Справа № 305/4320/25
Номер провадження 3/305/2610/25
18.11.2025. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця міста Кіровоград, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , заступника командира батальйону з артилерії,
за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
17.11.2025 від відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №340586 від 07.11.2025, ОСОБА_1 , спільно з двома громадянами України, 07 листопада 2025 року, близько 15 години 30 хвилин, був виявлений та затриманий у контрольованому прикордонному районі на напрямку прикордонного знаку №413, на відстані близько 25 000 метрів до державного кордону, околиця населеного пункту Лазещина (територія Ясінянської об?єднаної територіальної громади, Рахівського району Закарпатської області) прикордонним нарядом "Контрольний пост", під час спроби незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, у складі групи осіб.
Своїми діями громадянин України ОСОБА_1 порушив вимоги ст.9, ст.12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991, тобто вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП.
В судове засідання, ОСОБА_1 , не з?явився. 17.11.2025 представник ОСОБА_1 - Тарановський Д.С. надіслав до суду письмове заперечення, відповідно до якого 07.11.2025 року, ОСОБА_1 , слідував до селища Солотвино з метою забрати волонтерський автомобіль для військових потреб, разом із ним в машині слідували два чоловіки для допомоги в зворотній логістиці автомобіля до м. Київ. Під час руху на в'їзд до н.п. Лазещина, під час перевірки прикордонною службою документів виявилось, що у хлопців є проблеми з документами. Після чого прикордонною службою на ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП (Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України). Однак, після складання Протоколу всіх відвезли в с. Ділове для з'ясування обставин та документів у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Так як, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, останній має всі документи відповідно до чинного законодавства України. Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , було виявлено та затримано на в'їзді АДРЕСА_2 . Водночас, зауважує, що ні схеми правопорушення, на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення, місця розташування відділу прикордонної служби, маршрут руху особи та лінію державного кордону, а також фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення чи інших беззаперечних доказів, які б вказували на причетність та можливий умисел ОСОБА_1 , на перетин кордону в такий спосіб, яке ставиться йому у провину, до протоколу не надано. Вважає, що у матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 , за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення намагався незаконно перетнути державний кордон України, тому просить суд, справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог частини 2 статті 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, в тому числі, передбачені ст.204-1 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Враховуючи строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.277 КУпАП, суд розглядає справу у відсутності громадянина ОСОБА_1 .
Дослідивши в повному обсязі встановлені на підставі поданих доказів обставини, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з протоколу серії ЗхРУ №340586 від 07.11.2025, ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Так, відповідно до ч.2 ст.204-1 КУпАП перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб, тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Виходячи з положень частини 2 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску, вчинене групою осіб.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 був затриманий у контрольованому прикордонному районі на напрямку прикордонного знаку №413, на відстані близько 25 000 метрів до державного кордону, околиця населеного пункту Лазещина (територія Ясінянської об?єднаної територіальної громади, Рахівського району Закарпатської області), спільно з двома громадянами України при спробі незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб.
На підтвердження зазначених вище обставин, до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 від 07.11.2025; протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 07.11.2025; рапорт інспектора прикордонної служби 3 категорії-майстра групи утримання прикордонних знаків відділення інженерного облаштування державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) молодшого сержанта ОСОБА_2 ; довідка про затримання 3-х громадян України п/н «КрП» на напрямку 413 п/зн ділянка відповідальності ВІПС " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 07.11.2025; скріншоти з мобільного телефону; копія паспорта громадянина України; письмові пояснення та письмова заява ОСОБА_1 від 07.11.2025 та письмові заперечення адвоката Тарнавського Д.С. від 17.11.2025.
ОСОБА_1 був затриманий у контрольованому прикордонному районі на напрямку прикордонного знаку №413, на відстані близько 25 000 метрів до державного кордону, околиця населеного пункту Лазещина (територія Ясінянської об?єднаної територіальної громади, Рахівського району Закарпатської області), на значній відстані від державного кордону. При собі мав військово облікові документи.
У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами винуватість ОСОБА_1 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Отже, враховуючи зазначене, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП, судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок, слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 247, 251, 252, 277, 280, 284 КУпАП, суд,
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: М.О. Марусяк