Постанова від 14.11.2025 по справі 460/14019/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 460/14019/24 пров. № А/857/24062/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Гуляка В.В., Матковської З.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року (судді Дуляницька С.М., ухвалене у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в м. Рівне) у справі № 460/14019/24 за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.10.2024 № 014424090116.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення та постановити нове, яким адміністративний позов задоволити повністю.

Відзиву на апеляційну скаргу позивач не подав.

Згідно статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 11.09.2024 року (вх. № 21980/5/17-00) на адресу Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли матеріали Головного управління Національної поліції в Рівненській області (вих. № 6736-2024 від 10.09.2024 року) щодо порушення ОСОБА_1 вимог ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Із змісту наведеного листа вбачається наступне: Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.199, ч.2 ст.28, ч.1 ст.204 КК України.

Так, ГУ Національної поліції в Рівненській області під час обшуку торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 56250410100:01:025:0033, за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.

Крім цього, 17.04.2024 року продавець магазину «PODS», що розташований за адресою АДРЕСА_2 ОСОБА_4 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , перебуваючи у вищевказаному магазині збув для ОСОБА_6 1 (одну) одноразову електронну сигарету з маркуванням «Elfbar» CR 5000, наповненою рідиною, що використовують в ній, що не відповідає вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови» та Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».

В ході досудового розслідування встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває за основним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Рівненській області (Сарненська ДПІ) з 26.12.2022 року. З 01.01.2024 року перебуває на загальній системі оподаткування та отримував відповідні ліцензії.

На виконання вимог п.2 ст.23 Закону України «Про поліцію», ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Головне управління Національної поліції в Рівненській області звернулося до контролюючого органу з матеріалами для прийняття рішення, зокрема, про застосування до ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 фінансових санкцій.

До вказаного листа додано документи, які підтверджують факт порушення вимог законодавства, що були враховані при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення: Протокол огляду та вилучення грошових коштів від 17.04.2024 року на 3 арк.; Протокол огляду від 17.07.2024 року на 4 арк.; Протокол про результати проведення негласної слідчої розшукової дії контроль за вчиненням злочину у формі контрольної закупки від 19.04.2024 року.; Постанова про доручення проведення судової товарознавчої експертизи за експертною спеціальністю:12.1 «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів»; Висновок експерта від 25.04.2024 року №СЕ-19/118-24/4988-ТВ.

17.04.2024 року о 10-50 год., у приміщенні службового кабінету №111 УСР в Рівненській області ДСР НП України ….було розпочато проведення слідчої дії, а саме проведено огляд грошових коштів у сумі 600 (шістсот) грн….а також огляд покупця - громадянки ОСОБА_6 .

Згідно протоколу огляду від 17.04.2024 року, зафіксовано, що цією датою об 17-00 гр. ОСОБА_6 добровільно видала у приміщенні за адресою…1 (одну) одноразову електронну цигарку з маркуванням «Elfbar» CR 5000» без марки акцизного податку. При видачі ОСОБА_6 повідомила, що одноразову електронну цигарку придбала за грошові кошти в сумі 600 грн. під час проведення контрольної закупки із закупівлі одноразових електронних цигарок у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в кіоску «Pods» за адресою: АДРЕСА_3 , на території автовокзалу.

Згідно протоколу від 19.04.2024 року, встановлено, що 17.04.2024 року о 15.25 ОСОБА_6 зайшла до магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , у якому на той момент знаходився ОСОБА_4 . Зайшовши до магазину, ОСОБА_6 передала ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 600 грн., які являються коштами спеціального призначення кошторису Національної поліції України, для проведення контрольної закупки із закупівлі одноразових електронних цигарок у ОСОБА_4 .

На підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року №21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у податковому повідомленні-рішенні по факту виявленого порушення - реалізація рідин, що використовуються в сигаретах без паперових марок акцизного податку встановленого зразка, відповідачем 01.10.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення № 014424090116, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 21300 грн.

Позивач не погоджуючись з такими рішеннями контролюючого органу, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно підпункту 14.1.56-3 пункту 14.1 статті 14 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими.

Відповідно до пп. 14.1.56-4 п. 14.1 ст. 14 ПК України рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Статтею 1 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV передбачено, що рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, які використовуються для створення аерозолів (парів) в електронних сигаретах та містяться, зокрема, у картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Згідно підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно пункту 226.1 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України, платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Відповідно до пункту 226.2 статті 226 ПК України наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року. (пункт 226.9 статті 226 ПК України).

Згідно п. 226.11 ст. 226 ПК України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.

Відповідно до п. 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, на тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку; на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, - у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.

Отже, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають маркуванню марками акцизного податку, яке здійснюється з урахуванням вимог статті 226 ПК України та Положення № 1251.

На момент встановлення порушення, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. (далі - Закон № 481, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно статті 1 Закону України № 481 тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням - вироби із вмістом промислово обробленого тютюну, не призначені для куріння, нюхання, смоктання чи жування, які використовуються для генерування аерозолю шляхом нагрівання тютюну електричним підігрівачем з електронним управлінням до температури, за якої не відбувається процесу горіння (згоряння) виробу та виділення тютюнового диму; пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), які утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння.

Терміни "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.

Відповідно до п. 3,4 ст.11 Закону № 481 маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: на кожній одиниці тютюнового виробу (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу. На кожній одиничній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування суб'єкта господарювання - виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць в одиничній пачці, коробці чи в сувенірній коробці; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України); штриховий код.

На зовнішньому упакуванні (за виключенням прозорих обгорток), в якому вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується: загальна та власна назви виробу; кількість одиниць продукції в упакуванні; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; штриховий код.

На транспортній тарі вказується: загальна та власна назви виробу; найменування суб'єкта господарювання - виробника та його місцезнаходження; кількість одиниць продукції в упакуванні; дата виготовлення; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).

Знаки для товарів і послуг на тютюнових виробах виконуються мовою та у вигляді зареєстрованого оригіналу або зображення, наведеного в прийнятій на розгляд заявці на реєстрацію знака для товарів і послуг.

Продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

З 27.07.2024 набрав чинності Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817-IX (далі - Закон № 3817).

Згідно п.2 розділу VII Закону № 3817, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" і Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону; положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.

Відповідно до пункту 7 зазначеного розділу передбачено, що Кабінет Міністрів України зобов'язано протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розроблення та затвердження нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.

Згідно п. 11 ч. 2 ст. 73 Закону № 3718 до суб'єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: виробництво та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку (крім випадків, передбачених законодавством, та випадків, якщо маркування марками акцизного податку таких алкогольних напоїв не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом) - 200 відсотків вартості таких товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Відповідно до ч. 3 ст. 73 Закону № 3718 податкові органи застосовують та стягують фінансові санкції у вигляді штрафів, передбачені частиною другою (крім пунктів 3, 6, 24) цієї статті, у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Згідно п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі - Порядок № 790), зі змінами визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до п. 6 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності (п. 7 Порядку № 790).

Судом першої інстанції вірно встановлено, що податкове повідомлення-рішення №014424090116 від 01.10.2024 прийнято відповідачем на підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року № 21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у цьому податковому повідомленні-рішенні.

Відтак, посилання позивача на акт фактичної перевірки контролюючого органу від 20.09.2024 є безпідставними та необґрунтованими.

ГУ Національної поліції в Рівненській області в ході досудового розслідування 22.05.2024 під час обшуку (ухвала слідчого судді Рівненського міського суду Даш'ян К.Е. від 17.05.2024) торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5625410100:01:025:0033, за адресою вул. Широка, земельна ділянка 22-Б в м. Сарни Рівненської області, яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.

Відповідно до п. 1, 2 Висновку експерта Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 25.04.2024 № СЕ-19/118-24/4988-ТВ, надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети “Elfbar CR5000» не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 “Сигарети. Загальнітехнічні умови» у частині маркувальних позначень. Надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети “Elfbar CR5000» не відповідають вимогам Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та не придатні до реалізації на території України.

Таким чином, твердження позивача про те, що ним не вчинялись порушення чинного законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального спростовуються матеріалами справи.

Щодо доводів позивача про те, що відповідачем в порушення норм податкового законодавства, в межах кримінального провадження, протиправно винесено податкове повідомлення-рішення, оскільки останнє приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного судового рішення за наслідками розгляду кримінального провадження, що набрало законної сили, то суд зважає на таке.

Згідно п. 36 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні Положення» ПК України, у разі якщо судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, яке було розпочато до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" і предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, в якому встановлена несплата податкових зобов'язань або винесена ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами з цього питання, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.

Податкове повідомлення-рішення приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, предметом якого є податки, збори та за наслідками якого встановлено несплату податкових зобов'язань.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України, тобто предметом кримінального правопорушення за ст. 199 КК України, є виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, що існують у паперовій формі, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів.

Також, предметом кримінального правопорушення за ст. 204 КК України, є незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів.

Отже, кримінальне провадження №42024180000000006, що проводиться Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області, не пов'язане із податками та зборами, позаяк кримінальне правопорушення предметом якого є ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, передбачене ст. 212, 212-1 КК України.

За таких обставин, апеляційний суд дійшов висновку, що податковим повідомленням-рішенням визначено штрафні санкції за порушення вимог Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», та позов не підлягає до задоволення, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги апеляційний суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах “Проніна проти України» (пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року у справі №460/14019/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Ільчишин

судді В. В. Гуляк

З. М. Матковська

Повне судове рішення складено 14.11.25