Рішення від 13.11.2025 по справі 914/2943/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2025 Справа № 914/2943/25

За позовом: Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Приватного підприємства “Львівтехнопром», м. Львів

про: стягнення безпідставно збережених коштів

Суддя Коссак С.М.

за участі секретаря Полюхович Х.М.

Від учасників справи:

Від позивача: Петрівська Марія - представник;

Від відповідача: не з'явився

На розгляд Господарського суду Львівської області позивачем подано позовну заяву Львівської міської ради, м. Львів до відповідача Приватного підприємства “Львівтехнопром», м. Львів про стягнення безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності у сумі 159 161,46грн. Також позивач просить стягнути з відповідача на користь Департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради 3 028,00грн. сплаченого судового збору.

Ухвалою суду від 26.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та розгляд справи по суті призначено на 23.10.2025 року.

В судовому засіданні 23.10.2025 року суд постановив відкласти розгляд справи по суті на 13.11.2025 року о 10:45 год.

В судове засідання 13.11.2025 року позивач явку представника забезпечив та позовні вимоги, підтримує в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях за вх.№28800/25 від 30.10.2025 року.

В судове засідання 13.11.2025 року відповідач явку представника не забезпечив, був повідомлений про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується розсилкою про направлення процесуальних документів на відому юридичну адресу відповідача - 79039, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 154.

23.10.2025 року на адресу суду від відповідача повернувся конверт із зазначенням причини повернення на довідці Укрпошти: « за закінченням терміну зберігання».

Процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справи за наявними матеріалами.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідач своїм процесуальним правом на подачу заяв процесуального характеру не скористався, відзиву на позовну заяву не подав.

Суд перейшов до стадії ухвалення рішення, вступна та резолютивна частина якого оголошена в цьому судовому засіданні.

Аргументи позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Приватного підприємства “Львівтехнопром» фактично використовує земельною ділянкою комунальної власності площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її надання в користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, відтак відповідачем здійснено використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів у період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 рік, що вказано в доданому до матеріалів позовної заяви розрахунку суми недоотриманих коштів міським бюджетом з плати за землю внаслідок використання земельної ділянки без документів, які підтверджують право користування.

За результатами проведеного обстеження, складено акт обстеження земельної ділянки від 07 березня 2025 року №38 та направлено керівнику приватного підприємства «Львівтехнопром» Музиці Івану Семеновичу лист управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради №2412-вих-55269 від 15.04.2025 року (№відправлення 0601135977571) для вжиття заходів, щодо оформлення права користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові.

Відтак, позивач просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 року без документів, які підтверджують право користування у сумі 159 161,46грн., обрахунок яких визначений у до даному розрахунку та на користь Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради судовий збір у розмірі 3028,00грн.

Аргументи відповідача.

Вимог ухвали суду не виконав, проти позову в установленому порядку не заперечив. Тому суд розглянув справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини справи.

Пунктами 1-2 ухвали Львівської міської ради від 05.03.2009 року №2493 «Про користування ТзОВ «Лантсервіс» земельною ділянкою на вул. Т. Шевченка, 154-а» передбачено вилучити за згодою з користування відкритого акціонерного товариства “Львівський завод Автонавантажувач" земельну ділянку площею 0,9657 га на вул. Т. Шевченка, 154-а та зарахувати до земель міста, передати товариству з обмеженою відповідальністю “Лантсервіс" земельну ділянку площею 0,9657 га навуя. Т. Шевченка, 154-а в оренду терміном на 10 років для обслуговування виробничих будівель за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за функцією використання - землі промисловості.

На підставі даної ухвали міської ради між Львівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лантсервіс» укладено договір оренди землі № 111-1490 від 14 квітня 2009 роком строком на 10 (десять) років до 05.03.2019 року.

Відповідно до пункту 1 ухвали Львівської міської ради від 10.11.2016 року №1245 «Про надання ТзОВ «Лантсервіс» дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Т. Шевченка, 154-а» передбачено надати товариству з обмеженою відповідальністю «Лантсервіс» дозвіл на: поділ земельної ділянки площею 0,9657 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0019) на вул. Т. Шевченка, 154-а та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,9657 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0019) на вул. Т. Шевченка, 154-а, яка передана в оренду терміном на 10 років для обслуговування виробничих будівель згідно з договором оренди землі, зареєстрованим у Львівській міській раді 14.04.2009 року за № Ш-1490 (книга записів реєстрації договорів оренди землі Ш-3), на земельні ділянки для оформлення права оренди землі за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення: орієнтовною площею 0,1096 га, орієнтовною площею 0,1699 га, орієнтовною площею 0,1910 га, орієнтовною площею 0,1280 га, орієнтовною площею 0,3661 га, орієнтовною площею 0,0011 га.

Позивач стверджує, що ухвал Львівської міської ради щодо надання в користування (оренду) земельної ділянки площею 0,1910 га кадастровий номер 4610137500:10:001:0044 на вул. Т. Шевченка, 154-А у м. Львові не приймалося.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.07.2025 року №434176082, складські приміщення загальною площею 710 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 562406646101) за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 154а перебувають у приватній власності приватного підприємства «Львівтехнопром». Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.07.2025 року №434176293 будівля під літерою "3-1" загальною площею 256.2 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 278153246101) за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 154а перебуває у приватній власності приватного підприємства «Львівтехнопром».

Представником управління державного контролю за використанням та охороною земель Львівської міської ради, представником Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради та представником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю 07 березня 2025 року було проведено обстеження земельної ділянки, за результатами якого встановлено, що приватне підприємство «Львівтехнопром» фактично використовує земельну ділянку №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) для обслуговування нежитлових будівель на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її надання в користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки.

За результатами зазначеного обстеження складено акт обстеження земельної ділянки від 07 березня 2025 року №38 та направлено керівнику приватного підприємства «Львівтехнопром» Музиці Івану Семеновичу лист управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради №2412-вих-55269 від 15.04.2025 року (№відправлення 0601135977571) для вжиття заходів, щодо оформлення права користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові.

Відповідно до розрахунку наданого управлінням земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради, сума недоотриманих коштів міським бюджетом з плати за землю внаслідок використання приватним підприємством «Львівтехнопром» земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 4610137500:10:001:0044 на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 рік без документів, які підтверджують право користування становить 159 161,46 грн. За період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 року документи, які посвідчують право користування (оренди) земельною ділянкою площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові у приватного підприємства «Львівтехнопром» відсутні, в матеріалах справи такі відсутні.

Згідно інформації з листа Головного управління ДПС у Львівській області від 11.07.2025 року №1.8-20759-24 вбачається, що приватне підприємство «Львівтехнопром» (код ЄДРПОУ 38425702) не подавало до Головного управління ДПС у Львівській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2022-2025 роки та не проводило сплату земельного податку (орендної плати за землю) за період з 01.07.2022 року по 30.06.2025 рік за користування земельною ділянкою площею 0,191 га кадастровий номер 4610137500:10:001:0044, що розташована на вул. Шевченка, 154- а у м. Львові.

Відповідно до інформації з листа управління адміністрування місцевих та залучених фінансів департаменту фінансової політики від 09.07.2025 року № 4-2201-8149 орендна плата за землю та земельний податок від ПП «Львівтехнопром» за період з 01.07.2022 року по 30.06.2025 рік до бюджету Львівської МТГ не надходили.

Відтак, позивач просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 року без документів, які підтверджують право користування у сумі 159 161,46грн.

Норми права та висновки суду.

Предметом доказування є встановлення обставин користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та договору, підставність стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі 159 161,46грн.

Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України “Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 1 ухвали Львівської міської ради від 10.11.2016 року №1245 «Про надання ТзОВ «Лантсервіс» дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Т. Шевченка, 154-а» передбачено надати товариству з обмеженою відповідальністю «Лантсервіс» дозвіл на: поділ земельної ділянки площею 0,9657 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0019) на вул. Т. Шевченка, 154-а та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,9657 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0019) на вул. Т. Шевченка, 154-а, яка передана в оренду терміном на 10 років для обслуговування виробничих будівель згідно з договором оренди землі, зареєстрованим у Львівській міській раді 14.04.2009 року за № Ш-1490 (книга записів реєстрації договорів оренди землі Ш-3), на земельні ділянки для оформлення права оренди землі за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення: орієнтовною площею 0,1096 га, орієнтовною площею 0,1699 га, орієнтовною площею 0,1910 га, орієнтовною площею 0,1280 га, орієнтовною площею 0,3661 га, орієнтовною площею 0,0011 га.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.07.2025 року №434176082, складські приміщення загальною площею 710 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 562406646101) за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 154а перебувають у приватній власності приватного підприємства «Львівтехнопром».

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.07.2025 року №434176293 будівля під літерою "3-1" загальною площею 256.2 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 278153246101) за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 154а перебуває у приватній власності приватного підприємства «Львівтехнопром».

Представником управління державного контролю за використанням та охороною земель Львівської міської ради, представником Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради та представником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю 07 березня 2025 року було проведено обстеження земельної ділянки, за результатами якого встановлено, що приватне підприємство «Львівтехнопром» фактично використовує земельну ділянку №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) для обслуговування нежитлових будівель на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її надання в користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки.

За результатами проведеного обстеження, складено акт обстеження земельної ділянки від 07 березня 2025 року №38 та направлено керівнику приватного підприємства «Львівтехнопром» Музиці Івану Семеновичу лист управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради №2412-вих-55269 від 15.04.2025 року (№відправлення 0601135977571) для вжиття заходів, щодо оформлення права користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові.

На підставі наявних у справі документів, суд доходить висновку, що доказів належного оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою, зокрема укладення відповідних договорів оренди з Львівською міською радою та державної реєстрації такого права, матеріали справи не містять.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України “Про оренду землі».

Згідно із частиною першою статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.

Отже, у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц та від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17.

Статтею 12 Закону України “Про оцінку земель» у редакції, чинній на час вирішення спору судом, регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України “Про оцінку земель»).

Відповідно до статті 20 Закону України “Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною другою статті 20 Закону України “Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Разом з тим для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 Цивільного кодексу України).

Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постановах ВП ВС від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18), від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17 (провадження №12-182гс18).

Отже, у разі коли особа користувалася земельною ділянкою без достатньої правової підстави, у зв'язку з чим зберегла кошти, вона зобов'язана повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК.

Судом досліджено, як зазначено вище, відповідач - приватне підприємство «Львівтехнопром» фактично використовує земельну ділянку комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові., що є підставою для розрахунку розміру орендної плати, що підлягає стягненню як безпідставно збережені кошти.

Визначаючи розмір заборгованості відповідача, судам необхідно встановити розмір земельних ділянок, які використовуються останнім. Отже, за матеріалами справи підтверджується факт користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові та відповідно до відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.07.2025 року №434176293 будівля під літерою "3-1" загальною площею 256.2 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 278153246101) за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 154а перебуває у приватній власності приватного підприємства «Львівтехнопром». Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.06.2025 року №НВ-9967764522025 земельна ділянка за кадастровим номером №4610137500:10:001:0044 зареєтрована 13.05.2017 року в Державному земельному кадастрі.

Таким чином, судом встановлено, що вищезазначена земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти сформована, як об'єкт цивільних прав, має кадастровий номер.

Згідно з інформації з витягу від 30.07.2025 року № НВ-9972517972025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:10:001:0054 становить 3 808 992,09грн.

Відповідно до поданого розрахунку сума безпідставно збережених коштів за період з 01.07.2022 року по 30.06.2025 рік, які підтверджують право користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові, становить 159 161,46грн.

Судом встановлено, що позивачем при здійсненні розрахунку безпідставно збережених коштів за період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 рік враховувалась постанова Верховного Суду від 31 жовтня 2023 року у cправі № 922/606/23, в якій вказується, що: «витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (аналогічний висновок викладено в пункті 7.19 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20)».

Відповідно до положень ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативно грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Технічна документація з нормативно грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель»).

Судом з'ясовано, що нормативно грошова оцінка земель у м. Львові була затверджена з прийняттям ухвали Львівської міської ради №631 від 30.06.2016 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова» та відповідно до п. 2.2 ухвали № 631 від 30.06.2016 року, нормативно грошова оцінка земель м. Львова, вводиться у дію з 01.01.2017 року. Ухвалою Львівської міської ради від 06.07.2023 року №3426 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області та встановлено, що нормативна грошова оцінка земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області вводиться у дію з 01.01.2024 року.

З цього випливає, що нормативна грошова оцінка земель у м. Львові була затверджена та введена у дію ухвалою Львівської міської ради від 06.07.2023 року № 3426 з 01.01.2024 року і станом на час подання позовної заяви, не змінилась.

Розрахунок суми коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером: 4610137500:10:001:0044 за період з 01.01.2024 року по 30.06.2025 рік здійснюється за формулою: нормативно грошова оцінка земельної ділянки за 2025 рік : кумулятивний коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2024 рік = нормативна грошова оцінка земельної ділянки з врахуванням індексації за 2024 рік.

Сума плати за період користування земельною ділянкою з кадастровим номером 4610137500:10:001:0044 вираховується за формулою: 3 808 992,09/1,12 = 3 400 885,79.

3 808 992,09 - нормативно грошова оцінка земельної ділянки за 2025 рік згідно витягу від 30.07.2025 № НВ-9972517972025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:10:001:0044; 1,12 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2024 рік згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 13.01.2025 року № 6-28-0.22-18/71-25; 3% - ставка орендної плати відповідно до ухвали Львівської міської ради від 25.05.2017 року № 1995.

Відтак, сума безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності №3 площею 0,1910 га (кадастровий номер 4610137500:10:001:0044) на вул. Т. Шевченка, 154-а у м. Львові за період з 01.07.2022 року по 30.06.2025 рік без документів, які підтверджують право користування становлять у сумі 159 161,46грн.

З огляду на викладене відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки у розмірі 159 161,46грн., відтак стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 159 161,46грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів щодо існування простроченої заборгованості, а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а стягненню підлягає 159 161,46грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до матеріалів справи, Департаментом природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду у розмірі 3028,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією №391 від 11 вересня 2025 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, у зв'язку із повним задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради підлягає судовий збір в сумі 3028,00грн.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 191, 236, 237, 238, 239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Приватного підприємства “Львівтехнопром» (79039, м. Львів, вул. Шевченка, будинок 154, код ЄДРПОУ 38425702) на користь Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; код ЄДРПОУ 04055896) суму безпідставно збережених коштів у зв'язку з користуванням земельною ділянкою, площею 0,1910, кадастровий номер 4610137500:10:001:0044 за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, 154-а, у розмірі 159 161,46грн.

3. Стягнути з Приватного підприємства “Львівтехнопром» (79039, м. Львів, вул. Шевченка, будинок 154, код ЄДРПОУ 38425702) на користь Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; код ЄДРПОУ 34857473) 3028,00грн. судового збору.

4. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

5. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 18.11.2025 року.

Суддя Коссак С.М.