Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 листопада 2025 року Справа №200/5600/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України у справі №200/5600/23
30 жовтня 2023 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5600/23 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.08.2023 року № 0503014603 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до довідки, виданої ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" від 01.06.2023 №6525/Д. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" від 01.06.2023 №6525/Д з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром, починаючи з 01.12.2019 року. Рішення набрало чинності 29 лютого 2024 року.
Ухвалою суду від 26 червня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року по справі № 200/5600/23.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звіт від 16.09.2025 в якому зазначено, що на виконання рішення суду в частині здійснення донарахованих сум, Головним управлінням впродовж 2024 - 2025 років було спрямовано до Пенсійного фонду України 5 звернень з проханням виділити кошти на проведення розрахунків: - від 11 липня 2024 року № 0500-0508-5/70837; - від 18 червня 2025 року № 0500-0408-5/60408; - від 04 липня 2025 року № 0500-0408-5/66537; - від 04 серпня 2025 року № 0500-0408-5/76699; - від 08 вересня 2025 року № 0500-0408-5/90115. Листами Пенсійного фонду України надіслано відповіді від 04 жовтня 2024 року №2800-030201-9/60076 на запит від 11 липня 2024 року № 0500-0508-5/70837 та від 27 червня 2025 року №2800-030203-9/42806 на запит від 18 червня 2025 року №0500- 0408-5/60408. На теперішній час відповіді на запити від 04 липня 2025 року №0500-0408-5/66537, від 04 серпня 2025 року № 0500-0408-5/76699 та від 08 вересня 2025 року № 0500- 0408-5/90115 від Пенсійного фонду України до Головного управління не надходили. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління. Зазначає, що управлінням вжито всі передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов'язань, зазначених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року по справі №200/5600/23. Просив прийняти звіт.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.09.2025 про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 1 - 4ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Проаналізувавши доводи боржника, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, суд встановив, що рішення суду в частині виплати коштів не виконано. З поданих до суду документів вбачається, що боржником задля виконання рішення суду надіслано лист до Пенсійного фонду України, в якому викладено потребу у виділенні коштів на виконання рішень суду щодо пенсійних виплат. Не виконання рішення суду в частині виплати грошових коштів обумовлено відсутністю бюджетних асигнувань у належному розмірі.
Повноваження органів Пенсійного фонду, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Суд зауважує, що невиконання судового рішення боржником-відповідачем в частині виплати донарахованої суми за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи зазначене вище, а також те, що рішення суду не виконано, оскільки кошти не виплачені, суд відмовляє у прийнятті звіту. Разом з тим, суд вважає за необхідне встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення по справі №200/5600/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року по справі № 200/5600/23 протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.
Роз'яснити боржнику, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя О.О. Кошкош