Постанова від 17.11.2025 по справі 140/10634/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 140/10634/24 пров. № А/857/4398/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О. І.,

суддів - Курильця А. Р., Пліша М. А.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі №140/10634/24 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

суддя в 1-й інстанції - Стецик Н. В.,

час ухвалення рішення - 18 грудня 2024 року,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - 18 грудня 2024 року

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне підприємство "Атошкола "Драйвер" звернулося в суд з позовом до відповідача - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображених у протоколах: №15, затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року, яким тимчасово припинено дію Сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер»; №16, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року, у частині анулювання дії Сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер»; зобов'язати акредитаційну комісію РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області поновити дію Сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права і підлягає скасуванню. В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає про те, що відповідачем порушено процедуру ухвалення рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, затвердженого Наказом від 13 травня 2024 року, оскільки протягом засідання Комісії не було оголошено будь- яких фактичних обставин виявлених недоліків (порушень) і, відповідно, останні відсутні у протоколі. Крім того, вказує про порушення акредитаційною комісією строків повідомлення та оприлюднення рішень, а також зазначає, що повідомлення про тимчасове припинення сертифіката було вручено директору автошколи з порушенням нормативно встановленого строку повідомлення, оскільки лише 16 травня 2024 року директором ПП «Автошкола «Драйвер» Хомич В.М. особисто під підпис було отримано повідомлення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області про тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу серії МВС №001982, виданого 28 квітня 2023 року. Звертає увагу на те, що у повідомленні Комісії від 16 травня 2024 року не було надано ідентифікованого вичерпного переліку підстав тимчасового припинення дії Сертифіката та сутті виявлених порушень, зокрема вказане повідомлення не містило вичерпного переліку підстав, суть виявлених недоліків і вимог щодо їх усунення, як це передбачено п.9 Розділу IV Інструкції, що унеможливило та обмежило позивача в усуненні недоліків (порушень) та наданні Комісії відповідних документів (доказів) з цього приводу. Зазначає, що 21 травня 2024 року ПП «Автошкола «Драйвер» повідомлено про вищевказані обставини заступника голови акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області Миколу Полюха та вказано, що у разі надання закладу відповідних ідентифікованих недоліків (порушень), буде проведено відповідне службове розслідування, і в разі підтвердження фактів зазначених у підставі, вказаним особам буде скасовано свідоцтво про закінчення навчання у закладі. Однак 22 травня 2024 року відбулося засідання акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області та прийнято рішення про анулювання дії сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року виданого ПП «Автошкола «Драйвер», затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року. На думку апелянта, акредитаційною комісією порушено нормативно-встановлені приписи, що є суттєвими для оцінки правомірності дій акредитаційної комісії та тимчасового припинення дії Сертифіката. З урахуванням наведеного просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про те, що в ході оперативних заходів Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України було виявлено та проінформовано регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Волинській області про те, що окремі громадяни, які згідно зі списками навчальних груп проходили курси практичної їзди у ПП «Автошкола «Драйвер», отримали відповідні свідоцтва про закінчення закладу, та були допущені до здачі іспитів в територіальних сервісних центрах МВС для отримання посвідчення водія, при цьому, перебували за кордоном на час навчального процесу. Вказує, що за результатами проведеної перевірки акредитаційною комісією встановлено наявність порушень, передбачених підпунктом першим пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №490 «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів» (внесення до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про проведення занять з теоретичної (крім теоретичних занять за дистанційною формою) та/або практичної підготовки щодо осіб, які на час проведення таких занять перебували за кордоном, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції), що стало підставою для прийняття рішення про тимчасове припинення дії сертифіката про акредитацію. Звертає увагу на те, що жодних документів, які підтверджують усунення виявлених порушень, позивачем не надано, що свідчить про правомірність оскаржуваного рішення про анулювання сертифіката ПП «Автошкола «Драйвер». Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно із відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ПП «Автошкола «Драйвер» є підготовка водіїв транспортних засобів.

Вказану діяльність позивач здійснює на підставі сертифікату про державну акредитацію серія МВС №001982 від 28 квітня 2023 року.

01 квітня 2024 року старшим оперуповноваженим в ОВС Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України складено довідку «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ПП «Автошкола «Драйвер», в якій зазначено, що службові особи позивача здійснили підготовку ряду слухачів автошколи без їх фактичної присутності на заняттях, чим порушили вимоги законодавства у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (а.с.88-89).

Листом заступника начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №4081-2024 від 03 квітня 2024 року матеріали щодо службових осіб ПП «Автошкола «Драйвер» надіслано до Головного сервісного центру МВС України для розгляду на засіданні акредитаційної комісії та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с.87 зворот).

Листом першого заступника начальника Головного сервісного центру МВС №31/9420-9133-2024 від 03 квітня 2024 року розгляд листа та матеріалів Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №4081-2024 від 03 квітня 2024 року доручено провести Регіональному сервісному центру ГСЦ МВС у Волинській області (а.с.87).

05 квітня 2024 року начальником РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області видано наказ №79од про створення комісії для проведення перевірки інформації зазначеної в листі ГСЦ МВС від 03 квітня 2024 року №31/9420-9133-2024 (а.с.124).

13 травня 2024 року акредитаційна комісія Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (далі також - Комісія) прийняла рішення про тимчасове припинення сертифікату про державну акредитацію ПП «Автошкола «Драйвер» серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року строком на 10 календарних днів (а.с.25-26).

13 травня 2024 року вказане рішення затверджено наказом начальника РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області №108од від 13 травня 2024 року (а.с.27).

Згідно з повідомленням від 13 травня 2024 року про тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу, адресоване керівнику ПП «Автошкола «Драйвер», позивача проінформовано, що у зв'язку із внесенням до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про проведення занять з теоретичної (крім теоретичних занять за дистанційною формою) та/або практичної підготовки щодо осіб, які на час проведення таких занять перебували за кордоном, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції, на засіданні акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області 13 травня 2024 року прийнято рішення про тимчасове припинення дії сертифіката строком на 10 календарних днів. Також позивачу запропоновано усунути зазначені недоліки (порушення) до 22 травня 2024 року (а.с.28).

Наказом начальника РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року №110од затверджено рішення Комісії, оформлене протоколом №16 від 22 травня 2024 року, про анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП «Автошкола «Драйвер» (а.с.42-43).

Не погоджуючись із рішенням акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року про тимчасове припинення дію сертифіката про державну акредитацію та рішенням від 22 травня 2024 року про анулювання дії вказаного сертифіката, позивач звернувся у суд із цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що, приймаючи оскаржувані рішення про тимчасове припинення та анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП «Автошкола «Драйвер», відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює відносини у сфері державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, атестації їх спеціалістів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині. Крім того, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача відновити дію сертифіката про державну акредитацію позивача серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року задоволенню також не підлягає, оскільки є похідною.

Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спеціальними нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини в межах цієї справи, є Закон України “Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ, Положення про акредитаційну комісію з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затверджене наказом МВС України №115 від 18.02.2016, Інструкція про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проходять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затверджена наказом МВС України від 07.12.2009 №515.

Згідно зі ст.15 Закону України “Про дорожній рух» Міністерство внутрішніх справ України створює та веде реєстр закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та здійснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства у цій сфері. Основною формою державного контролю у сфері безпеки дорожнього руху за діяльністю закладів незалежно від форми власності і підпорядкування є державна акредитація закладу та атестація його викладачів, яка проводиться не рідше одного разу на п'ять років у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог зазначеної статті 20 вересня 2009 року постановою Кабінету Міністрів України №490 затверджено Порядок державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів (далі - Порядок №490).

За змістом п.1 Порядку №490 цей Порядок визначає процедуру державної акредитації закладів незалежно від форми власності та їх філій, що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклад), та атестації їх спеціалістів.

Пункт 7 Порядку №490 передбачає, що державна акредитація закладу проводиться комісією, склад якої призначається регіональним сервісним центром МВС. До складу акредитаційної комісії залучаються представники місцевих органів управління освітою та територіальних органів Держпраці. Положення про акредитаційну комісію затверджує МВС.

Відповідно до пп.1 п.17 Порядку №490 дія сертифіката тимчасово припиняється згідно з рішенням акредитаційної комісії в разі встановлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, в тому числі, внесення до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про проведення занять з теоретичної (крім теоретичних занять за дистанційною формою) та/або практичної підготовки щодо осіб, які на час проведення таких занять перебували за кордоном, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.

Згідно з Положенням про акредитаційну комісію з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затверджене наказом МВС України №115 від 18.02.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2016 за №322/28452 (далі - Положення) акредитаційна комісія є постійно діючим колегіальним органом, що створений регіональним сервісним центром МВС. Така комісія створюється з метою проведення державної акредитації закладів (юридичних осіб (їх філій та інших відокремлених підрозділів) або фізичних осіб-підприємців), що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

У своїй діяльності акредитаційна комісія керується Конституцією, законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МВС, а також цим Положенням.

До основних завдань акредитаційної комісії належить визначення: стану матеріально-технічної бази закладу; рівня організації та проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та професійного рівня спеціалістів; дотримання закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

Відповідно до розділу ІІІ Положення до повноважень акредитаційної комісії належать: розгляд заяв та матеріалів з питань державної акредитації закладу, видачі дубліката або здійснення заміни сертифіката про державну акредитацію; розгляд заяв та матеріалів про зміну матеріально-технічної бази закладу або складу його спеціалістів; прийняття рішення про державну акредитацію закладу або відмову в його державній акредитації; прийняття рішення про тимчасове припинення або поновлення дії сертифіката про державну акредитацію; прийняття рішення щодо анулювання сертифіката про державну акредитацію; видача сертифіката про державну акредитацію закладу; видача дубліката сертифіката про державну акредитацію закладу; здійснення заміни сертифіката про державну акредитацію закладу; здійснення аналізу якості проведення закладом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів шляхом звірки інформації, наявної в базах даних, якими користуються територіальні органи з надання сервісних послуг МВС, а також відкритої інформації, що міститься в державних реєстрах та базах даних, з поданими суб'єктами господарювання документами.

Згідно із п.1, 3, 5, 8, 10 розділу V Положення основною формою роботи акредитаційної комісії є засідання, що проводяться за рішенням голови комісії не рідше ніж один раз на місяць.

Розгляд заяв та матеріалів з питань державної акредитації закладів, зміни їх матеріально-технічної бази, а також тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію або його анулювання акредитаційна комісія здійснює протягом одного місяця з дня їх реєстрації.

Рішення акредитаційної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням та відображаються у протоколах відповідних засідань. Засідання акредитаційної комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менше 2/3 її членів.

Результати голосування визначаються простою більшістю голосів присутніх членів.

Результати засідання акредитаційної комісії оформляються протоколом, який підписують голова та секретар акредитаційної комісії. Рішення акредитаційної комісії затверджується наказом РСЦ МВС.

Акредитованому закладу видається сертифікат про державну акредитацію.

Порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України з проведення державної акредитації закладів незалежно від форми власності (юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців), їх філій чи інших відокремлених підрозділів (для юридичних осіб), які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію та атестації спеціалістів для таких закладів визначено Інструкцією про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проходять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом МВС України від 07.12.2009 №515, в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2019 №1084 (далі - Інструкція №1084).

За змістом п.1 розділу IV Інструкції №1084 рішення про тимчасове припинення та поновлення дії Сертифіката приймає акредитаційна комісія.

Ініціювати питання про тимчасове припинення дії Сертифіката (за наявності обґрунтованих підстав для тимчасового припинення дії такого Сертифіката, передбачених цією Інструкцією), можуть: ГСЦ МВС шляхом надсилання до РСЦ МВС вмотивованого листа; керівник підрозділу РСЦ МВС, що відповідає за організацію екзаменаційної роботи, шляхом подання доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки; керівник ТСЦ МВС за місцезнаходженням закладу або особа, яка виконує його обов'язки, шляхом подання доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки; голова акредитаційної або атестаційної комісії шляхом подання вмотивованої доповідної записки начальнику РСЦ МВС або особі, яка виконує його обов'язки.

Пунктом 2 та розділу IV Інструкції №1084 передбачено, що дія сертифіката тимчасово припиняється в разі:

1) установлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;

2) виявлення факту акредитації закладу з порушенням вимог Порядку;

3) зміни матеріально-технічної бази та чисельності спеціалістів, що унеможливлює виконання робочих програм і планів підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв за заявленою максимальною кількістю осіб для одночасної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів: закінчення строку дії документів, що підтверджують право користування матеріально-технічною базою закладу, якщо до закінчення строку дії такого права до РСЦ МВС не подано оновлених документів; припинення права закладу на транспортні засоби, заявлені під час акредитації (якщо до цього до РСЦ МВС не надано відомостей про зміну матеріально-технічної бази та відповідних документів, що підтверджують право користування новими транспортними засобами); відсутності облаштування для потреб осіб з інвалідністю або маломобільних груп населення у кабінетах (класах) та на майданчиках у разі проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів з ручним керуванням; зменшення кількості спеціалістів у закладі більше ніж на двадцять відсотків на термін понад п'ятнадцять робочих днів (у тому числі в разі позбавлення спеціаліста, який здійснює навчання керуванню транспортними засобами, права на керування ними, тимчасове обмеження його в такому праві або закінчення терміну дії медичної довідки встановленого зразка), що унеможливлює виконання робочих програм і планів підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв у повному обсязі,- відповідно до кількості слухачів (учнів), зареєстрованих у складі груп на момент настання таких обставин.

Документальним підтвердженням фактів таких порушень можуть бути витяги з баз даних державних реєстрів, якими користуються ТСЦ МВС, процесуальні документи, листи і повідомлення відповідних державних органів, матеріали розгляду звернень і скарг, складені працівниками ТСЦ МВС / РСЦ МВС / ГСЦ МВС.

У разі встановлення підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката в п'ятиденний строк скликається позачергове (якщо в такий період не заплановано чергового) засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката.

Відповідно до п.4 - 7 Розділу IV Інструкції №1084 на засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката, обов'язково запрошується керівник закладу або його уповноважений представник з повідомленням дати, часу, місця проведення засідання комісії та підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката.

Керівник або уповноважений представник закладу на засіданні акредитаційної комісії має можливість давати пояснення, а також подавати документи, які свідчать про усунення виявлених недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, або їх відсутність.

Якщо на засіданні акредитаційної комісії керівник або уповноважений представник закладу надав документи, які свідчать про повне усунення виявлених недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, або відсутність таких недоліків, на засіданні приймається рішення про поновлення дії Сертифіката.

Якщо з наданих керівником або уповноваженим представником закладу на засіданні акредитаційної комісії документів не можна зробити висновку щодо повного усунення недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, проводяться додаткові перевірки. Якщо доказів усунення недоліків немає, акредитаційна комісія приймає рішення про тимчасове припинення дії Сертифіката, що оформлюється протоколом і затверджується наказом РСЦ МВС.

Рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія, окрім іншого, в разі: не усунення закладом у встановлений строк недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення його дії, або ненадання доказів їх усунення; видачі закладом свідоцтва про його закінчення особі, яка фактично не проходила в ньому підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що підтверджено компетентними органами (пункт 1 Розділу V Інструкції № 515).

З аналізу наведених вище правових норм можна дійти висновку про те, що законодавець встановив чіткий алгоритм дій та спосіб їх вчинення акредитаційною комісією, які передують прийняттю рішення про тимчасове припинення дії Сертифіката про державну акредитацію та рішення про анулювання дії Сертифіката про державну акредитацію, крім того, керівник закладу має бути обізнаний про порушення, які ставляться йому у вину, з метою їх спростування, а не загального покликання на норму і зміст законодавства, що в подальшому призводить до прийняття рішення, яке відповідатиме положенням ст.2 КАС України.

Колегія суддів зазначає, що предметом розгляду цієї справи є правомірність рішення суб'єкта владних повноважень - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області в частині тимчасового зупинення Сертифіката про державну акредитацію навчального закладу Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" на підставі вимог п.17 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490, а також правомірність рішення від 22 травня 2024 року суб'єкта владних повноважень - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області в частині анулювання Сертифіката про державну акредитацію навчального закладу Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" на підставі вимог п.21 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №490.

З наведеного вище вбачається, що контроль за дотриманням законодавства у сфері надання послуг з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, здійснення обліку суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності, які провадять відповідну діяльність, відноситься до компетенції - Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області.

Як вбачається з матеріадів справи, до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області надійшов лист Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з інформацією щодо виявлених порушень у діяльності навчального закладу ПП "Атошкола "Драйвер" та встановлено, що серед слухачів в ПП "Атошкола "Драйвер", які навчалися у вказаному закладі виявлено таких, які у період навчання перебували за межами України. До Єдиного державного реєстру МВС було внесено недостовірні відомості щодо проходження особами навчання з практичної підготовки водіїв транспортних засобів категорії «В», які частково не проходили таке навчання та видані свідоцтва про закінчення практичної підготовки водіїв транспортних засобів.

Матеріалами справи стверджується, що на засіданні акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області, яке оформлено протоколом №15 від 13 травня 2024 року вирішено тимчасово припинити дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року.

У подальшому, наказом Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2025 року №110-од затверджено рішення, яке прийнято на засіданні акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2025 року про анулювання дії сертифікату про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП "Атошкола "Драйвер". Зі змісту спірного рішення вбачається, що таке обґрунтоване не усуненням ПП "Атошкола "Драйвер" у встановлений строк недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії сертифіката, або ненадання доказів щодо їх усунення (п.21 Порядку №490).

Колегія суддів, даючи правову оцінку оскаржуваним рішенням з точки зору їх відповідності критеріям правомірності, що визначені частиною другою статті 2 КАС України, а саме: чи прийняте таке рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, виходить з наступного.

За загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), розкриття змісту і враховуючи правові норми у спірних правовідносинах, у який спосіб керівник закладу повинен їх усунути.

Дослідивши зміст протоколу засідання акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2025 року, колегія суддів встановила, що у зв'язку з встановленням документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, а саме: внесення до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про проведення занять з теоретичної (крім теоретичних занять за дистанційною формою) та/або практичної підготовки щодо осіб, які на час проведення таких занять перебували за кордоном, що підтверджено компетентним органами, у тому числі органами Національної поліції, ухвалила тимчасово припинити дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року виданого ПП «Автошкола «Драйвер» строком на 10 календарних днів, при цьому, конкретизації самого порушення та осіб не наведено.

Крім того, зі змісту повідомлення від 14 травня 2024 року №31/3/3299-08-2022 колегією суддів встановлено, що комісія зобов'язала позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, що стали підставою для тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію та надати документи, що підтверджують усунення недоліків (порушень), та оновлені розклади занять і графіки черговості керування транспортними засобами (з урахуванням строку тимчасового припинення) (а.с.28).

Однак з аналізу такого повідомлення вбачається, що у такому не розкрито зміст поставленого у вину позивачу порушення, а також таке не містить конкретних заходів щодо усунення недоліків до виконання, тобто є неконкретизованим, крім того, не встановлено спосіб його виконання, що свідчить про його нечіткість та невизначеність.

Крім того, рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображене у протоколі №15 від 13 травня 2024 року є документом, який має містити вичерпний перелік підстав для тимчасового припинення дії сертифіката, суть виявлених недоліків, зі змісту якого можна зрозуміти спосіб усунення порушення. Також у разі потреби, зазначається необхідність подання оновлених (з урахуванням строку тимчасового припинення) розкладів занять і графіків черговості керування транспортними засобами (п.9 Розділу IV Інструкції), тобто зазначення усіх ідентифікуючих ознак виявлених порушень, що дають можливість їх виправити.

У матеріалах справи міститься доповідна записка заступника директора ПП "Атошкола "Драйвер" Хомяка І. від 14 травня 2024 року, в якій останній повідомляє директора ОСОБА_1 про те, що будучи присутнім на засідання акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області 13 травня 2024 року в ході проведення комісії, секретарем у швидкому темпі було зачитано лист ГСУ, оголошено прізвища трьох слухачів, та час коли вони нібито перебували за межами України. Вказує, що ним було звернуто увагу на недосконалість програмного забезпечення АРМ «Автошкола», яка не надає можливість призупинення навчання слухача, чи перенесення занять, коли він навчається в складі групи, однак такі аргументи до уваги прийнято не було. Вказав, що він не міг оперувати даними щодо всього процесу навчання слухачів, оскільки дана інформація міститься лише в АРМ «Автошкола». Акредитаційній комісії було повідомлено, що інформація про навчальні години в АРМ «Автошкола» вноситься адміністратором на підставі тих даних, які надає інструктор, тому може відігравати роль людський фактор, у тому числі неналежне виконання покладених обов'язків. Одночасно повідомлено, що за даними обставинами було звільнено з роботи адміністратора та двох інструкторів. Наголосив, щоб акредитаційна комісія надала максимальний та об'єктивний термін для вивчення всіх обставин, і що при наявності повної інформації щодо можливих порушень, автошколою буде проведена відповідна перевірка, в разі порушення відповідним слухачам буде анульоване свідоцтво про проходження навчання. Членами комісії дана заява не була позитивно схвалена, оскільки РСЦ змушене буде анулювати посвідчення водія (а.с.29).

У матеріалах справи також міститься лист директора ПП "Атошкола "Драйвер" від 21 травня 2024 року, адресований відповідачу, зі змісту якого, вбачається, що позивачем 16 травня 2024 року було отримано повідомлення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області про тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП "Атошкола "Драйвер" строком на 10 днів. Вказує, що в даному Повідомленні, всупереч абз.2 п.9 розділу IV «Інструкції про організацію та здійснення моніторингу за підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 грудня 2009 року №515, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2020 р. за № 139/34422 від 26 квітня 2024 року, не зазначено вичерпний перелік підстав тимчасового припинення дії сертифіката та особливостей по суті виявлених недоліків, а саме: не надано ідентифікованих даних осіб, які за наявною у РСЦ інформацією під час навчання в закладі перебували за кордоном, також не надано період навчання цих осіб у закладі, та період їх перебування за кордоном. Крім того, такі відомості відсутні у протоколі №15 засідання акредитаційної комісії від 13 травня 2024 року, який на офіційному веб-сайті РСЦ МВС був оприлюднений лише 18 травня 2024 року, хоча блокування закладу доступу до ЄДР МВС було проведено у день прийняття рішення. У період тимчасового припинення дії сертифіката підготовка та перепідготовка водіїв закладом не здійснюється, реєстрація списків груп та осіб не проводиться, свідоцтва про закінчення підготовки та перепідготовки не видаються. Видати свідоцтво про навчання особам, які вже закінчили практичну підготовку в закладі неможливо, так як заблоковано доступ до ЄДР МВС. Оскільки остання група з практичної підготовки (№724) закінчила навчання 13 травня 2024 року о 13:25 год., необхідності надання оновлених розкладів занять і графіків черговості керування транспортними засобами (з урахуванням строку тимчасового припинення) немає. Крім того, відповідно до п.13 розділу IV «Інструкції про організацію та здійснення моніторингу за підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів» затвердженої Наказом МВС України 07 грудня 2009 року № 515, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2020 р. за № 139/3442 від 26 квітня 2024 року, уповноважений працівник ТСЦ МВС після отримання інформації про тимчасове припинення сертфіката повинен провести відповідне коригування в ЄДР МВС, в тому числі і відомості щодо строку навчання. Враховуючи вищевикладене, з причин відсутності у Повідомленні акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області ідентифікованого вичерпного переліку підстав тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу, унеможливлює та обмежує дії ПП "Атошкола "Драйвер" в усуненні недоліків (порушень) та наданні акредитаційній комісії відповідних документів. Разом з тим, повідомлено, що в разі надання закладу відповідних ідентифікованих недоліків (порушень) буде проведено відповідне службове розслідування, і в разі підтвердження зазначених фактів, що слугувала підставою для тимчасового припинення дії сертифікату, вказаним особам буде скасовано свідоцтво про проходження навчання у закладі (а.с.35).

Разом з тим, зі змісту протоколу засідання акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2025 року вбачається, що присутня на засіданні директор Хомич В. документів на усунення недоліків не надала (а.с.37 зворот), і наказом начальника РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року №110од затверджено рішення Комісії, оформлене протоколом №16 від 22 травня 2024 року, про анулювання сертифікату про державну акредитацію ПП «Автошкола «Драйвер» (а.с.42-43).

При цьому, колегія суддів повторно зазначає, що можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких необхідно вжити для усунення порушень.

Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи необхідно вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства.

Чітке визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), якого необхідно вжити для усунення порушень, є встановленням певної моделі поведінки позивача та можливості усунення порушень. Колегія суддів зазначає, що рішення не може містити декларативних (загальних) вимог щодо усунення виявлених порушень. Натомість, рішення повинно містити перелік конкретних заходів, які необхідно здійснити для усунення виявлених порушень. Зазначене є порушенням вимог закону в частині змісту рішення як акта індивідуальної дії.

Вимога державного органу про усунення виявлених порушень законодавства повинна бути здійснена у письмовій формі, сформована внаслідок реалізації таким органом своєї компетенції (завдань і функцій відповідно до законодавства), містити чіткі, конкретні і зрозумілі приписи на адресу підконтрольного суб'єкту (об'єкту контролю, його посадових осіб), які є обов'язковими до виконання останнім.

Разом з тим, у оскаржуваних рішеннях акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображених у протоколах: №15, затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року, №16, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року, у частині анулювання дії сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер», тільки вказується посилання на загальну норму - пункт 17 Порядку № 490, якою встановлено, що сертифікат тимчасово припиняється за рішенням акредитаційної комісії в разі встановлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, а саме: внесення до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про проведення занять з теоретичної (крім теоретичних занять за дистанційною формою) та/або практичної підготовки щодо осіб, які на час проведення таких занять перебували за кордоном, що підтверджено компетентним органами, у тому числі органами Національної поліції, а також на не усунення закладом у встановлений строк недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії сертифіката, або ненадання доказів щодо їх усунення, відповідно.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення державним органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Невиконання державним органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача про те, що позивач володів достатньою інформацією про фактичні обставини справи та суті допущеного порушення, оскільки матеріалами справи стверджується, що директор ПП «Автошкола «Драйвер» не отримала вичерпного та належного повідомлення про виявлені порушення, що суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В адміністративному процесі, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржувані рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображені у протоколах: №15, затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року, №16, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року, у частині анулювання дії сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер», прийнято без належного з'ясування усіх фактичних обставин справи та без урахування дій, вчинених позивачем для усунення виявлених недоліків, а тому такі необхідно визнати протиправними та скасувати.

Колегія суддів зазначає, що оскільки рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображені у протоколах: №15, затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року, яким тимчасово припинено дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер»; №16, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року, у частині анулювання дії сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року скасовані, тому і позовна вимога про зобов'язання акредитаційну комісію РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області поновити дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер» підлягає до задоволення, як похідна.

Доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими, такі знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та спростовують висновки суду першої інстанції з наведених вище мотивів.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).

Також згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.

Керуючись ст.242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі №140/10634/24 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позовом Приватного підприємства "Атошкола "Драйвер" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області, відображені у протоколах: №15, затвердженого наказом акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 13 травня 2024 року, яким тимчасово припинено дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер»; №16, затвердженого наказом РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області від 22 травня 2024 року, у частині анулювання дії сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер».

Зобов'язати акредитаційну комісію РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області поновити дію сертифіката про державну акредитацію серії МВС №001982 від 28 квітня 2023 року, виданого ПП «Автошкола «Драйвер».

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя О. І. Мікула

судді А. Р. Курилець

М.А. Пліш

Повне судове рішення складено 17 листопада 2025 року.