Рішення від 04.11.2025 по справі 904/4371/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2025м. ДніпроСправа № 904/4371/25

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ

до Акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль", м. Кам'янське, Дніпропетровська область

про стягнення компенсацій відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн., 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. та інфляційної складової у розмірі 100 861 067,01 грн.

Суддя Ніколенко М.О.

При секретарі судового засідання Дейнеці А.В.

Представники:

Від позивача: Вагнер Д.В. (в залі суду) - довіреність № 1-4033 від 26.08.2024

Від відповідача: не з'явився

РУХ СПРАВИ.

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" про стягнення компенсацій відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн., 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. та інфляційної складової у розмірі 100 861 067,01 грн.

Ухвалою суду від 12.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 09.09.2025.

Ухвалою суду від 26.08.2025 задоволено клопотання відповідача та продовжено відповідачу строк для подання відзиву до 15.09.2025 включно.

Ухвалою суду від 15.09.2025 відкладено підготовче засідання на 07.10.2025.

Ухвалою суду від 07.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 04.11.2025.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач зазначив, що Акціонерне товариство «Укртрансгаз» до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Законом України «Про ринок природного газу»).

Позивач вказав, що Акціонерне товариство "Дніпровська теплоелектроцентраль" (правонаступник Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль») є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (надалі - споживач) (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Таким чином, за твердженням позивача, АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.

Позивач вказав, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року», на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.

Позивач наполягає на тому, що саме на нього покладено обов'язок прийняти номінацію, а на замовника послуг транспортування - подати номінацію.

Позивач зазначив, що між АТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальник) та Акціонерним товариством "Дніпровська теплоелектроцентраль" (споживач) було укладено договори №№3295/1718-ТЕ-3 від 04.10.2017 та 3296/1718-БО-3 від 04.10.2017, 3297/1718-КП-3 від 04.10.2017, 3298/1718-РО-3 від 04.10.2017, 4455/16-ТЕ-3 від 21.12.2015, 4456/16-БО-3 від 15.12.2015, 4457/16-РО-3 від 21.12.2015, № 4739/1617-РО-3 від 30.09.2016, № 1812/1617-БО-3 від 27.10.2016, № 1811/1617-ТЕ-3 від 25.10.2016 (том 1 а.с. 33 - 144).

За результатом опрацювання поданих номінацій, Позивачем було встановлено відсутність поданих номінацій АТ «НАК «Нафтогаз України», у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 в обсязі 93 863,961 тис. м. куб для АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль».

Разом з тим, Позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС, будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 93 863,961 тис. м. куб у період - січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для Відповідача.

За розрахунком позивача, загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 93 863,961 тис. куб. метрів.

Вказані обсяги відбору відповідачем природного газу, за твердженням позивача, підтверджуються:

1) Реєстрами теплопостачальних підприємств (реалізації природного газу) за прямими договорами АТ «НАК «Нафтогаз України». В таких реєстрах зазначені документально оформлені обсяги природного газу АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» (ПАТ «Дніпро дзержинська теплоелектроцентраль») з АТ «НАК «Нафтогаз України» в такних обсягах та періодах:

- за січень 2016 року обсягом 11 163,219 тис. куб. м;

- за лютий 2016 року обсягом 6 772,066 тис. куб. м;

- за березень 2016 року обсягом 6 759,131 тис. куб. м;

- за жовтень 2016 року обсягом 1 351,955 тис. куб. м;

- за листопад 2016 року обсягом 7 566, 757 тис. куб. м.;

- за грудень 2016 року обсягом 9 824,181 тис. куб. м.;

- за січень 2017 року обсягом 0 тис. куб. м.; (відсутній в реєстрі);

- за лютий 2017 року обсягом 0 тис. куб. м. (відсутній в реєстрі).

2) Інформацією (реєстром) про споживання природного газу, споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України», складеними оператором з розподілу природного газу ПАТ «Дніпропетровськгаз». Згідно з якими, у графі «Обсяг згідно алокації» зазначено про відбір АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» природного газу в наступних обсягах та періодах:

- за січень 2016 року обсягом 14 890,824 тис. куб. м;

- за лютий 2016 року обсягом 8 013.843 тис.куб.м;

- за березень 2016 року обсягом 8 841,706 тис. куб. м.;

- за жовтень 2016 року обсягом 1 819, 168 тис. куб. м;

- за листопад 2016 року обсягом 10 552, 037 тис. куб. м.;

- за грудень 2016 року обсягом 14 084,907 тис. куб. м.;

- за січень 2017 року обсягом 15 372,764 тис. куб. м.;

- за лютий 2017 року обсягом 12 761,699 тис. куб. м.

3) Звітом ПАТ «Дніпропетровськгаз» фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий 2017. Згідно з яким, у графі IV вказано небаланс теплогенеруючих підприємств по договорам з АТ «НАК «Нафтогаз України». Звітами ПАТ «Дніпропетровськгаз» за період березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018. Згідно з якими, у графі «Підтверджений обсяг номінацій всього» зазначено « 0», а в графі «фактичний обсяг за місяць» по таких періодах значиться:

- за березень 2017 року обсягом 6 063,224 тис. куб. м.;

- за жовтень 2017 року обсягом 1 064, 308 тис. куб. м.;

- за листопад 2017 року обсягом 8 653,627 тис. куб. м.;

- за грудень 2017 року обсягом 9 700,887 тис. куб. м.;

- за січень 2018 року обсягом 13 274,828 тис. куб. м.;

- за лютий 2018 року обсягом 12 207, 448 тис. куб. м.

4) Актом транспортування природного газу за березень 2017 № 16/2-ТКЕ від 31.03.2017 на обсяг 6 063,224 тис. куб.м., актом наданих послуг з транспортування природного газу № 01-18-18/1-ТКЕ від 31.01.2018 на обсяг 13 274,828 тис. куб. м., актом наданих послуг з транспортування природного газу № 18/1-ТКЕ від 28.02.2018 на обсяг 12 207,448 тис. куб. м., якими підтверджується надання АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» послуг з транспортування за вказані періоди.

5) Актами приймання-передачі природного газу з ПАТ «НАК Нафтогаз України» (підписаними ПАТ «НАК Нафтогаз України») за період січень, лютий, березень, жовтень 2016 року на загальний обсяг, що відповідає інформації вказаній у реєстрах теплопостачальних підприємств за прямими договорами НАК Нафтогаз України (п. 1).

6) Актами приймання-передачі природного газу з ПАТ «НАК Нафтогаз України» (не підписаними АТ «НАК «Нафтогаз України» та повернутими супровідними листами на адресу АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль») за період листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017 та січень, лютий 2018 року.

7) Листом АТ «Дніпровська ТЕЦ» № 3876/07 від 05.07.2023.

8) Скріншотом з системи ERP SAP щодо наданих послуг транспортування та банківськими довідками на підтвердження оплати за транспортування природного газу.

Таким чином, як вказав позивач, у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 Відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальник). Однак, постачальник не здійснив постачання природного газу обсягом 93 863,961 тис.куб.м. Відповідачу. Внаслідок чого Відповідач у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 року здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 93 863,961 тис. куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.

Позивач наполягає на тому, що, з урахуванням ч. 2. ст. 8 Закону України № 1730, строк виконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати відібраного природного газу є таким, що настав.

Однак, відповідач, за твердженням позивача, порушив свої зобов'язання та не вартість відібраного без номінацій природного газу у встановлені строки.

За таких обставин, за розрахунком позивача, у Акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" утворилась заборгованість перед Акціонерним товариством "Укртрансгаз" з оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн.

Крім того, позивач нарахував відповідачу до сплати 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. за загальний період з 02.11.2021 по 06.08.2025 та інфляційну складову у розмірі 100 861 067,01 грн. за загальний період з листопада 2021 року по червень 2025 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідач наполягає на тому, що НАК «Нафтогаз України було єдиним постачальником природного газу для АТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" в 2016-2018 роках.

Відповідач стверджує, що за приписами чинного законодавства АТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" не мало права укласти договір поставки з будь-яким іншим постачальником газу або змінити постачальника, маючи укладений договір поставки з НАК «Нафтогаз України».

Відповідач зазначив, що оскільки норма ч. 2 ст. 8 Закону № 1730-VIII буквально передбачає компенсацію виробниками теплової енергії вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу щомісяця рівними частинами і враховуючи те, що Позивачем пред'явлено до стягнення суму боргу розраховану ним із загальної суми 679 295 483,97 грн. за 93 863,960 тис. куб.м. поділеної на 72 місяці та помноженої на 46 місяців (з 01.10.2021 по 01.08.2025) без врахування конкретних періодів отримання газу без номінацій, то сума 433 994 337,00 грн. пред'явлена до стягнення стосується і періодів постачання газу в 2016 році та березні 2017 року, так чи інакше, але заборгованість за ці періоди АТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" відсутня (списана на законних підставах), а виокремити її з пред'явленої до стягнення суми неможливо, то за таких підстав пред'явлений позов задоволенню не підлягає.

Відповідач вказав, що судовими рішеннями, які набрали законної сили, неодноразово визнано, що природний газ згідно обсягів заявлених позовних вимог АТ «Укртрансгаз» протягом березня, жовтня, листопада, грудня 2017 року та січня, лютого, березня 2018 року споживання природного газу не є несанкціонованим відбором природного газу, а його постачальником для АТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" був НАК «Нафтогаз України».

Відповідач зазначив, що оскільки в січні-лютому 2017 АТ "Дніпровська теплоелектроцентраль" не здійснювало несанкціановоного відбору природного газу, від постачальника, який встановлений судами, то системний аналіз Кодексу ГТС, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493, не дає підстав для застосування ч. 2 ст. 8 Закону №1730-VIII за таких умов.

Відповідач вважає, що позивачем не долучено до позову належні докази, в розумінні ст. 8 Закону України № 1730-VIII та ст. 77 ГПК, за періоди березень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень, лютий 2018 року, а саме: алокації/ звіти операторів газорозподільних систем.

Відповідач наполягає на тому, що позивач має до кожної складової загального обсягу відбору спірного природного газу без номінацій застосувати правильну ціну, однак у жовтні, листопаді, грудні 2016 року, січні, лютому, березні 2017 року Положення № 758 не покладало на НАК «Нафтогаз України» спеціального обов'язку постачання природного газу для виробництва електричної енергії та для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання (крім бюджетних організацій та установ), безпосередньо не передбачало застосування для цих категорій цін, які встановлені постачальником із спеціальними обов'язками.

Вищезазначене, на думку відповідача, виключає можливість застосування ч. 2 ст. 8 Закону №1730-VIII, тому що, як в ній зазначено компенсується вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.

У зв'язку з цим, відповідач вважає, що позивачем неправильно здійснено розрахунок вартості природного газу відібраного у жовтні, листопаді, грудні 2016 року, січні, лютому, березні 2017 року.

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення компенсацій відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн., 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. та інфляційної складової у розмірі 100 861 067,01 грн.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити: 1) чи було відібрано відповідачем обсяг природного газу без номінацій; 2) у якому розмірі та на яку суму відповідачем був здійснений відбір; 3) чи настав строк оплати відповідачем вартості відібраного обсягу природного газу.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Акціонерне товариство «Укртрансгаз» до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Законом України «Про ринок природного газу»).

Акціонерне товариство "Дніпровська теплоелектроцентраль" (правонаступник Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль») є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (надалі - споживач) (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затвердженого Постановами Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, № 187 від 22.03.2017, № 867 від 19.10.2018, для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню відповідач використовує природний газ.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17», від 04.10.2017 № 720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року», від 03.10.2018 № 717-р «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року» покладено на НАК «Нафтогаз України» обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі, АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль».

Таким чином, АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.

Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року», на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 № 357 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії» (Офіційний вісник України, 2016 року № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації.

Отже, на підставі вказаного розпорядження, на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.

Аналогічний висновок про обов'язок Публічного акціонерного товариства «НАК «Нафтогаз України» видати номінації відповідно до вказаного Розпорядження також викладено у постановах Верховного Суду від 14.05.2018 у справі № 926/680/17, від 21.03.2018 у справі № 911/656/17, від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17.

Відповідно до ст. 1 Кодексу газотранспортної системи, номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

Таким чином, зважаючи на викладені приписи чинного законодавства, саме на Позивача покладено обов'язок прийняти номінацію, а на замовника послуг транспортування - подати номінацію.

Так, між АТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальник) та Акціонерним товариством "Дніпровська теплоелектроцентраль" (споживач) було укладено договори №№ 3295/1718-ТЕ-3 від 04.10.2017 та 3296/1718-БО-3 від 04.10.2017, 3297/1718-КП-3 від 04.10.2017, 3298/1718-РО-3 від 04.10.2017, 4455/16-ТЕ-3 від 21.12.2015, 4456/16-БО-3 від 15.12.2015, 4457/16-РО-3 від 21.12.2015, № 4739/1617-РО-3 від 30.09.2016, № 1812/1617-БО-3 від 27.10.2016, № 1811/1617-ТЕ-3 від 25.10.2016 (том 1 а.с. 33 - 144).

При цьому, відповідно до п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані подати Оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.

За результатом опрацювання поданих номінацій, Позивачем було встановлено відсутність поданих номінацій АТ «НАК «Нафтогаз України», у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 в обсязі 93 863,961 тис. м. куб для АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль».

Разом з тим, Позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС, будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 93 863,961 тис. м. куб у період - січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для Відповідача.

Загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 93 863,961 тис. куб. метрів.

Вказані обсяги відбору відповідачем природного газу підтверджуються:

1) Реєстрами теплопостачальних підприємств (реалізації природного газу) за прямими договорами АТ «НАК «Нафтогаз України». В таких реєстрах зазначені документально оформлені обсяги природного газу АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» (ПАТ «Дніпро дзержинська теплоелектроцентраль») з АТ «НАК «Нафтогаз України» в такних обсягах та періодах:

- за січень 2016 року обсягом 11 163,219 тис. куб. м;

- за лютий 2016 року обсягом 6 772,066 тис. куб. м;

- за березень 2016 року обсягом 6 759,131 тис. куб. м;

- за жовтень 2016 року обсягом 1 351,955 тис. куб. м;

- за листопад 2016 року обсягом 7 566, 757 тис. куб. м.;

- за грудень 2016 року обсягом 9 824,181 тис. куб. м.;

- за січень 2017 року обсягом 0 тис. куб. м.; (відсутній в реєстрі);

- за лютий 2017 року обсягом 0 тис. куб. м. (відсутній в реєстрі).

2) Інформацією (реєстром) про споживання природного газу, споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України», складеними оператором з розподілу природного газу ПАТ «Дніпропетровськгаз». Згідно з якими, у графі «Обсяг згідно алокації» зазначено про відбір АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» природного газу в наступних обсягах та періодах:

- за січень 2016 року обсягом 14 890,824 тис. куб. м;

- за лютий 2016 року обсягом 8 013.843 тис.куб.м;

- за березень 2016 року обсягом 8 841,706 тис. куб. м.;

- за жовтень 2016 року обсягом 1 819, 168 тис. куб. м;

- за листопад 2016 року обсягом 10 552, 037 тис. куб. м.;

- за грудень 2016 року обсягом 14 084,907 тис. куб. м.;

- за січень 2017 року обсягом 15 372,764 тис. куб. м.;

- за лютий 2017 року обсягом 12 761,699 тис. куб. м.

3) Звітом ПАТ «Дніпропетровськгаз» фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий 2017. Згідно з яким, у графі IV вказано небаланс теплогенеруючих підприємств по договорам з АТ «НАК «Нафтогаз України». Звітами ПАТ «Дніпропетровськгаз» за період березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018. Згідно з якими, у графі «Підтверджений обсяг номінацій всього» зазначено « 0», а в графі «фактичний обсяг за місяць» по таких періодах значиться:

- за березень 2017 року обсягом 6 063,224 тис. куб. м.;

- за жовтень 2017 року обсягом 1 064, 308 тис. куб. м.;

- за листопад 2017 року обсягом 8 653,627 тис. куб. м.;

- за грудень 2017 року обсягом 9 700,887 тис. куб. м.;

- за січень 2018 року обсягом 13 274,828 тис. куб. м.;

- за лютий 2018 року обсягом 12 207, 448 тис. куб. м.

4) Актом транспортування природного газу за березень 2017 № 16/2-ТКЕ від 31.03.2017 на обсяг 6 063,224 тис. куб.м., актом наданих послуг з транспортування природного газу № 01-18-18/1-ТКЕ від 31.01.2018 на обсяг 13 274,828 тис. куб. м., актом наданих послуг з транспортування природного газу № 18/1-ТКЕ від 28.02.2018 на обсяг 12 207,448 тис. куб. м., якими підтверджується надання АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль» послуг з транспортування за вказані періоди.

5) Актами приймання-передачі природного газу з ПАТ «НАК Нафтогаз України» (підписаними ПАТ «НАК Нафтогаз України») за період січень, лютий, березень, жовтень 2016 року на загальний обсяг, що відповідає інформації вказаній у реєстрах теплопостачальних підприємств за прямими договорами НАК Нафтогаз України (п. 1).

6) Актами приймання-передачі природного газу з ПАТ «НАК Нафтогаз України» (не підписаними АТ «НАК «Нафтогаз України» та повернутими супровідними листами на адресу АТ «Дніпровська теплоелектроцентраль») за період листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017 та січень, лютий 2018 року.

7) Листом АТ «Дніпровська ТЕЦ» № 3876/07 від 05.07.2023.

8) Скріншотом з системи ERP SAP щодо наданих послуг транспортування та банківськими довідками на підтвердження оплати за транспортування природного газу.

Таким чином, у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 Відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальник). Однак, постачальник не здійснив постачання природного газу обсягом 93 863,961 тис.куб.м. Відповідачу. Внаслідок чого Відповідач у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 року здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 93 863,961 тис. куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", ЦК України та ГК України.

Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

У статті 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС визначено, що номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

Відповідно до статті 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій. Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС, замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.

Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).

З наведених положень Кодексу ГТС вбачається, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.

З метою забезпечення сталого функціонування ринку природного газу, було прийнято Закон України від 14.07.2021 № 1639-IX "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (надалі - Закон України № 1639), який набрав чинності 29.08.2021.

Законом України № 1639 внесено зміни, в тому числі, до Закону України від 03.11.2016 №1730-VІІІ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон України №1730-VIII, який набрав чинності 30.11.2016), зокрема, шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (далі - підприємства ПЕК), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акту звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість:

- відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів;

- послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів.

Різниця між вартістю природного газу за ціною компенсації, що визначена частиною другою цієї статті, та фактичною вартістю природного газу, яку відображено в бухгалтерському обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, у відповідні періоди відбору природного газу без поданих номінацій, підлягає списанню в обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно.

Таким чином, ч. 2. ст. 8 Закону України № 1730, держава встановила імперативне нормативне регулювання правовідносин, щодо врегулювання заборгованості підприємства ПЕК перед Оператором ГТС, які протягом періоду з 1 грудня 2015 по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без подання номінацій та визначила, що вартість вказаних обсягів природного газу компенсується Оператору ГТС.

Як зазначено в п.8.20 постанови Верховного Суду від 04.05.2023 у справі № 914/1940/22 необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є:

1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно;

2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;

3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019;

4) строк оплати настав з 01.10.2021.

Матеріалами справи підтверджується, що відбір природного газу відповідачем відбувся без поданих постачальником газу (ПАТ "НАК "Нафтогаз України") номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів у період січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2016, січень, лютий, березень, жовтень, листопад, грудень 2017, січень, лютий 2018 року.

Тож, розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 93 863,961 тис. куб. метрів. позивачем здійснено за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів, які були чинні протягом періоду таких відборів.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Під час розгляду цієї справи відповідач не заперечив факт здійснення ним відбору природного газу без поданих та підтверджених номінацій у спірний період у вказаному позивачем об'ємі.

Також відповідачем не доведено належними та допустимими доказами того, що вартість відібраного ним без номінацій у спірний період обсягу природного газу становить суму іншу, аніж розраховано позивачем.

Статтею 193 ГК України (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

З урахуванням ч. 2. ст. 8 Закону України № 1730, строк виконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати відібраного природного газу є таким, що настав.

Однак, відповідач порушив свої зобов'язання та не вартість відібраного без номінацій природного газу у встановлені строки.

За таких обставин, у Акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" утворилась заборгованість перед Акціонерним товариством "Укртрансгаз" з оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн.

А отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн. - є обґрунтованими.

Згідно ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував відповідачу до сплати 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. за загальний період з 02.11.2021 по 06.08.2025 та інфляційну складову у розмірі 100 861 067,01 грн. за загальний період з листопада 2021 року по червень 2025 року.

Перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційної складової суд встановив, що вони зроблені правильно та відповідають вимогам чинного законодавства.

А отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн. та інфляційної складової у розмірі 100 861 067,01 грн. є обґрунтованими.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться договорами постачання природного газу з додатковими угодами (том 1 а.с. 33 - 144), актами приймання - передачі (том 1 а.с. 145 - 156), супровідними листами про повернення актів приймання - передачі природного газу (том 1 а.с. 157 - 253, т. 2 а.с. 1 - 11), реєстром теплопостачальних підприємств (том 2 а.с. 12 - 153), реєстром реалізації природного газу (том 2 а.с. 154 - 179), інформацією про споживання природного газу (том 2 а.с. 180), реєстром обсягів газу, що були використані споживачами (том 2 а.с. 181), реєстром протранспортованих обсягів природного газу (том 2 а.с. 182 - 183), реєстрами розподілених обсягів природного газу (том 2 а.с. 184 - 190), звітами фактичного обсягу розподілу природного газу (том 2 а.с. 191 - 192, 194 - 195, 198 - 199), зведеними алокаціями місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи (том 2 а.с. 193, 196 - 197, 201 - 202), зведеним реєстром фактичного обсягу природного газу (том 2 а.с. 200, 205), звітом про поділ фактичного обсягу природного газу (том 2 а.с. 203 - 204), звітами про поділ фактичного обсягу природного газу (том 2 а.с. 206 - 255, том 3 а.с. 1 - 130), актами наданих послуг (том 3 а.с. 131 - 133), листуванням між сторонами (том 3 а.с. 134 - 136), списком фактур (том 3 а.с. 137), банківською довідкою від 19.06.2023 (том 3 а.с. 138 - 171), банківськими виписками по рахунку (том 3 а.с. 172 - 176), банківською довідкою від 14.07.2023 (том 3 а.с. 176 - 203), адвокатським запитом та відповіддю на адвокатський запит (том 4 а.с. 35 - 38), листом № 1915/06 (том 4 а.с. 39), довідкою щодо обсягів та вартості природного газу, відібраного без номінацій (том 4 а.с. 40 - 41), інформацією щодо обсягів та вартості відібраного без номінацій природного газу (том 4 а.с. 42).

Обставини, на які посилається позивач, доводяться службовими записками (том 3 а.с. 249 - 250, том 4 а.с. 1), актами звірки розрахунків (том 4 а.с. 2 - 3), актами інвентаризації заборгованості та довідками до них (том 4 а.с. 4 - 9), протоколом № 1/2020 від 30.06.2020 (том 4 а.с. 10).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" (місце реєстрації: 51925, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Заводська, 2; ідентифікаційний код 00130820) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (місце реєстрації: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1; ідентифікаційний код 30019801) суму компенсації відібраних без номінацій обсягів природного газу у розмірі 433 994 337 грн., 3% річних у розмірі 24 604 691,52 грн., інфляційну складову у розмірі 100 861 067,01 грн. витрати зі сплати судового збору у розмірі 847 840 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 14.11.2025.

Суддя М.О. Ніколенко