(про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду)
18 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/26108/25
категорія 113070100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши питання про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Житомирській області, третя особа -Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання повернути кошти,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Житомирській області , в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про адміністративне правопорушення №746027 від 13.08.2025 за ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зобов"язати Головне управління Державного казначейства України повернути суму адміністративного штрафу у розмірі 20000 грн.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною другою цієї ж статті визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
У главі 11 "Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ" параграфу 2 "Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ" КАС України, зокрема, у статті 286, визначено порядок та особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, згідно з частиною першою статті 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Аналіз наведених норм вказує, що КАС України чітко визначає розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, зокрема, у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, зважаючи на вищенаведені норми КАС України та предмет позову у цій справі, суд уважає, що цей спір підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Частиною першою статті 6 Європейської конвенції з прав людини, яка визначає право на справедливий суд, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Аналіз норм КАС України вказує, що ним не врегульовано дій суду у випадку порушення правил предметної підсудності. Однак окружний адміністративний суд не уповноважений розглядати спір, що належить до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду, оскільки відповідно до частини першої статті 6 Європейської конвенції з прав людини не є тим судом, який встановлений законом для розгляду справ цієї категорії.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, для реалізації права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом, а також враховуючи адресу місця проживання (перебування) позивача ( м.Мукачево, Закарпатської області ), цю позовну заяву належить передати на розгляд до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області.
Керуючись статтями 29, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Передати позовну заяву (справа № 240/26108/2) ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Житомирській області, третя особа -Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання повернути кошти на розгляд до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області .
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос