Унікальний номер справи 758/9269/24
Номер апеляційного провадження 33/824/3869/2025
Суддя суду першої інстанції Л.В. Казмиренко
Суддя у суді апеляційної інстанції Л. Д. Поливач
Постанова
Іменем України
16 жовтня 2025 року місто Київ
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Поливач Л. Д., розглянув у судовому засіданні в залі суду в місті Києві, справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою Енергетичної митниці Державної митної служби України, поданої представником Горзов Наталією Петрівною на постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 06 червня 2025 року про притягнення
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
директора ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД»,
код ЄДРПОУ 42927796,
зареєстрованої за адресою:
АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України,
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0162/90300/24 від 22.05.2024 року, 28.02.2023 через митний кордон України, пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск», відділи митного оформлення № 3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Литовської Республіки в Україну на адресу підприємства ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» (Україна, 36010, Полтавська область, м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 14А/22, код ЄДРПОУ 42927796) на даний час Україна, 36010, м. Полтава, вул. Половки,78-Б, код ЄДРПОУ 42927796, був переміщений товар «газ вуглеводний скраплений» загальною вагою 75 880 кг, 140,258 тис. л. при температурі 15С та загальною вартістю 36 422,40 Євро (що за офіційним курсом валют НБУ станом на момент перетину кордону дорівнює 1 406 305,29 грн.
Переміщення через державний кордон України відбувалось на підставі:
- сертифіката (паспорта) якості від 13.02.2023 № В 23-08;
- рахунку- фактури (інвойсу) від 27.02.2023 № 0411554, від 27.02.2023 №GAZ0411554, від 27.02.2023 №0411555, від 27.02.2023 №GAZ 0411555, від 27.02.2023 №0411556, від 27.02.2023 №GAZ0411556, від 27.02.2023 №0411553, від 27.02.2023 №GAZ 0411553;
- міжнародних автомобільно-транспортних документів від 27.02.2023 № 1090933, від 27.02.2023 №1090934, від 27.02.2023 № 1090935, від 27.02.2023 № 1090932.
Зазначені товари були пропущені через митний кордон за МД ЕЕ від 28.02.2023 року №23UA903000904775U5, від 28.02.2023 року №23UA903000904776U4, від 28.02.2023 року №23UA903000904777U3, від 28.02.2023 року №23UA903000904778U2, та оформлені в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу ІМ 40ДЕ від 01.03.2023 №23UA903220004818U2, від 01.03.2023 №23UA903220004819U1, від 01.03.2023 №23UA903220004820U4, від 01.03.2023 №23UA903220004821U3.
Поставка товару відбувалася в рамках зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2022 №ANXT_OMN_20220805, укладеного між підприємством AdNext OU (Ahtri th 8, Harju maakond, Tallinn, Kesklinna linnaosa, 10151 Estonia) в особі директора Дмитра Олександровича та підприємством ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» в особі директора ОСОБА_1 .
Відповідно до умов контракту продавець продає покупцеві товари - нафтопродукти, якість яких має підтверджуватися паспортом якості, виданого виробником товару або продавцем, або акредитованою лабораторією, яка має міжнародний сертифікат відповідності.
На виконання статті 198 Митного кодексу, керівником ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 до митних органів було подано сертифікат (паспорт) якості від 13.02.2023 №В 23-08, відправника товару «газ вуглеводний скраплений UAB «GAZIMPEKSAS», виданий на підставі сертифіката завода - виробника «OrlenLietuva» №162828_4935094.
01.03.2023 Енергетична митниця отримала лист від 17.02.2023 № 62 від Представництва AT«OrlenLietuva» в Україні щодо фактів використання постачальниками палива підроблених сертифікатів якості компанії.
З метою перевірки законності ввезення товару «газ вуглеводний скраплений», який надійшов на адресу ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД», зокрема, справжності/дійсності сертифіката (паспорта) якості від 13.02.2023 № В 23-08, Енергетичною митницею був направлений запит до Представництва AT «Orlen Lietuva» в Україні (вих. №7.6/7.6- 20.3/13/240 від 15.01.2024).
За результатами опрацювання відповіді, наданої Public Company «Orlen Lietuva» від 09.02.2024 № D2(12.11-9)-339, було встановлено, що зазначений сертифікат (паспорт) якості видавався UAB«GAZIMPEKSAS» (відправнику товару «газ вуглеводний скраплений») на 20 180 кг.
Однак фактично ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» з наданням сертифікату якості від 13.02.2023 №В 23-08 було ввезено на митну територію України 75 880 кг, що на 55 700 кг перевищує кількість відвантаженого за даним сертифікатом якості товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з даними карти обліку особи, яка здійснює операції з товарами, керівником ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» є ОСОБА_1 .
Статтею 65 Господарського кодексу України передбачено, що керівник підприємства без доручень діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження у справах про ПМП» встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за які передбачена статтями 482, 483 МК України не притягувався.
Таким чином, керівником ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «газ вуглеводний скраплений» з приховуванням від митного контролю у кількості 55 770 кг, 102 958 тис.л. при температурі 15С, вартістю 26 736,00 Євро, що в перерахунку згідно офіційних курсів валют, чинних на дату перетину кордону, дорівнює 1 032 303,70 грн., шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 06 червня 2025 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК закрито у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Не погоджуючись з постановою суду Енеретичною митницею Державної митної служби України подано апеляційну скаргу.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги зазначено, що замовлення (поставку в Україну) газу у естонського підприємства AdNextOU здійснювала саме директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 на підставі зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2022 JH« ANXT_OMN_20220805, в рамках якого ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» здійснювалось переміщення через митний кордон України товару «газ вуглеводневий скраплений» та до митних органів України подавався сертифікат якості від 13.02.2023 №В 23-08 відправника товару UAB «GAZIMPEKSAS», з посиланням на сертифікат заводу виробника «Orlen Lietuva» №162828-4935094. Сертифікат якості №162828-4935094 був виданий заводом виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була переміщена через митний кордон України та в подальшому випущена у вільний обіг на території України.
Усі питання організації, поставки, перевезення товару, оформлення та подача товаросупровідних документів, їх перевірка, а також питання відповідальності за усунення будь-яких порушень, виявлених під час поставу: товару лежить виключно в площині господарських правовідносин між ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» та його іноземним контрагентом - AdNext OU.
Саме директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 як імпортер цього товару вчиняла активні дії щодо ввезення, митного оформлення та у подальшому введення в обіг на території України газу, а тому саме останньою вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Газ» у кількості 55 700 грн, вартістю 1 063 296,07 грн., з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості стосовно ваги (кількості) товару.
Зауважує, що саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення та підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
«Orlen Lietuva» є виробником даного газу, місцезнаходження якого є Литовська Республіка.
У рахунках (інвойсах): від 27.02.2023 № GAZ 0411554, від 27.02.2023 № GAZ 0411555, від 27.02.2023 № GAZ 0411556, від 27.02.2023 № GAZ 0411553 - зазначено країну походження товару - Lithuania (Литва).
На думку апелянта єдиним підтвердженням країни походження цього газу є сертифікат якості та інвойс.
Сертифікат якості №162828-4935094 виданий заводом виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій кількості, яка була випущена у вільний обіг на території України.
Фактично на товар «газ» у кількості 55 700 кг. відсутні документи, що підтверджують його якість та його походження.
Звертає увагу апеляційного суду на ту обставину, що директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 чітко розуміла та усвідомлювала характер протиправної дії, ввела в обіг «Газ» у кількості 55 700 кг. невідомого походження та з невідомими фізико- хімічними характеристиками на підставі документів, що містять неправдиві відомості та свідомо припускала настання шкідливих наслідків.
Апелянт вважає, що директором ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 вчинено саме умисно вказане порушення митних правил.
Додаток до листа компанії «Orlen Lietuva» від 09.02.2024 № D2(12.11-9)- 339 містить великий перелік суб'єктів ЗЕД (їх найменування), які здійснювали переміщення товарів із використанням сертифікатів якості, виданих компанією «Orlen Lietuva», продавців (їх найменування) товару, номери сертифікатів якості, інформацію щодо ваги товару, тощо.
Ця інформація стосується комерційної (господарської) діяльності суб'єктів господарювання (резидентів/нерезидентів), може становити їх комерційну таємницю, а відтак не може розповсюджуватися.
Крім цього, згідно змісту листа компанії «Orlen Lietuva» від 09.02.2024 № D2(12.11-9)-339 останній містить застереження, про те, що зміст цього листа, включаючи додаток, вважається конфіденційним.
У зв'язку із цим, Енергетична митниця долучала до матеріалів справи-про порушення митних правил витяг з переліку (таблиці) відносно конкретного певного сертифікату, в якому і містяться відомості про кількість проданого (відвантаженого) заводом-виробником товару.
Такий витяг завірений особистим підписом посадової особи Енергетичної митниці.
Окрім того, апелянт зауважує, що відповідно до зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2022 № ANXT_OMN_20220805, про який Енергетична митниця зазначала вище, як продавцю AdNext OU, так і покупцю ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» було відомо, яка кількість газу замовляється, відвантажується і які для цього необхідні документи для його переміщення та випуску у вільний обіг.
Кожна партія газу, що вводиться в обіг в Україні повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, тобто документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення якості нафтопродуктів.
Також цей паспорт якості видається заводом виробником на конкретну партію товару (кількість товару).
При цьому, сертифікат якості №162828-4935094 був виданий заводом виробником «ORLEN Lietuva» на конкретну вагу товару, який також підтверджує і його Фізико-хімічні характеристики, і його походження (20 180 кг), що підтверджується листом Public Company «Orlen Lietuva» від 09.02.2024 №D2(12.11-9)-339, що додатково свідчить про поверхневий та формальний підхід до розгляду справи суддею першої інстанції.
ОСОБА_1 через захисника Андросович Г.С. подано до суду заперечення на апеляційну скаргу.
Зазначає, що в діях ОСОБА_1 відсутнє порушення митних правил, передбачене ч. ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки з аналізу змісту сертифіката якості убачається, що він дійсно не містить жодних відомостей про кількість (вагу, об'єм) товару, а отже, не міг містити неправдивих даних у цій частині, надання цього сертифіката не могло спричинити введення митного органу в оману щодо обсягу товару, оскільки такі відомості зазначаються у митній декларації, за зміст якої несе відповідальність декларант. При цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що ОСОБА_1 як керівник підприємства достовірно знала невідповідність обсягу задекларованого товару даним, що містяться в інших документах, або діяла з умислом на приховування від митного контролю певних данних щодо товару. Сам по собі факт відмінності між кількістю товару, що фактично переміщувався і обсяг якого підтверджується контрактом та інвойсом, і обсягом, підтвердженим у листі виробника, без доведеності умислу та використання підроблених або недійсних документів, не може свідчити про наявність у її діях складу правопорушення.
Саме такі документи, як контракт, інвойс, ЕМД відповідно до їх форми і змісту містять інформацію по об'єм товару, а не сертифікат якості.
Щодо умислу ОСОБА_1 , на думку захисника, у матеріалах справи відсутні об'єктивні дані, що свідчили б про обізнаність ОСОБА_1 щодо невідповідності обсягу товару, вказаного у сертифікаті, фактичному обсягу ввезеного товару.
У ході перегляду справи апеляційним судом представники Енергетичної митниці Герега К. М. та Холодкова О. С. підтримали подану апеляційну скаргу, просили її задовольнити з викладених доводів та з урахуванням пояснень, наданих суду апеляційної інстанції.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Андросович Г.С. заперечувала проти задоволення апеляційної скарги. Постанову судді просили залишити без змін як законну та обгрунтовану, посилаючись на письмові та усні пояснення, надані апеляційному суду.
Переглянувши справу про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення осіб, які з'явилися у судове засідіання, дослідивши зібрані по справі докази апеляційний суд уважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Так, стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до вимог статей 245, 280, 256 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України у справах про порушення митних правил суддя зобов'язаний своєчасно, всебічно, повно та об'єктивно з'ясування обставини справи і вирішити її з дотриманням вимог закону.
Статтею 489 МК України встановлено, що при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При розгляді справи про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 суддя районного суду не дотримався вимог ст. ст. 486, 487, 489 МК України, що призвело до постановлення судового рішення у справі, яке не відповідає вимогам ст. ст. 283, 284 КУпАП.
Так, суддя постановою закрив провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Доводи митниці, які зводяться до того, що за отриманих відомостей від Компанії «Orlen Lietuva», є підстави вважати, що товар, ввезений ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» на підставі сертифікату (паспорту) якості від 13.02.2023 № В 23-08 у більшій кількості, аніж зазначено у вказаному сертифікаті (паспорті), суд вважав необґрунтованими, оскільки, як встановлено судом, товаросупровідні документи на товар надавалися продавцем, а тому покупець, імпортуючи товар до України, надав до митних органів України ті товаросупровідні документи, які у відповідності до Контракту надавалися продавцем.
При цьому, при переміщенні товару через митний кордон, ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» використовувало відомості сертифікату якості від 13.02.2023 № В 23-08, який містить посилання на сертифікат «OrlenLietuva», тобто діяв у межах та у спосіб, визначений законодавством України, а отже, переміщення товарів здійснювалось у відповідності до вимог чинного митного законодавства України.
Суд зауважив, що на підставі наданих перевізником до митних органів України товаросупровідних документів в пункті пропуску «Ягодин-Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці, у митниці не виникло підстав вважати, що імпортований ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» товар завозиться на підставі документів, що містять неправдиві відомості. Зазначений товар було пропущено та ввезено для вільного обігу на митній території України.
Зазначені товари були пропущені через митний кордон за МД ЕЕ від 28.02.2023 року №23UA903000904775U5, від 28.02.2023 року №23UA903000904776U4, від 28.02.2023 року №23UA903000904777U3, від 28.02.2023 року №23UA903000904778U2, та оформлені в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу ІМ 40ДЕ від 01.03.2023 №23UA903220004818U2, від 01.03.2023 №23UA903220004819U1, від 01.03.2023 №23UA903220004820U4, від 01.03.2023 №23UA903220004821U3, що вказує на сплату ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» митних платежів за ввезення зазначеного товару.
Також в матеріалах справи відсутні документи, які вказують на те, що ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» було ввезено на територію України товар у кількості більшій, ніж та, на яку видано відповідний сертифікат якості.
Окрім того суд звернув увагу на ту обставину, що паспорт якості не є документом, який посвідчує кількість, а фізико-хімічні показники товару, тому сертифікати якості не містять відомостей про вагу/об'єм товару, а стосуються його фізико-хімічних властивостей.
Проте апеляційний суд не погоджується із такими висновками судді суду першої інстанції, оскільки вони повністю спростовуються зібраними по справі доказами та не ґрунтуються на нормах закону.
Так, положеннями ч.1ст. 483 МК Українипередбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ тайників) та інших засобів або способів, що ускладнюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕДта його митної вартості.
Відповідно до п. 6Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підставою для переміщення товарів через митний кордон України є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон України. Це зокрема можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Документами, що містять неправдиві дані, є зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезенні чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 05.08.2022 року між компанією AdNextOULtd «Продавець» в особі Директора Дмитра Олександровича та ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» «Покупець» укладений контракт купівлі-продажу газу вуглеводневого скрапленого.
Згідно п. 2.1, п. 3.5 Контракту якість товару має підтверджуватися паспортом якості заводу виробника. З кожною партією товару Продавець передає Покупцеві такі документи: міжнародна транспортна накладна (CMR), рахунок-фактура, сканкопія паспоhту якості товару заводу виробника газу, лист зауваження.
Як зазначено в міжнародному автомобільно-транспортному документі CMR, до нього при переміщенні товару надається сертифікат якості від 13.02.2023 № В 23-08.
Рахунки (invoice) від 27.02.2023 № 0411554, від 27.02.2023 №GAZ 0411554, від 27.02.2023 №0411555, від 27.02.2023 №GAZ0411555, від 27.02.2023 №0411556, від 27.02.2023 №GAZ 0411556, від 27.02.2023 №0411553, від 27.02.2023 №GAZ0411553, видані продавцем як товаросупровідний документ з міжнародною товарно-транспортною накладними (CMR), містять повні відомості про товар - газ вуглеводний скраплений, зимній тип, клас А, кількість бензину, ціну, загальну вартість, країну походження.
Указане свідчить про те, що за умовами укладеного контракту, всі документи надавались компанію AdNextOULtd як продавцем, зокрема сертифікат якості. При цьому, ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» як покупець приймало товар, в тій кількості та тієї якості, яка відповідала умовам укладеного контракту, про що продавцем було надано необхідні товаросупровідні документи.
Так, митний орган, як на підставу для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України, посилається на інформацію та копії документів, наданих компанією «Orlen Lietuva».
Енергетичною митницею отримано лист Держмитслужби від 01.03.2023 №20/20-01-01/7.6/211 (з додатком листа компанії «Orlen Lietuva» від 17.02.2023 №62) щодо вжиття заходів стосовно можливого шахрайства з боку постачальників пального шляхом надання підроблених сертифікатів якості «Orlen Lietuva» з метою приховування походження нафтопродуктів, особливо вироблених в РФ.
У листі компанії «OrlenLietuva» від 17.02.2023 № 62 остання зазначала, що у разі виникнення сумнівів щодо сертифікатів якості, виданих Компанією на продукцію, отриману від інших постачальників, компанія просить надіслати копії сертифікатів для перевірки їх достовірності.
Згідно ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Відповідно до ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.
З метою перевірки законності ввезення товару «газ вуглеводневий скраплений», що надійшов на адресу ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД», зокрема з використанням сертифікату (паспорту) якості від 13.02.2023 № В 23-08, з посиланням на сертифікат якості заводу-виробника «Orlen Lietuva» №162828- 4935094, Енергетичною митницею був направлений запит до Представництва AT«Orlen Lietuva» в Україні (вих. №7.6/7.6-20.3/13/240 від 15.01.2024).
За результатами опрацювання відповіді, отриманої від PublicCompany«OrlenLietuva» (лист від 09.02.2024 № D2 (12.11-9)-339) встановлено, що сертифікат (паспорт) якості №162828-4935094 був виданий заводом - виробником «Orlen Lietuva» на партію товару у кількості 20 180 кг, яка була реалізована підприємству UAB«Gazimpeksas».
Однак, фактично ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» з поданням сертифікату якості від 13.02.2023 № В 23-08, було переміщено на митну територію України 75 880 кг товару, що на 55 700 кг перевищує кількістьвідвантаженого товару заводом-виробником «Orlen Lietuva» за сертифікатом якості №162828-4935094.
Ст. 495 Митного кодексу України визначено, що саме є доказами у справі про порушення митних правил, в тому числі протокол, документи та інформація.
Відповідно до п. 28 ст. 4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Порядок переміщення та митне оформлення базується на додержанні учасниками ЗЕД вимог законодавства про обов'язкове декларування, тобто у поданні відомостей (документів) митним органам про всі товари, що переміщуються через митний кордон України.
Диспозиція статті 483 МК України свідчить про те, що до суб'єктів адміністративної відповідальності застосовується санкція цієї статті саме за порушення митних правил у вигляді дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, отриманих незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості.
Згідно з ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягай 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п. 43 ст.4 МК України посадовими особами підприємств є керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому порядку.
ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД», яке є імпортером газу на митну територію України та пред'являє документи митним органам, повинно додержуватись вимог законодавства, виконувати митні правила України.
Директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України як керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Замовлення (поставку в Україну) газу у естонського підприємства AdNext OU здійснювала саме директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 на підставі зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2022 №ANXT_OMN_20220805, в рамках якого ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» здійснювалось переміщення через митний кордон України товару «газ вуглеводневий скраплений»» та до митних органів України подавався сертифікат якості від 13.02.2023 №В 23-08 відправника товару UAB «GAZIMPEKSAS», з посиланням на сертифікат заводу виробника «Orlen Lietuva» №162828-4935094. Сертифікат якості №162828-4935094 був виданий заводом виробником «OrlenLietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була переміщена через митний кордон України та в подальшому випущена у вільний обіг на території України.
Усі питання організації, поставки, перевезення товару, оформлення та подача товаросупровідних документів, їх перевірка, а також питання відповідальності за усунення будь-яких порушень, виявлених під час поставки товару лежить виключно в площині господарських правовідносин між ТОВ «ОМНІЯ ТРЕИД» та його іноземним контрагентом - AdNext OU.
Разом з тим, згідно гр.гр.14, 54 митних декларацій типу МД ЕЕ: від 28.02.2023 № 23UA903000904775U5, від 28.02.2023 № 23UA903000904776U4, від 28.02.2023 № 23UA903000904777U3, від 28.02.2023№ 23UA903000904778U2, а також митних декларацій типу ІМ40ДЕ: від 01.03.2023 № 23UA903220004818U2, від 01.03.2023 № 23UA903220004819U1, від 01.03.2023 № 23UA903220004820U4, від 01.03.2023 № 23UA903220004821U3, заповнення граф МД здійснювалось безпосередньо імпортером ТОВ «ОМНІЯ ТРЕИД» в особі ОСОБА_1 , яка повністю несе відповідальність за достовірність відомостей у документах поданих до митного оформлення.
Апеляційний суд зауважує, що саме директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕИД» ОСОБА_1 як імпортер цього товару вчиняла активні дії щодо ввезення, митного оформлення та у подальшому введення в обіг на території України газу, а тому саме останньою вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Газ» у кількості 55 700 грн, вартістю 1 063 296,07 грн., з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості стосовно ваги (кількості) товару.
Зважаючи на наведене, саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення та підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до вимог ст. 198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст.335 МК України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу'в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів.
Так, відповідно до норм п.2 ст.335 МК України незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.
Саме сертифікат якості є тим документом, що згідно з нормами статті 198 МК України містить відомості про товар, достатні для його ідентифікації при здійсненні його пропуску у пункті пропуску через державний кордон України.
Однак, фактично ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» з поданням сертифікату якості від 13.02.2023 № В 23-08, з посиланням на сертифікат якості №162828-4935094 заводу виробника «Orlen Lietuva», було переміщено на митну територію України 75 880 кг товару, що на 55 700 кг перевищує кількість відвантаженого товару заводом виробником «Orlen Lietuva» за сертифікатом якості №162828-4935094.
Кожна партія газу, що вводиться в обіг в Україні повинна мати документ про якість (паспорт якості) товару, який підтверджує його фізико-хімічні характеристики.
Також паспорт якості видається заводом виробником на конкретну партію товару (кількість товару).
Відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю:
-тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших,
-або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом,
-або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Так, об'єктивною стороною даного правопорушення є вчинення директором ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару «газ» у кількості 55 700 кг. з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості стосовно ваги (кількості) товару, чим вчинила порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до поданих документів під час переміщення товару через митний кордон України та у подальшому до митних декларацій до митного оформлення зазначено відомості:
- продавець товару - «AdNext OU» (Естонія);
- відправник товару - UAB«GAZIMPEKSAS» (Литва);
- одержувач товару - ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» (Україна);
- виробник товару - Public Company «ORLEN Lietuva» - (Литва).
У графі 34 (країна походження) митних декларацій типу ІМ40ДЕ: від 01.03.2023 № 23UA903220004818U2; від 01.03.2023 № 23UA903220004819U1; від 01.03.2023 № 23UA903220004820U4; від 01.03.2023 № 23UA90322000482TU3 - зазначено країну походження товару - EU.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.36 МК України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1, 6 ст.41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.
Декларація про походження товару - це письмова заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару.
«Orlen Lietuva» є виробником даного газу, місцезнаходження якого є Литовська Республіка.
У рахунках (інвойсах): від 27.02.2023 № GAZ0411554, від 27.02.2023 № GAZ 0411555, від 27.02.2023 № GAZ 0411556, від 27.02.2023 № GAZ0411553 зазначено країну походження товару - Lithuania (Литва).
З вказаного вище вбачається, що єдиним підтвердженням країни походження цього газу є сертифікат якості та інвойс.
Апеляційний суд зауважує, що сертифікат якості №162828-4935094 виданий заводом виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій кількості, яка була випущена у вільний обіг на території України.
Фактично на товар «газ» у кількості 55 700 кг. відсутні документи, що підтверджують його якість та його походження.
Отже, слід дійти висновку, що директор ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 чітко розуміла та усвідомлювала характер протиправної дії, ввела в обіг «Газ» у кількості 55 700 кг. невідомого походження та з невідомими фізико-хімічними характеристиками на підставі документів, що містять неправдиві відомості та свідомо припускала настання шкідливих наслідків (складання протоколу про ПМП, завдання шкоди населенню, державі).
На думку апеляційного суду директором ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 вчинено саме умисно вказане порушення митних правил.
Крім того, обґрунтовуючи підстави закриття справи, суд прийшов до висновків про те, що: в матеріалах справи відсутні документи, які вказують на те, що ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» було ввезено на територію України товару у кількості більшій, ніж та, на яку видано відповідний сертифікат якосі.
Однак, з таким висновком суду апеляційний суд погодитися не може, виходячи з наступного.
Так, відповідно до зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2022 № ANXT_OMN_20220805, як продавцю AdNext OU, так і покупцю ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» було відомо, яка кількість газу замовляється, відвантажується і які для цього необхідні документи для його переміщення та випуску у вільний обіг.
Кожна партія газу, що вводиться в обіг в Україні повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, тобто документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення якості нафтопродуктів.
Також цей паспорт якості видається заводом виробником на конкретну партію товару (кількість товару).
Партія палива - будь-яка кількість палива однієї марки,'що супроводжується одним документом про якість палива, тобто сертифікат якості стосується певної кількості товару та підтверджує його фізико-хімічні характеристики.
При цьому, сертифікат якості №162828-4935094 був виданий заводом виробником «ORLEN Lietuva» на конкретну вагу товару, який також підтверджує і його фізико-хімічні характеристики, і його походження (20 180 кг), що підтверджується листом PublicCompany«OrlenLietuva» від 09.02.2024 № D2(12.11-9)-339,
Отже, матеріалами справи підтверджено, що фактично на товар «Газ» у кількості 55 700 кг відсутні документи, і що на якість цього газу, і що на його походження.
А тому, директором ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 введено в обіг товар «Газ» у кількості 55 700 кг. невідомого походження та з невідомими фізико-хімічними характеристиками. Так, як на товар невідомого походження, до нього застосовується додаткова ставка мита (спеціальне мито) в розмірі 3% у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2020 № 719 «Про запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з російської федерації, що ввозяться на митну територію України».
Отже, досліджені апеляційним судом докази свідчать про помилковість висновків судді суду першої інстанції про відсутність в діях директора ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, відтак постанову судді районного суду необхідно скасувати та прийняти нову постанову, якою ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, із застосуванням адміністративного стягнення, передбаченого санкцією цього закону.
У апеляційній скарзі Енергетична митниця просить накласти на ОСОБА_1 за ч. 1ст. 483 МК Україниадміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Проте, з урахуванням рішенням Конституційного Суду України №5-р(II)/2023 від 05.07.2023 стягнення у виді конфіскації товарів застосовано бути не може.
Так, рішенням Конституційного Суду України №5-р(II)/2023 від 05.07.2023 абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК України(тобто санкція статті) був визнаний таким, що не відповідає Конституції України(є неконституційним).
КСУ у своєму рішенні зазначає, що оспорювані приписи ч. 1 ст. 483 МК Українивстановлюють обов'язкову конфіскацію товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил. УКУпАП та МК Українине визначено процесуальних механізмів, які надали б можливість пом'якшити визначену абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК Україниміру адміністративної відповідальності залежно від наявності обставин справи, що пом'якшують відповідальність, або дозволили б її не призначати, внаслідок чого КСУ дійшов висновку про те, що законодавець визначив міру адміністративної відповідальності, яка не є справедливою та такою, що відповідає легітимній меті.
Підсумовуючи викладене, КСУ визнав, що абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК Українисуперечить приписам ч. 1 ст.8, ч. ч. 1, 4 ст.41, ч. 2 ст.61, ч. 1 ст.64 Конституції України та є неконституційним.
Зазначені вище зміни до ч. 1 ст. 483 МК України, відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України» №3475-IX від 21.11.2023, набрали чинності 05.01.2024.
Ураховуючи вищенаведене, апеляційний суд вважає, що з урахуванням даних про особу правопорушника, характеру вчиненого правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні митних правих та призначити їй стягнення за ч. 1ст. 483 МК України в розмірі сто відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що складає 1 063 296,07 грн.
Таке адміністративне стягнення буде необхідним та достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд приходить до висновку, що у справі зібрано достатньо доказів на підтвердження факту наявності в діях директора ТОВ «ОМНІЯ ТРЕЙД» ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 КУпАП, що відповідає встановленим фактичним обставинам справи, а тому апеляційна скарга Енергетичної митниці підлягає частковому задоволенню, а постанова судді Подільського районного суду м. Києва від 06 червня 2025 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, з накладенням на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі сто відсотків вартості товарів - безпоседніх предметів порушення митних правил в сумі 1 063 296,07 грн, без конфіскації товарів.
Керуючись статтею 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргуЕнергетичної митниці Державної митної служби України, подану представником Горзов Наталією Петрівною, задовольнити частково.
Постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 06 червня 2025 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил в сумі 1 063 296,07 (один мільйон шістдесят три тисячі двісті дев'яносто шість гривень сім копійок), без конфіскації товарів.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Л. Д. Поливач