17 листопада 2025 року Справа № 580/2704/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г. розглянувши у письмовому провадженні звіт в адміністративній справі №580/2704/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №580/2704/24, яке набрало законної сили 04.07.2024, адміністративний позов задоволено, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.03.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням вже виплачених сум.
30.07.2025 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду встановлено судовий контроль встановивши Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області тримісячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №580/2704/24.
На виконання ухвали від 30.07.2025 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення. Згідно наданого звіту, на виконання рішення суду Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та з 01.03.2022 нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії з 01.03.2022 становить 10 230,57 грн, із 01.10.2022 - 10 340,35 грн, із 01.03.2023 - 11 730,57 грн, із 01.03.2024 - 12 505,12 грн. Пенсію у перерахованому розмірі позивач отримує із вересня 2024 року. Загальна сума доплати пенсії за період із 01.03.2022 до 31.08.2024 становить 55 448,90 грн., яка обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області. Вказано, що грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії за попередні періоди позивачу не перераховані за відсутності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету у відповідності до положень законодавства. При чому, Головне управління неодноразово звернулось з листами щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати до Пенсійного фонду України.
Ознайомившись із поданими звітами, суд зазначає таке.
Як встановлено судом з розпорядження про перерахунок пенсії, Головне управління щодо виконання рішення суду здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зокрема з 01.03.2022 включено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
При чому, згідно листа та розрахунку, позивачу за попередні періоди нарахована доплата з 01.03.2022 до 31.08.2024 на суму 55448,90 грн, яка обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Отже, рішення Черкаського окружного адміністративного суду у даній справі в частині перерахунку пенсії виконане.
Крім того, суд зазначає таке.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Як вбачається з матеріалів звіту, боржником вчиняються дії для виплати наявної заборговоності.
Розгляд звіту про виконання судового рішення врегульовано ст. 382-2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.(ч. 1 ст. 382-3 КАС України).
Керуючись статтями 243, 248, 382 - 382-1-2-3 КАС України, суд,
Прийняти звіт в адміністративній справі №580/2704/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Петро ПАЛАМАР