Справа № 560/10763/25
іменем України
17 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду проходження військової служби з 08.03.2022 по 05.09.2022 - з розрахунку один місяць служби за три місяці; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області ОСОБА_1 зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби з 08.03.2022 по 05.09.2022 - з розрахунку один місяць служби за три місяці; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі поданих документів перерахувати страховий та пільговий стаж для обчислення пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 08.03.2022 по 05.09.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України на території н.п. Оріхів Запорізької області. Відповідно до розрахунку стажу до пільгового стажу не зараховано періоди участі в антитерористичній операції: з 08.03.2022 по 05.09.2022 у пільговому (кратному) обчисленні. Вважає, що такі дії відповідача є незаконними, такими що порушують його конституційні права, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 24.06.2025, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 08.03.2022 по 05.09.2022 ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України на території н.п. Оріхів Запорізької області.
20.02.2023 позивач звернувся в сервісний центр обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Рішенням від 27.02.2023 №221350004599 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 29 років.
02.05.2023 позивач повторно звернувся в сервісний центр обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Рішенням від 09.05.2023 №221350004559 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 115 Закону у зв'язку із відсутністю необхідного стажу 25 років.
Щодо пільгового обчислення страхового стажу повідомлено, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяв по 31.12.2003, а за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Зазначено, що підстави для зарахування періоду участі в бойових діях з 08.03.2022 по 05.09.2022 до страхового стажу в пільговому обчисленні відсутні.
Відповідно до розрахунку стажу, до пільгового стажу позивача не зараховано періоди участі в антитерористичній операції: з 08.03.2022 по 05.09.2022 у пільговому (кратному) обчисленні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393) в пункті 1 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" і "з" статті 12 такого Закону, до вислуги років, зокрема, зараховуються: військова служба в Збройних Силах; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до пп. "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.
Вищевказані норми у їх взаємозв'язку із положеннями статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Отже, в порушення діючого законодавства, відповідачем протиправно не зараховано до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах період часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (один місяць служби за три місяці).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який не заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду проходження військової служби з 08.03.2022 по 05.09.2022, з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу період проходження військової служби з 08.03.2022 по 05.09.2022 - з розрахунку один місяць служби за три місяці, а також перерахувати страховий та пільговий стаж ОСОБА_1 для обчислення пенсії.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 листопада 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович