Рішення від 17.11.2025 по справі 200/7690/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року Справа№200/7690/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 04 жовтня 2025 року, в якому позивач просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01 березня 2024 року індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та з 01 березня 2025 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 10 846,37 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185), у розмірі 1,115 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2024 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209) з 04 квітня 2025 року та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 04 квітня 2025 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

24 жовтня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області з 2021 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 19 січня 2022 року.

Позивач стверджувала, що ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок її пенсії для цілей індексації, а саме з 01 березня 2023 року - шляхом встановлення доплати в сумі 100,00 грн, з 01 березня 2024 року - шляхом встановлення доплати в сумі 100,00 грн, з 01 березня 2025 року - шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на коефіцієнт збільшення 1,115.

Вважаючи протиправними дії (бездіяльність) ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197; з 01 березня 2024 року - з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796; з 01 березня 2025 року - з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Просила задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058, яка їй призначена з 19 січня 2022 року.

При призначенні пенсії застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн.

Відповідач покликався на норми ст. 40, ч. 2 ст. 42, п. п. 4-5, 4-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 і доводив, що цей Закон передбачає такі показники середньої заробітної плати для обчислення пенсії:

абз. 4 ч. 2 ст. 40 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

абз. 12 ч. 2 ст. 40 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

п. п. 4.3 - 4.5 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник.

Вказані показники не є тотожними, а передбачений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник є спеціально визначеним.

Відповідач вказував на те, що положення Закону № 1058 зазнали змін внаслідок прийняття Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148). Ці зміни були спрямовані на вирішення і запобігання проблемі значної різниці (диспропорцій) у розмірах пенсій, призначених у різні роки.

Так, на підставі Закону № 2148 розділ XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 доповнено новим п. 4-3, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148 з 01 жовтня 2017 року, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Таке осучаснення показника середньої заробітної плати зроблено вперше з 2012 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124, Постанова КМУ № 124 відповідно).

Передбачивши в Постанові КМУ № 124 механізм збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, Кабінет Міністрів України діяв в порядку, в межах та у спосіб, передбачені Конституцією і законами.

Передбачене п. 5 Порядку № 124 послідовне підвищення показника середньої заробітної плати (станом на 01 жовтня 2017 року) на відповідні коефіцієнти в кожному наступному році дозволяє уникнути диспропорції у розмірах пенсій, призначених у різних роках, та відповідає принципу рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, закріпленому у ст. 7 Закону № 1058.

Відповідач наголошував, що Постанови КМУ № 124, № 251, № 127, № 118, № 168, № 185, № 209 є чинними і підлягають обов'язковому застосуванню.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

У 2019 році індексація здійснювалась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) на коефіцієнт 1,17, тобто 3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01 травня 2020 року було збільшено на 1,11, тобто 4 404,35 грн х 1,11 = 4 888,83 грн; з 01 березня 2021 року було збільшено на 1,11, тобто 4 888,83 грн х 1,11 = 5 426,60 грн; з 01 березня 2022 року було збільшено на 1,14, тобто 5 426,60 грн х 1,14 = 6 186,32 грн; з 01 березня 2023 року було збільшено на 1,197, тобто 6 186,32 грн х 1,197 = 7 405,03 грн; з 01 березня 2024 року було збільшено на 1,0796, тобто 7 405,03 грн х 1,0796 = 7 994,47 грн, з 01 березня 2025 року було збільшено на 1,115, тобто 7 994,47 грн х 1,115 = 8 913,83 грн).

З 01 березня 2023 року позивачці проведений перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 01 березня 2023 року» в сумі 100,00 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, врахований при призначенні її пенсії, перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 405,03 грн).

З 01 березня 2024 року позивачці проведений перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 01 березня 2024 року» в сумі 100,00 грн та збережено доплати «Надбавка на індексації з 01 березня 2023 року» в сумі 100,00 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, врахований при призначенні її пенсії, перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 994,47 грн).

З 01 березня 2025 року позивачці проведений перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, збільшений на коефіцієнт 1,046, склав 11 345,30 грн, збережено доплати «Надбавка на індексації з 01 березня 2024 року» в сумі 100,00 грн, « Надбавка на індексації з 01 березня 2023 року» в сумі 100,00 грн.

З огляду на викладене відповідач доводив, що пенсія позивачки обчислена з дотримання вимог законодавства, а підстави для її перерахунку відсутні.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 19 березня 1997 року місце проживання позивачки зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно Закону № 1058, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 056550004236.

Як свідчить рішення про призначення пенсії від 23 вересня 2022 року № 056550004236 (дата-час розрахунку: 19 вересня 2022 року 10:42), при призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган виходив з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 625,40000;

дата звернення, вік, ознака роботи - 19 січня 2022 року, […], працює;

особливості - призначення за рішення суду;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 38 років 02 місяці 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;

в тому числі: робота за Списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,38167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) - 0,38167;

19 січня 2022 року - 30 червня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 625,40*0,38167) - 2 528,72 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 154,72 грн;

загальний розмір пенсії - 2 683,44 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 грудня 2021 року;

розмір пенсії з надбавками - 2 683,44 грн;

[…]

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії при її призначенні проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 02 місяці 09 днів, 458 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 18 днів, 256 місяців;

дата вводу заробітку - 19 січня 2022 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021 роки) - 10 846,37 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 145,45602;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 120,09160;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 258;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 45;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 15;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 198;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 0,56378;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (198-5+108/30) - 196,60000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 0,61084;

середньомісячний заробіток для обчислення - 6 625,40000.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 27 лютого 2023 року 00:39) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 625,40000;

дата перерахунку, вік та ознака роботи - 01 березня 2023 року, […], працює;

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

особливість - призначення за рішенням суду;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 38 років 02 місяці 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;

в тому числі: робота за Списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,38167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) - 0,38167;

01 березня 2023 року - 16 липня 2025 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 625,40*0,38167) - 2 528,72 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 154,72 грн;

загальний розмір пенсії - 2 683,44 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 2 783,44 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії при її перерахунку з 01 березня 2023 року проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 02 місяці 09 днів, 458 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 18 днів, 256 місяців;

дата вводу заробітку - 19 січня 2022 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021 роки) - 10 846,37 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 145,45602;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 120,09160;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 258;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 60;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 198;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 0,56378;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (198-6+138/30) - 196,60000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 0,61084;

середньомісячний заробіток для обчислення - 6 625,40000.

Відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 01 жовтня 2024 року 14:24) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 625,40000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 26 вересня 2024 року, […], не працює;

вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку;

особливість - призначення за рішенням суду;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 38 років 02 місяці 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;

в тому числі робота: за списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,38167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) - 0,38167;

01 березня 2023 року - 31 грудня 2023 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 625,40*0,38167) - 2 528,72 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 167,44 грн;

загальний розмір пенсії - 2 696,16 грн;

надбавка 100 грн індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 2 796,16 грн;

[…].

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 01 жовтня 2024 року 14:25) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 625,40000;

дата перерахунку - 26 вересня 2024 року, […], не працює;

вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку;

особливість - призначення за рішенням суду;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 38 років 02 місяці 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;

в тому числі: робота за списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,38167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) - 0,38167;

01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 625,40*0,38167) - 2 528,72 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 167,44 грн;

загальний розмір пенсії - 2 696,16 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2 760*1,0796) - 83,84 грн;

розмір пенсії з надбавками - 2 980,00 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії при її перерахунку з 01 березня 2024 року проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 02 місяці 09 днів, 458 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 04 місяці 18 днів, 256 місяців;

дата вводу заробітку - 19 січня 2022 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021 роки) - 10 846,37 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 145,45602;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 120,09160;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 258;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 60;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 198;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 0,56378;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (198-6+138/30) - 196,60000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 0,61084;

середньомісячний заробіток для обчислення - 6 625,40000.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 01 жовтня 2024 року 14:27), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 625,40000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 жовтня 2024 року, […], не працює;

вид перерахунку - індивідуально (масовий) (у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму);

особливість - призначення за рішенням суду;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 38 років 02 місяці 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 10 місяців 18 днів;

в тому числі: робота за списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,38167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((458/100*12)*1) - 0,38167;

01 березня 2024 року - 31 березня 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 625,40*0,38167) - 2 528,72 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 188,88 грн;

загальний розмір пенсії - 2 717,60 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

доплата особам, яким не виповнилося 70 років (2 760*1,0796) - 62,40 грн;

розмір пенсії з надбавками - 2 980,00 грн;

[…].

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2025 року 05:42), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 119 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 6 930,16000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2025 року, […], працює;

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

особливість - призначення за рішенням суду;

тривалість стажу;

страховий стаж (повний) - 38 років 06 місяців 09 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 20 років 03 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 02 місяці 18 днів;

в тому числі: робота за списком № 2 - 09 років 08 місяців 00 днів;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,38500;

коефіцієнт стажу без урахування кратності ((462/100*12)*1) - 0,38500;

01 березня 2025 року - 16 липня 2025 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 930,16*0,38500) - 2 668,11 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 188,88 грн;

загальний розмір пенсії - 2 856,99 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року - 100,00 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року - 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року;

доплата особам, яким не виповнилось 70 років - 266,01 грн;

розмір пенсії з надбавками - 3 323,00 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії при її перерахунку з 01 березня 2025 року проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 06 місяців 09 днів, 462 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 08 місяців 18 днів, 260 місяців;

дата вводу заробітку - 19 січня 2022 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021 роки) - 10 846,37 грн;

коефіцієнт збільшення показника заробітної плати - 1,046;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 11 345,30 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 145,45602;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 120,09160;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 258;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 60;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 198;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 0,56378;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати (198-6+138/30) - 196,60000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 0,61084;

середньомісячний заробіток для обчислення - 6 930,16000.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача, який зареєстрований 12 серпня 2025 року за № 10513/8, листом від 15 серпня 2025 року № 0500-0202-8/80598 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило таке:

- на виконання ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 з 01 березня 2019 року органи Пенсійного фонду України проводять індексацію пенсій згідно з Порядком № 124; індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули розрахунку пенсії, на коефіцієнт підвищення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України;

- згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, тобто за 2014-2016 роки (3 764,40 грн), на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку № 124;

- кожний наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки;

- ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області з 19 січня 2022 року і отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058; при призначенні пенсії застосований застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022 рік (за 2019-2021 роки) в розмірі 10 846,37грн;

- в 2023 році показник середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії, становить 7 405,03 грн, в 2024 році - 7 994,47 грн, що менше показника середньої заробітної плати, застосованого при розрахунку пенсії ОСОБА_1 (10 846,37грн).

Відтак згідно з Постановами КМУ № 168 та № 185 ОСОБА_1 , як особі, пенсія якої не підлягала індексації, встановлено щомісячні доплати з 01 березня 2023 року - 100,00 грн та з 01 березня 2024 року - 100,00 грн, які переглядаються при подальших перерахунках.

З 01 березня 2025 року проведено масовий перерахунок пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанови КМУ № 209 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,115, що складає 8 913,83 грн.

П. 6 Постанови КМУ № 209 передбачено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,0460.

Таким чином, показник середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії становить 11 345,30 грн (10 846,37 грн х 1,0460).

Після перерахунку відповідно до Постанови КМУ № 209 середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії ОСОБА_1 становить 6 930,16 грн (11 345,30 грн - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2019-2021 роки з урахуванням індексації х 0,61084 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії з 01 березня 2025 року по теперішній час складає 3 323,00 грн.

Враховуючи вищезазначене, за висновком пенсійного органу, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів 1,197, 1,0796 та 1,115 відсутні.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

[…]

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі - Порядок № 4-4).

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.

Порядком визначено:

показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.

В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.

20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).

П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Як було вказано вище, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.

П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

[…].

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Абз. 2 п. 5 Порядку № 124 визначено, що кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 124 пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).

П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:

1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).

П. 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).

П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) установлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).

П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).

П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон № 4059) установлено, що у 2025 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України: ч. 2 та баз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058; […].

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209).

П. 1 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 4 Постанови КМУ № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168 і пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185, в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 1058. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів такі висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:

«[…]

63. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

64. Відповідно до ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

65. Згідно приписів ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

66. Обов'язковий характер індексації визначається ст. 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

67. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017).

68. Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст. 4 Закону № 1282, є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

69. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 9 Закону № 1282).

70. У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040), яким ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 було викладено в новій редакції.

71. Так, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 в редакції Закону № 2040 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

72. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058.

73. Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

74. Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.

75. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

76. Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

77. П. 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

78. Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

79. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

80. П. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282. У свою чергу п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

81. З метою реалізації п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 (далі - Постанова КМУ № 168), п. 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

82. Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанов КМУ № 118, № 168, проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

83. Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

84. Відповідно до ст. 7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

85. Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. Водночас, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

86. Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

87. Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

88. Отже, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

89. В іншому випадку, відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

90. Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.

91. При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

92. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

93. У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

94. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.

95. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058.

96. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним.

97. З врахуванням вищевикладеного, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

98. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.

99. Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

[…]».

Аналогічні висновки наведені Верховним Судом, серед іншого, в постановах від 18 червня 2025 року у справах № 160/16943/24, № 440/11242/24, № 460/6413/24, від 16 червня 2025 року у справі № 520/24275/24 та інших.

Суд встановив, що впродовж 2023-2024 років ГУ ПФУ в Донецькій області здійснювало перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та відповідних Постанов КМУ шляхом встановлення щомісячної доплати до пенсії замість застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки (за 2019-2021 роки).

При таких перерахунках відповідач застосовував п. 5 Порядку № 124 і збільшував на коефіцієнти, визначені відповідними Постановами КМУ, показник середньої заробітної плати, визначений станом на 01 жовтня 2017 року, який становив 3 764,40 грн.

Тобто в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час проведення індексації призначеної позивачці пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення його пенсії при її призначенні, тобто показник за 2019-2021 роки, який становив 10 846,37 грн.

Також суд встановив, що ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивачки, як пенсії, призначеної у 2022 році, з 01 березня 2025 року на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку її пенсії, (за 2019-2021 роки) на коефіцієнт збільшення 1,046.

Системне тлумачення норм ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124, Постанови КМУ № 209 зумовлює висновок про те, що по суті в 2025 році Уряд зберіг механізм індексації пенсій, при якому індексація проводиться шляхом множення на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 Постанови КМУ № 209, не «показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», (як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058), а «показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року» (як це передбачено абз. 1 п. 5 Порядку № 124).

Однак цей механізм індексації, що не узгоджується з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та призводить до виникнення такого поняття як «пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, які не підвищені згідно з п. 1 Постанови КМУ № 209».

На відміну від попередніх років для цілей індексації з 01 березня 2025 року Кабінет Міністрів України виокремив такі пенсії як «пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови», до якої відніс пенсії, призначені у 2021, 2022, 2023, 2024 роках (пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209).

Для цих пенсій Уряд установив окремі коефіцієнти збільшення (1,0575 - для пенсій, призначених у 2021 році; 1,046 - для пенсій, призначених у 2022 році; 1,0345 - для пенсій, призначених у 2023 році; 1,023 - для пенсій, призначених у 2024 році), які є нижчими ніж той коефіцієнт збільшення, що установлений п. 1 Постанови КМУ № 209 і становить 1,115.

Крім того п. 3 Постанови КМУ № 209 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 і пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Виокремлення пенсій, призначених в 2021-2024 роках, та установлення для них окремих коефіцієнтів збільшення, які є нижчими за коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 Постанови КМУ № 209, фактично є наслідком застосування норм Порядку № 124 в частині, яка не узгоджується з нормою ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та призводить до виникнення різних механізмів індексації пенсії в залежності від дати її призначення пенсії:

- пенсії, призначені до 2021 року індексуються шляхом збільшення на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 Постанови КМУ № 209, «показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року»;

- пенсії, призначені в 2021-2024 року, індексуються шляхом збільшення на коефіцієнти збільшення, установлені пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209, (які установлені для кожного року окремо і є нижчими в порівнянні з коефіцієнтом, установленим п. 1 цієї постанови) «показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та який враховується для обчислення пенсії», тобто «за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії».

До того ж, запровадження нормою пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 понижених коефіцієнтів збільшення в порівнянні з коефіцієнтом збільшення, установленим п. 1 цієї постанови, призводить до порушення принципу диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Отже, виходячи з приписів ч. 3 ст. 7 КАС, суд дійшов висновку, що в процесі індексації пенсії позивачки з 01 березня 2025 року пенсійний орган мав збільшити показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, тобто за 2019-2021 роки, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 Постанови КМУ № 209, тобто 1,115.

Норми Порядку № 124 підлягають застосуванню до спірних правовідносин лише в частині, яка не суперечить ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, а норми пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 - взагалі не підлягають застосуванню.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а прийняті ним рішення (вчинені дії) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:

1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;

2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;

3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);

4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;

5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;

[…].

У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення (вчинені ним юридично значущі дії індивідуального характеру) - адміністративним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Норми ст. 6 Закону № 2073 розкривають сутність принципу законності в адміністративній процедурі.

Так, згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.

При цьому ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 установлено, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

При проведенні індексації пенсії позивачки в 2023-2025 році ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності адміністративної процедури.

Порушення принципу законності полягало у тому, що пенсійний орган застосовував норми Порядку № 124 та відповідних Постанов КМУ в частині, яка суперечила приписам ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Крім того, порушення принципу законності знайшло прояв у тому, що пенсійний орган не врахував висновки Верхового Суду, викладені в постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, щодо неможливості застосування норм Порядку № 124 та відповідних Постанов КМУ в частині, яка не відповідає приписам ч. 2 ст. 42 Закону № 1058. (Щонайменше на час перерахунку пенсії позивачки у зв'язку з індексацією з 01 березня 2025 року цей висновок Верховного Суду мав бути відомий відповідачу та врахований при проведенні перерахунку).

Норми ст. 8 Закону № 2073 розкривають сутність принципу обґрунтованості в адміністративній процедурі.

Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Вимоги до форми і змісту адміністративного акта визначені нормами ст. ст. 69-72 Закону № 2073.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону № 2073 за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.

Ч. 1 ст. 70 Закону № 2073 установлено, що адміністративний акт, як правило, приймається у письмовій (електронній або паперовій) формі. […]

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Закону № 2073 письмовий адміністративний акт […] складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин.

Адміністративний акт містить підпис та/або печатку (у тому числі електронні), якщо інше не передбачено законом, та повне ім'я відповідальної посадової особи адміністративного органу.

У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані.

Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону.

У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею.

У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов'язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред'явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, […] повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених ч. 6 цієї статті).

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Ч. 5 ст. 72 Закону № 2073 установлено, що відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб.

Рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про перерахунок пенсії № 056550004236 (дата-час розрахунку: 27 лютого 2023 року 00:39) - вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку з 01 березня 2023 року; № 056550004236 (дата-час розрахунку: 01 жовтня 2024 року 14:24) - вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку з 01 березня 2023 року; № 056550004236 (дата-час розрахунку: 01 жовтня 2024 року 14:25) - вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку з 01 березня 2024 року; № 056550004236 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2025 року 05:42) - вид перерахунку - індексація заробітку (масовий) з 01 березня 2025 року не відповідають вимогам до змісту адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073, зокрема, не містять мотивування (обґрунтування), строку і порядку їх оскарження тощо, і є таким, що не відповідає принципу обґрунтованості.

Зі змісту цих рішень неможливо встановити, виходячи з яких фактичних обставин, а також на підставі яких саме правових норм пенсійний орган не провів індексацію пенсії позивачки з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року та з 01 березня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який врахований при призначенні її пенсії, тобто за 2019-2021 роки, на відповідні коефіцієнти збільшення (1,197, 1,0796 та 1,115), натомість встановив їй доплати з 01 березня 2023 року - 100,00 грн, з 01 березня 2024 року - 100,00 грн, а з 01 березня 2025 року - збільшив показник середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який врахований при призначенні її пенсії, тобто за 2019-2021 роки, на коефіцієнт збільшення 1,046.

Отже, всупереч вимогам ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 мотивування (обґрунтування) цих рішень не забезпечує позивачці можливість правильно їх зрозуміти та ефективно реалізувати своє право на їх оскарження.

Умови правомірності адміністративного акта визначені ст. 87 Закону № 2073.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.

Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Ч. 3 ст. 87 Закону № 2073 передбачено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.

Таким чином, невідповідність адміністративного акта (як у формі рішення, так і у формі юридично значущої дії індивідуального характеру) одному чи кільком принципам адміністративної процедури, є самостійною і достатньою підставою для визнання його протиправним.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладених в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн), на коефіцієнти збільшення 1,197, 1,0796, 1,115 для забезпечення індексації пенсії.

Належним та ефективним способом захисту порушеного права позивачки на індексацію пенсії є покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення її пенсії, (за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 209 та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 04 квітня 2025 року.

Дата, з якої відповідачу належить провести виплату позивачці недоотриманих сум пенсії, визначена з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, установленого абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.

Суд відхиляє заперечення відповідача як такі, що не ґрунтуються на актуальних висновках Верховного Суду щодо застосування норм ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ № 118, № 168, № 185, № 209.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач документально підтвердила судові витрати по сплаті судового збору в сумі 969,00 грн (квитанція від 04 жовтня 2025 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн, що відповідає розміру судового збору, який має сплатити фізична особа за подання до адміністративного суду в електронній формі позову, що містить одну немайнову вимогу.

Сплачена в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сума судового збору, а саме 0,04 грн (969,00 грн - 968,96 грн = 0,04 грн) може бути повернена особі, яка його сплатила, за ухвалою суду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн), на коефіцієнти збільшення 1,197, 1,0796, 1,115 для забезпечення індексації пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії, (за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 04 квітня 2025 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 17 листопада 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко