м. Вінниця
17 листопада 2025 р. Справа № 120/12683/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивачка) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 1 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивачки, відповідач протиправно здійснює обчислення, призначеної їй пенсії по інвалідності, а згодом пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки.
Позивачка зазначає, що з 15.11.2010 їй призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення".
18.06.2024 позивачку переведено на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а по досягненню 60 років позивачка 19.08.2024 звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №905200133123 від 04.09.2024 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три роки (2021-2023 роки). Позивачка вважає, що пенсія за віком та пенсія по інвалідності - це окремі види пенсії, які їй призначаються вперше, а тому акцентує увагу на тому, що при їх призначенні повинен враховуватися показник середньої заробітної плати в Україні за попередні три роки (2021-2023 роки).
Тому, вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 905200133123 від 04.09.2024 про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки, позивачка звернулася з цим позовом до суду.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Також, даною ухвалою суду відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем 2 подано відзив на адміністративний позов, в якому представник просить відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що позивачка у 2024 році звернувся із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності, а після досягнення пенсійного віку - з заявою про переведення на пенсії за віком, а не з заявою про призначення пенсії вперше. У такому випадку, на думку представника Пенсійного фонду, відсутні правові підстави для застосування показників середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, оскільки такий показник враховується за три роки перед призначенням пенсії. Відповідач просить врахувати, що вперше позивачці призначено пенсію у 2010 році.
Відповідачем 1 також подано відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити у задоволенні позову, з аналогічних підстав, що наведені у відзиві відповідача 2.
З'ясувавши доводи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив таке.
15.11.2010 позивачці призначена пенсія за вислугу років згідно з ст. 55 Закону України Закону "Про пенсійне забезпечення".
10.06.2024 позивачці встановлено третю групу інвалідності, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААГ № 692454
18.06.2024 позивачку переведено з пенсії за вислугу років згідно з ст. 55 Закону України Закону "Про пенсійне забезпечення" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
16.08.2024 року позивачка досягла віку 60 років та їй призначено пенсію за віком, передбачену статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
28.08.2024 позивач звернулась до відповідача 1 з заявою, в якій просила перерахувати пенсію з застосуванням показників середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №905200133123 від 04.09.2024, прийнятим за принципом екстериторіальності позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три роки (2021-2023 роки). Також у вказаному рішенні зазначено, що при переведенні враховано показник середньої заробітної плати по України за 2014-2016 роки.
Вважаючи дії відповідача щодо нарахування пенсії по інвалідності та пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по України за 2014-2016 роки протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст наведених норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону № 1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого Закону, то призначення пенсії по інвалідності чи пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV, проведене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Суд звертає увагу, що у постановах від 10.04.2019 року (справа № 211/1898/17) та 10.07.2018 року (справа № 520/6808/17) Верховний Суд зауважив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачці у 2010 році була призначена пенсія за вислугу років в пільговому обчисленні відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ, що обрахована відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася в червні 2024 року вперше.
Судом встановлено, що 10.06.2024 позивачці встановлено третю групу інвалідності, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії 12ААГ № 692454, та 18.06.2024 позивачку переведено з пенсію за вислугу років, призначену їй 15.11.2010 на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В той же час, 19.08.2024 по досягненню позивачкою пенсійного віку її переведено з пенсії по інвалідності, призначеної на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком на підставі ст. 26 цього ж Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За таких обставин фактично йдеться про призначення 18.06.2024 року позивачці іншого виду пенсії, а саме пенсії по інвалідності, що врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", замість раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема у постанові від 23.10.2018 (справа № 334/2653/17) та у постанові від 13.12.2018 (справа № 185/860/17).
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія по інвалідності передбачена іншим законом.
При цьому суд критично оцінює аргументи відповідача про те, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був підставою для призначення позивачу пенсії за вислугу років з 15.11.2010, адже цей Закон взагалі не передбачав цього виду пенсії. Статтею 9 Закону передбачені такі види пенсій як пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Закон № 1058-ІV застосовувався виключно з метою обчислення розміру призначеної позивачу у 2010 році пенсії, вид якої визначався Законом № 1788-ХІІ.
Отже, при призначенні позивачу 18.06.2024 пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 року у справі № 577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).
Такої ж правової позиції дотримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 18.03.2021 року в справі № 560/4328/20.
Відповідно в подальшому при переведенні позивачки з пенсії по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком на підставі ст. 26 цього ж Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а саме пенсії по інвалідності.
Відтак, відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV при переведення позивачки з 19.08.2024 року на пенсію за віком така має обчислюватись з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, оскільки такий показник першочергово має бути застосований з 18.06.2024 року при призначенні позивачці пенсії по інвалідності.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії по інвалідності на підставі Закону № 1058-IV неправомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що є підставою для зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності з 18.06.2024 і, відповідно, призначеної з 19.08.2024 року пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У справі, яка розглядається, суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Одеській області, рішенням якого відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, відтак дії зобов'язального характеру щодо перерахунку пенсії з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Одеській області.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 08 лютого 2024 року в справі № 500/1216/23.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з вищенаведених мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 905200133123 від 04.09.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 18.06.2024 пенсію по інвалідності та пенсію за віком, на яку позивачка переведена з 19.08.2024 року, призначені на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, сплачений нею при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403), Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65609, код ЄДРПОУ 20987385)
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна