Справа № 560/14931/25
іменем України
17 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене письмовою відповіддю № 10746 від 31.07.2025.
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію стосовно ОСОБА_1 про виключення з військового обліку військовозобов'язаних 03.01.2023 з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 29.10.2022, що підтверджується відомостями військового квитка серії НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з довідкою ВЛК від 03.01.2023 позивач визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку. У військовому квитку наявний запис від 03.01.2023 про те, що позивач виключений з військового обліку на підставі п. 52 «а» наказу Міністерства оборони України №402 від 2008 через непридатність до військової служби. Проте, при перевірці додатку Резерв+ виявилося, що позивач досі перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Позивач звернувся до відповідача з заявою про внесення до реєстру даних про виключення з військового обліку. Однак, відповідь не надано.
Ухвалою суду від 01 вересня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.
Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 03.01.2023 № 983 позивач визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
У розділі IX «Відмітки про звільнення від військового обов'язку» на 32 сторінці військового квитка серії НОМЕР_1 зазначено, що позивач 03.01.2023 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. II ст. 52 «а» Розкладу хвороб (наказ Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008) та виключений з військового обліку.
Відповідно до сформованого у мобільному застосунку «Резерв+» електронного військово-облікового документу ОСОБА_1 , зазначено категорію обліку «військовозобов'язаний».
Позивач 14.05.2025 направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Попри сплив установленого законом строку розгляду звернення, відповідач відповіді на заяву від 14.05.2025 не надав.
Представник позивача 24.06.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із скаргою на протиправну бездіяльність уповноважених співробітників ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 31.07.2025№ 10746, повідомлено, що для того аби виключити з військового обліку військовозобов'язаних та редагувати наявну інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 та пройти контрольний медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки згідно вимог п. 2.8.5. наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2024 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» у воєнний час довідки ВЛК військово-лікарських комісій районних територіальних центрах комплектування переглядаються військово-лікарськими комісіями обласних територіальних центрі комплектування та соціальної підтримки, а громадяни яких було визнано непридатними до військової служби проходять контрольний медичний огляд військово-лікарською комісією обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію.
Закон України від 21.10.1993 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Водночас, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.
Відповідно до статті 70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 2 Розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).
Згідно з пунктом 22.2 глави 22 Розділу ІІ Положення №402 книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та у медичну карту стаціонарного хворого записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.
Штатні ВЛК ведуть книгу протоколів тільки на осіб, які пройшли медичний огляд безпосередньо в цих комісіях, та алфавітний облік розглянутих протягом року свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК).
У штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем. Особлива думка голови або членів комісії записується на примірнику свідоцтва про хворобу (довідки) або на окремому аркуші, який додається до цього свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК).
Відповідно до абзац п'ятого підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення №402 ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Згідно з підпунктом 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402 рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 визначено, що постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
У матеріалах справи відсутні докази затвердження штатною ВЛК довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.01.2023 №983.
За таких обставин, до прийняття штатною ВЛК рішення про затвердження чи незатвердження довідки №983 вимоги позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити його з військового обліку не підлягають задоволенню.
Тому відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладена у листі від 31.07.2025, є правомірною.
Суд також враховує, що на теперішній час довідка ВЛК №983 вичерпала свою дію, оскільки вона прийнята 03.01.2023, а відповідно до вимог пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 така довідка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду.
З огляду на встановлені обставини справи та вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку що відповідач не порушив права позивача. Тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя П.І. Салюк