заробітної плати, посилання на первинні документи, пенсійним органом не надано жодних зауважень до поданих документів та не надано повідомлення про необхідність подання додаткових документів. Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 08 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху, наданий позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду доказів надсилання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів.

09 вересня 2025 року до суду подана заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 15 вересня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача 30 вересня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти вимог, викладених в позовній заяві заперечує в повному обсязі, виходячи з наступного. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. З аналізу положень законодавства, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Підтвердження даних довідки про заробітну плату встановлюється за результатами перевірки підстав її видачі, достовірності та обґрунтованості, проведеної спеціалістами органів Пенсійного фонду. Неможливо здійснити перевірку підстав видачі довідок про заробітну плату в межах повноважень на території, яка є тимчасово окупована російською федерацією та де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Посадові особи відповідача позбавлені можливості врахувати надані довідки № К-161/1 виданої Виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області, довідки про заробітну плату №297 від 05.07.2017 виданої ПАТ «АвтоЗАЗ» (зараз ПРАТ «Промавтоінвест», довідки про заробітну плату №199 від 22.07.2017 виданої ПАТ «Гідросила МЗГТ» при розрахунку пенсії, відповідно відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.

28.01.2025 ОСОБА_1 , звернулася через веб-портал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком, надавши відповідні документи, що підтверджують її трудовий стаж та заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року. Із заявою додатково додано архівні довідки з особових рахунків про нарахування заробітної плати за періоди з серпня 1984 року по грудень 1988 року, з 03.01.1989 по 10.04.1991 та з квітня 1991 року по січень 1993 року.

При ознайомленні з протоколом/розпорядженням щодо призначення пенсії позивачу стало відомо, що пенсійним органом при призначенні пенсії з 02.11.2024 не враховано її заробіток відповідно до вказаних вище довідок без пояснення причин.

Позивач звернулася із заявою від 10.08.2025 через веб-портал Пенсійного фонду України, відповідно до якої, з посиланням на вимоги статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, просила: здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії з дати призначення, а саме з 02.11.2024, з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням довідок про заробітну плату за вказаний період, що були подані із заявою про призначення пенсії.

Листом від 26.08.2025 за вих. №15081-15134/К-02/8-0800/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату за період до 30.06.2000, обґрунтовуючи тим, що первинні документи знаходяться на окупованій російською федерацією території, відтак провести перевірку вищезазначених довідок про заробітну плату наразі немає можливості.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Стаття 1 Закону №1058-IV передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 рок. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17 та від 18.10.2018 у справі №539/758/15-а, від 15.01.2021 у справі №357/2591/17.

Водночас, частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 ЗУ №1058-IV).

Слід взяти до уваги, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Порядок №22-1).

Абзац 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначає, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

При цьому, пунктом 4.2 Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд бере до уваги, що довідки про заробітну плату від 06.06.2022 №04-25/К-901, №04-25/К-902 видані Архівним управлінням Запорізької міської ради, тому такі довідки могли не містити розподілу суми нарахувань за час відпусток та лікарняних відповідно до місяців, на які вони припадали.

На думку суду, реалізовуючи обов'язок держави щодо забезпечення права особи на соціальний захист, територіальний орган пенсійного фонду, в межах наданих йому повноважень та відповідно до чинного законодавства, повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії, зокрема, шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення, а у випадку їх невідповідності - роз'яснити такій особі її права, а також надати строк для усунення виявлених недоліків.

Також у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачем документів, відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності, а також зобов'язаний письмово повідомляти заявника про надання додаткових документів.

Отже, саме пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

При цьому, відповідач не наділений повноваженнями вимагати (зобов'язувати) позивача проводити перевірку виданої підприємством довідки.

Натомість такі дії може здійснити відповідач маючи спірну довідку та первинні документи, на підставі яких її було надано, у такому разі його дії будуть відповідати принципу належного урядування та верховенства права.

Суд у порядку ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховує при розгляді даної справи правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

У постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17 зазначено, що відсутність посилання чи наявність неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від можливості відповідачем провести перевірку вищезазначених довідок про заробітну плату, оскільки первинні документи знаходяться на окупованій російською федерацією території.

Збереження таких первинних документів не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за можливість їх перевірки.

Разом з тим, відповідачем не наведено неточностей чи недостатності відомостей про розміри заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням наданих довідок про заробітну плату за вказаний період.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідних довідок та не може впливати на можливість їх перевірки відповідачем, відтак зазначені відповідачем обставини не можуть мати наслідком відмови у перерахунку призначеної пенсії, виходячи із сум заробітної плати, тому дані архівних довідок (архівна довідка, що видана виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області від 21.06.2017, про розмір заробітку на ВАТ «Мелітопольський завод «Автогідроагрегат» за період з серпня 1984 року по грудень 1988 року, довідка ПАТ «Запорізький автомобільний завод» від 05.07.2017 про заробітну плату за період з 03.01.1989 по 10.04.1991, довідка ПАТ «ГІДРОСИЛА МЗТГ» від 22.07.2017 про розмір заробітку за період з квітня 1991 року по січень 1993 року), повинні бути враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням довідок про заробітну плату за вказаний період, що були подані із заявою про призначення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії, а саме з 02.11.2024, з урахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд за період з 01.12.1987 по 30.11.1992 з врахуванням довідок про заробітну плату за вказаний період, що були подані із заявою про призначення пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області суму сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп.Соборний, буд.158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012).

Повне судове рішення складено 14.11.2025.

Суддя Б.В. Богатинський