Ухвала від 17.11.2025 по справі 560/1505/25

Справа № 560/1505/25

УХВАЛА

17 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши звіт по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі №560/1505/25, яке набрало законної сили 22.05.2025, адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у невключенні до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки, виходячи із розмірів грошового забезпечення, перерахованого із урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та провести її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 18.09.2025 встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі №560/1505/25, протягом 60 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

На виконання вказаної ухвали суду військова частина НОМЕР_1 подала звіт, в якому зазначила, що при розрахунку компенсації за невикористанні дні відпустки використовувалося грошове забезпечення за останньою займаною штатною посадою позивача, при цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.

Статтею 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.

Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).

Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Так, згідно з абз. 1 п. 3 розділу ХХХІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 №745/32197 (далі - Порядок №260) у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Відповідно до пункту 6 розділу ХХХІ Порядку №260 розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

На момент звільнення, а саме в період служби з жовтня 2023 року до моменту звільнення (03 грудня 2024 року), ОСОБА_1 не брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, не виконував бойових (спеціальних) завдань у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), не виконував бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України та додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168, не отримував.

При цьому, ОСОБА_1 при звільненні була виплачена компенсація за 98 днів невикористаної щорічної основної відпустки та 42 дні невикористаної додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2022-2024 роки. При розрахунку компенсації за невикористанні дні відпустки використовувалося грошове забезпечення за останньою займаною штатною посадою, при цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Місячне грошове забезпечення складалось з такого: військове звання - 1410 грн 00 коп.; посадовий оклад - 5070 грн 00 коп.; надбавка за вислугу років - 3240 грн 00 коп.; надбавка за доступ до державної таємниці - 507 грн 00 коп.; надбавка за особливості проходження служби - 6318 грн 00 коп.; премія - 19773 грн 00 коп., що разом складає 36318 грн 00 коп.

Додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" на день звільнення складала: 0 грн 00 коп.

Розрахунок компенсації за невикористанні дні відпустки наступний: грошове забезпечення 36 318 грн. 00 коп. + додаткова винагорода 0 грн. 00 коп.: 30*140 днів = 169 484 грн. 00 коп., що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2025 №2009, яка додана до звіту.

Таким чином, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року по адміністративній справі №560/1505/25 не може вважатися не виконаним військовою частиною НОМЕР_1 .

Зважаючи на вищевикладене в сукупності, суд дійшов висновку про те, що звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/1505/25 необхідно прийняти.

Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий військовою частиною НОМЕР_1 звіт про виконання рішення суду від 31.03.2025 у справі №560/1505/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Головуючий суддя Я.В. Драновський