Рішення від 06.11.2025 по справі 911/1046/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.11.2025Справа № 911/1046/25

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»

доВищої школи публічного управління

простягнення 136 344,74 грн

Суддя Підченко Ю.О.

Секретар судового засідання Панасюк Ю.М.

Представники сторін:

від позивача: Христич О.В.;

від відповідача: Дергунова М.В.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 911/1046/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (далі також - позивач) до Вищої школи публічного управління (далі також - відповідач) про стягнення у розмірі 136 344 грн. 74 коп. вартості донарахованого обсягу природного газу (з урахуванням заяви про зміну предмета позову).

02.05.2025 відповідач подав відзив, а 19.05.2025 позивачем подано відповідь на відзив.

Крім того, 28.05.2025 відповідач скористався своїм правом на подання заперечень в порядку ст. 167 ГПК України.

З огляду на те, що в підготовчому провадженні здійснено дії передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті на 06.11.2025.

Представник позивача безпосередньо в судовому засіданні 06.11.2025 наполягав на задоволенні заявленого позову, а представник відповідача проти позовних вимог заперечив у повному обсязі.

Рішення в даній справі ухвалено з урахуванням ст. ст. 219, 220, 233 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01.09.2023 між ТОВ «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» (як оператором ГРМ), та Вищою школою публічного управління (як споживачем) був укладений Типовий договір розподілу природного газу № 04490V37J0FB018, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі - Договір).

Відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 12.2 Договору передбачено, якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов'язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків для яких цим Договором встановлений інших термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.

У разі незгоди споживача зі змінами він має право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього договору зміни. Нерозірвання цього договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду споживча з внесеними до цього договору змінами.

Наявними у справі доказами підтверджується, що облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі лічильника газу роторний GSM G 40 DN 40 заводський номер № 069869, 2006 року виготовлення.

07.11.2024 працівниками Оператора ГРМ на об'єкті газоспоживання відповідача за адресою: вул. Солов'яненка, 308, смт Козин, Обухівського р-ну Київської області, виявлено порушення Кодексу ГРМ: підпункт 1 пункту 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).

Під час споживання газу покази відлікового механізму лічильника GSM G40 DN 40 заводський номер № 069869 не змінювалися.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача - оператора котельні Гуменного Ярослава Корнійовича, складено акт про порушення № 2444 від 07.11.2024, який, у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками Оператора ГРМ та представником споживача без заперечень та зауважень.

Також, 07.11.2024 було складено акт перевірки технічного стану комерційного ВОГ, яким зафіксовано, що під час обстеження було виявлено, що під час споживання газу (робота газового котла) покази відлікового механізму лічильника GSM G 40 DN 40 заводський номер № 069869 не змінюються та становлять 37000,0 куб м, відбувається лише коливання останнього та передостаннього знакомісця відлікового механізму. При цьому при роботі газового котла витрата на обчислювачі становлять 0 куб.м., тобто витрата не фіксується. Виявлене свідчить про вихід з ладу лічильника або його роботу в позаштатному режимі, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача.

На виконання п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ представником Оператора ГРМ в акті про порушення зазначено про необхідність споживача бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначено:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Обухів, вул. Каштанова, 2а;

2) дату проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 26.11.2024 року;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) - (068)168-42-57.

На виконання вимог пункту 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ з метою усунення порушення, лічильник демонтовано для його позачергової повірки, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, який підписаний представниками Оператора ГРМ та представником споживача.

07.11.2024 здійснено припинення розподілу природного газу на об'єкті газоспоживання відповідача шляхом перекриття вхідного крану до вузла обліку газу та його пломбування пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером R40736583, про що складено акт про відключення об'єкту (газових приладів) від 07.11.2024.

Наказом від 08.10.2024 року № КОФ.100-Но-66-24 затверджено склад комісії Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем.

Листом від 22.11.2024 споживача запрошено на Комісію з розгляду актів про порушення на 26.11.2024, про що свідчить відмітка останнього в запрошенні.

26.11.2024 Комісією з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 2444 від 07.11.2024, про що складено протокол № 32 від 26.11.2024. Засідання комісії відбувалося у присутності представника споживача Міщенко Романа Івановича за довіреністю, який в зауваженнях написав, що не погоджується з прийнятим рішенням.

За результатами прийнятого рішення складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, згідно якого споживачу проведено перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення з 08:00 30.10.2024 року по 11:30 07.11.2024 року в об'ємі 6842,50 м3. Вартість перерахованого об'єму спожитого природного газу склала 136 344,74 грн.

Від підписання та отримання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості , рахунку на оплату представник споживача відмовився.

Враховуючи вищевикладене, всі документи за наслідками розгляду акту про порушення за 26.11.2024 були надіслані засобами поштового зв'язку та отриманні відповідачем.

Як стверджує позивач, на день подачі позовної заяви вартість донарахованого (облікованого) обсягу природного газу не сплачена.

Відповідач проти позовних вимог заперечував у повному обсязі та посилався, здебільшого, на наступне:

- відповідач не погоджується з рішенням комісії у частині періоду нарахування необлікованих об'ємів природного газу, номінального об'єму споживання природного газу, застосованої маржинальної ціни придбання газу;

- позивачем не надано належних і допустимих доказів дати виходу з ладу ЗВТ, які б беззаперечно підтверджували факт, що саме з 30.10.2024 розпочинається період виходу з ладу ЗВТ;

- в описі розрахунку (міститься в матеріалах справи), на порушення підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, для розрахунку об'єму переданого (прийнятого) газу взято максимальну витрату газу котлом Ferroli Prextherm RSW300, а саме- 35 м3/год, а не номінальну потужність неопломбованого газоспоживаючого обладнання;

- позивачем не надано доказів щодо відповідності, зазначеного в описі розрахунку, середньоарифметичного значення маржинальної ціни придбання природного газу, визначеної Оператором ГТС, при розрахунку вартості необлікованого об'єму природного газу та не визначена середньоарифметична вартість протягом періоду необлікованого природного газу, а зазначена подобова вартість;

- при розгляді акта про порушення комісією з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» не було враховано свідчення представників Вищої школи (споживача).

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем регулюються положеннями Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем.

Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Відповідно до ст. 41 цього ж Закону, Кодекс газорозподільних систем затверджується Регулятором за результатами консультацій із суб'єктами ринку природного газу та повинен містити такі положення: 1) основні правила технічної експлуатації газорозподільних систем, планування, оперативно-технологічного управління та розвитку газорозподільних систем та механізми нагляду за їх додержанням; 2) умови, у тому числі комерційні та технічні, доступу до газорозподільних систем, включаючи комерційні та технічні умови приєднання нових об'єктів замовника до газорозподільної системи; 3) правила обліку природного газу (у тому числі приладового); 4) правила поведінки на випадок збоїв у роботі газорозподільних систем; 5) порядок обміну інформацією з іншими суб'єктами ринку природного газу; 6) інші питання щодо експлуатації газорозподільних систем.

Згідно з п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання.

Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу (ч. 2 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу").

Згідно з п. 1 Глави 6 Розділу Х Кодексу ГРМ, власник комерційного вузла обліку газу (далі - "ВОГ") забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема і засобу вимірювальної техніки - "ЗВТ"), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.

Відповідно до п. 5.9 Правил обліку природного газу, під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 618 від 27.12.2005 року, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Разом з цим, відповідно до п. 1 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 1 Глави 5 Розділу XI цього ж кодексу).

Згідно з п. 8 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Відповідно до п. 9 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Як встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, позивач (його працівники) дотримався встановленого законодавством порядку під час складання 07.11.2024 Акту порушення № 2444, Акту перевірки від 07.11.2024.

Більше того, матеріали справи не місять доказів оскарження Рішення Комісії з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом № 32 від 26.11.2024. Матеріали справи лише містять підтвердження того, що представник споживача Міщенко Роман Іванович за довіреністю, в зауваженнях написав, що не погоджується з прийнятим рішенням 26.11.2024 Комісією з розгляду актів про порушення.

Відповідач стверджує, що не можливо було встановити достеменно дату виходу з ладу ЗВТ, а тому відповідно до пп. 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, перерахунок необхідно було проводити з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Проте таке твердження не відповідає дійсності, оскільки зазначена норма застосовується лише у разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно встановити.

Відповідно до абз. 1 п. 4 гл. 3 розділу ІХ Кодексу ГРМ, споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому, якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

При обладнанні комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних за домовленістю Оператора ГРМ та споживача інформація для визначення об'єму (обсягу) приймання-передачі природного газу формується через канали дистанційного зв'язку. У такому разі перевірка достовірності даних комерційних вузлів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців (з урахуванням строку для контрольного огляду вузла обліку), про що складається відповідний акт контрольного зняття показань ЗВТ.

Як вже було вказано вище, 07.11.2024 працівниками Оператора ГРМ на об'єкті газоспоживання відповідача за адресою: вул. Солов'яненка, 308, смт Козин, Обухівського р-ну Київської області виявлено порушення Кодексу ГРМ: пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).

Під час споживання газу покази відлікового механізму лічильника GSM G 40 DN 40 заводський номер № 069869 не змінювалися.

З урахуванням виявлених порушень, представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача - оператора котельні Гуменного Ярослава Корнійовича, складено акт про порушення № 2444 від 07.11.2024.

Також, 07.11.2024 було складено акт перевірки технічного стану комерційного ВОГ, яким зафіксовано, що під час споживання газу (робота газового котла) покази відлікового механізму лічильника GSM G 40 DN 40 заводський номер № 069869 не змінюються та становлять 37000,0 куб м, відбувається лише коливання останнього та передостаннього знакомісця відлікового механізму.

При цьому, при роботі газового котла витрата на обчислювачі становлять 0 куб. м., тобто витрата не фіксується. Виявлене свідчить про вихід з ладу лічильника або його роботу в позаштатному режимі, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача.

З наданих позивачем доказів вбачається, що 07.11.2024 на місті виявлення порушення Оператором ГРМ було отримано звіти про дані комерційного вузла обліку, а саме щомісячний звіт за жовтень 2024 року, за листопад з 01.11.2024 по 07.11.2024 та щогодинний звіт за 30.10.2024 та 31.10.2024, з яких було встановлено достеменну дату виходу з ладу ЗВТ, коли перестав змінюватися показник споживання природного газу, тобто 30.10.2024.

Отже, Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості було складено за результатами прийнятого 26.11.2024 рішення Комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» під час розгляду акта про порушення № 2444 від 07.11.2024 на підставі отриманих дистанційно звітів вузла обліку, з яких встановлено конкретну дату та час виходу з ладу ЗВТ, а саме з 30.10.2024 о 08:00.

Таким чином, будь-які законні та обґрунтовані підстави для складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості який би передбачав проведення відповідачу перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ відсутні.

Щодо твердження відповідача про неправильність розрахунку об'єму природного газу оскільки позивачем взята максимальна витрата газу котла, а не номінальна потужність та не застосування п. 6 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, то необхідно звернути увагу на таке.

Пункт 6 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ та формула, що зазначена відповідачем, застосовується лише у випадку неможливості достовірно встановити номінальну потужність газового обладнання, а саме відмова в доступі до об'єкта споживача, газовий відвід без наявного підключеного газового обладнання, несертифіковане обладнання, відсутність заводських паспортів, маркувань тощо.

У той же час, у випадку із відповідачем перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводився за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання у відповідності до пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що номінальна потужність газового обладнання - сумарна об'ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання/устаткування.

Відповідно до р. 1 Методики обстеження інженерних систем будівлі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 11.07.2018 № 173, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.07.2018 за № 826/32278, встановлено, що номінальна потужність котла - постійна максимальна теплотворна здатність котла, що визначається у кВт, яка може бути досягнута під час сталої роботи котла, водночас підтримуючи гарантований ККД, заявлений виробником.

При цьому, згідно паспорту котла, який відповідач надав до суду із відзивом, його максимальна теплопродуктивність (Мах 0,3 МВт, Мах 0,258 Гкал/год) може бути досягнута лише при витратах природного газу не більше 35 м3/год під час сталої роботи цього газового обладнання.

Такі показники номінальної потужності газового котла відповідають даним паспорту газового котла, який тотожний паспорту, наданому відповідачем. Його копія міститься в Проектній документації газового обладнання споживача щодо об'єкту газопостачання за адресою: смт Косин, вул. Солов'яненка, 308.

На відміну від тверджень відповідача, в технічній документації відсутні відомості про максимальні витрати газового котла.

Саме тому для розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості позивачем було прийнято витрату природного газу газовим котлом в обсязі, який не перевищує 35 м3/год, що відповідає номінальній потужності встановленого та неопломбованого газового обладнання.

При цьому, відповідач не довів, що обсяг споживання природного газу - 35 м3/год є дійсно максимальною витратою встановленого у нього газового котла.

Про те, що фактична максимальна витрата котла Ferroli RSW300 встановленого у відповідача значно перевищує обсяг споживання природного газу - 35 м3/год, та насправді складає 35,83 м3/год, підтверджується відомостями наведеними в заяві відповідача на відновлення газопостачання сформованої 14.08.2023.

Таким чином, номінальна потужність газового обладнання відповідача визначена паспортом відповідного котла та проектною документацією, є невідомою частиною газового обладнання та була взята за основу при відповідних розрахунках.

Щодо доводів відповідача про відсутність доказів середньоарифметичного значення маржинальної ціни придбання природного газу, зазначеної у акті-розрахунку, встановлено таке.

Згідно із п. 11 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ:

- для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;

- для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної оператором газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) відповідно до положень гл. 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ:

- для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу;

- для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень гл. 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

З 19.01.2022 маржинальна ціна придбання/продажу та середньозважена ціна короткострокових стандартизованих продуктів розраховуються відповідно до пунктів 9 та 14 гл. 6 розділу ХІV Кодексу ГТС з використанням інформації про операції, що відбулися на торговій платформі ТОВ «Українська енергетична біржа».

При визначенні розміру фінансового забезпечення використовується маржинальна ціна придбання (з урахуванням величини коригування 10 %).

Відповідно до пункту 9 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС, маржинальна ціна продажу та маржинальна ціна придбання природного газу розраховуються для кожної газової доби.

Тобто, саме Оператор ГТС визначає маржинальну ціну продажу природного газу щодобово та розміщає на офіційному сайті: https://tsoua.com/kliyentam/marzhynalna-tsina/.

В описі розрахунку по акту про порушення № 2444 від 07.11.2024, за період з 30.10.2024 по 07.11.2024 безпосередньо зазначена маржинальна ціна придбання природного газу щодобово, яка визначається саме Оператором ГТС у стовпчику «Ціна ВТВ за 1 м куб з ПДВ».

Тобто, маржинальна ціна придбання природного газу є загальнодоступною та відкритою інформацією, яка доводиться до всіх суб'єктів ринку природного газу та є загальнодоступною та не може ставитись під сумнів.

Крім того, суд дійшов висновку про безпідставність посилань відповідача на не врахування свідчень представника Вищої школи (споживача), при розгляді акта про порушення Комісією.

Відповідно до зауважень, наведених представником відповідача у протоколі Комісії від 26.11.2024, ним повідомлено, що з рішенням Комісії він ознайомлений, з ним не згодний, виставленими рахунками не погоджується, а відповідні зауваження та заперечення будуть подані окремою заявою.

Натомість, крім листа відповідача щодо здійснення перерахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з урахуванням погодних умов (наданий разом із позовною заявою), будь-які зауваження та заперечення до позивача не надходили.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

В п. 53 Рішення Європейського суду з прав людини від 20.09.2012 у справі «Федорченко та Лозенко проти України» (Заява № 387/03), зазначено, що при оцінці доказів суд керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими, узгодженими.

Судом зроблено оцінку кожного аргументу, наведеного учасниками справи, з'ясовані мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування в даному спорі, в тому числі застосовано до спірних правовідносин норму права та вказано мотиви такого застосування, що відповідає положенням ст. 238 ГПК України.

Враховуючи вищезазначене, наявність обов'язку відповідача сплатити позивачу вартість донарахованого обсягу природного газу у розмірі 136 344,74 грн належним чином доведена, документально підтверджена та не спростована відповідачем, тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 219, 220, 232, 233, 237, 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» задовольнити.

2. Стягнути з Вищої школи публічного управління (03061, м. Київ, вул. Миколи Шепелєва, 3; код ЄДРПОУ 31115684) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (м. Київ, вул. Шолуденка, 1; код ЄДРПОУ 44907200) в особі Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (08150, Київська обл., Фастівський р-н, м. Боярка, вул. Т. Шевченка, 178; код ЄДРПОУ 45385755) вартість донарахованого обсягу природного газу в розмірі 136 344,74 грн та судовий збір в розмірі 2 422,20 грн.

3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідні накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17.11.2025 року.

Суддя Ю.О.Підченко