Рішення від 18.11.2025 по справі 120/1765/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 листопада 2025 р. Справа № 120/1765/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області до Самгородоцької сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Відділ культури, молоді та спорту Самгородської сільської ради, Комунальний заклад "Дубовомахаринецька гімназія Самгородської сільської ради Хмільницького району Вінницької області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся керівник Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області з адміністративним позовом до Самгородоцької сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Відділ культури, молоді та спорту Самгородської сільської ради, Комунальний заклад "Дубовомахаринецька гімназія Самгородської сільської ради Хмільницького району Вінницької області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані допущенням з боку Самгородоцької сільської ради протиправної бездіяльності щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення комунального закладу «Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області» (код ЄРДПОУ 35469723) та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.

Вищевикладені обставини зумовили прокурора звернутись з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 14.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з довідкою про доставку електронного листа, яка міститься у матеріалах справи, ухвала суду про відкриття провадження від 14.02.2025 доставлена до електронного кабінету Самгородоцької сільської ради 14.02.2025 о 19:20 год., разом з тим, правом на подання відзиву відповідач не скористався.

Також, згідно з довідкою про доставку електронного листа, яка міститься у матеріалах справи, ухвала суду про відкриття провадження від 14.02.2025 доставлена до електронного кабінету Відділу культури, молоді та спорту Самгородської сільської ради 14.02.2025 о 19:20 год., разом з тим, правом на подання письмових пояснень представник третьої особи не скористався.

Третя особа - КЗ "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області" правом на подання письмових пояснень також не скористались, хоча про розгляд справи повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступні обставини справи.

Рішенням Хмільницької районної ради №40 від 24.12.2020 "Про передачу об'єктів спільної комунальної власності та передачу прав засновників юридичних осіб Самгородоцькій сільській раді" цілісний майновий комплекс КЗ "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області" передано безоплатно зі спільної комунальної власності територіальних громад Хмільницького району у комунальну власність Самгородоцької сільської ради.

Рішенням Самгородоцької сільської ради №106/5-8 від 13.01.2021 прийнято у комунальну власність цілісний майновий комплекс КЗ "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області".

Відповідно до акту приймання-передачі від 20.01.2021 цілісний майновий комплекс "Дубовомахаринецький загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ступенів "Школа-дитячий садок" від відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації передано до Самгородоцької сільської ради.

Рішенням Самгородоцької сільської ради №1127/28-8 від 29.07.2022 перепрофільовано та змінено назву комунального закладу загальної середньої освіти "Дубовомахаринецький загальноосвітній навчально-виховний комплекс І-ІІІ ступенів "Школа-дитячий садок" на Комунальний заклад "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області".

Згідно Статуту КЗ "Дубовомахаринецька гімназія", затвердженого рішенням Самгородоцької сільської ради від 29.07.2022 № 1127/28-8, КЗ "Дубовомахаринецька гімназія" є закладом загальної середньої освіти та комунальною власністю Самгородоцької сільської ради, що забезпечує потребу громадян у здобутті базової загальної середньої та дошкільної освіти ( п.1.1 Статуту).

Засновником (власником) закладу є Самгородоцька сільська рада. Орган управління - відділ освіти, культури, молоді та спорту Самгородоцької сільської ради ( п. 1.3 Статуту).

Однак, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, право власності чи будь-яке інше речове право на вказане нерухоме майно Самгородоцькою сільською радою не реєструвалися.

21.01.2025 позивач звернувся до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Самгородоцької сільської ради з листом про надання інформації та відповідних документів з приводу оформлення та державної реєстрації права власності на приміщення закладу освіти.

22.01.2025 Відділ освіти, культури, молоді та спорту Самгородоцької сільської ради повідомив, що право власності на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області" не зареєстровано.

На переконання позивача, з наявних доказів слідує, що право власності на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області" наразі у встановленому законом порядку не оформлено.

Враховуючи, не здійснення Самгородоцькою сільською радою, як власником зазначеного комунального майна протягом тривалого часу жодних дій щодо оформлення та реєстрації права власності на це майно, з метою спонукання відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів, керівник Хмільницької окружної прокуратури звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно із статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Частиною 2 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до вимог частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 КАС України.

Згідно з частиною 4 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Положеннями частини 5 статті 53 КАС України передбачено, що у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 2.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон-№280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

За змістом статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

У відповідності до положень статті 29 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Так, згідно частини 1 статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Частиною 2 статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (частина 8 статті 60 Закону №280/97-ВР).

Таким чином, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Самгородоцької територіальної громади, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді є Самгородоцька сільська рада.

Як вбачається з матеріалів справи, будівля Дубовомахаринецької гімназії Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області є об'єктом комунальної власності Самгородоцької сільської ради, право комунальної власності набуто відповідно до акта приймання-передачі від 20.01.2021.

В той же час, згідно із частиною 1 статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За приписами частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Так, відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про такий об'єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

З огляду на вищезазначені норми законодавства та беручи до уваги, що Самгородоцька сільська рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення правовстановлючих документів на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області" та державну реєстрацію права власності.

Водночас, судом встановлено, що Самгородоцька сільська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не зареєструвала право власності на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області", що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

При цьому, станом на дату винесення рішення у даній справі відповідачем також не надано документів, які б підтверджували оформлення Самгородоцькою сільською радою правовстановлюючих документів на вищезазначене приміщення закладу освіти.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Самгородоцьку сільську раду належить зобов'язати вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області", що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 10, с. Дубові Махаринці, Хмільницький район, Вінницька область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.

При вирішенні даної справи суд також враховує, що у відповідності до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що відшкодуванню підлягають судові витрати лише у випадку, коли задоволено позов особи, яка не є суб'єктом владних повноважень або судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що позивачем є суб'єктом владних повноважень та відсутні витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експерти, підстави для відшкодування судового збору, на переконання суду, відсутні.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Самгородоцької сільської ради щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області", що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 10, с. Дубові Махаринці, Хмільницький район, Вінницька область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.

Зобов'язати Самгородоцьку сільську раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення комунального закладу "Дубовомахаринецька гімназія Самгородоцької сільської ради Хмільницького району Вінницької області", що знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 10, с. Дубові Махаринці, Хмільницький район, Вінницька область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначену будівлю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Керівник Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області (вул. Чорновола В'ячеслава, 34, м. Хмільник, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02909909);

Відповідач: Самгородоцька сільська рада (вул. Миру, 48, с. Самгородок, Хмільницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04328418).

Третя особа: Відділ освіти, культури, молоді та спорту Самгородоцької сільської ради (вул. Миру, 46, с. Самгородок, Хмільницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 44060535);

Третя особа: Комунальний заклад "Дубовомахаринецька гімназія Самгородської сільської ради Хмільницького району Вінницької області" (вул. Шкільна, 10, с. Дубові Махаринці, Хмільницький район, Вінницька область, 22150, код ЄДРПОУ 35469723).

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна