Постанова від 14.11.2025 по справі 420/3132/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/3132/19

Головуючий першої інстанції Бездрабко О.І.

Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 27.12.2024

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом садівничого кооперативу «Буревестник» до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2019 року садівничий кооператив (надалі - СК) «Буревестник» звернувся до суду з позовом до Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень: від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області»; від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока, Білгород-Дністровського району Одеської області».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015 №3463 та від 22.03.2016 №123, якими організовано розроблення та затверджено детальний план території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт. Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області, порушують конституційні права громадян України, права членів громади смт.Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області, членів СК «Буревестник», власників земельних ділянок, що розташовані біля залізничної платформи «Морська» смт.Затока, оскільки кооператив розташований у безпосередньої близькості до вказаної адреси та у членів кооперативу наявні у власності земельні ділянки у безпосередній близькості до зазначеного кварталу. Також спірна територія знаходиться в прибережній захисній смузі на відстані від 20 до 30 метрів від Чорного моря, що, на думку позивача, є порушенням норм чинного законодавства. Додатково позивач вказав на порушення процедури оголошення проектів рішень та проведення громадських слухань.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 відмовлено у задоволенні позову, оскільки оскаржувані рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради не містять приписів вчинити обов'язкові дії позивачу та не створюють жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав позивача, відповідно, не порушують права свободи та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2020 скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.10.2019; прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги садівничого кооперативу «Буревестник» в повному обсязі; скасовано рішення Затоківської селищної ради від 20.07.2015 №3463 та від 22.03.2016 №123 з підстав того, що жодні земельні ділянки СК »Буревестник», в тому числі, його членів не межують із земельною ділянкою, яка була в межах розробленого та затвердженого детального плану території щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області. На думку суду апеляційної інстанції, земельні ділянки, щодо яких було затверджено детальний план, знаходяться перед залізничною колією, в той час як земельні ділянки позивача за цією колією, тобто між ними знаходиться ділянка з цільовим призначенням: «землі транспорту», тому вони не є суміжними.

Водночас суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що порушення конституційних прав власності на водні ресурси, які і є порушенням соціальних та інших спільних інтересів громадян України, які є членами кооперативу, та порушеннями в цілому прав юридичної особи СК »Буревестник», як невід'ємної частки народу України, тим більш, що ці права захищаються Конституцією України, Законом України «Про кооперацію», кореспондуються зі Статутом кооперативу.

За позицією суду апеляційної інстанції, оскаржуваними рішеннями порушені права позивача, закріплені у статті 6, пункті 1 частині першої статті 11 Водного кодексу України (далі також ВК України), статтями 4, 9, 11 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статтею 1 Земельного кодексу України (далі також ЗК України), а також у Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (далі також Порядок №555).

Постановою Верховного Суду від 25.01.2024 скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2020; справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки суди першої та апеляційної інстанцій, розглядаючи справу, не взяли до уваги, що оскаржуване рішення від 22 березня 2016 року №123 відноситься до нормативно-правових актів, що має значення для визначення порядку розгляду адміністративної справи.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 позов задоволений частково; визнано протиправним та нечинним рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт.Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області»; визнано протиправним та нечинним пункт 3 рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області»; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції дійшов до висновку, що Затоківська селищна рада Білгород-Дністровської міської ради Одеської області не довела суду правомірність прийнятих рішень.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, треті особи подали апеляційні скарги, в яких посилаються на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просять рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянти зазначають, що земельні ділянки СК «Буревестник», в тому числі його членів, не межують із земельною ділянкою, яка була в межах розробленого та затвердженого детального плану території щодо індивідуального дачного будівництва, оскільки земельні ділянки, щодо яких затверджено детальний план, знаходяться перед залізничною колією, в той час як земельні ділянки позивача - за цією колією, тобто між ними знаходиться ділянка з цільовим призначенням «землі транспорту», тому вони не є суміжними. Оскільки позивач не є власником та користувачем земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розроблено проект містобудівної документації, та суміжних з нею територій, тому позивач не відноситься до кола осіб, правовий статус яких визначається оскаржуваними рішеннями Затоківської селищної ради, а тому з урахуванням положень ч.2 ст.264 КАС України СК «Буревестник» не має права звернення до суду із вимогою про скасування рішень. У разі якщо подання цього позову направлено на поновлення прав позивача у сфері екологічних відносин та забезпечення права на безпечне для життя та здоров'я довкілля, а також прав, пов'язаних з використанням членами кооперативу своїх земельних ділянок, то в такому разі даний спір не є публічно-правовим та має вирішуватися за правилами цивільного судочинства. Обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про визнання протиправними та скасування рішень Затоківської селищної ради сам собою не сприяє ефективному відновленню порушеного права у сфері екологічних відносин та забезпечення права на безпечне для життя та здоров'я довкілля, так як земельні ділянки і надалі продовжують перебувати у власності інших осіб, їхнє цільове призначення жодним чином не змінюється, адже самим генеральним планом смт.Затока в межах розроблення детального плану територій передбачено розміщення об'єктів рекреаційного призначення. При цьому, детальний план території, затверджений рішенням Затоківської селищної ради від 22.03.2016 №123, лише уточнює які саме об'єкти рекреаційного призначення передбачені на вказаній території. Департаментом екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрації, Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, управлінням культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини одеської облдержадміністрації, уповноваженим органом містобудування та архітектури Білгород-Дністровської міської ради надано позитивний висновок щодо проектних рішень відповідача. Водночас, позов позивача не містить мотивів, які б спростовували висновки вказаних компетентних органів.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційних скарг, судова колегія вважає, що вони підлягають частковому задоволенню.

Судом встановлено, що рішенням Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області прийнято рішення від 20.07.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий беріг, 130, Лиманського району - вул. Лазурна, 1, Сонячного району смт. Затока, м.Білгород-Дністровського Одеської області» вирішено розробити детальний план території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий беріг, 130, Лиманського району - вул. Лазурна, 1, Сонячного району смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області; визначено розробником детального плану території для індивідуального дачного будівництва СПД ОСОБА_6 ; укласти з СПД ОСОБА_6 договір на розроблення детального плану території для індивідуального дачного будівництва. /т.1 а.с.38, т.6 а.с.200/

СПД Гребенюк С.С. розроблено детальний план території індивідуальної дачної забудови в кварталі бульвар Золотий берег, 130, Лиманського району - вул. Лазурна, 1, Сонячного району смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області. /т.6 а.с.180-199/

Висновком Управління містобудування та архітектури Білгород-Дністровської міської ради від 23.12.2015 №287 погоджено розміщення об'єктів архітектури об'єктів індивідуального дачної забудови за адресою: бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока, м.Білгород-Дністровського Одеської області за умов: отримання в подальшому технічних умов на проектування; проведення комплексу робіт по інженерному захисту території; проведення громадських слухань щодо врахування інтересів громадськості під час розробки детального плану території. /т.1 а.с.40/

Листом Головного управління ДСНС України в Одеській області від 16.02.2016 №03/8009/08 повідомлено про незаперечення щодо затвердження детального плану території індивідуальної дачної забудови в кварталі бульвар Золотий берег, 130, Лиманського району - вул. Лазурна, 1, АДРЕСА_1 за умови дотримання вимог ДБН 360-92**, ДБН В2.5-74:2013 та критеріїв утворення державних пожежно-рятувальних одиниць, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.2013 №874. /т.5 а.с.203/

Листом Управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації від 11.02.2016 №01-17/188 погоджено вищезазначений детальний план території. /т.5 а.с.204/

У місцевій газеті «Торнадо-Прес» було опубліковано два оголошення: про прийняття Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради Одеської області рішення від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий беріг, 130, Лиманського району - вул.Лазурна, 1 Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області»;

про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості про проекту містобудівної документації - детальному плану території щодо індивідуального дачного будівництва кварталі бульвар Золотий беріг, 130, Лиманського району - вул.Лазурна, 1, Сонячного району смт. Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області. Детальний план території розроблено з метою обґрунтування розміщення індивідуальної дачної забудови. Замовник: Затоківська селищна рада м.Білгород-Дністровський Одеської області. Розробник: ФОП ОСОБА_6 , кваліфікаційний сертифікат серія АР № 0030555. Головний архітектор проекту Тиченко С.І., кваліфікаційний сертифікат АА № 001690. Підстави розроблення рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015 №3463. Ознайомитись з текстовими та графічними матеріалами детального плану території можливо до 19.01.2016 в приміщенні Затоківської селищної ради за адресою: Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт.Затока, вул.Приморська, будинок 21. Посадова особа Затоківської селищної ради, відповідальна за організацію розгляду пропозицій - голова Затоківської селищної ради. Пропозиції громадськості подаються до Затоківської селищної ради до 19.01.2016, розгляд пропозицій завершується 22.01.2016. Презентація детального плану території відбудеться 18.01.2016 початок об 10:00 годині.

В подальшому, у місцевій газеті «Торнадо-Прес» розміщено оголошення про завершення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації - детальний план території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білогород-Дністровський Одеської області. Повідомлено, що пропозицій громадськості по проекту детального плану території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт. Затока, м.Білгород-Дністровського Одеської області до Затоківської селищної ради не надходило. /т.5 а.с.201-202/

Рішенням Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області» вирішено затвердити детальний план території розміщення індивідуальної дачної забудови в кварталі бульвар Золотий беріг, 27 та бульвар Золотий беріг, 27-а Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області; затвердити детальний план території розміщення індивідуальної дачної забудови на земельній ділянці в кварталі між вул.Золотий беріг, 41 та вул.Золотий беріг, 67 Лиманського району, смт.Затока, м.Білогород-Дністровський Одеської області; затвердити детальний план території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий беріг, 130 Лиманського району смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області. /т.1 а.с.39, т.5 а.с.201/

Вважаючи протиправними рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області»; від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока, Білгород-Дністровського району Одеської області», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул.Лазурна, Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області», колегія суддів приходить до наступного.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (надалі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

За приписами п.п.2, 3 ч.1 ст.1 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Частиною 1 ст.8 Закону №3038-VI передбачено, що планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону № 3038-VI рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Абзацом 1 ч.1 ст.16 Закону № 3038-VI встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Згідно ч.1 ст.17 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

За приписами ч.1 ст.19 Закону № 3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 р. № 290 затверджено Порядок розроблення містобудівної документації (надалі - Порядок №290), яким визначено механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях (далі - містобудівна документація).

Так, пунктом 4.1 Порядку №290 передбачено, що рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Отже, детальний план території у межах населеного пункту є містобудівною документацією, що уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території, який розробляється за рішенням відповідної місцевої ради.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 20.08.2015 у смт.Затока був наявний генеральний план, затверджений рішенням Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 06.03.2015 №2832, а тому з метою уточнення його положень та визначення планувальної організації і розвитку кварталу бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області відповідач мав право прийняти рішення від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул. Лазурна, Сонячного району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області», що свідчить про його правомірність.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока, Білгород-Дністровського району Одеської області», колегія суддів приходить до наступного.

Як вбачається із зазначеного оскаржуваного рішення від 22.03.2016 №123, ним затверджено три окремих детальних плани території: розміщення індивідуальної дачної забудови в кварталі бульвар Золотий берег, 27 та бульвар Золотий берег, 27-а Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області (пункт 1 рішення),

розміщення індивідуальної дачної забудови на земельній ділянці в кварталі між вул.Золотий берег, 41 та вул.Золотий берег, 67 Лиманського району, смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області (пункт 2 рішення);

розміщення індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт. Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області (пункт 3 рішення).

Підстави позовної заяви та надані до суду на їх обґрунтування докази стосується виключно детального плану території розміщення індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області, у зв'язку з чим правомірність оскаржуваного рішення оцінюється виключно в цій частині.

Частинами 4 та 5 ст.19 Закону № 3038-VI встановлено, що детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території). Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.

Відповідно до ч.6 ст.19 Закону №3038-VI склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно ч.7 ст.19 Закону №3038-VI матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.

Частиною 8 ст.19 Закону №3038-VI передбачено, що детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до п.4.3 Порядку №290 замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї є: при розробленні детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, - районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Згідно п.4.4 Порядку №290 замовник розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні та внесення змін до неї визначає джерела фінансування розроблення містобудівної документації та організовує її розроблення.

Пунктом 4.8 Порядку №290 визначено, що детальний план території розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, рекреаційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляються детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту, а якщо територія розташована за межами населеного пункту, відповідно до схеми планування території району (в разі відсутності адміністративного району - відповідно до схеми планування території Автономної Республіки Крим, області).

Відповідно до п.4.9 Порядку №290, крім функцій, визначених у пункті 1.4 розділу I цього Порядку, замовник розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні забезпечує проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».

Згідно пункту 4.12 Порядку № 290 детальний план території, яка розташована в межах населеного пункту, розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, а за відсутності затвердженого в установленому порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою протягом 30 днів з дня його подання.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, відповідна районна державна адміністрація забезпечують оприлюднення детального плану території протягом 10 днів з дня його затвердження.

Частинами 1,2 ст.21 Закону №3038-VI визначено, що громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону №3038-VI сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

За приписами ч.ч.4, 5 ст.21 Закону № 3038-VI оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування.

На реалізацію положень ст.21 Закону №3038-VI Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 25.05.2011 №555, якою затвердив Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проєктів містобудівної документації на місцевому рівні (надалі - Порядок № 555), який визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проєктів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій.

Відповідно до п.3 Порядку №555 сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Пунктом 4 Порядку №555 встановлено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Однак, матеріали справи не містять доказів дотримання відповідачем вимог п.4 Порядку №555 в частині оприлюднення рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації від 06.03.2015 №2832 у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Згідно п.5 Порядку №555 повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: 1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; 2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; 3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; 4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; 5) інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; 6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; 7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Осіб, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, призначає орган місцевого самоврядування. Зазначені особи є відповідальними за автентичність проектів містобудівної документації.

Зі змісту наведених правових норм слідує, що будь-яка містобудівна документація повинна розроблятися саме в інтересах мешканців територіальної громади. Чинним законодавством України передбачено право будь-якого зацікавленого члена громади зареєструватись і брати участь в громадських слуханнях. Як правило, зацікавленість полягає в тому, що рішення, яке приймається, певним чином може вплинути на права і інтереси особи, покращити або погіршити її становище.

Громадські слухання є формою діалогу між мешканцями села (міста), відповідною територіальною громадою та депутатами відповідної ради, посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть вносити пропозиції щодо питань місцевого значення.

Громадські слухання щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні відбуваються шляхом: оприлюднення проєктів містобудівної документації на місцевому рівні; надання особам, які мають право на подання пропозицій до проєктів містобудівної документації на місцевому рівні, строку для подання таких пропозицій; безпосереднім поданням пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування; утворення погоджувальної комісії у разі необхідності та, відповідно, оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проєктів містобудівної документації.

Як вбачається з матеріалів справи, інформування про громадські слухання було здійснено в місцевому засобі масової інформації, а саме в газеті «Торнадо-Прес»

Оголошення в газеті «Торнадо-Прес» було такого змісту: «Затоківська селищна рада Білгород-Дністровської міської ради Одеської області повідомляє про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості про проекту містобудівної документації - детальному плану території щодо індивідуального дачного будівництва кварталі бульвар Золотий беріг, 130, Лиманського району - вул.Лазурна, 1, Сонячного району смт.Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області. Детальний план території розроблено з метою обґрунтування розміщення індивідуальної дачної забудови. Замовник: Затоківська селищна рада м.Білгород-Дністровський Одеської області. Розробник: ФОП ОСОБА_6 , кваліфікаційний сертифікат серія АР № 0030555. Головний архітектор проекту Тиченко С.І., кваліфікаційний сертифікат АА № 001690. Підстави розроблення рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015 №3463. Ознайомитись з текстовими та графічними матеріалами детального плану території можливо до 19.01.2016 в приміщенні Затоківської селищної ради за адресою: Одеська область, м.Білогород-Дністровський, смт.Затока, вул.Приморська, будинок 21. Посадова особа Затоківської селищної ради, відповідальна за організацію розгляду пропозицій - голова Затоківської селищної ради. Пропозиції громадськості подаються до Затоківської селищної ради до 19.01.2016, розгляд пропозицій завершується 22.01.2016. Презентація детального плану території відбудеться 18.01.2016 початок об 10:00 годині».

З огляду на зміст наведеного повідомлення/оголошення про проведення громадських слухань, суд зазначає, що воно не відповідає положенням п.5 Порядку № 555 та не містить всієї необхідної інформації, а саме, основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації. Вказане позбавляло громадськість можливості повно зрозуміти ціль та мету таких обговорень.

Також, матеріали справи не містять доказів дотримання відповідачем вимог п.4 Порядку №555 в частині опублікування розробленого проєкту детального плану території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий беріг, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про порушення Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради Одеської області вимог ст.21 Закону №3038-VI, п.4.9 Порядку №290 та Порядку №555 щодо забезпечення процедури проведення громадських слухань проєкту вказаного детального плану.

Більше того, висновком Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради від 23.12.2015 №287 погоджено розміщення об'єктів архітектури - об'єктів індивідуальної дачної забудови за адресою: бульвар Золотий беріг, 130 Лиманського району смт.Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області за умов: отримання в подальшому технічних умов на проектування; проведення комплексу робіт по інженерному захисту території; проведення громадських слухань щодо врахування інтересів громадськості під час розробки детального плану території.

Однак, Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради Одеської області не надано доказів виконання вказаних умов, дотримання яких є обов'язковими.

Стаття 19 Закону України «Про міжнародні договори України» визначає, що чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

З огляду на визначені норми чинного законодавства України, Протокол про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, ратифікованого Законом України від 01.07.2015 № 562-VIII (надалі - Протокол), є частиною законодавства України та підлягає застосуванню до відповідних правовідносин.

Згідно зі змістом Протоколу з метою забезпечення високого рівня захисту навколишнього середовища, зокрема здоров'я населення, Україна взяла на себе такі зобов'язання: сприяння розглядові питань занепокоєності стосовно екологічних проблем, зокрема пов'язаних зі здоров'ям населення, під час розробки політики й законодавства; встановлення чітких, прозорих та ефективних процедур стратегічної екологічної оцінки.

Сторони Протоколу, визнаючи важливість урахування екологічних міркувань, у тому числі пов'язаних зі здоров'ям населення, для розробки й прийняття планів і програм і, певною мірою, політики й законодавства; визнаючи, що стратегічна екологічна оцінка повинна відігравати важливу роль у розробці й прийнятті планів, програм і, певною мірою, політики й законодавства, і що ширше застосування принципів оцінки впливу на навколишнє середовище до планів, програм, політики й законодавства ще більше зміцнить систематичний аналіз їхніх важливих екологічних наслідків; підтверджуючи Конвенцію про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, прийняту 25.06.1998 в Оргусі, Данія, та враховуючи відповідні пункти Луккської декларації, прийнятої на першій нараді її сторін; усвідомлюючи, таким чином, важливість забезпечення участі громадськості в стратегічній екологічній оцінці.

Метою Протоколу є забезпечення високого рівня захисту навколишнього середовища, зокрема здоров'я населення, шляхом: a) забезпечення такого стану, коли екологічні питання, зокрема пов'язані зі здоров'ям населення, ретельно враховуються під час розробки планів і програм; b) сприяння розглядові питань занепокоєності стосовно екологічних проблем, зокрема пов'язаних зі здоров'ям населення, під час розробки політики й законодавства; c) установлення чітких, прозорих та ефективних процедур стратегічної екологічної оцінки; d) забезпечення участі громадськості в стратегічній екологічній оцінці; e) урахування за допомогою цих засобів питань занепокоєності стосовно екологічних проблем, у тому числі пов'язаних зі здоров'ям населення, під час заходів і в документах, які розробляються для забезпечення дальшого сталого розвитку (ст.1 вказаного Закону).

Згідно п.п.5, 6, 7 ст.2 Протоколу про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті - «Плани та програми» означає плани й програми та будь-які зміни до них, які: a) вимагаються законодавчими, регулятивними або адміністративними положеннями b) підлягають підготовці й (або) прийняттю органом або готуються органом для прийняття відповідно до офіційної процедури парламентом або урядом.

«Стратегічна екологічна оцінка» означає оцінку ймовірних екологічних наслідків, зокрема пов'язаних зі здоров'ям населення, яка поєднує визначення сфери застосування екологічної доповіді та її підготовки, забезпечення участі громадськості й консультацій, а також урахування в плані чи програмі положень екологічної доповіді та результатів участі громадськості й консультацій.

«Екологічний наслідок, зокрема пов'язаний зі здоров'ям населення» означає будь-який наслідок для навколишнього середовища, зокрема для здоров'я населення, флори, фауни, біологічного різноманіття, ґрунту, клімату, повітря, води, ландшафту, природних об'єктів, матеріальних активів, культурної спадщини та взаємодії між цими чинниками.

За приписами п.8 Протоколу «Громадськість» означає одну чи більше фізичних або юридичних осіб і, згідно з національним законодавством чи практикою, їхні об'єднання, організації або групи.

Згідно з п.2 ст.4 Протоколу стратегічна екологічна оцінка проводиться стосовно планів і програм, які готуються для сільського господарства, лісового господарства, рибальства, енергетики, промисловості, зокрема гірничодобувної, транспорту, регіонального розвитку, утилізації відходів, водного господарства, зв'язку, туризму, планування розвитку міських та сільських районів або землекористування, і тих, які встановлюють структуру для згоди стосовно майбутнього розвитку проєктів, перелічених у додатку I, та будь-яких інших проєктів, перелічених у додатку II, що згідно з національним законодавством вимагає оцінки впливу на навколишнє середовище.

Пунктом 3 ст.5 Протоколу передбачено, що наскільки це є можливим, кожна Сторона згідно із цією статтею намагається надати заінтересованій громадськості можливість участі в попередній оцінці планів і програм.

Відповідно до п.п.1, 2 статті 8 Протоколу кожна Сторона забезпечує початкові, своєчасні та ефективні можливості участі громадськості в стратегічній екологічній оцінці планів і програм, коли відкрито всі варіанти. Кожна Сторона, користуючись електронними засобами інформації або іншими відповідними засобами, забезпечує своєчасне доведення до відома громадські проєкту плану чи програми та екологічної доповіді.

Пунктом 1 ст.9 Протоколу визначено, що кожна Сторона визначає органи, з якими треба проконсультуватися, і яких в силу їхніх специфічних природоохоронних обов'язків чи обов'язків з охорони здоров'я, вірогідно можуть стосуватися екологічні наслідки реалізації плану чи програми, зокрема наслідки пов'язані зі здоров'ям населення.

Отже, за змістом норм Протоколу про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті детальний план території, на якій планується здійснення дачного будівництва, підлягає стратегічній екологічній оцінці, як документ, який визначає план та програму розвитку відповідної території в розумінні визначеного Протоколу.

Разом з тим, з наявного в матеріалах справи розробленого та затвердженого детального плану території індивідуальної дачної забудови в кварталі бульвар Золотий берег, 130, Лиманського району - вул. Лазурна, 1, Сонячного району смт.Затока, м.Білогород-Дністровський Одеської області не вбачається проведення його стратегічної екологічної оцінки.

Посилання апелянтів на відсутність, на момент прийняття оскаржуваного рішення, національного закону про стратегічну екологічну оцінку не спростовує наявність обов'язку виконувати вимоги Протоколу.

Таким чином, суд першої інстанцій дійшов до обґрунтованого висновку про порушення Протоколу про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, ратифікованого Законом України від 01.07.2015 №562-VIII під час розробки вказаного детального плану території.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09.10.2024 у справі № 807/1314/17.

Також, відповідно до ч.ч.1, 3 ст.60 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Згідно з вимогами ч.ч.1, 3 ст.61 ЗК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється, зокрема, будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Частиною 3 ст.62 ЗК України визначено, що у межах пляжної зони прибережних захисних смуг забороняється будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних.

Положеннями ст.88 Водного кодексу України (надалі - ВК України) передбачено, що уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

У межах прибережної захисної смуги морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється пляжна зона, ширина якої визначається залежно від ландшафтно-формуючої діяльності моря, але не менше 100 метрів від урізу води, що включає:

території, розташовані між лінією максимального відпливу та лінією максимального напливу хвиль, зареєстрованих під час найсильніших штормів, а також територію берега, яка періодично затоплюється хвилями;

прибережні території - складені піском, гравієм, камінням, ракушняком, осадовими породами, що сформувалися в результаті діяльності моря, інших природних чи антропогенних факторів;

скелі, інші гірські утворення.

Пляжна зона не встановлюється у межах прибережної захисної смуги морів та навколо морських заток і лиманів на земельних ділянках, віднесених до земель морського транспорту, а також на земельних ділянках, на яких розташовані військові та інші оборонні об'єкти, рибогосподарські підприємства.

Користування пляжною зоною у межах прибережної захисної смуги морів та навколо морських заток і лиманів здійснюється з дотриманням вимог щодо охорони морського середовища, прибережної захисної смуги від забруднення та засмічення і вимог санітарного законодавства.

До узбережжя морів, морських заток і лиманів у межах пляжної зони забезпечується безперешкодний і безоплатний доступ громадян для загального водокористування, крім земельних ділянок, на яких розташовані гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори.

Відповідно до ст.89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється, зокрема, розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

За приписами ст.90 ВК України прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва військових та інших оборонних об'єктів, об'єктів, що виробляють енергію за рахунок використання енергії вітру, сонця і хвиль, об'єктів постачання, розподілу, передачі (транспортування) енергії, а також санаторіїв, дитячих оздоровчих таборів та інших лікувально-оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією, гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд.

У межах пляжної зони прибережних захисних смуг забороняється будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних.

При цьому, ч.3 ст.60 ЗК України чітко визначено, що прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

В той же час, згідно висновку судової земельно-технічної експертизи від 18.06.2018 №9-19 земельні ділянки по бульвару Золотий берег, 130 в смт.Затока, Лиманський район, м.Білогород-Дністровський Одеської області розташовані в 100 метровій прибережній захисній смузі акваторії Чорного моря, що не відповідає вимогам ст.ст.60, 61 ЗК України, ст.ст.88, 89, 90 ВК України. /т.2 а.с.95-122/

З графічних матеріалів детального плану території для індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області, затвердженого п.3 оскаржуваного рішення від 22.03.2016 №123, вбачається, що відповідачем фактично затверджено зміну планування території смт. Затока уздовж узбережжя Чорного моря, за яким ця територія призначається для дачної забудови в межах смт. Затока.

Згідно п.6.1.43 ДБН «Планування і забудова територій» території дачної та садової забудови призначаються для організації відпочинку громадян, ведення садівництва та городництва з будівництвом дачних, садових будинків для тимчасового або постійного проживання.

За приписами п.6.1.44 ДБН «Планування і забудова територій» розміщення нової дачної та садової забудови в межах населених пунктів не допускається.

Відповідно до 6.1.45 ДБН «Планування і забудова територій» нову дачу і садову забудову рекомендується розміщувати за межами населених пунктів на земельних ділянках з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва або індивідуального садівництва. Існуючі території дачних забудови, які розташовані в межах населених пунктів чи приміських зонах, відносяться до рекреаційних зон з озелененими територіями обмеженого використання.

Згідно примітки до п.1.4 ДБН «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» ДБН 360-92** планування дачних поселень та садівницьких товариств у приміських зонах передбачається на землях, які не можуть бути використані для перспективного територіального розвитку міських і сільських поселень.

Таким чином, під час розробки детального плану території щодо розміщення індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області порушено чинні ДБН України.

Враховуючи вищезазначені порушення процедури розробки та погодження детального плану території щодо розміщення індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району смт.Затока м.Білгород-Дністровський Одеської області, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправним та нечинним п.3 рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 22.03.2016 №123 «Про затвердження детальних планів території, розроблених щодо земельних ділянок, розташованих в селищі Затока, Білгород-Дністровського району Одеської області».

На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає частковому скасуванню.

Відповідно до ч.11 ст.139 КАС України судові витрати третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стягуються на її користь зі сторони, визначеної відповідно до вимог цієї статті, залежно від того, заперечувала чи підтримувала така особа заявлені позовні вимоги.

Зважаючи на заперечення третіми особами позовних вимог, їх судові витрати за подання апеляційних скарг не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329, 382 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити частково, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року скасувати в частині визнання протиправним та нечинним рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі бульвар Золотий берег, 130 Лиманського району, вул.Лазурна, Сонячного району смт.Затока, м.Білгород-Дністровський Одеської області».

Ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в частині визнання протиправним та нечинним рішення Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області від 20.08.2015 №3463 «Про організацію розроблення містобудівної документації на місцевому рівні щодо індивідуального дачного будівництва в кварталі АДРЕСА_1 ».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв