справа № 179/1856/25
провадження № 3/179/1006/25
13 листопада 2025 року с-ще Магдалинівка
Суддя Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області Кравченко О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за ч.1 ст.164, ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Магдалинівського районного суду з ВП №1 Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.164, ч.1 ст.156 КУпАП.
Постановою судді Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13.11.2025 об'єднані в одне провадження матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.164 та ч.1 ст.156 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №724987 від 24.10.2025, 24.10.2025 о 12-20 годин в с-щі Магдалинівка по вул.Центральна, 14, в приміщенні магазину «Явір», ОСОБА_2 вела господарську діяльність без державної реєстрації, а саме здійснювала реалізацію нікотиновмісної рідини, котра використовується в електронних сигаретах без документів та відповідної ліцензії, чим порушено вимоги Закону України №3817-ІХ від 18.06.2024. Вказані дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч.1 ст.164 КУпАП.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАВ №724986 від 24.10.2025 вбачається, що 24 жовтня 2025 року о 12-20 годин в АДРЕСА_2 в приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_2 здійснила продаж никотиновмісної рідини, котра використовується в електронних сигаретах, без марок акцизного податку, чим порушила ч.9 ст.65 ЗУ №3817-ІХ від 18.06.2024. Вказані дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч.1 ст.156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнала та суду пояснила, що підприємницькою діяльністю не займається, проходила стажування як продавець у ФОП ОСОБА_3 . Як їй пояснили, ця речовина не містить нікотину, тому не потребує марок акцизного податку. Також подала суду копію свідоцтва про шлюб від 14.10.2025 та копію паспорту від 23.10.2025 на підтвердження зміни прізвища з дошлюбного « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
Вислухав пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення (ч. 1 ст.164 КУпАП), а саме провадження господарської діяльності, виражається в таких формах:
- без державної реєстрації як суб'єкта господарювання;
- без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом;
- без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;
- у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії;
- без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Вказана диспозиція лише в загальному описує адміністративне правопорушення, не конкретизуючи його змісту, тобто, є бланкетною. Тому для повного визначення ознак правопорушення необхідно звернутися до інших галузей права, що встановлюють норми, порушення яких призводить до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 2, 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини в сфері господарської діяльності», під господарською діяльністю слід розуміти діяльність фізичних і юридичних осіб, пов'язану з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів), виконанням робіт чи наданням послуг з метою одержання прибутку (комерційна господарська діяльність) або без такої мети (некомерційна господарська діяльність). Підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов'язкові ознаки якої безпосередність і систематичність її здійснення з метою отримання прибутку.
Під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто, провадиться зазначеною особою безпосередньо, самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Згідно зі статтею 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах.
Відповідно до статті 58 ГК України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Отже, незалежно від наявності/відсутності мети отримання прибутку, господарською діяльністю є виготовлення, реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг, що здійснюється безпосередньо особою, на власний ризик, самостійно (ініціативно) та систематично.
Саме у разі здійснення такої (господарської) діяльності та реалізації господарської компетенції особи визнаються суб'єктами господарювання та підлягають державній реєстрації у встановленому законом порядку як юридична особа чи фізична особа підприємець. За відсутності в діяльності особи ознак самостійності (ініціативності) та систематичності, а також господарської компетенції відсутні підстави для висновку про її господарський характер, а отже, і про обов'язок особи зареєструватись як суб'єкт господарювання.
З огляду на зазначене, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 164 КУпАП, з'ясуванню підлягають як факти здійснення реалізації продукції (виконання робіт чи надання послуг) особою без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, так і факти систематичності такої діяльності (три і більше разів протягом календарного року), її самостійність та ініціативність, наявність в особи господарської компетенції щодо такої діяльності.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм, слідує, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП полягає, зокрема, у здійсненні господарської діяльності без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №724987 від 24.10.2025, 24.10.2025 о 12-20 годин в с-щі Магдалинівка по вул.Центральна, 14, в приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_2 вела господарську діяльність без державної реєстрації, а саме здійснювала реалізацію нікотиновмісної рідини, котра використовується в електронних сигаретах без документів та відповідної ліцензії, чим порушено вимоги Закону України №3817-ІХ від 18.06.2024.
Разом з тим, як протокол про адміністративне правопорушення, рапорт працівника поліції так й інші докази у справі не містять відомостей про те, кому ОСОБА_1 здійснювала продаж нікотиновмісних рідин, протягом якого часу вона здійснювала відповідну діяльність (у даному випадку це має бути проміжок часу, а не конкретна дата й час, оскільки господарська діяльність обов'язково має тривалий, а не одноразовий характер); всі встановлені окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджують самостійний, ініціативний і систематичний характер діяльності, яку здійснює особа, адже ці ознаки є обов'язковими для висновку про здійснення господарської діяльності.
При цьому, для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП слід обов'язково встановити, чи здійснювалась нею господарська діяльність, яка підлягає ліцензуванню.
Більш того, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи міститься виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо реєстрації ОСОБА_3 як фізичної особи-підприємця.
Виходячи із викладеного суд вважає, що підстав для оцінки діяльності ОСОБА_1 як систематичної, з метою одержання прибутку, тобто, господарської в розумінні ст.ст. 3,42 ГК України немає, оскільки належних та допустимих доказів цих обставин суду не надано.
Суд також звертає увагу на те, що ч.1 ст.164 КУпАП є бланкетною, що вимагає встановлення не тільки факту вчинення певного діяння, а також встановлення факту порушення цим діянням певних положень закону (або підзаконного акту), з посиланням на цей закон (або підзаконний акт). Однак в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено конкретної норми закону, порушення якої інкримінується ОСОБА_1 .
Що стосується адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, суд зазначає наступне.
Так, положення ч. 1 ст. 156 КУпАП, що інкримінується ОСОБА_1 , встановлюють відповідальність за здійснення роздрібної або оптової торгівлі, зокрема рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку.
Норма ст. 156 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. А тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
З протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАВ №724986 від 24.10.2025 вбачається, що 24 жовтня 2025 року о 12-20 годин в с-щі Магдалинівка по вул.Центральна, 14 в приміщенні магазину «Явір» ОСОБА_2 здійснила продаж нікотиновмісної рідини, котра використовується в електронних сигаретах, без марок акцизного податку, чим порушила ч.9 ст.65 ЗУ №3817-ІХ від 18.06.2024.
Однак, розкриваючи склад адміністративного правопорушення, посадова особа, яка склала протокол, не навела якою саме нормою права (статтею закону) встановлюється саме заборона роздрібної або оптової торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення.
Також, суд звертає увагу на те, що в фабулі протоколу про адміністративне правопорушення не конкретизовано назву вилученої рідини, яка використовується для електронних сигарет.
Крім того, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах без марок акцизного податку.
Тому, для притягнення особи до відповідальності за ст. 156 КУпАП слід встановити, чи здійснювалась торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку та яка саме: роздрібна або оптова.
Водночас у протоколі про адміністративне правопорушення та наданих матеріалах відсутні будь-які дані щодо фіксації факту оптової або роздрібної торгівлі, тобто здійснення саме продажу рідини для паління, зокрема відсутні будь-які дані щодо передачі їх будь-яких особам, отримання від останніх грошових коштів (виручки) за продаж товарів, не отримано чеків з РРО про таку реалізацію, відсутні пояснення свідків, які б придбали відповідні товари у ОСОБА_1 , а грошові кошти, отримані ОСОБА_1 за реалізацію рідини для паління, в матеріалах справи відсутні, і під час складання протоколу не вилучалися.
Суд звертає увагу на те, що наданий до матеріалів справи відеозапис не надає можливості встановити, кому саме здійснений продаж рідини для паління, оскільки не надає можливості зафіксувати особу, якій продано товар, в матеріалах справи відсутні пояснення такого свідка, грошові кошти за проданий товар не вилучалися. Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на здійснення відеофіксації правопорушення. Враховуючи викладене, вказаний відеозапис не є належним та допустимим доказом.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України). Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою причетність до скоєння правопорушення.
Суд вважає, що в матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достатні докази, які свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
З огляду на викладене провадження у справі належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 та ч.1 ст.156 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1, ст. 283 ч. 7 КУпАП судовий збір у випадку закриття провадження у справі не стягується, відноситься за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283-284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 та ч.1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.Ю. Кравченко