932/16649/25
3/932/4409/25
про повернення протоколу на дооформлення
17 листопада 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Клепка Л.І., ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення, який надійшов з Головного управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст.163-2 КУпАП, -
На розгляд Шевченківського районного суду міста Дніпра з Головного управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області надійшов протокол №54553/04-36-04-07/41911497 від 07.10.2025 притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-2 КУпАП.
Ознайомившись з протоколом в порядку підготовки до розгляду справи, вважаю, що він не може бути призначений до судового розгляду і підлягає поверненню органу, з якого він надійшов, виходячи такого.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.254 КУпАП основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до якого встановлені ст.256 цього Кодексу, серед яких наведення відомостей про особу порушника, необхідних для вирішення справи, зокрема, даних про народження особи та місця проживання, що її ідентифікують.
Згідно п.4 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, зміст протоколу повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання протоколу, використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (абз 2 п.5 розд ІІ).
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 1-34/2010 (пункти 4.1,4.2) адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи
Отже, у межах відповідного провадження суд має забезпечити особі можливість реалізувати гарантоване ст. 6 Конвенції право на захист під час розгляду справи щодо висунутого проти неї обвинувачення, тому дані про особу, яка притягається до відповідальності, її місце проживання є обов'язковими.
Положеннями ст.283 КУпАП, якою визначається зміст постанови органу (посадової особи) про притягнення особи до адміністративної відповідальності, також вимагається, щоб серед іншого, в постанові містилися відомості про особу, стосовно якої розглядається справа: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, місце проживання чи перебування.
Оскільки таких даних протокол не містить, що вказує на його суттєвий недолік, який суттєво ускладнює процедуру судового розгляду, протокол підлягає поверненню на дооформлення органу, з якого він надійшов.
Керуючись статтями 251, 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Протокол про адміністративне правопорушення №54553/04-36-04-07/41911497 від 07.10.2025 відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-2 КУпАП повернути Головному управлінню Державної податкової служби в Дніпропетровській області для його належного оформлення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Л.І. Клепка