Справа №766/15926/25 н/п 2-о/766/680/25
17 листопада 2025 Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Кузьміної О.І.
за участю секретаря Савицького В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою адвоката Вдовиченко Ірини Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Херсонська обласна військова адміністрація про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Адвокат Вдовиченко Ірина Сергіївна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, заінтересована особа: Херсонська обласна військова адміністрація про встановлення факту, що має юридичне значення, посилаючись на те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 06.02.1982 року перебували в зареєстрованому шлюбі. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав у місті Олешки Херсонського району Херсонської області, яке після повномасштабного вторгнення та військової агресії російських збройних сил, знаходилося під окупацією. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідкою про смерть № 251 нк від 29.04.2023 року. Відповідно до копії Лікарського свідоцтва про смерть № 251 нк від 29.04.2023 року зазначено причину смерті ОСОБА_2 : множинні осколочно наскрізні поранення живота та нижніх кінцівок з розмозженням внутрішніх органів та судин.
Рішенням Заводського районного суду міста Миколаєва від 02.08.2023 року, справа № 487/4610/23, встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Цюрупинська Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 та 06 вересня 2023 року Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено актовий запис про смерть ОСОБА_2 за № 575 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Херсонським районним управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 12.08.2025 внесені відомості до ЄРДР за № 12025231040000952 за ч. 2 ст. 438 КК України на підставі (ЄО 16422) заяви ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті обстрілу зі сторони збройних сил рф, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходячись з а адресою: АДРЕСА_1 , отримав тілесні ушкодження у вигляді множинних осколочно наскрізних поранень живота та нижніх кінцівок з розмноженням внутрішніх органів та судин, від отримання яких настала миттєва смерть останнього. Заявник, ОСОБА_1 звернулась до Херсонської обласної військової адміністрації (надалі-заінтересована особа) стосовно надання одноразової матеріальної допомоги у зв'язку із загибеллю члена родини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25 серпня 2025 заявнику надано відповідь, відповідно до якої, повідомлено, що в наданому заявником пакеті документів відсутня копія лікарського свідоцтва про смерть цивільної особи із зазначенням причини смерті, що настала внаслідок військових дій. У зв'язку із чим просить встановити факт загибелі громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Цюрупинська Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 , внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області суду від 24.10.2025 року у справі відкрито провадження і справа призначена до розгляду за правилами окремого провадження.
Заявник та її представник в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник заявника надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовільнити.
Представник заінтересованої особи Херсонської обласної військової адміністрації в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав пояснення, в яких просив заяву про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити, встановити факт загибелі громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Цюрупинська Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 внаслідок військових дій у період військової агресії російської федерації проти України після 24 лютого 2022 року та справу розглядати без його участі.
За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що з 24.02.2022 року на території України запроваджено та діє воєнний стан через збройну агресію російської федерації проти України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, Олешківська міська територіальна громада Херсонського району Херсонської області була включена до вказаного переліку з 24.02.2022 року.
Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 251 нк від 29.04.2023 року зазначено причину смерті ОСОБА_2 : множинні осколочно наскрізні поранення живота та нижніх кінцівок з розмозженням внутрішніх органів та судин.
Відповідно до рішенням Заводського районного суду міста Миколаєва №487/4610/23 від 02.08.2023 року, встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Цюрупинська Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 та на підставі чого 06 вересня 2023 року Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено актовий запис про смерть ОСОБА_2 за № 575 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Херсонським районним управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області 12.08.2025 внесені відомості до ЄРДР за № 12025231040000952 за ч. 2 ст. 438 КК України на підставі (ЄО 16422) заяви ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про те, що 27.04.2023 року в результаті обстрілу зі сторони збройних сил рф, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходячись з а адресою: АДРЕСА_1 , отримав тілесні ушкодження у вигляді множинних осколочно наскрізних поранень живота та нижніх кінцівок з розмноженням внутрішніх органів та судин, від отримання яких настала миттєва смерть останнього.
Заявник, ОСОБА_1 звернулась до Херсонської обласної військової адміністрації (надалі-заінтересована особа) стосовно надання одноразової матеріальної допомоги у зв'язку із загибеллю члена родини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25 серпня 2025 заявнику надано відповідь, відповідно до якої, повідомлено, що в наданому заявником пакеті документів відсутня копія лікарського свідоцтва про смерть цивільної особи із зазначенням причини смерті, що настала внаслідок військових дій.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Положення ст. 4 ЦПК України, ст. 15 ЦК України, а також положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують кожній особі право на захист її порушених, оспорюваних чи невизнаних прав а також охоронюваних законом інтересів судом.
У статті 129 Конституції України закріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист. Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий судовий розгляд.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Виходячи зі змісту постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995року №5(зі змінами від 25 травня 1998 року) «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Наведений у ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону).
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, Олешківська міська територіальна громада Херсонського району Херсонської області була включена до вказаного переліку з 24.02.2022 року.
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
За таких обставин, з огляду на встановлені обставини, та враховуючи, те що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав у м. Олешки Херсонського району Херсонської області, яке є тимчасово окупованою територією в умовах воєнного стану та в результаті обстрілу зі сторони збройних сил рф, де отримав тілесні ушкодження у вигляді множинних осколочно наскрізних поранень живота та нижніх кінцівок з розмноженням внутрішніх органів та судин, від отримання яких настала миттєва смерть останнього.
З урахуванням обставин цієї справи, іншим, окрім як судовим шляхом, встановити такий факт неможливо через відсутність у заявника необхідних на те документів через що, вона позбавлена можливості підтвердити право на отримання одноразової матеріальної допомоги сім'ям мешканців Херсонської області (цивільних осіб), які загинули внаслідок військових дій у період військової агресії Російської Федерації проти України після 24 лютого 2022 року відповідно до Порядку 46.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі наданих та досліджених у судовому засіданні доказів та, враховуючи, що встановлення даного факту має для заявників юридичне значення, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню.
Згідно частини 7 статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст.11-13, 19 ,77-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 319 ЦПК України, суд-
Заяву адвоката Вдовиченко Ірини Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Херсонська обласна військова адміністрація про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт загибелі громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Цюрупинська Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 внаслідок військових дій у період військової агресії російської федерації проти України після 24 лютого 2022 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. І. Кузьміна