Постанова від 14.11.2025 по справі 320/16860/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/16860/24 Головуючий у 1 інстанції: Колеснікова І.С.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.

Суддів Аліменка В.О.

Ключковича В.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням розміру посадового окладу за 52 тарифним розрядом та надбавки за особливості проходження військової служби у розмірі 80 % з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням посадового окладу за 52 тарифним розрядом, надбавки за особливості проходження військової служби у розмірі 80 % та з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704». Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду, позивач - ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, апелянт вказує, що відповідач уже видав довідку від 28.10.2020 № 222/4/164/239/706 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021. При цьому, позивач не погоджується з розмірами посадового окладу та надбавки за особливості проходження військової служби, в позасудовому порядку відповідач відмовив приводити у відповідність складові грошового забезпечення у довідці станом на 17.07.2021, що й стало підставою звернення позивача з відповідним позовом до суду в цій справі. З огляду на викладене, апелянт вказує про помилковість висновку суду першої інстанції про те, що після набрання чинності Постановою №729 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.08.2021, реалізації якого перешкоджає відсутність оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яку має скласти та подати до територіального органу ПФУ відповідач.

09 липня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача - Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.

05 вересня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача - ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення у справі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІ.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року у справі 560/2569/23, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень статті 42 Закону України від 17.09.2020 №912-ІХ «Про розвідку», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень статті 42 Закону України від 17.09.2020 №912-ІХ «Про розвідку», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

На виконання вищевказаного рішення суду, Військовою частиною НОМЕР_1 видано ОСОБА_1 довідку від 02 жовтня 2023 №222/4/165/323/1120 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 за посадою: начальник відділу військової частини НОМЕР_1 .

У даній довідці Військової частини НОМЕР_1 від 02 жовтня 2023 №222/4/165/323/1120 вказано наступні розміри грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 14 970,00 грн;

- оклад за військовим звання (полковник) - 1 480,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (вислуга років 25) (50 відс.) - 7 485,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби (50 відс.) - 11 967,50 грн.;

- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 відс.) - 2 245,50 грн.;

- премія (45 відс.) - 6 736,50 грн.;

- доплата за науковий ступінь (5 відс.) - 748,50 грн.;

Усього 45 633,00 грн.

Не погоджуючись з обрахунком розміру грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено частинами 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку № 45 наявна форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, додатком 5 Постанови від № 704 (в редакції, чинній до 17 липня 2021 року) було затверджено Схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, відповідно до якої, посада начальника відділу віднесена до 52 тарифного розряду.

В подальшому, 17 липня 2021 року набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 729 (далі - Постанова №729), якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, зокрема, виключено додаток 5 до постанови.

Згідно пункту 3 Постанови №729, пункт 4 доповнено абзацами такого змісту:

"Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:

для військовослужбовців кадрового складу - 1,8;

для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4.".

23 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» (далі - Постанова №144), пунктом 1 якої передбачено перерахувати з 1 серпня 2021 р. пенсії, призначені за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374) розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням:

посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 58, ст. 3610) (далі - дата виникнення права на перерахунок пенсії) за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням;

надбавок за почесне звання "заслужений"/"народний", службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії;

надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 р. починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що скасовані чи такі, що не виплачувалися з дати виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), під час перерахунку пенсій не враховуються.

Згідно пункту 4 Постанови №144, Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу із наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 11.05.1999 №034Р, ОСОБА_1 було звільнено зі служби у запас з посади начальника 10 відділу військової частини НОМЕР_1 (а.с. 13).

Як зазначає позивач та підтверджено відповідачем у відзиві на позовну заяву, під час оформлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 28.10.2020 № 222/4/164/239/706 станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії посадовий оклад був обчислений на рівні 52 тарифного розряду, як це було визначено додатком 5 Постанови від № 704 (в редакції, чинній до 17 липня 2021 року).

В подальшому, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року у справі 560/2569/23, зокрема, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021 для перерахунку пенсії з 01.08.2021 відповідно до положень статті 42 Закону України від 17.09.2020 №912-ІХ «Про розвідку», постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 729 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Матеріали справи свідчать, що, на виконання вищевказаного рішення суду, Військовою частиною НОМЕР_1 видано ОСОБА_1 довідку від 02 жовтня 2023 №222/4/165/323/1120 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 за посадою: начальник відділу військової частини НОМЕР_1 , у якій вказано наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад 14 970,00 грн; оклад за військовим звання (полковник) 1 480,00 грн.; надбавка за вислугу років (вислуга років 25) (50 відс.) - 7 485,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (50 відс.) - 11 967,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 відс.) 2 245,50 грн.; премія (45 відс.) - 6 736,50 грн.; доплата за науковий ступінь (5 відс.) -748,50 грн.; Усього 45 633,00 грн. (а.с. 23).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на перерахунок його пенсії, яке визначено та закріплено законодавчо, не може бути поставлено у залежність від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень - у даному випадку ГУ ПФУ, у вигляді ухилення від направлення до відповідача списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 22.03.2022 №144.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його помилковим, оскільки, судом першої інстанції не було враховано те, що Військовою частиною НОМЕР_1 вже видано ОСОБА_1 довідку від 02 жовтня 2023 №222/4/165/323/1120 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021.

Отже, суд першої інстанції мав надати оцінку діям відповідача щодо визначення розміру складових грошового забезпечення при видачі цієї довідки.

Як стверджує позивач та підтверджено відповідачем у відзиві на позовну заяву, під час оформлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 02.10.2023 №222/4/165/323/1120 станом на 17.07.2021, Військовою частиною НОМЕР_1 обчислено розмір посадового окладу за посадою начальника відділу військової частини НОМЕР_1 на рівні 47 тарифного розряду.

Водночас, позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, вказує, що був звільнений саме з самостійного відділу, який не входив до складу департаменту чи самостійного управління цього органу.

Колегія суддів вважає, що, виготовляючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 02.10.2023 №222/4/165/323/1120 станом на 17.07.2021, відповідач правомірно керувався додатком 2 до Постанови №704.

Водночас, додатком 2 до Постанови №704 (в редакції, чинній станом на 17.07.2021) було закріплено наступні тарифні розряди: начальник самостійного відділу - 51 тарифний розряд; начальник відділу у складі департаменту, самостійного управління - 47 тарифний розряд.

Оскільки, додатком 2 до Постанови №704 не передбачено 52 тарифний розряд, вимоги позивача щодо обчислення розміру посадового окладу на рівні 52 тарифного розряду є необґрунтованими.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідачем протиправно віднесено посаду начальника відділу військової частини НОМЕР_1 , з якої було звільнено позивача, до 47 тарифного розряду, оскільки, відповідачем не надано суду доказів, що такий відділ входив до складу департаменту чи самостійного управління цього органу.

Таким чином, під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 02.10.2023 №222/4/165/323/1120 станом на 17.07.2021, Військова частина НОМЕР_1 повинна була обчислити розмір посадового окладу на рівні 51 тарифного розряду, а тому, дії відповідача в цій частині є протиправними.

Щодо позовних вимог в частині необхідності врахування надбавку за особливості проходження служби у розмірі 80 %, слід зазначити наступне.

Матеріали справи свідчать, що при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 02.10.2023 №222/4/165/323/1120 станом на 17.07.2021, відповідачем вказано надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50%.

Згідно вимог пункту 1 Постанови №144, для перерахунку пенсії враховуються зокрема, надбавки за особливості проходження служби, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.

Як вказує Військова частина НОМЕР_1 , середній розмір надбавки за особливості проходження служби, виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з 17 липня 2021 року (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою начальник відділу військової частини НОМЕР_1 становив 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не спростовано, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби, виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з 17 липня 2021 року (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою начальника відділу військової частини НОМЕР_1 становив 50 %, а отже, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, колегія суддів вважає за необхідне визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням розміру посадового окладу за 51 тарифним розрядом, з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення.

Як наслідок, наявні підстави для зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням посадового окладу за 51 тарифним розрядом, з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення адміністративного позову частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому, оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року скасувати та прийняти нове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням розміру посадового окладу за 51 тарифним розрядом, з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 підготувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.07.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» з урахуванням посадового окладу за 51 тарифним розрядом, з пропорційним перерахунком інших видів грошового забезпечення

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.

Судді Аліменко В.О.

Ключкович В.Ю.