Рішення від 18.11.2025 по справі 140/7468/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/7468/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом (нова редакція) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправними дій щодо внесення інформації про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (відповідно до звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 №Е1585688 від 13.03.2025); зобов'язання виключити зазначену інформацію з реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; визнати незаконними вимоги щодо прибуття особисто до ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язання утриматися від подальших протиправних дій щодо надсилання вимог про прибуття до України та погрози адміністративною відповідальністю; зобов'язання утриматися від внесення до списків порушників правил військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.08.2023 позивач офіційно виїхав на постійне місце проживання до Республіки Польща на підставі рішення Державної міграційної служби України від 12.07.2023. Вказує, що перед тим на виконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» був знятий з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 про що позивачу було видано довідку №457 від 04.08.2023.

ОСОБА_1 вказує, що з мобільного застосунку «Резерв+» дізнався інформацію щодо порушення ним правил військового обліку. У зв'язку з наведеним позивач 28.03.2025 надіслав на адресу Міністерства оборони України заяву для з'ясування підстав включення до категорії порушників військового обліку у відповідь на яку листом від 14.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про те, що у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №563 від 16.05.2024 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до якої громадяни, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою стати на військовий облік.

Крім того вказав, що звертався із заявами аналогічного змісту до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 та до Головного Управління Національної поліції у Волинській області для роз'яснення підстав включення позивача до порушників правил військового обліку, однак листами йому було повідомлено про те, що його правомірно визнано військовозобов'язаним.

Позивач вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_4 стосовно внесення інформації про порушення ним правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправними, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду 23.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.31).

Ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі від 23.07.2025 відповідач отримав у зареєстрований в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» кабінет 25.07.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, проте відзиву на позовну заяву у встановлений судом термін до суду не надав (а.с.33).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до витягу з електронного військово-облікового документу Резерв+ (номер в реєстрі Оберіг 301220209316583100017), перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9).

Як слідує з витягу з мобільного застосунку «Резерв+» позивач фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).

З рішення Управління ДМС України у Волинській області від 12.07.2023 слідує, що клопотання ОСОБА_1 стосовно оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання до Республіки Польща задоволено. Термін дії рішення до 12.01.2024 (а.с.7).

Згідно довідки на військовозобов'язаного, виїжджаючого за кордон №457 від 07.08.2023 ОСОБА_1 знятий з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 04.08.2023 на підставі рішення Управління ДМС України у Волинській області від 12.07.2023, задоволено клопотання про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання до Республіки Польща (а.с.8).

Дані, які можливо самостійно оновити в кабінеті мобільного застосунку «Резерв+», позивач оновив вчасно 20.12.2024, про що є інформація та відмітка у застосунку «Резерв+» (а.с.9). Однак, в кабінеті мобільному додатку «Резерв+» міститься інформація про те, що він має порушення правил військового обліку та перебуває у розшуку ТЦК та СП.

У зв'язку із наведеним позивач 28.03.2025 направив заяву на адресу Міністерства оборони України з проханням надання інформації стосовно того, які саме порушення правил військового обліку виявлено щодо нього, ким та коли були встановлені такі порушення та ким та коли були внесені дані про таке порушення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с.10-12).

Листом від 14.04.2025 №2776 ІНФОРМАЦІЯ_2 було повідомлено позивача, що ним не було виконано вимоги Постанови №563 у зв'язку з чим він перебуває в статусі порушника правил військового обліку та зазначено вимогу негайного прибуття особисто до ІНФОРМАЦІЯ_4 для вирішення питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності (а.с.13-14).

03.04.2025 позивач звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 стосовно надання пояснень, у відповідь на яку листом №2775 від 14.04.2025 позивача було повідомлено про те, що він перебуває в статусі порушника правил військового обліку у зв'язку з чим має негайно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.16).

03.04.2025 позивач звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції у Волинській області з проханням надання протоколу про скоєне ним адміністративне правопорушення та оголошення підстав внесення його до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» за категорією «особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП» (а.с.17).

Листом №52207-2025 від 07.04.2025 позивача повідомлено про те, що він не притягався до адміністративної відповідальності, однак зазначено, що згідно зі зверненням №Е1585688 від 13.03.2025 ОСОБА_1 являється військовозобов'язаним, статус «активне», підстава: стаття 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з неповідомленням про зміну місця проживання та в семиденний строк ТЦК та СП щодо взяття на облік (а.с.18).

Проте, позивач вказує, що при оновленні своїх даних у мобільному застосунку «Резерв+», ним була зазначена адреса його фактичного проживання в Республіці Польща. Жодних повісток про його виклик до ТЦК на адресу свого задекларованого місця проживання в РП позивач не отримував, а тому вважає, що порушень правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку він не допускав, дані у кабінеті мобільного застосунку «Резерв+» ним були оновлені вчасно.

Позивач вважає протиправними дії відповідача в частині внесення до Реєстру недостовірних відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, його розшук ТЦК та СП та саму відмову відповідача видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірні відомості щодо позивача.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено. Востаннє Указом Президента України від 06.05.2024 №271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 08.05.2024 №3684-IX) строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 на 90 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини першої, другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

За змістом частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції станом на 19.04.2021) зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які, зокрема, вибули на строк більше трьох місяців за межі України.

Частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Відповідно до частини шостої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин), громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третьої цієї статті.

У справі, що розглядається, судом встановлено, що рішенням УДМС України у Волинській області від 12.07.2023 задоволено клопотання громадянина України ОСОБА_1 про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання в Республіку Польща (а.с.7).

07.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 видана довідка на військовозобов'язаного, виїжджаючого за кордон №457 відповідно до якої позивач знятий з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 04.08.2023 на підставі рішення УДМС України у Волинській області від 12.07.2023 про дозвіл виїзду на постійне місце проживання у Республіку Польща (а.с.8).

Однак, на даний час у мобільному додатку «Резерв+» міститься інформація про те, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 та має порушення правил військового обліку, у зв'язку із чим позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявами про зняття з військового обліку (а.с.9).

Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-XII взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

За приписами частини третьої статті 37 цього ж Закону призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Згідно з частиною четвертою статті 37 Закону № 2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-XII затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За нормами пункту 15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.

Пунктом 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 52 Порядку № 1487 закордонні дипломатичні установи України: інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу; сприяють поверненню військовозобов'язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період); повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку; ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 15). Список зберігається в закордонній дипломатичної установі України протягом п'яти років.

За пунктом 57 Порядку № 1487 органи державної реєстрації актів цивільного стану подають в семиденний строк відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів відомості про акти цивільного стану щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 21). У разі запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Державним реєстром актів цивільного стану громадян додаток 21 не подається.

Згідно з пунктом 53 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі №280/2880/24 вказав, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку) (далі - Правила військового обліку).

Пунктом 1 Правил військового обліку визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:

прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв'язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.

Таким чином, громадяни України, які виїхали за кордон більш ніж на 3 місяці та були зняті з військового обліку, зобов'язані були протягом 30 днів з моменту набрання чинності Постановою №563 (з 16.05.2024) стати на військовий облік особисто або через дипломатичну установу.

Суд зазначає, що листами №2776 та №2775 від 14.04.2025 відповідач повідомив позивача про необхідність належного оформлення постановки на військовий облік шляхом виконання одного із способів, передбаченого абзацом четвертим підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 до Порядку, однак таке було проігноровано позивачем (а.с.13, 16).

При вирішенні даного спору суд враховує, що відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 37 Закону №2232-ХІІ зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:

- з військового обліку військовозобов'язаних:

які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

які зараховані до військового оперативного резерву;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

З аналізу наведеної норми слідує, що для зняття військовозобов'язаного з військового обліку має існувати хоча б одна з підстав визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 37 Закону №2232-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

При цьому, слід звернути увагу на те, що положення законодавства, яким врегульовано правовідносин у сфері виконання військового обов'язку та мобілізації зазнали змін в частині виключення можливості зняття з військового обліку для військовозобов'язаних, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України та не визначають такої окремої та безумовної підстави для зняття з військового обліку як виїзд військовозобов'язаного на постійне місце проживання.

Відтак, у відповідача не існувало законних підстав для зняття позивача з військового обліку, в свою чергу позивачем до суду не надано доказів наявності підстав для зняття його з військового обліку військовозобов'язаних, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 37 Закону №2232-XII.

З урахуванням встановлених обставин та проведеного аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, а тому у їх задоволенні належить відмовити повністю.

Стосовно похідних позовних вимог щодо визнання незаконною вимоги щодо прибуття особисто до ІНФОРМАЦІЯ_1 та утримання від подальших протиправних дій щодо надсилання вимог про прибуття до України та погрози адміністративною відповідальністю, утримання від внесення до списків порушників правил військового обліку, то такі до задоволення не підлягають у зв'язку з тим, що суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення інформації про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є правомірними.

Відповідно до статті 139 КАС України у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя А.Я. Ксензюк