Ухвала від 13.11.2025 по справі 922/2471/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

про перевірку обґрунтованості розміру вимог залученого кредитора

"13" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/2471/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Міньковський С.В.

при секретарі судового засідання Черновою В.О.

та за участю: адміністратор превентивної реструктуризації - Глеваський В.В.,

пр-ки боржника - Михайлова В.В. (дов. №60/132-Д від 21.07.2025, свідоцтво серії ПТ №1764 від 11.07.2017); Тихоша Д.С. (ордер серії ВТ №1068975 від 07.10.2025),

пр-к Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" - Шендриков Д.О. (самопредставництво),

розглянувши заяву Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" про перевірку обґрунтованості розміру вимог залученого кредитора

по справі

за заявою Приватне акціонерне товариство "Харківський тракторний завод"

про відкриття процедури превентивної реструктуризації Приватне акціонерне товариство "Харківський тракторний завод"

ВСТАНОВИВ:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ СПРАВИ ТА ДОВОДИ УЧАСНИКІВ.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.07.2025 року відкрито процедуру превентивної реструктуризації Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод", код ЄДРПОУ 05750295; застосовані основні заходи захисту боржника; призначено адміністратором превентивної реструктуризації Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" (код ЄДРПОУ 05750295) арбітражного керуючого Глеваського Віталія Васильовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1724 від 20.03.2015, адреса: Київська область, м.Біла Церква, вул. Торгова, офіс 208А); встановлено арбітражному керуючому Глеваському Віталію Васильовичу основну грошову винагороду у розмірі п'ятнадцяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень адміністратора превентивної реструктуризації, яку покладено на ПАТ "Харківський тракторний завод"; призначено заключне судове засідання на 14.10.2025.

07.10.2025 до суду надійшла заява Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" (далі по тексту - ДК "Укрспецекспорт") про перевірку розміру обґрунтованості вимог, в якій заявник просить суд перевірити обґрунтованість розміру грошових вимог Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" як залученого кредитора, включених до плану превентивної реструктуризації Приватного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод" у порядку п.3 ст.33-21 Кодексу України з процедур банкрутства.

В своїй заяві залучений кредитор не погоджується з включенням його всіх вимог до плану превентивної реструктуризації як грошового зобов'язання, посилаючись на те, що заборгованість перед залученим кредитором в розмірі 391 694,14 дол. США є негрошовим зобов'язанням, оскільки стосується передачі від АТ "ХТЗ" на ДК "Укрспецекспорт" майна за Договором комісії загальною вартістю 391 694,14 дол. США., а заборгованість в сумі 377,76 дол. США за Договором Комісії USE-16.1-59-D/К-18 від 04.05.2018 року є грошовим.

В судовому засіданні 14.10.2025 суд постановив протокольну ухвалу про відкладення заключного засідання у справі та зобов'язав боржника та арбітражного керуючого ознайомитись із заявою Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" про перевірку обґрунтованості вимог та надати до суду обґрунтовані пояснення. Цією ж ухвалою суд викликав у судове засідання, яке відбудеться 04.11.2025 о 10:30, представника Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт".

На виконання вимог ухвали суду від представника боржника надійшли письмові пояснення щодо заяви ДК "Укрспецекспорт", в якій боржник зауважує, що бухгалтерський облік ПАТ "ХТЗ" здійснюється у грошовому вираженні (392 071,90 дол.США), тому ця заборгованість, на думку боржника, цілком обґрунтовано відображена у плані превентивної реструктуризації як грошове зобов'язання.

Адміністратор превентивної реструктуризації також надав суду письмові пояснення щодо заяви залученого кредитора, в яких не погоджується з доводами ДК "Укрспецекспорт" та зазначає, що ДК "Укрспецекспорт" не зазначає положення чинного законодавства України, які визначають зобов'язання як негрошові; у договорах комісії за участю ПрАТ "ХТЗ" та ДК "Укрспецекспорт" визначено ціну договору, порядок оплати комісійної плати (винагороди комісіонера), що додатково вказує на характер зобов'язання як грошового.

В судовому засіданні 04.11.2025 суд постановив протокольну ухвалу про відкладення розгляду заяви щодо обгрунтованості вимог Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" на 13 листопада 2025.

Присутній в судовому засіданні 13.11.2025 представник залученого кредитора підтримує свою заяву та просить суд її задовольнити.

Присутні в судовому засіданні представника боржника та арбітражний керуючий Глеваський В.В. заперечують щодо доводів ДК "Укрспецекспорт" з підстав викладених ними в своїх письмових поясненнях.

Розглянувши заяву Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" про перевірку розміру обґрунтованості їх вимог, надані суду письмові заперечення, заслухавши пояснення учасників процесу, суд дійшов висновку про наступне.

ВИСНОВОК СУДУ.

Згідно ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що превентивна реструктуризація - система організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів, спрямованих на недопущення або запобігання неплатоспроможності боржника, що можуть включати зміну складу, умов або структури активів та зобов'язань боржника, а також будь-які необхідні операційні зміни чи комбінацію цих елементів, які здійснюються згідно з планом превентивної реструктуризації.

Згідно до ст.1 Кодексу України з процедуцр банкрутсва визначено, що залучені кредитори - кредитори у процедурі превентивної реструктуризації, у тому числі забезпечені заставою майна боржника, вимоги, права та інтереси яких безпосередньо змінюються планом превентивної реструктуризації.

Відповідно до ч. 1 ст. 33-15 Кодексу України з процедур банкрутства превентивна реструктуризація здійснюється відповідно до плану превентивної реструктуризації, який розробляється в порядку та строки, визначені цією Книгою, та повинен містити інформацію, зокрема, про:

1) боржника, його фінансовий стан, причини неплатоспроможності чи її загрози;

2) грошові зобов'язання боржника, строк виконання яких настав до відкриття процедури превентивної реструктуризації або настане під час процедури, у тому числі зобов'язань, забезпечених заставою майна боржника, зобов'язань перед кредиторами, заінтересованими стосовно боржника, із зазначенням розміру неустойки (штрафів, пені) та інших фінансових санкцій за порушення зобов'язання;

3) інші зобов'язання боржника, що не є грошовими, але виконання яких значно впливає на активи боржника;

4) залучених кредиторів із зазначенням їх найменування, місцезнаходження, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця та розмір їхніх вимог;

5) класи, на які поділено сторони превентивної реструктуризації, та розмір вимог кожного класу залучених кредиторів; тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 33-15 КУзПБ якщо зобов'язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог залучених кредиторів визначаються в цій валюті та виконуються боржником перед нерезидентами у такій валюті, а перед резидентами - в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату виконання зобов'язання.

Отже, враховуючи зазначені вище приписи Кодексу України з процедур банкрутства, суд зазначає, що план превентивної реструктуризації може містити як грошові зобов'язання боржника, так і інші зобов'язання боржника, що не є грошовими, але виконання яких значно впливає на активи боржника.

Крім того, зобов'язання боржника в іноземній валюті повинні виконуватись у валюті лише перед нерезидентами, а перед резидентами ( до яких належить заявник ДК "Укрспецекспорт") - в національній валюті за курсом, встановленим НБУ на дату виконання зобов'язання.

Частиною 6 статті 33-18 Кодексу України з процедур банкрутства встановлений порядок звернення та розгляду скарги залученого кредитора на формування класів залучених кредиторів та обґрунтованість розміру своїх грошових вимог або грошових вимог інших залучених кредиторів.

У відповідності до ч.5 ст. 33-18 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що адміністратор превентивної реструктуризації, у разі його призначення, зобов'язаний перевірити формування класів залучених кредиторів, а також обґрунтованість розміру їхніх грошових вимог і повідомити про результати перевірки залучених кредиторів та суд.

Приписами цієї ж статті КУзПБ передбачено обов'язок адміністратора превентивної реструктуризації, у разі його призначення, розглянути скаргу залученого кредитора про перевірку формування класів залучених кредиторів та обґрунтованість розміру грошових вимог залученого кредитора.

І лише в разі, якщо за результатами розгляду скарги залучений кредитор не дійшли згоди щодо формування класів залучених кредиторів та обґрунтованості розміру його грошових вимог або грошових вимог інших залучених кредиторів, такий залучений кредитор до заключного засідання господарського суду має право звернутися до суду із заявою про перевірку формування класів залучених кредиторів та обґрунтованість розміру своїх грошових вимог або грошових вимог інших залучених кредиторів.

Проте, судом встановлено, що залучений кредитор, Державна компанія з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт", не звертався зі скаргою до призначеного судом адміністратора превентивної реструктуризації з метою переверк обґрунтованість розміру своїх грошових вимог , а одразу безпосередньо звернувся до суду чим порушив приписи ч. 6 ст. 33-18 КУзПБ.

Суд звертає увагу учасників справи на те, що ч. 2 ст. 33-21 КУзПБ імперативно передбачає, що до заяви про затвердження плану превентивної реструктуризації, зокрема, додається висновок адміністратора превентивної реструктуризації, у разі його призначення, щодо відповідності плану превентивної реструктуризації вимогам, передбаченим цим Кодексом, перспектив його виконання та дотримання критерію найкращих інтересів кредиторів, щодо формування класів залучених кредиторів та обґрунтованості розміру грошових вимог залучених кредиторів.

Однак, це буде неможливо, вразі недотримання залученим кредитором порядку зверненняз з заявою (скаргою) про перевірку обґрунтованості його вимог.

Таким чином, суд вважає заяву залученого кредитора ДП "Укрспецекспорт" такою, що подана передчасно, в зв'язку з чим відмовляє у її задоволенні.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відмова залученого кредитора у задоволенні цієї заяви не перешкоджає повторному зверненню залученого кредитора з відповідною заявою до суду після дотримання порядку її подання та розгляду її адміністратором превентивної реструктуризації.

Керуючись ст. 1, 33-15, 33-18, 33-21 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 86, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні заяви щодо розміру обгрунтованості вимог Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення "Укрспецекспорт" - відмовити.

2. Роз'яснити, що відмова у задоволенні цієї заяви не перешкоджає повторному зверненню залученого кредитора з відповідною заявою до суду після дотримання порядку її подання.

3. Ухвалу направити ДП "Укрспецекспорт", боржнику, адміністратору превентивної реструктуризації.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття (оголошення) та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала підписана 18.11.2025.

Суддя Міньковський С.В.