Справа № 643/15872/25
Провадження № 2-а/643/219/25
18.11.2025
Салтівський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого Тимош О. М,
за участю секретаря судового засідання - Кизим К. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправною, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та закриття провадження по справі,
встановив:
У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Салтівського районного суду міста Харкова з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову №1512/20-40-07-30 від 10.09.2025 про накладення адміністративного стягнення, якою її було притягнуто до відповідальності за порушення ч. 5 ст. 166-6 КУпАП позивача і закрити провадження по справі.
Позовні вимоги мотивувала тим, що вона з 17.01.2024 є ліквідатором ГО «Асоціація колекціонерів України», призначена рішенням загальних зборів ГО - протокол №16/01/24 від 16.01.2024. Для проведення процедури зняття організації з обліку нею було подано заяву 16.06.2025 про проведення перевірки у зв'язку з ліквідацією ГО. Наказом №3355-п від 23.07.2025 ГУ ДПС у Харківській області призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» з 29.07.2025 тривалістю п'ять робочих днів. За результатами перевірки складено акт від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640, який вона не отримала, зі змістом не ознайомлена.
10.09.2025 начальником ГУ ДПС у Харківській області був розглянутий протокол №1448/20-40-07-30 від 28.08.2025 та додані до нього матеріали справи про адміністративні правопорушення та винесено щодо позивача постанову №1512/20-40-07-30 про притягнення до адміністративної відповідальності як ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» на підставі ПК України та ч. 5 ст. 166-6, ст. 234-2, ст. 284 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 4250 грн.
Позивач зазначає, що вона не погодилася з викладеним у протоколі, відмовилася від його підпису, та надала додаткові пояснення до протоколу, просила не розглядати справу за її відсутності. Позивач повідомляє, що при складенні протоколу їй не було повідомлено її права, не була повідомлена дата, місце та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, що вона вважає незаконним.
У постанові, що оскаржується, зазначено, що позивач нібито вчинила правопорушення, передбачене п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2, ст. 85 ПК України, п. 2 ст. 3, ч. 3,4,5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», у зв'язку із ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025, що встановлено актом перевірки від 11.08.2025 № 33745/20-40- 07-06-05/40560640. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення. У зв'язку з ненаданням первинних документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2018 по 21.08.2024, що встановлено актом перевірки від 03.09.2024 № 41138/20-40-07-06- 05/40560640, порушено ч. 5 ст. 166-6 КУпАП, протокол № 1534/20-40-07-30 від 03.09.2024 року, постанова від 17.09.2024 № 1620/20-40-07-30, сума штрафу 2550 грн.
30.07.2025 позивач отримала запит № 1 про надання документів (копій документів), відповідно до якого у зв'язку з проведенням документальної позапланової організації просили забезпечити надання посадовим особам Головного управління ДПС у Харківській області у термін до 15 год 31.07.2025 оригінали таких документів/копїї документів, засвідчених підписом посадової особи та скріплених печаткою (за наявності) за період з 01.01.2019 по 28.07.2025:
-письмові заяви потенційних членів ГО «АКУ» про вступ (та виключення) та рішення Правління Організації, яким було прийнято заявника в члени організації (відповідно до п. 3.4. Статуту);
-реєстри членів Організації у період з 01.01.2019 по 28.07.2025;
-документи Організації, якими визначено розмір, форма та порядок сплати членських внесків (відповідно до п. 3.5. Статуту), надати бухгалтерські регістри щодо обліку членських внесків;
-описи та прибуткові/вибуткові накладні цінних та пам'ятних монет (або іншу відповідну документацію), надану банківськими установами під час їх реалізації на адресу ГО «АКУ». Також просили надати заявки Громадської організації на придбання зазначених монет в установі банку;
-рішення Правління Організації (протоколи зборів) щодо придбання та подальшого використання цінних та пам'ятних монет, або інших документів, на підставі яких приймалось рішення про придбання (номенклатура, кількість) пам'ятних монет;
-відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку пам'ятних монет (у т.ч. оприбуткування, розміщення та подальшого використання);
-надати до перевірки головні книги, оборотно-сальдові відомості, журнали-ордери (регістри бухгалтерського та податкового обліку) по рахунках 301, 311, 631, 685, 48, 79 тощо, де відображались господарські операції громадської організації, доходи та видатки х за період, що перевіряється.
Зазначений запит отримано особисто позивачем 30.07.2025 і виконано його в повному обсязі 31.07.2025, надано запитувані документи та письмові пояснення.
Більше жодних запитів про надання документів до перевірки вона не отримувала.
Позивачем, як ліквідатором, для перевірки подавалася низка документів ГО. Додатково були надані письмові пояснення щодо неможливості надання та/або незаконності витребовування певних документів, надані Протоколи засідань Правління Громадської організації, Положення про членські внески Громадської організації «Асоціація колекціонерів України», перелік осіб, виключених зі складу громадської організації станом на 16.01.2024 року.
Позивач не погоджується з винесеною постановою № 1512/20-40-07-30 від 10.09.2025, вважає її протиправною, незаконною та такою, що винесена без встановлення складу адміністративного правопорушення та обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, без дослідження доказів, з грубим порушенням приписів Податкового кодексу України.
Зміст акту «Про результати позапланової виїзної документальної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)» від 11.08.2025 № 33745/20-40-07-06-05/40560640 ОСОБА_1 не відомий, до моменту оскарження Постанови № 1512/20-40-07-30 від 10.09.2025 копію акту вона не отримувала, при розгляді справи про адміністративне правопорушення в приміщенні ГУ ДПС у Харківській області їй оголосили зміст постанови № 1512/20-40-07-30, ніяких досліджень матеріалів справи не проводилось, пояснення ніхто не надавав, нічого ніхто не розглядав. Їй вручили копію постанови № 1512/20-40-07-30 від 10.09.2025, оголошено її зміст та запропоновано оскаржити її до суду. Вказане свідчить, про те, що уповноважена особа податкового органу, не мала права складати протокол про адміністративне правопорушення у зв'язку з його передчасністю та незаконністю.
Пунктом 10 розділу II Інструкції №566 встановлено, що у разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу посадова особа податкового органу робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
У порушення приписів наведеної норми Інструкція №566, у відповідній графі протоколу № 1448/20-40-07-30 від 28.08.2025 відсутній запис посадової особи податкового органу про відмову позивача від підписання протоколу, який би був засвідчений своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
В протоколі № 1448/20-40-07-30 від 28.08.2025 зазначено дату, час і місце вчинення порушення: з 29.07.2025 по 04.08.2025. В тексті самого протоколу зазначено, що факт порушення встановлено актом перевірки від 11.08.2025 № 33745/20-40-07-06-05/40560640. Відповідно протокол було складено через 17 днів від акту перевірки.
Отже, ГУ ДПС у Харківській області було порушено строки, встановлені ст. 254 КУпАП, складення протоколу № 1448/20-40-07-30 від 28.08.2025.
Враховуючи викладене, вважала, що допущені податковим органом суттєві порушення вимог КУпАП та Інструкції №566 при розгляді адміністративної справи та складенні протоколу про адміністративне правопорушення є достатньою підставою для визнання протоколу недопустимим джерелом доказів.
Також позивач зазначає, що посадовою особою ГУ ДПС у Харківській області не надано оцінку обставинам, що:
-її призначено ліквідатором Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» на підставі Протоколу № 16/01/24 загальних зборів Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» від 16 січня 2024 року,
-процедура припинення Громадської організації була розпочата за ініціативою членів Громадської організації, що підтверджується копією заяви про проведення перевірки у зв'язку з ліквідацією від 16.06.2025,
-надання позивачем до податкового органу усіх документів, які вона мала змогу зібрати стосовно Громадської організації «Асоціація колекціонерів України»,
-повідомлення податкового органу про ті документи, які відсутні у Організації, про причини їх відсутності або про неможливість надання таких документів у зв'язку з перевищенням повноважень посадовими особами щодо запитуваної інформації шляхом викладення і надання письмових пояснень,
-факт того, що Організація не здійснює діяльність з 2022 року, рахунки закриті і Організація перебуває в стані припинення, а отже надання документів після жовтня 2022 року не представляється можливим взагалі, бо діяльність не здійснювалась, будь-які документи не складались і не зберігались.
Позивач вважає, що податковим органом не доведено наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, визначеного ч. 5 ст. 166-6 КУпАП.
09.10.2025 від представника відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що на підставі п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1, п. 61.2 ст. 61, п. п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п. п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82, п. п. 69.22, п. 69.351 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі- Кодекс), п. 2 ч. 1 ст. 13, ч. 16 ст. 25 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зі змінами, у зв'язку з надходженням відомостей з ЄДР щодо припинення, на підставі наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 23.07.2025 № 3355-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)», з 29 липня 2025 року фахівцями ГУ ДПС проводилась позапланова виїзна документальна перевірка ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України, податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2019 по 28.07.2025, з питання правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 10.06.2016 по 28.07.2025. Копію наказу Головного управління ДПС у Харківської області від 23.07.2025 №3355-п вручено 29.07.2025 ліквідатору Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (надалі ГО «АКУ») Анні Литвиненко. Згідно з наказом, перевірка проводилась 5 робочих днів з 29.07.2025 по 04.08.2025.
В ході перевірки особами, що здійснювали перевірку, складено запити про надання документів до перевірки від 28.07.2025 №2981/Ж12/20-40-07-6-09 та від 30.07.2025 №1, які були вручені ліквідатору ГО «АКУ» Анні Литвиненко відповідно 29.07.2025 та 30.07.2025. На порушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), станом на 31.07.2025 (16-30) до перевірки не надано документи та пояснення з таких питань:
- письмові заяви потенційних членів ГО «АКУ» на паперових носіях про вступ в члени Організації (відповідно до п.3.4 Статуту);
- письмові заяви членів ГО «АКУ» про вихід з членів АКУ (розпечатані на паперових носіях, у тому числі, надані онлайн з накладанням ЕЦП);
- бухгалтерські регістри щодо обліку членських внесків учасників ГО «АКУ»;
- відомості про перелік ювілейних та пам'ятних монет, отриманих членами ГО АКУ;
- Замовлення та Обрахунки розміру членського внеску, якими визначено розмір, форма та порядок сплати членських внесків згідно до Положення про членські внески (п.п.2.3-2.4 Положення);
- Заявки членів Громадської організації на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку;
- Заявки Громадської організації «АКУ» на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку на паперових носіях, завірені Організацією відповідним чином;
- описи та прибуткові/вибуткові накладні цінних та пам'ятних монет (або іншу відповідну документацію), надану банківськими установами під час реалізації цінних та пам'ятних монет на адресу ГО «АКУ»);
- відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку пам'ятних монет (у т. ч. оприбуткування, розміщення , розподілу між членами громадської організації);
- головні книги, оборотно - сальдові відомості, журнали- ордери (регістри бухгалтерського та податкового обліку) по рахунках 301, 311, 631, 685, 48, 79 тощо, де відображались господарські операції громадської організації, доходи та видатки за період, що перевіряється.
У зв'язку з вищевикладеним був складений акт від 31.07.2025 №7639/20-40-07-06 05/40560640 «Про ненадання документів у запитаному обсязі до позапланової виїзної документальної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)». Крім того, було складено запит про надання документів від 01.08.2025 №2. 01.08.2025 в телефонній розмові ліквідатор ГО «АСОЦІАЦІЯ КОЛЕКЦІОНЕРІВ УКРАЇНИ» Анна Литвиненко повідомила, що 01.08.2025 знаходиться за межами міста Харкова та одержати запит про надання документів до перевірки від 01.08.2025 №2 та акт від 31.07.2025 №7639/20-40-07-06 05/40560640 «Про ненадання документів у запитаному обсязі до позапланової виїзної документальної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) не має можливості. У зв'язку з вищевикладеним було складено акт від 01.08.2025 №7681/20-40-07-06-05/40560640 « Про неможливість вручення акту «Про ненадання документів у запитаному обсязі…» та запиту про надання документів (від 01.08.2025 №2) до позапланової виїзної документальної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України (код ЄДРПОУ 40560640). Зазначені документи надіслані рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за податковою адресою ГО «АСОЦІАЦІЯ КОЛЕКЦІОНЕРІВ УКРАЇНИ». Повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання.
Від ліквідатора ГО «АКУ» Анни Литвиненко отримано письмові пояснення б/н та б/д (вх. до ГУ ДПС області від 01.08.2025 №61931/6/ЕП) на запит про надання документів (копій документів) від 30.07.2025 № 1.
З врахуванням листа ГО «АКУ» (вх. до ГУ ДПС від 01.08.2025 №61931/6ЕП) та доданих до перевірки документів, переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 №578/5, зареєстрованого 17.04.2012 за №571/20884, складено акт від 04.08.2025 №7706/20-40 07-06-05/40560640 «Про ненадання документів у запитаному обсязі до позапланової виїзної документальної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640), який вручено ліквідатору Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» особисто 04.08.2025.
За результатами документальної перевірки ГО «АКУ» складено акт від 11.08.2025 № 33745/20-40-07-06-05/40560640 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640), яким встановлено порушення:- п. 44.1, п. 44.3, п.44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, п. 2 ст. 3, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями, ч.7.ст. 23 ЗУ «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 №4572-VI зі змінами та доповненнями, у зв'язку з ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025.
Ліквідатор ГО «Асоціація колекціонерів України» Анна Литвиненко в телефонній розмові повідомила, що 11.08.2025 знаходиться у лікарні, прибути для ознайомлення та отримання акту «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) не має можливості.
Таким чином, 11 серпня 2025 року ознайомити ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» Анну Литвиненко та вручити їй акт від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) не є можливим. У зв'язку з вищевикладеним було складено акт від 11.08.2025 №7811/20-40-07-06-05/40560640. Один примірник акту від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640 та акту від 11.08.2025 №7811/20-40-07-06 05/40560640 засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення направлено за податковою адресою підприємства. Акти повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання 27.08.2025. Для складання протоколу про адміністративне правопорушення ліквідатора ГО «АКУ» Анну Литвиненко було запрошено на 28.08.2025 листом від 12.08.2025 №3165/ Ж12/20-40-07-06-10, яке було направлено за місцем реєстрації Анни Литвиненко засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання. Ліквідатор ГО «АКУ» Анна Литвиненко 28.08.2025 прибула до приміщення управління податкового аудиту ГУ ДПС (вул. Благовіщенська, буд.30, м. Харків), де її було ознайомлено з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30. Ліквідатор ГО «АКУ» Анна Литвиненко від підпису протоколу відмовилась, другий примірник отримала, в п. 8 пояснення власноручно записано, що пояснення будуть надані на окремому аркуші. Зазначені дії засвідчені особистим підписом ліквідатора ГО «АКУ» Анни Литвиненко.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30 зазначено, що ліквідатор ГО «АКУ» Анна Литвиненко вчинила правопорушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 3, 4, 5 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025. Факт порушення встановлено актом перевірки від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06 05/40560640, порушено ст. 166-6 Кодексу про адміністративні правопорушення України. У протоколі від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30 були зазначені відомості про час та місце розгляду протоколу, а саме «розгляд адміністративної справи відбудеться 10 вересня 2025 року у приміщенні Головного управління ДПС у Харківській області за адресою: вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, режим роботи з 8-00 до 17-00 години, перерва з 12 до 12 год.45 хв.». Листом від 05.09.2025 №49144/6/20-40-07-06-10 Анну Литвиненко додатково повідомлено, що розгляд адміністративної справи (за протоколом від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30) відбудеться у приміщенні Головного управління ДПС у Харківській області за адресою: вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 10 вересня 2025 року о 10 год 00 хв. Справа була розглянута у приміщенні Головного управління ДПС у Харківській області за адресою: вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 10 вересня 2025 року у присутності ліквідатора ГО «АКУ» Анни Литвиненко. Винесена постанова від 10.09.2025 №1512/20-40-07-30, сума штрафу становить 4250,0 грн. Слід зазначити, що на ліквідатора ГО «АКУ» Анна Литвиненко був складений протокол про аналогічне правопорушення від 03 вересня 2024 року № 1534 /20 40-07-30, де зазначено, що ліквідатор ГО «АКУ» Анна Литвиненко вчинив правопорушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 3, 4, 5 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з ненаданням первинних бухгалтерських документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2018 по 21.08.2024, що зафіксовано актом перевірки від 03.09.2024 №41138/20-40-07-06-05/40560640, порушено частину 5 ст. 166-6 Кодексу про адміністративні правопорушення України. Винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 17.09.2024 № 1620/20-40-07-30, сума штрафу становила 2550 грн. Актом перевірки від 03.09.2024 №41138/20-40-07-06-05/40560640 Про результати позапланової виїзної документальної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) встановлено порушення п. 44.1, п. 44.3, п.44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 VI, п. 2 ст. 3, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями) у зв'язку з ненаданням первинних бухгалтерських документів, регістрів синтетичного та аналітичного обліку, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2018 по 21.08.2024. Крім того, у зв'язку з ненаданням документів до перевірки було направлено запит до Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП від 05.08.2025 №3059/7/20-40-07-06-08 щодо проведення зустрічної звірки АБ «УКРГАЗБАНК» (код ЄДРПОУ 23697280). Центральним МУ ДПС по роботі з ВПП листом від 10.09.2025 №3376/7/31-00-07-03 01-07 (вх.ГУ ДПС від 10.09.2025 №4888/7) надано документи щодо взаємовідносин ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640) з АБ «УКРГАЗБАНК» (код ЄДРПОУ 23697280) на 110 арк.
Ухвалою судді від 22.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від сторін по справі не надійшло клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, а тому суд розглядає справу без виклику сторін, що відповідає вимогам ч. 5 ст. 262 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Протоколом №16/01/24 загальних зборів ГО «Асоціація колекціонерів України» від 16.01.2024 призначено ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» в особі ліквідатора Литвиненко А. С. (а.с.16,17).
16.06.2025 ліквідатор Литвиненко А. С. подала начальнику ГУ ДПС Харківської області заяву про проведення позапланової документальної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» у зв'язку з її ліквідацією рішенням Загальних зборів - Протокол №16/01/24 від 16.01.2024, перевірку просила проводити у приміщенні ДПС (а.с.19).
Наказом ГУ ДПС у Харківській області від 23.07.2025 №3355-п призначено наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ГО «Асоціація колекціонерів України» із 29.07.2025 тривалістю 5 робочих днів. Перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх, передбачених ПК України, податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контрольні органи, провести за період із 01.01.2019 по 28.07.2025, з питання правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період із 10.06.2016 по 28.07.2025 (а.с.20).
Листом ГУ ДПС у Харківській області від 28.07.2025 №2981/Ж12/20-40-07-06-09 адресованим ліквідатору ГО «Асоціація колекціонерів України» Литвиненко А. (а.с.21-25) повідомлено про необхідність забезпечити наявність умов безпечного доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, документів, довідок, про фінансово-господарську діяльність, безпечного проведення інвентаризації та надати таку інформацію:
Подання платником податків заяви про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та переліків документів на підтвердження;
Наявність довідки торгово-Промислової палати про діяння внаслідок обставин непереборної сили та докази факту форс-мажору;
Довідки ДСНС України (у разі наявності);
Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта;
Наявність судових справ, де стороною виступало підприємство за період з моменту створення підприємства та/або за останні три роки.
ГУ ДПС у Харківській області просило забезпечити надання посадовим особам ГУ ДПС у термін до 12:00 30.07.2025 оригіналів таких документів, засвідчених підписом посадової особи та скріплені печаткою за період з 01.01.2019 по 28.07.2025:
статут, зміни до статуту;
рішення (протоколи, накази) про створення;
рішення (протоколи, накази) про припинення;
документи, підтверджуючі формування статутного фонду, а також документи, які у підтверджують його розформування у зв'язку із ліквідацією, розрахунки із засновниками;
первинні документи по касі та додатки до неї;
авансові звіти з додатками до них;
договори, контракти, угоди, специфікації, інвойси, акти виконаних робіт, рахунки-фактури, тощо;
договори купівлі-продажу товарів, про надання послуг, найму (оренди), підряду (разом з кошторисом), перевезення вантажів, зберігання тощо; накази на призначення (звільнення) посадових осіб;
документально оформленні повноваження на здійснення господарської операції осіб, які в інтересах платника податків одержують продукцію - письмові договори, довіреності, акти керівного органу платника податків тощо; затверджений керівником платника податків перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно- матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна;
первинні документи щодо придбання (одержання)/продажу (поставки) товарів або послуг - накладні, акти прийому передачі, надання тощо з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, при надходженні матеріалів від постачальників чи з переробки - прибутковий, ордер топової форми М-4, а також акти приймання продукції за кількістю та якістю; первинні документи щодо транспортування продукції - з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки (товарно-транспортні накладні, перевізні документи (накладні) на перевезення вантажів залізничним транспортом, тощо), а також інформація щодо вантажно-розвантажувальних робіт;
первинні та інші документи щодо обліку руху активів всередині підприємства; інші облікові документи вузькогалузевого характеру, що відповідно до нормативних актів застосовуються в окремій сфері діяльності;
документи щодо підтвердження відповідності продукції, процесів та послуг - декларації про відповідність, сертифікати відповідності, застосування яких передбачено нормативно-правовими актами або договором, а також інші документи, які передбачені затвердженими технічними регламентами;
розрахункові документи - платіжні доручення, платіжні вимоги - доручення, розрахункові чеки (їх корінці), документи щодо проведення розрахунків за акредитивами, векселі;
регістри бухгалтерського обліку, до яких, перенесено інформацію із запитуваних первинних документів та регістри бухгалтерського обліку операції по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (10, 11, 13, 15, 28, 301, 31, 34, 361,362. 37, 40, 44. 632, 70, 71, 79, 92, 94 та інших рахунках, задіяних у проведених- фінансово-господарських операціях, за перевіряємий період);
інформацію щодо проведених інвентаризацій за перевіряємий період;
документи, що підтверджують право землекористування, грошова оцінка ділянок, дані земельного кадастру;
наказ про облікову політику підприємства;
інформація стосовно наявності зареєстрованого нерухомого майна;
договори оренди та права власності на землю;
фінансову і статистичну звітність та адміністративні дані, в показниках яких знайшли відображення документально оформлені господарські операції;
документи дозвільного характеру та ліцензії, без наявності яких суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності;
відомості про виробників придбаного ТМЦ з підтвердженням сертифікатами походження, якості, відповідності та Іншими сертифікатами на придбання товару, надати копії сертифікатів;
подальше використання придбаних ТМЦ в господарської діяльності підприємства (у разі подальшого продажу зазначити назву підприємства-покупця, податковий номер, адресу);
відомості щодо умов зберігання ТМЦ;
перелік основних фондів, які перебувають у підприємства на праві власності чи користування, їх функціональне призначення та місце розташування;
чисельність персоналу на підприємстві з наданням пояснень щодо достатності трудових ресурсів, їх кваліфікації та спеціалізації, необхідні для виконання відповідних, робіт;
інші документи, які мають відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства.
Також лист містить попередження про відповідальність за ненадання інформації.
Запитом про надання документів (копій документів) від 30.07.2025 №1 на ім'я ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» А. Литвиненко (а.с.26) головний державний інспектор відділу позапланових перевірок з інших податків управління аудиту ГУ ДПС у Харківській області С. Бондаренко просила забезпечити надання посадови особам ГУ ДПС у Харківській області у термін до 15 год 31.07.2025 оригінали таких документів, засвідчені підписом посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) за період з 01.01.2019 по 28.07.2025:
- письмові заяви потенційних членів ГО «АКУ» про вступ (та виключення) та рішення правління Організації, яким прийнято заявника в члени організації (відповідно до п.3.4 Статуту);
- Реєстри членів Організації у період з 01.01.2019 по 28.07.2025;
- Документи організації, якими визначено розмір, форма та порядок сплати членських внесків (відповідно до п. 3.5 Статуту), надати бухгалтерські регістри щодо обліку членських внесків;
- описи та прибуткові/вибуткові накладні цінних та пам'ятних монет (або іншу відповідну документацію), надану банківськими установами під час реалізації цінних та пам'ятних монет на адресу ГО «АКУ»);
- відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку пам'ятних монет (у т. ч. оприбуткування, розміщення , розподілу між членами громадської організації);
- заявки громадської організації на придбання зазначених монет в установі банку;
-рішення правління Організації (протоколи зборів) щодо придбання та подальшого використання цінних та пам'ятних монет, або інших документів, на підставі яких приймалося рішення про придбання (номенклатура, кількість) пам'ятних монет;
-відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку пам'ятних монет (у т.ч. оприбуткування, розміщення та подальшого використання);
- головні книги, оборотно - сальдові відомості, журнали- ордери (регістри бухгалтерського та податкового обліку) по рахунках 301, 311, 631, 685, 48, 79 тощо, де відображались господарські операції громадської організації, доходи та видатки за період, що перевіряється.
Запит містить попередження про наслідки ненадання документів.
Ліквідатор Литвиненко А. С. направила до ГУ ДПС у Харківській області письмові пояснення на запит щодо надання документів (копій документів), в яких повідомила про причини ненадання запитуваних ДПС документів (а.с.27, 28). Відповідач додав до відзиву на позов такі саме пояснення, тим самим підтвердив надання таких пояснень до податкової інспекції позивачем.
Листом ГУ ДПС у Харківській області адресованим ліквідатору Литвиненко А. №3165/Ж12/20-40-07-06-10 від 12.08.2025 (надано суду відповідачем) повідомлено про виявлені порушення податкового та іншого законодавства: п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 1, п.2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), ч. 7 ст. 23 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 №4572-VI зі змінами та доповненнями, у зв'язку із ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025. ОСОБА_1 запрошено в зручний час 28.08.2025 з 08:30 до 15:30 за адресою: м. Харків, вул. Благовіщенська, 30, з метою ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 166-6 КУпАП (а.с. 63-65).
ГУ ДПС у Харківській області направлено запит №3059/7/20-40-07-06-08 від 05.08.2025 до Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП «Про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання» (а.с.68-71).
Відповідно до протоколу №1448/20-40-07-30 про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 встановлено, що посадова особа ОСОБА_1 , ліквідатор ГО «Асоціація колекціонерів України», призначена відповідно до протоколу загальних зборів ГО «АКУ» від 16.01.2024 №16/01/24. Вчинила правопорушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 3, 4, 5 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025. Факт порушення встановлено актом перевірки від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06 05/40560640, порушено ст. 166-6 КУпАП. Також в протоколі зазначено, що раніше ОСОБА_1 притягалася до адміністративної відповідальності у зв'язку з ненаданням первинних документів, облікових та інших реєстрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2018 по 21.08.2024, що встановлено актом перевірки від 03.09.2024 №41138/20-40-07-06-05/40560640, постановою від 17.09.2024 призначено за ст. 166-6 штраф 2550 грн. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 5 ст. 166-6 КУпАП (а.с.13).
ОСОБА_1 надала ГУ ДПС у Харківській області пояснення від 29.08.2025 щодо складання вищезазначеного протоколу (а.с.14).
Крім того, в протоколі №1448/20-40-07-30 про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 зазначено про те, що особу повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 10 вересня 2025 року в приміщенні ГУ ДПС у Харківській області за адресою: вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, режим роботи з 08:00 до 17:00, перерва з 12 до 12:45. Протокол містить зазначення про те, що пояснення будуть надані на окремому аркуші та про відмову від підпису. Копія протоколу була вручена позивачу 28.08.2025, що підтверджується підписом ОСОБА_1 в протоколі (а.с.13 зворот).
Листом №49144/6/20-40-07-06-10 від 05.09.2025 на ім'я ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» Литвиненко А. повідомило, що за результатами документальної перевірки ГО «АКУ» складено акт від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640, один примірник якого засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення направлено за податковою адресою підприємства. Акт повернувся з відміткою за закінченням терміну зберігання 27.08.2025. Для складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було запрошено на 28.08.2025 листом від 12.08.2025 №3165/Ж12/20-40-07-06-10, яке було направлено за місцем реєстрації ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Ліквідатор Литвиненко А. 28.08.2025 прибула до приміщення управління податкового аудиту ГУ ДПС, де її було ознайомлено з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30. ОСОБА_1 від підпису протоколу відмовилася, другий примірник отримала, в п. 8 пояснення власноручно написала, що пояснення будуть надані на окремому аркуші. Додатково повідомлено, що розгляд адміністративної справи (за протоколом від 28.08.2025 №1448/20-40-07-30) відбудеться у приміщенні ГУ ДПС у Харківській області за адресою: вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 10.09.2025 о 10:00 (а.с.77-78).
Отже, позивач була повідомлений про дату, час та місце розгляду справи завчасно. Обізнанність позивача про дату та місце розгляду справи підтверджує і її присутність у приміщенні податкової під час ухвалення по станови про притягнення її до адміністративної відповідальності, оголошення їй змісту постанови, про що вона зазначає у позові. Протокол містить підпис позивача Литвиненко А. С. на підтвердження другого примірника протоколу. При цьому протокол містить дату та місце розгляду справи та перелік прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, що спростовує твердження позивача, що при складенні протоколу їй не було повідомлено її права, не була повідомлена дата, місце та час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до акту від 31.07.2025 №7639/20-40-07-06-05/40560640 «Про ненадання документів у запитаному обсязі до позапланової виїзної документальної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» зазначено, що в ході перевірки головним державним інспектором Головного управління ДПС у Харківській області С. Бондаренко складено запити про надання документів до перевірки від 28.07.2025 №2981/Ж12/20-40-07-6-09 та від 30.07.2025 №1, які були вручені ліквідатору ГО «АКУ» Анні Литвиненко відповідно 29.07.2025 та 30.07.2025
На порушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, п. 2 ст. 3, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), станом на 31.07.2025 (16-30) до перевірки не надано документи та пояснення з таких питань:
-письмові заяви потенційних членів ГО «АКУ» на паперових носіях про вступ в члени Організації (відповідно до п.3.4 Статуту);
-письмові заяви членів ГО «АКУ» про вихід з членів АКУ (розпечатані на паперових носіях, у тому числі, надані онлайн з накладанням ЕЦП);
-бухгалтерські регістри щодо обліку членських внесків учасників ГО «АКУ»;
-відомості про перелік ювілейних та пам'ятних монет, отриманих членами ГО «АКУ»;
-замовлення та обрахунки розміру членського внеску, якими визначено розмір, форма та порядок сплати членських внесків згідно до Положення про членські внески (п.п.2.3-2.4 Положення);
-заявки членів Громадської організації на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку;
-заявки Громадської організації «АКУ» на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку на паперових носіях, завірені Організацією відповідним чином;
-описи та прибуткові/вибуткові накладні цінних та пам'ятних монет (або іншу відповідну документацію), надану банківськими установами під час реалізації цінних та пам'ятних монет на адресу ГО «АКУ»);
-відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку пам'ятних монет (у т. ч. оприбуткування, розміщення, розподілу між членами громадської організації);
-головні книги, оборотно - сальдові відомості, журнали- ордери (регістри бухгалтерського та податкового обліку) по рахунках 301, 311, 631, 685, 48, 79 тощо, де відображались господарські операції громадської організації, доходи та видатки за період, що перевіряється.
Ліквідатору повідомлено, що ненадання документів у зазначений у запиті термін тягне за собою накладення відповідальності відповідно до п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями а також у відповідності до пункту 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України, у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважатиметься, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності (а.с.81-82).
01.08.2025 ГУ ДПС у Харківській області складено акт від 01.08.2025 №7681/20-40-07-06-05/40560640 «Про неможливість вручення акту «Про ненадання документів у запитаному обсязі» та запиту про надання документів від 01.08.2025 №2 до позапланової виїзної документальної перевірки ГО «АКУ» про те, що на підставі підпункту 20.1.14 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.4, 85.8 статті 85 Податкового кодексу України, з врахуванням листа ГО «АСОЦІАЦІЯ КОЛЕКЦІОНЕРІВ УКРАЇНИ» №б/н (вх. до ГУ ДПС від 01.08.2025 №61931/6ЕП) та доданих до перевірки документів (31.08.2025), переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 №578/5, зареєстрованим 17.04.2012 за №571/20884, було складено запит про надання документів до перевірки від 01.08.2025 №2.
01 серпня 2025 року в телефонній розмові ліквідатор ГО «АСОЦІАЦІЯ КОЛЕКЦІОНЕРІВ УКРАЇНИ» А. Литвиненко повідомила, що 01.08.2025 знаходиться за межами міста Харкова та одержати запит про надання документів до перевірки від 01.08.2025 №2 та акт від 31.07.2025 №7639/20-40-07-06-05/40560640 «Про ненадання документів у запитаному обсязі до позапланової виїзної документальної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)» не має можливості. У зв'язку з вищевикладеним було складено даний акт (а.с.83-84).
04.08.2025 ГУ ДПС у Харківській області складено акт №7706/20-40-07-06-05/40560640 в якому зафіксовано порушення п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6, ст. 44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ, п. 2 ст. З, п. 1 п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.99 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), станом на 04.08.2025 (15-00) до перевірки не надано документи їв пояснення з таких питань:
-письмові заяви потенційних членів ГО «АКУ» на паперових носіях про вступ в члени Організації (відповідно до п.3.4 Статуту):
-письмові заяви членів ГО «АКУ» про вихід з членів АКУ (розпечатані на паперових носіях, у тому числі, надані онлайн з накладанням ЕЦП);
-бухгалтерські регістри щодо обліку членських внесків учасників ГО «АКУ»;
-відомості про перелік ювілейних та пам'ятних монет, отриманих членами ГО АКУ;
-Замовлення та Обрахунки розміру членського внеску, якими визначено розмір, форма та порядок сплати членських внесків згідно до Положення про членські внески (п.п.2.3-2.4 Положення);
-Заявки членів Громадської організації на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку;
-Заявки Громадської організації «АКУ» на придбання цінних та пам'ятних монет в установі банку на паперових носіях, завірені Організацією відповідним чином;
-описи та прибуткові/вибуткові накладні цінних та пам'ятних монет (або іншу відповідну документацію), надану банківськими установами під час реалізації цінних та пам'ятних монет на адресу ГО «АКУ»);
-відповідне документальне підтвердження та бухгалтерські регістри обліку монет (у т.ч, оприбуткування, розміщення , розподілу між членами громадської організації);
-головні книги, оборотно - сальдові відомості, журнали- ордери (регістри бухгалтерського та податкового обліку) по рахунках 301, 311, 631, 685, 48, 79 тощо, де відображались господарські операції громадської організації, доходи та видатки за період, що перевіряється.
Ліквідатору повідомлено, що ненадання документів у зазначений у запиті термін тягне за собою накладення відповідальності відповідно до п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями а також у відповідності до пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України, у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважатиметься, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності (а.с.85-89).
Крім того, 11.08.2025 ГУ ДПС у Харківській області складено акт №7811/20-40-07-06-05/40560640, зі змісту якого вбачається, що за результатами перевірки складено акт від 11.08.2025 № 33745/20-40-07-06-05/40560640 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)».
Ліквідатор ГО «Асоціація колекціонерів України» Анна Литвиненко в телефонній розмові повідомила, що 11.08.2025 знаходиться у лікарні, прибути для ознайомлення та отримання акту «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ГО «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)» не має можливості.
Таким чином, 11 серпня 2025 року ознайомити ліквідатора ГО «Асоціація колекціонерів України» Анну Литвиненко та вручити їй акт від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)» не є можливим.
У зв'язку з вищевикладеним було складено даний акт.
Один примірник акту від 11.08.2025 №33745/20-40-07-06-05/40560640 засобами поштового зв'язку направлено за податковою адресою підприємства (а.с.90-91).
Таким чином, у зв'язку з неможливість особистого вручення позивачу акту «Про результати позапланової виїзної документальної перевірки Громадської організації «Асоціація колекціонерів України» (код ЄДРПОУ 40560640)» від 11.08.2025 № 33745/20-40-07-06-05/40560640 копію зазначеного акту було направлено за податковою адресою підприємства, про що складено відповідний акт (а.с.90-91).
Також відповідачем долучено до матеріалів справи: довідку про загальну інформацію щодо ГО «АКУ» та результати його діяльності за період з 01.01.2019 по 28.07.2025 (а.с.92-95); узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки ГО «АКУ» за період з 01.01.2019 по 28.07.2025 (а.с.96-97); план документальної позапланової виїзної перевірки (а.с.98-99); запит про надання документів від 30.07.2025 №1 (а.с.100); запит про надання документів від 01.08.2025 №2 (а.с.101-102); постанова №1512/20-40-07-30 від 10.09.2025 (а.с.103-104); протокол про адміністративне правопорушення (а.с.105-106).
Постановою №1512/20-40-07-30 про накладення адміністративного стягнення від 10.09.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 166-6 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 4250 грн (а.с.34). В постанові зазначено, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення п.44.1, п.44.3, п.44.6, ст. 44, п.85.2, ст. 85 ПК України, п.2 ст.3, с.3,4,5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», у зв'язку із ненаданням до перевірки у повному обсязі первинних документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2019 по 28.07.2025, що встановлено актом перевірки від 11.08.2025 № 33745/20-40- 07-06-05/40560640. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення. У зв'язку з ненаданням первинних документів, облікових та інших регістрів бухгалтерського обліку та інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 01.01.2018 по 21.08.2024, що встановлено актом перевірки від 03.09.2024 № 41138/20-40-07-06- 05/40560640, порушено ч. 5 ст. 166-6 КУпАП, протокол № 1534/20-40-07-30 від 03.09.2024, постанова від 17.09.2024 № 1620/20-40-07-30, сума штрафу 2550 грн (а.с.12). Постанови містить підпис ОСОБА_1 про отримання її копії без зазначення дати.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 234-2 КУпАП податкові органи розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку припинення юридичної особи (частини третя - шоста статті 166-6). Від імені податкових органів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники податкових органів та їх заступники, уповноважені ними посадові (службові) особи.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, тощо.
Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 5 ст. 166-6 КУпАП передбачена відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання не в повному обсязі на вимогу податкових органів або Пенсійного фонду України для проведення позапланових перевірок первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності та інших документів, що пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, інших сум, що пов'язані із такими зобов'язаннями, дотриманням вимог іншого законодавства, контроль за яким покладено на зазначені органи та фонди, несвоєчасне, неповне або з порушенням встановленого порядку проведення на вимогу податкового органу інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів під час припинення юридичної особи.
П. 44.1 ст. 44 ПК України передбачає, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:
44.3.1. 2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю, відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
44.3.2. 1825 днів - для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту;
44.3.3. 1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;
44.3.4. 1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.
Згідно з п. 44.6 ст. 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.3-5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.
Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця.
Права і обов'язки сторін, які виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог цього Закону, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку.
Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
З наданих суду документів, зокрема з письмових пояснень ліквідатора Литвиненко А. С. на запит щодо надання документів (копій документів) від 31.07.2025, які були долучені позивачем до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вбачається, що вона не надала в повному обсязі документи, які запитувала інспектор ДПС для проведення перевірки. Посилання у поясненнях позивача про незадоволення вимоги про надання заявок у зв'язку із їх розміщенням на офіційному сайті НБУ, суд вважає неспроможними, оскільки законодавець саме на ліквідатора (у даному випадку) поклав обов'язок надання документів, необхідних для проведення перевірки, а відсилка ліквідатора на сайт, на якому нібито наявні документи, необґрунтована та жодною нормою закону не передбачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566 (далі - Інструкція), особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту Протоколу.
Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до Протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до Протоколу окремо, про що у Протоколі робиться запис.
У протоколі міститься зазначення про те, що пояснення будуть надані на окремому аркуші (п. 8 протоколу про адміністративне правопорушення).
П. 8 розділу ІІ Інструкції визначає, що про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи податкового органу.
П. 10 розділу ІІ Інструкції у разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від підписання Протоколу посадова особа податкового органу робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Протокол містить зазначення про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підпису (абзац 2 п. 8 Протоколу). Також протокол підписаний посадовою особою, яка склала протокол, а саме: ОСОБА_2 , що чітко вбачається зі змісту протоколу, підписи свідків мають міститися в протоколі за наявності та не є обов'язковими реквізитами, що спростовує твердження позивача про відсутність запису посадової особи податкового органу про відмову позивача від підписання протоколу, який би був засвідчений своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
При цьому з наданих суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, позивача було запрошено листом від 12.08.2025 до податкової інспекції на 28.08.2025 з 8:30 до 15:30 з метою ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, позивач була запрошена до податкового органу для складання протоколу про адміністративне правопорушення в її присутності, оскільки перевірка проводилася не за місцем розташування юридичної особи, можливості скласти протокол про адміністративне правопорушення посадова особа податкової в той же день не мала.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Орган, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем цей обов'язок виконано, доведено правомірність рішення, що оскаржується позивачем.
Отже, суд вважає доведеною відповідачем у справі правомірність складання постанови про адміністративне правопорушення та наявності в діях позивача ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 166-6 КУпАП.
Частиною 3 ст. 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладені приписи законодавства, суд дійшов висновку про залишення без змін постанови №1512/20-40-07-30 від 10.09.2025 стосовно ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 166-6 КУпАП, а позовна заява підлягає залишенню без задоволення.
Оскільки суд залишає позовні вимоги без задоволення, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 2,5,8,9,12,77,241-243,246,255,268,269,286 КАС України, ст. 7,9,235, 247, 251, 258, 268, 276,280, 283, 287, 288 КУпАП, -
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправною, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та закриття провадження по справі.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Харківській області, адреса місцезнаходження: 61057, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 46, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 43983495.
Суддя О. М. Тимош