Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
17 листопада 2025 року № 640/17415/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд.9,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ37508470) про визнання дій протиправними та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної міграційної служби України щодо визнання паспортів громадянина України серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 такими, що оформлені з порушенням вимог законодавства;
- скасувати індивідуальний акт, оформлений у вигляді висновку службової перевірки за № 33/2020 затвердженого 12.02.2020 Директором департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної Міграційної Служби України щодо підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 ;
- зобов'язати Державну міграційну службу України усунути наслідки протиправних дій та повернути ситуацію ОСОБА_1 в попередній стан, який існував до складання висновку, в тому числі шляхом направлення до ІП "ФМ Недійсні документи" ЄІАС УМП ДМС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, відділу моніторингу інформації про реєстрації місця проживання ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області, Головного управління Національної поліції України в м. Києві інформацію про скасування Висновку службової перевірки за № 33/2020 від 12.02.2020 щодо оформлення з порушенням вимог законодавства паспорта громадянина України НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 ;
- зобов'язати Державну міграційну службу України усунути наслідки протиправних дій та повернути ситуацію ОСОБА_1 в попередній стан, який існував до складання висновку, в тому числі шляхом відкликання повідомлення щодо недійсності паспорта громадянина України ОСОБА_1 до відділу моніторингу інформації про реєстрації місця проживання ЦМУ ДМС в м. Києві та Київської області;
- зобов'язати Державну міграційну службу України усунути наслідки протиправних дій та повернути ситуацію ОСОБА_1 в попередній стан, який існував до складання висновку, в тому числі шляхом скасування внесених відомостей щодо недійсності паспорта ОСОБА_1 до заяви про видачу паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 та заяви про видачу паспорту громадянина України сери НОМЕР_3 в ІП "Заяви про видачу паспорту громадянина України" ЄІАСУМП ДМС України;
- зобов'язати Державну міграційну службу України усунути наслідки протиправних дій та повернути ситуацію ОСОБА_1 в попередній стан, який існував до складання висновку, в тому числі шляхом викликання внесеної інформації про визнання паспортів серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_3 до ІП "ФМ Недійсні документи" ЄІАСУМП ДМС України;
- зобов'язати Державну міграційну службу України усунути наслідки протиправних дій та повернути ситуацію ОСОБА_1 в попередній стан, який існував до складання висновку, в тому числі шляхом направлення письмового повідомлення про скасування недійсності паспортного документу ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що дії відповідача призвели до de facto втрати позивачем громадянства України (його паспортний документ громадянина України був визнаний недійсним).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025, зокрема адміністративну справу №640/17415/21.
Відповідно до ст. 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.
Вказана адміністративна справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження матеріали адміністративної справи та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду провадження у справі поновлено.
Відповідач надав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено наступне.
Позивач народився в Російській Федерації, однак його родинне коріння знаходилось на території Автономної Республіки Крим. 08 грудня 2011 року позивачу була видана довідка щодо його реєстрації громадянином України, та 08 грудня 2011 року він набув громадянство України за територіальним походженням як ОСОБА_2 , однак пізніше змінив прізвище на ОСОБА_3 .
У 2012 році були видані паспортний документ та довідка встановленого законодавством України зразку.
Позивач проживав на території України як її громадянин протягом останніх десяти років, громадянство та законність видачі йому паспорту громадянина України, допоки не виникли обставини, які є предметом цього позову.
Рішення органів ДМС про визнання недійсним паспортного документу Позивача на практиці призвело до припинення громадянства.
Наразі позивач знаходиться в Грузії, звідки не може повернутися в Україну через визнання відповідачем його паспортних документів недійсними.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, регулюються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» №5492-VI від 20.11.2012 (далі Закон № 5492).
Згідно з частиною першою статті 1, абзацами «а» та «б» пункту 1 частини першої статті 13, частини першої статті 16, частини першої статті 21 та частини першої статті 22 Закону № 5492 суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, переоформленням, продовженням строку дії, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України на території України.
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
Варто зазначити, що Законом №5492 не передбачено можливості (процедури) визнання певними органами недійсними (анулювання) паспорту громадянина України та/або паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Натомість, таким є Порядок № 302.
Відповідно до пункту 108 Порядку № 302 паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі: 1) якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 3) непридатності паспорта для подальшого використання; 4) припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України; 5) коли його заявлено як втрачений або викрадений та прийнято рішення про оформлення нового паспорта; 6) смерті особи, якій було видано такий паспорт; 7) закінчення строку його дії або прийняття рішення про обмін такого паспорта до закінчення строку його дії; 8) оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства; 9) неотримання його заявником протягом року.
У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта, або в разі його непридатності для подальшого використання паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності в ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації або надходження такої інформації від відділів державної реєстрації актів цивільного стану паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.
Приписами абзаців першого-третього пункту 109 Порядку № 302 визначено, що у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник структурного підрозділу відповідного територіального органу/ територіального підрозділу ДМС або його заступник проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок про визнання паспорта недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, погоджується його безпосереднім керівником та керівником територіального органу ДМС або його заступником. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
У разі виявлення територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС паспорта/паспорта зразка 1994 року, рішення про оформлення якого приймалося територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, які підписуються працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджуються керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта / паспорта зразка 1994 року таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається територіальному органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
У разі виявлення ДМС паспорта / паспорта зразка 1994 року, рішення про оформлення якого приймалося територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства, керівник структурного підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок, який затверджується керівником ДМС або його заступником. Висновок та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.
Державною міграційною службою України було надано до суду належним чином засвідчену копію висновку службової перевірки Державної міграційної служби України щодо оформлення з порушенням вимог законодавства паспорта громадянина України зразка 1994 року особі на ім'я ОСОБА_2 №33/2020 від 12.02.2020.
Відповідно до вказаного висновку службової перевірки відповідно до пункту 109 Порядку № 302 проведена перевірка
Відповідно до пункту 109 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, та листа Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України № 6.3/4493-18, заступником начальника управління - начальником відділу по роботі з Єдиним державним демографічним реєстром управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області, Кущ Є.С. проведено службову перевірку щодо підстав оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Дарницьким РУ ГУМВС України в місті Києві, та паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Деснянським РУ ГУ МВС України в місті Києві.
Перевіркою встановлено, Позивач, уродженець м. Гатчина, Ленінградської області Російської Федерації, документований 07.06.2012 року Дарницьким РУ ГУМВС України паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .
За інформацією Дарницького РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 07.06.2012 оформлено Дарницьким РУ ГУМВС України в м. Києві паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 у зв'язку з набуттям громадянства України на підставі довідки про реєстрацію особи громадянином України № 535/2011, виданої УГІРФО ГУ МВС України в м. Києві 08.12.2011, та свідоцтва про народження № НОМЕР_4 , виданого міським відділом ЗАГС м. Гатчини Ленінградської області 23.04.1992.
До заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 долучено довідку про реєстрацію особи громадянином України № 535/2011, видану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Гатчина Ленінградської області Російської Федерації, в якій зазначено, що згідно з рішенням РУГУ МВС України в м. Києві він набув громадянство України на підставі частини 1 статті 8 закону України “Про громадянство України». Відповідно до законодавства України зазначена особа є громадянином України з 13.10.2011.
Згідно записів, внесених до заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_2 , до відділу заявник звернувся 07.06.2012. В той же день паспорт - 07.06.2012 - паспорт було оформлено Позивачу.
Рішення про оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 особі на ім'я ОСОБА_2 , приймалося начальником паспортної служби Дарницького РУ ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_4 , про що свідчить підпис в заяві про видачу паспорта.
Оформлення паспорта громадянина України на період звернення заявника (07.06.2012) було врегульоване Порядком про оформлення та видачі паспорта громадянина України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320.
В межах проведення службової перевірки, було надіслано запит до управління з питань громадянства ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з метою підтвердження видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України № 535/2011, виданої УГІРФО ГУ МВС України в м. Києві 08.12.2011, а також підстав набуття громадянства України Позивачем.
За відомостями управління з питань громадянства ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, згідно з обліками архіву ГУДМС України в м. Києві ОСОБА_2 щодо набуття громадянства України не звертався, довідка від 08.12.2011 № 535/2011 на ім'я ОСОБА_2 не видавалася.
Довідка за реєстраційним номером № 535/2011 була видана 14.04.2011 на ім'я ОСОБА_5 . Разом з тим, довідки, які були видані 08.12.2011 мали нумерацію з № 1837 по 1847.
Крім того, в довідці про реєстрацію особи громадянином України № 535/2011, виданої на ім'я Позивача, зазначено, що рішення прийнято «РУ ГУ МВС України в м. Києві», проте станом на 2011 рік орган внутрішніх справ України, який приймав рішення про набуття особою громадянства України - ГУ МВС України в м. Києві (згідно з положеннями розділу IV Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого. Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215(в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006)
Згідно обліків Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України, Позивач, документований 27.08.2012 Дарницьким РВ ГУДМС України в м. Києві (орган видачі - 8025) паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 , терміном дії до 27.08.2022.
Перевіркою було встановлено, що 27.08.2013 до Деснянського РВ ГУДМС України в м. Києві звернувся Позивач з питань оформлення паспорта громадянина України у зв'язку із обміном (зміна прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_3 ) на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Дарницьким РУ ГУМВС України в м. Києві 07.06.2012, та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 , виданого Солом'янським ВРАЦ м. Києва 13.08.2013.
28.08.2013 Деснянським РВ ГУДМС України в м. Києві приймає рішення про оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення про оформлення паспорта громадянина України прийнято начальником Деснянського РВ ГУДМС України в м. Києві ОСОБА_7 , про що свідчить підпис на заяві про видачу паспорта.
Згідно відомостей Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України, Позивач документований 22.05.2015 Деснянським РВ ГУДМС України в м. Києві (орган видачі - 8026) паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_7 , терміном дії до 22.05.2025.
За інформацією Деснянського РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Дарницьким РУ ГУМС України в м. Києві на ім'я Позивача, було знищено, акт про знищення № 9 від 25.09.2013.
Згідно відомостей відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (приватний будинок) по паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , виданому Деснянським РУ ГУМВС України в м. Києві 28.08.2013. ОСОБА_1 знятий з реєстраційного обліку 09.09.2013.
Приймаючи до уваги, що за обліками управління з питань громадянства України ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області справи про оформлення набуття громадянства України стосовно Позивача не виявлено та довідка про реєстрацію особи громадянином України № 535/2011 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не видавалася, Дарницьким РУ ГУМВС України в м. Києві було документовано паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 невстановлену особу з персональними даними - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищенаведене, Деснянським РВ ГУДМС України в м. Києві 28.08.2021 оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 невстановленій особі з персональним даними - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку із зміною прізвища на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Дарницьким РВ ГУ ДМС України в м. Києві на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області за вих. № 8010.4-2374/80.2- 20 від 16.01.2020 було надано відповідь на адвокатський запит в якій зазначалось, що відповідно до обліків ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області матеріали справи щодо оформлення набуття громадянства України Позивачем не виявлені, з питань оформлення набуття громадянства України Позивач не звертався.
Судом встановлено, що вказаний висновок прийнято на підставі повної перевірки даних та в межах повноважень відповідача, підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного висновку - відсутні.
Всі інші позовні вимоги Позивача є похідними, отже також не підлягають задоволенню.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд.9,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ37508470) про визнання дій протиправними та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.