13 листопада 2025 року справа № 580/10852/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати дії протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04.09.2025 №232730020553 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням періодів роботи за кордоном;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача зарахувавши під час перерахунку періодів роботи в країні Чехії з 2022 по 2025 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно відмовив здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача зарахувавши під час перерахунку періодів роботи в країні Чехії з 2022 по 2025 роки.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, в якому вказав, що умови пенсійного забезпечення громадян України, які працюють на території Чеської Республіки, визначені договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 04.07.2001. Цим договором не передбачено врахування стажу, набутого на території Чеської Республіки, для перерахунку призначених в Україні пенсій. У 2001 році між Україною та Чехією був підписаний договір про соціальне забезпечення, який набрав чинності у 2003 році. Він дозволяє враховувати трудовий стаж, набутий в обох країнах, для призначення пенсій. Це означає, що українці, які працювали в Чехії понад 15 років, можуть оформити чеську пенсію. Якщо стажу бракує, відсутні роки можна «докрити» українським стажем.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи позивача судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком.
Позивач звернулася до територіального органу ПФУ із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача зарахувавши під час перерахунку періодів роботи в країні Чехії з 2022 по 2025 роки.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04.09.2025 №232730020553 позивачу відмовлено здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача зарахувавши під час перерахунку періодів роботи в країні Чехії з 2022 по 2025 роки.
Вважаючи вищезазначену відмову протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 60 років за наявності страхового стажу визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідності до ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Так, питання пенсійного забезпечення громадян України, які здійснювали або продовжують здійснювати трудову діяльність на території Чехії регулюється Договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення, який набув чинності для України з 01.04.2003 і поширюється на такі види пенсійного забезпечення як пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія в разі втрати годувальника.
Пунктом 4 статті 39 Договору передбачено, що страховий стаж, набутий згідно з правовими нормами Договірних Сторін до дня набуття чинності цим Договором, тобто до 01.04.2003, зараховується тією країною, на території якої громадянин на вказану дату постійно проживав.
Починаючи з 01.04.2003, кожна зі сторін сплачує пенсію за страховий стаж, набутий виключно на її території. Зазначений договір засновано на пропорційному принципі, який полягає в тому, що кожна з сторін сплачує пенсію за страховий стаж, набутий виключно на її території. В тім, ця умова стосується страхового стажу, набутого після дати набуття чинності договору.
Страховий стаж, набутий в Чехії до 01.04.2003 зараховується при обчисленні пенсії тією країною, на території якої громадянин постійно проживав станом на вказану дату. Якщо ж страховий стаж, набутий на території Чехії становить менше 1 року, то він підсумовується до загального страхового стажу при призначенні пенсії в Україні після його підтвердження компетентними органами чеської сторони. Для встановлення права на пенсію, в разі нестачі необхідного страхового стажу при призначені пенсії в Україні, може бути врахований страховий стаж, набутий на території Чехії, за умови його підтвердження компетентними органами цієї країни. Необхідно зазначити, що заробітна плата, отримана за роботу у вказаній країні, не враховується при призначенні пенсії в Україні. Також для встановлення права на пенсію, у разі нестачі необхідного страхового стажу при призначені пенсії в Україні, може бути врахований страховий стаж, набутий на території Чехії, за умови його підтвердження компетентними органами цієї країни.
Умови пенсійного забезпечення громадян України, які працюють на території Чеської Республіки, визначені договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 04.07.2001. Цим договором не передбачено врахування стажу, набутого на території Чеської Республіки, для перерахунку призначених в Україні пенсій.
Так, у 2001 році між Україною та Чехією був підписаний договір про соціальне забезпечення, який набрав чинності у 2003 році. Він дозволяє враховувати трудовий стаж, набутий в обох країнах, для призначення пенсій. Це означає, що українці, які працювали в Чехії понад 15 років, можуть оформити чеську пенсію. Якщо стажу бракує, відсутні роки можна «докрити» українським стажем. Пенсії призначаються пропорційно страховому стажу в кожній країні, однак соцвиплати не можна перевести за кордон - вони виплачуються лише у країні проживання пенсіонера.
Враховуючи наведені обставити, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок та виплату пенсії позивача зарахувавши під час перерахунку періодів роботи в країні Чехії з 2022 по 2025 роки, отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області при прийняті рішення від 04.09.2025 №232730020553 - діяло в межах своїх повноважень і відповідно до закону, а тому правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення про відмову пенсійного органу в переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника, відсутні.
Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА