Рішення від 18.11.2025 по справі 686/27092/25

Справа № 686/27092/25

Провадження № 2-а/686/546/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Чевилюк З.А.,

з участю секретаря судового засідання Томашівської А.Т.

заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу №686/27092/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернуся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови.

Постановою поліцейського взводу №2 роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Хмельницькій області старшого сержанта поліції Лівецького Д.А. від 11.09.2025 серії ЕГА №1870341 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП.

11.09.2025 року о 20 год. 45 хв. ОСОБА_1 приїхав з роботи на таксі зі знайомою, зайшов в магазин «BULKA», що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та здійснивши закупівлю продуктів позивач зі своєю знайомою вирушили до будинку де він проживає на святкування дня народження його батька ОСОБА_2 .

Біля будинку АДРЕСА_2 позивача побачила його колишня співмешканка ОСОБА_3 , підбігла до нього, порвала йому пакети з продуктами, розкидала продукти перед магазином, нанесла позивачу тілесні ушкодження, порвала йому футболку.

Позивач зателефонував до поліції для свого захисту та притягнення до відповідальності ОСОБА_3 за вчиненні нею дії. Однак, працівниками поліції, які прибули на місце вчинення правопорушення, відносно ОСОБА_3 не було складено протокол про адміністративне правопорушення. При цьому, було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно позивача за ч.1 ст.178 КУпАП.

Позивач не погоджується із зазначеним рішенням працівників поліції, вважає себе невинним у вчиненні вказаного правопорушення, а постанову серія ЕНА №1870341 від 11.09.2025 року такою, що підлягає скасуванню у зв'язку відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 07.10.2025 року відкрито провадження по справі.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та наполягав на його задоволені.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав письмовий відзив, в якому заперечив проти задоволення позову та просив відмовити у повному обсязі. В судовому засіданні оглянуто результат відео фіксації події в м.Хмельницькому, по вул.Трудовій 40, біля магазину «BULKA».

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 11.09.2025 поліцейським взводу №2 роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Хмельницькій області старшим сержантом поліції Лівецьким Д.А. було складено постанову про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51 грн.

Як вбачається зі змісту постанови, 11.09.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував в громадському місці поруч магазину «BULKA» по вул. Трудова, 40 в м. Хмельницькому, в п'яному вигляді, а саме порваному і брудному одязі, із неприємним запахом, розхитувався при ходьбі зі сторони в сторону, чим ображав людську гідність і громадську мораль.

В судовому засіданні було відтворено відеофіксацію оформлення вказаного адміністративного правопорушення.

Так, на відеозаписі з нагрудного відеореєстратора №475925 від 11.09.2025 року зафіксовано, що гр. ОСОБА_1 перебував в громадському місці поруч магазину «BULKA» в п'яному вигляді, а саме в порваному і брудному одязі, розхитувався при ходьбі зі сторони в сторону.

Диспозиція ч.1 ст.178 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.

Об'єктом скоєного правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку.

Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.

Відповідно до абзацу другого статті 1 вказаного Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під?їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Об'єктивна сторона скоєного правопорушення полягає у появі в громадських місцях у п?яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про Національну поліцію" Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Статтею 3 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до 4.5 ст.23 ЗУ «Про Національну поліцію», поліція здійснює виявлення правопорушення або події своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про Національну поліцію" поліція вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про Національну поліцію" у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.

Відповідно до ст. 222 КУпАП України органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частина перша статті 44, стаття 44-1, частина друга статті 106-1, частини перша, друга, третя, четверта і шоста статті 109, стаття 110, частина третя статті 114, частина перша статті 115, стаття 116-2, частина друга статті 117, частини перша і друга статті 119, частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 - 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128-129, стаття 132-1, частини перша, друга та п'ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев'ята, десята і одинадцята статті 133-1, частина друга статті 135, стаття 136 (за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, друга і третя статті 140, статті 148, 151, статті 161, 164-4, статтею 175-1 (за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтями 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 180, 181-1, частина перша статті 182, статті 183, 184, 189-2, 192, 194, 195).

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно з п. 1 ст. 247 КАП України обов'язковою умовою притягнення особи

до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного

правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження своєї позиції. Правомірність винесеної постанови підтверджена відповідачем.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про очевидність вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Керуючись ст.ст.2,6,9,77,79,241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову про скасування постанови серії ЕГА №1870341 від 11.09.2025 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбачених ч.1 ст.178 КУпАП.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк, який обчислюється з дня проголошення рішення.

Суддя З.А.Чевилюк