Ухвала від 18.11.2025 по справі 240/25071/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(в порядку судового контролю за виконанням судового рішення)

18 листопада 2025 року м. Житомир Справа № 240/25071/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панкеєвої В.А., розглянувши заяву щодо судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/25071/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 28 березня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні позову решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року - без змін.

03.11.2025 до суду надійшла заява позивача про встановлення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі з поданням відповідачем звіту. Заява обґрунтована тим, що згідно відомостей електронного кабінету пенсіонера суми виплаченої та призначеної пенсії не відповідають розміру 8 мінімальних пенсій за віком.

Головне управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області подало заперечення на заяву, в якому просить відмовити у задоволенні заяви. Вказує, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 у справі №240/25071/24, яке набрало законної сили 30.07.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 19.06.2024 ОСОБА_1 проведено перерахунок підвищення до пенсії передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік". Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" мінімальний розмір пенсії на дату зобов'язання становив 2361,00 грн. В результаті перерахунку на виконання рішення № 240/25071/24 розмір пенсії з 19.06.2024 становить 22315,76 грн, в тому числі 18888,00 грн (2361,00 грн х 8). За результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії доплата на виконання рішення №240/25071/24 за період з 19.06.2024 по 30.11.2025 становить 193274,64 грн , яка включена до підсистеми «Реєстр судових рішень». Заборгованість в цілому по рішенях Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 у справі №240/703/20 та від 28.03.2025 у справі №240/25071/24 нарахована в сумі 510083,54 грн. В жовтні 2025 року розпочато виплату заборгованості за минулий час в сумі визначеної Пенсійним фондом України пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, яка склала 187,35 грн.. Також розпочата виплата нарахованої Головним управлінням поточної заборгованості з 30.07.2025 по 30.11.2025 в розмірі 8806,23 грн, яка проведена в листопаді 2025 року. Залишок заборгованості за минулий час в сумі 501089,96 грн буде продовжуватись виплачуватись відповідно до Порядку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 подану заяву призначено до розгляду у порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю з огляду на таке.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно частини 1 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина 2 статті 382-1 КАС України).

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року у справі №240/25071/24 Головним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (рішення №918150184893) із розрахунку восьми мінімальних пенсій, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет на 2024 рік" станом на 01.03.2024 - 2361,00 грн. Розмір пенсійної виплати з 19.06.2024 становив 22315,76 грн, в тому числі - 18888,00 грн (2361,00 грн х8) пенсія по інвалідності 2 групи відповідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вказане підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком пенсії позивача станом на 12.11.2025.

Разом з цим, представник відповідача вказує, що виплата доплати на виконання рішення суду буде проводитись відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Суд зауважує, що позивач вже звертався до суду 01.08.2025 та 28.08.2025 та 11.09.2025 з заявами про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України з аналогічних підстав, за результатами розгляду яких суд дійшов висновку про відмову у їх задоволені, оскільки відповідачем забезпечено вжиття всіх належних та конкретних заходів для повного і неухильного виконання рішення суду.

Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів судового контролю у порядку статті 382 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання рішення у справі №240/25071/24 відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.А. Панкеєва