17 листопада 2025 рокуСправа №160/23153/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та скасування рішення -
установив:
12 серпня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене направленням від 10.06.2025 № 6006, про направлення мене, старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в підрозділах ЗС України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.
- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 - мобілізаційний пункт, оформлену довідкою № 2025-0610-1725-3117-7 від 10.06.2025.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 10.06.2025 керівник ІНФОРМАЦІЯ_5 видав направлення № 6006 на проходження ним військово-лікарської комісії, хоча він перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 і жодних дій щодо зміни місця обліку не вчиняв. Направлення було оформлене з порушенням встановленої процедури. Позивач наголошує, що фактично був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_5 примусово, без повістки та без можливості підготувати медичні документи, що позбавило його права на повноцінний медичний огляд. Крім того, постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.06.2025 була прийнята з істотними порушеннями процедури, оскільки огляд проводився не тим ВЛК, який повинен здійснювати первинний огляд.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, цією ухвалою витребувано у Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 :
- усі докази які враховані при оформленні довідки від 10.06.2025 року №2025-0610-1725-3117-7.
01 жовтня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли пояснення по справі, в якому зазначили, що позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ). Інформація щодо оповіщення та проходження влк позивачем у ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутня, оскільки оповіщення здійснювалось представника ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ), а медичне обстеження здійснювала ВЛК при Волинському обласному мобілізаційному пункті.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується копією роздруківки з мобільного додатку «Резерв+» та поясненнями ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.10.2025р.
10.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_11 оформлене направлення від 10.06.2025 № 6006, щодо направлення старшого лейтенанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в підрозділах ЗС України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 - мобілізаційний пункт від 10.06.2025р. №2025-0610-1725-3117-7 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз Гіпертонічна хвороба Іст., ст.1-2, ССР-4, СН0. Варикозна хвороба вен обох ніжніх кінцівок. ХВН І ст. На підставі статті 42в, 39в графи ІІІ розкладу хвороб придатний до військової служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XIIвід 25.03.1992 р. (далі Закон №2232-XII), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. (ч.3 ст.1Закон №2232-XII).
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154від 23.02.2022 р., територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом положень пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Згідно абазу 9 п.81 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 за №560 (надалі по тексту також - Порядок №560, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):
у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
З аналізу абз.9 пункту 81 Порядку №560 вбачається, що у разі призову військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації не за місцем їх перебування на військовому обліку, такі особи обов'язково перед призовом повинні бути взяті на військовий облік у тому районному (міському) ТЦК та СП, який здійснює призов.
Лише після внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів така особа може бути направлена на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_6 і жодних дій щодо зміни місця військового обліку не вчиняв.
Водночас відповідачем не надано жодних доказів того, що перед оформленням направлення № 6006 від 10.06.2025 року ОСОБА_1 було взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 та внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку, визначеному абзацом дев'ятим пункту 81 Порядку №560.
Така бездіяльність свідчить про недодержання обов'язкової передумови для направлення позивача на військово-лікарську комісію не за місцем його військового обліку.
Крім того, з пояснень ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.10.2025 року вбачається, що оповіщення позивача здійснювалось представниками ІНФОРМАЦІЯ_8 , а медичне обстеження проводилось ВЛК при Волинському обласному мобілізаційному пункті.
Проте, як вбачається з направлення № 6006 від 10.06.2025 року воно підписано тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 на бланку ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відтак, саме ІНФОРМАЦІЯ_11 здійснено направлення позивача для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в підрозділах Збройних Сил України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період.
Отже, саме ІНФОРМАЦІЯ_12 , не будучи належним місцем військового обліку позивача та не взявши його на військовий облік у порядку, передбаченому абз. 9 п.81 Порядку №560, оформив направлення № 6006 від 10.06.2025 року.
За таких обставин суд доходить висновку, що відповідне направлення видано з порушенням установленої процедури.
Разом з цим, вказане направлення не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому не може бути скасований. Відтак, суд обирає належний спосіб захисту.
Таким чином, суд вважає за можливе визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення ОСОБА_1 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в підрозділах Збройних Сил України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період оформлене направленням від 10.06.2025 № 6006.
Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення". Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Аналогічна правова позиція висловлювалась Верховним Судом також у постановах від 16 березня 2023 року (справа №400/4409/21), від 21 лютого 2023 року (справа №369/7737/16-а), від 10 липня 2019 року (справа №804/639/18), від 27 вересня 2022 року (справа №320/1510/20), від 16 грудня 2021 року (справа № 640/11468/20) тощо.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги наведені правові позиції Верховного Суду щодо оцінки істотності процедурних порушень прийнятих із порушенням обов'язкової процедури, суд доходить висновку, що в даному випадку порушення порядку направлення позивача на ВЛК є такими, що істотно вплинули на спірні правовідносини та на кінцевий висновок ВЛК від 10.06.2025 року №2025-0610-1725-3117, оскільки за умови дотримання законодавства результат був би іншим та ВЛК без зміни місця обліку позивача взагалі б не проводилося.
Оскільки довідка ВЛК від 10.06.2025 року №2025-0610-1725-3117-7 є похідною від протиправно оформленого направлення ІНФОРМАЦІЯ_5 та прийнята за результатами медичного огляду, проведеного за відсутності належного оформлення військового обліку позивача в цьому ТЦК та СП, така довідка не може вважатися прийнятою у спосіб, визначений законом та її належить скасувати.
При цьому, судом не надається оцінка тому, що позивач був позбавлений права надати відповідні документи при проходженні ВЛК, оскільки встановлені судом порушення видачі направлення з порушенням процедури є самостійною та достатньою підставою для висновку про протиправність спірних дій та скасування довідки ВЛК, незалежно від того, які саме медичні документи могли б бути подані позивачем під час такого огляду.
Крім того, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 р. витребувано у Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 усі докази які враховані при оформленні довідки від 10.06.2025 року №2025-0610-1725-3117-7.
Відповідач вимоги ухвали суду не виконав.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення.
З урахуванням викладеного, враховуючи підтвердження обґрунтованості позовних вимог відповідними доказами, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1938,00 грн.
При цьому, позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру та похідну вимогу.
Тому сума у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення ОСОБА_1 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в підрозділах Збройних Сил України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період, оформлені направленням від 10.06.2025 № 6006.
Визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 - мобілізаційний пункт № 2025-0610-1725-3117-7 від 10.06.2025.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко