Постанова від 29.10.2025 по справі 280/10161/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м.Дніпросправа № 280/10161/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року у справі № 280/10161/24 (суддя Сацький Р.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом Приватного підприємства «РЕСУРС АКТИВ» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «РЕСУРС АКТИВ» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області (далі - відповідач) про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15.10.2024 № ПШ 045718.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у водія, який здійснював керування транспортним засобом при здійсненні перевезення вантажів був в наявності оригінал чинного протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу. Крім того, постанова про застосування адміністративного штрафу містить в собі недоліки, які дають підстави вважати її протиправною та незаконною.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року позовні вимоги задоволено. Судом скасована оскаржена позивачем постанова.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області подала апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неналежну оцінку доказів, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні вимог позову.

В обґрунтування апеляційної скарги вказано, що наданий водієм протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу є протермінований, адже відбулась зміна розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу. Зазначає, що в момент проведення рейдової перевірки було виявлено порушення, а саме відсутній дійсний протокол перевірки, оскільки фактичний розмір шин не відповідає заявленому розміру в наданому водієм для перевірки протоколі перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу. Звертає увагу, що автомобільний перевізник зобов'язаний при зміні розміру пневматичних шин на відповідному транспортному засобі пройти перевірку та адаптацію тахографа та отримати новий протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, де б було зазначено розмір пневматичних шин, який фактично встановлений у транспортному засобі.

Від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

06.09.2024 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки проводилася рейдова перевірка на ділянці: 87 км + 500 м а/д Н-11.

Відповідно до п. 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422), був зупинений транспортний засіб марки RENAULT, державний номер НОМЕР_1 , причіп KOGEL, державний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу ОСОБА_1 пред'явив для перевірки посадовій особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки:

- свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT, державний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 , причіп KOGEL, державний номер НОМЕР_2 , серії НОМЕР_4 , посвідчення водія НОМЕР_5 ;

- ТТН № 7/09 від 05.09.2024;

- протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу.

На момент здійснення рейдової перевірки посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки було встановлено порушення вимог ст. 34, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: під час перевезення вантажів, перевізник не забезпечив водія оформленим протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, яке було зафіксоване в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.09.2024 № АР062638.

На підставі складеного посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.09.2024 № АР062638 15 жовтня 2024 року Відділом державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ 045718 від 15.10.2024 згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до вище зазначеної постанови на ПП «РЕСУРС АКТИВ» було накладено адміністративно-господарський штраф в розмірі 17 000 грн..

Підставою для прийняття вище зазначеної постанови є порушення вимог статті 34, 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт», пункту 6.1 Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106) (зі змінами та доповненнями) - в частині не забезпечення водія оформленим належним чином протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

Вважаючи постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог та зазначає наступне.

Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до положень статті 18 Закону № 2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Статтею 48 Закону № 2344-ІІІ передбачено перелік обов'язкових документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Для водія юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010 (далі - Інструкція № 385), пунктом 1.4 якої передбачено, що контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Положеннями пункту 3.3 Інструкції № 385 передбачено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Відповідно до пунктів 2.5 Інструкції № 385 повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які уповноважені на проведення повірки тахографів відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Пункти сервісу тахографів виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.

Згідно пункту 2.7 Інструкції № 385, за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 5. Бланк протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу роздруковується відповідальною особою ПСТ на папері формату А4 (210x297 мм) щільністю 100 г/кв.м або більше. Не допускається робити закреслення чи виправлення відомостей, які заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано та поставлено печатку відповідальної особи ПСТ. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки. ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних. Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.

Відповідно до п. 3.3. Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Пунктами 3.5., 3.6 Інструкції № 385 передбачено, що перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Як встановлено з матеріалів справи, при проведенні рейдової перевірки працівниками відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті був зупинений транспортний засіб марки RENAULT, державний номер НОМЕР_1 , причіп KOGEL, державний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

Водій транспортного засобу ОСОБА_1 пред'явив для перевірки посадовій особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки:

- свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT, державний номер НОМЕР_1 , серії НОМЕР_3 , причіп KOGEL, державний номер НОМЕР_2 , серії НОМЕР_4 , посвідчення водія НОМЕР_5 ;

- ТТН № 7/09 від 05.09.2024;

- протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу.

Зазначене спростовує доводи відповідача про те, що під час перевірки водієм транспортного засобу не надано посадовій особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Укртрансбезпеки протокол перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу.

В момент проведення рейдової перевірки було виявлено факт відсутності дійсного протоколу перевірки, оскільки фактичний розмір шин не відповідає заявленому розміру в наданому водієм для перевірки протоколі перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, чим було порушено вимоги п. 2.6 Інструкції № 385.

Проте, Акт від 06.09.2024 № АР062658 не містить інформацію про те, що під час проведення рейдової перевірки відсутній дійсний протокол перевірки, оскільки фактичний розмір шин не відповідає заявленому розміру в наданому водієм для перевірки протоколі перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, чим було порушено Перевізником вимоги п. 2.6 Інструкції № 385.

Крім того, складений працівниками Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті Акт від 06.09.2024 № АР062658 за результатами проведення рейдової перевірки не містить інформацію про допущення порушень позивачем вимог п. 2.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 385 від 24.06.2010 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 № 946/18241) (зі змінами та доповненнями).

Колегія суддів зазначає, що працівники Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті при складанні Акту від 06.09.2024 № АР062658 під час проведення рейдової перевірки жодним чином не були обмежені зазначити вказану вище інформацію.

З урахуванням того, що допущенних порушень позивачем вимог п. 2.6 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 385 від 24.06.2010 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 № 946/18241) (зі змінами та доповненнями) під час проведення рейдової перевірки не фіксувалося, відсутні і підстави для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абз.3, ч.1, ст.60 Законом України «Про автомобільний транспорт».

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15.10.2024 № ПШ 045718.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, рішення судом прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому рішення суду першої інстанції у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року у справі № 280/10161/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак